Σταθεροποιητης τασης

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

μια μακαροναδα στο 4..............
κατα τα αλλα καλα τα λες
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

To voltage regulator διατηρεί την τάση σε κάποια "ει δυνατόν στενά όρια". Οχι δεν είναι online ups.
Είναι άλλο πράγμα.
Η διαφορά τιμών εχει να κάνει με την ποιότητα σχεδίασης κατασκευής. Το ημίτονο είναι αποτέλεσμα .
Ο συμβιβασμός ενος πολύ φτηνού πχ 40e, απο ενα πολύ ακριβό 800e, είναι άλλο πράγμα.
Σίγουρα η πρώτη πρωτεραιότητα είναι η προστασία , αλλά χωρίς να είναι υπερβολικά είς βάρος της ποιότητας. Ολα γίνονται. Μερικοί θα σου πουν οτι δεν πρέπει να χρησιμοποιείς καθόλου voltage regulators,γιατί αλλοιώνουν τον ηχο. Για να τους δω όταν θα πάρει φώκο το καμάρι τους ο πολυκάναλος η ο σουπερ ντουπερ δικάναλος , τι μούτρα θα κάνουν , που δεν έβαλαν vr.
Με ενα αξιοπρεπές vr, Κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου και εχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Αυτό βέβαια αν και εφόσον είναι αναγκαίο. Αν δεν εχεις μεγάλες αυξομειώσεις τάσης στο δίκτυο της περιοχής σου μην ασχολείσαι. Μεγάλες είναι απο 10-15v ac και πάνω. Δλδ αντί για 230 245, η 215.
Η δεη υποστηρίζει οτι παρέχει τάση 230 +- 10%. δλδ απο 207 εως 253. Εγω το θεωρώ υπερβολικό .
Ιδίως το 253.Με τα 207 δεν παθαίνει τίποτα καμία συσκευή. Το πολύ πολύ να μην βγάλει την ονομαστική του ισχύ ενας τελικός και να βγάλει λίγο λιγότερα watts.Ε και ? τι έγινε?Εχέσθει η φοράς εις το αλώνιον. Τα 253 απο την άλλη μπορούν να ζορίσουν επικύνδυνα μερικά τροφοδοτικά κάποιον ενισχυτών , η ακόμα και τα τελικά στάδιά τους, μέχρι να κάνουν και παφ.Την εχω πατήσει δυο φορές με δυο τελικούς που έκαναν παφ , σε φάση idle χωρίς καν σήμα στην είσοδό τους , απλά έφαγαν 270vac. Ναι δυσυτώς εδω που μένω τέτοια φαινόμενα είναι συχνά .Βρες ενα δανεικό πολύμετρο και μέτρα τάση στην πρίζα των μηχανημάτων σου οσο αυτά δουλεύουν τις ώρες που δουλεύουν συνήθως , για κανά μήνα. Γράφε κάπου τις μετρήσεις και δες τι αυξομειώσεις εχεις. Μόνος σου θα δεις αν χρειάζεται vr η οχι.Για οτι άλλο χρειαστείς στην διάθεσή σου.
μετρησεις με πολυμετρο μπορουν να πιασουν αποτομες κορυφωσεις οπως ενας παλμογραφος δηλ ειναι μετρησιμες η δεν τις βλεπει? η αν θες αν δεν τι βλεπει δεν ειναι και επικινδυνες?

σε αυτο αλλη μια απαντηση ακομη κατα τα αλλα με καλυψες .
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Φυσικά και πιάνουν τα πάντα τα πολύμετρα.Τα σοβαρά πάντα.Γιατί , οι παλμογράφοι τι νομίζεις οτι είναι? Απλώς ο παλμογράφος θα σου απεικονίσει real time την κυματομορφή του ημιτόνου του 230 , ενω το απλό πολύμετρο μόνο την αριθμητική τιμή του. Και αυτό εφ"όσον το κοιτάς το όργανο. Print out δεν βγάζει. Το απλό ετσι.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Για οτι άλλο θελήσεις εδω είμαστε.
 


Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Κάτι που ξέχασα να σου πω είναι οτι , ψάξε vr που να εχει variac, και να είναι micro processor controled.Οχι realy controled.Αυτά που είναι με relay, εχουν την τάση να πηδάνε απο την μια τάση στην άλλη , με αποτέλεσμα να καταπονούνται οι συσκευές.Δλδ με 1 κλικ πάνε απο 210 στα 230 , φαίνεται και απο τα λαμπάκια κάποιων συσκευών που αυξομειώνουν έντονα την φωτεινότητά τους.
Αντίθετα αυτά με variac κάνουν συνεχόμενη ομαλή ρύθμιση χωρίς να ταλαιπωρούν τις συσκευές.
Εχω ιδίαν πείρα και απο τα δυο είδη.
 


Μηνύματα
3.306
Reaction score
426
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Για τον ψυγειοκαταψυκτη μου κανει?:145:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

http://www.alibaba.com/product-gs/201432845/AVR_stabilizer_.html

Πχ αυτό.

Εγω το εχω σε μπεζ που έβγαινε τότε.Εξαιρετικό εργαλείο. Συστήνεται πάραυτα.
Tα λευκα ειναι με relay ενω τα μαυρα οχι? (αυτα που εχει κατω συνολικα)
Επισης λεει ελαχιστη παραγγελια 200 ??

αυτη τη στιγμη παιζω με ενα (εδω και 15 χρονια δηλ) φιλτρο της apc που ελεγε οτι κοβει πανω απο τα 230(τωρα τι κανει δεν ξερω) και φιλτραριζε τα Rf (σιγουρα κερδισα σε θορυβο) , τελικα οι κορυφωσεις ειναι ποιο επικυνδυνες η και οι βιθυσεις?
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Χοντρικά μιλώντας ναι τα λευκά είναι relay controlled και τα μαύρα variable.Το είδα για την παραγγελία 200 τεμ, δεν το έβαλα γι αυτό , αλλά για να δείς τι σου προτείνω.Αυτό είναι 3000va,δλδ περίπου 2100watts. Υπάρχει και μεγαλύτερο 5kva.http://dianxing-kebo.en.alibaba.com/product/201433036-50004464/AVR_stabilizer_.html
Δεν εχεις παρά να βάλεις ενα βολτόμετρο στην έξοδο να δείς τι τάση βγάζει.Δεν ξέρω αν σε καλύπτει απο watts όμως.
Ποιό επικύνδυνες είναι οι κορυφώσεις , όπως σου έγραψα και πιο πάνω. Οι βιθύσεις δεν κάνουν τίποτα κακό. Εκτός απο το να μην αποδίδει ο ενισχυτής ολη του την ισχύ η και να κλείσει αν πέσει πολύ η τάση. Ζημιά πάντως δεν γίνεται.
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Για τον ψυγειοκαταψυκτη μου κανει?:145:


βεβαιως , γιαυτο εχουν ντιλει.....μην ξαναρθει το ρευμα την ωρα που ρολαρει ο συμπιεστης και του τιναξει τα πεταλα
 

Μηνύματα
317
Reaction score
12
Το ΑVR δεν ειναι σερβο ομως,ειχα την εντυπωση οτι τα servo μας κανουν
τα ρελαι κτλ δεν βγαζουν ημιτονο.
Αυτη την εντυπωση εχω δηλαδη οτι οπου R=relay και οπου S=servo
για αυτα της KEBO τουλαχιστον
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

AVR=automatic voltage regulator.

SAVR=servo automated voltage regulation.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

βεβαιως , γιαυτο εχουν ντιλει.....μην ξαναρθει το ρευμα την ωρα που ρολαρει ο συμπιεστης και του τιναξει τα πεταλα
Το delay δεν το εχει για αυτόν το λόγο.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

λιες ? διαβαξε κανα μανουαλι........
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Το εχω διαβάσει. Απο την στιγμή που θα κοπεί το ρεύμα ο συμπιεστής σταματά να περιστρέφεται σχεδόν αμέσως. Η πίεση μέσα στο κύκλωμα είναι που αυξομειώνεται και μπορεί να φάει ζόρι.
Ο συμπιεστής δεν παθαίνει τίποτα. Ο λόγος ύπαρξης του delay, είναι να σταθεροποιηθεί η τάση και να ξαναδουλέψει ο συμπιεστής με σωστή τάση.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

γιαννη ρωτα κανα ψυκτικο και αν δεν εχεις γνωστο να σου δωκω τελεφωνο.......
η πιεση στο κυκλωμα ειναι συγκεκριμενη , και μονο με παραπανω ψυκτελαιο μπορει να <σκασει> ο συμπιεστης
οταν ρολαρει αν κοπει και ξαναρθει καπακι το ρευμα τοτε το στριβεις (στα παλια μηχανακια) τα νεα κανουν απο μονα τους επανεκινηση.........
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Ο λόγος του delay είναι οτι οι συμπιεστές εχουν 2 περιελίξεις.
Μια κύρια και μια δευτερεύουσα .Σε κανονική λειτουργία δουλεύει η κύρια , σαν μακριά σχέση στο σαζμάν.
Η δευτερεύουσα είναι για λίγο στην αρχή, κάτι σαν μίζα , η σαν πρώτη ταχύτητα. Το πρόβλημα είναι σε στιγμιαία διακοπή , όταν δεν προλαβαίνει να αλλάξει απο κύρια περιέλιξη σε δευτερεύουσα , και μένει με την κύρια να προσπαθεί να βγάλει ανηφόρα που βγαίνει με την πρώτη. Κάιγεται λοιπόν η κύρια περιέλιξη και πάει για βρούβες ο συμπιεστής. Αυτά.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

να γιουρ τοκιν, αυτου του τυπου οι σταθεροποιητες , προστατευουν αλλα χαλουν τον ηχο (δεν σχεδιαστηκαν για audio καταστασεις)
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Λες γιαυτό εμένα να είναι χαλασμένος ο ήχος μου?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top