Σταθεροποιητης τασης

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

οποιος λεει οτι ο ηχος σου ειναι χαλασμενος θελει επισκευει και πεταμα πεστου......
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

ο αστακος ψοφιος το τυρι μουχλιασμενο
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

κοκινο τυρι μαγεια κι απο μεσα μια αηδια
κατα τα αλλα , εδω χαλουν τον ηχο μηχανηματα περιοπης, τα συμπιεσταδικα δεν θα τον εκαναν μπαζε......
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Eγω είχα πάρει ενα http://www.skroutz.gr/s/299898/VMARK-KDS-3000VA.html VMARK-KDS-3000VA
απο τον παλιό μας φίλο Μιχάλη της AUDIOCRAFTWORKS "που έφυγε νωρίς".
Μάλιστα τότε σ' εκεινη την παρτίδα ο Μιχάλης πέρα απο εξονυχιστικο έλεγχο που τα έκανε
πριν τα πουλήσει μου είχε πεί ότι είχε κάνει και καποιες μικροεπεμβάσεις βελτίωσης.

Η αγορά είχε συμπέσει με τις μέρες που μας "άφησε" ο Μιχάλης. Απο τότε ο σταθεροποιητης αυτός της VMARK
δουλευει άψογα και δεν κατάλαβα καμμιά "υποχώρηση" στην απόδοση του συστήματός μου.

Εγω είχα αποφασίσει την αγορά ενός σταθεροποιητή γιατι στην περιοχή μου η ΔΕΗ φροντιζει να στέλνει
μερικες φορές "ενισχυμένο" ρεύμα στα ~260 V ...:114:
Είχα βάλει σε μια μπριζα μια συσκευη καταγραφής των μεγιστων και ελαχιστων τασεων της ΔΕΗ οπότε οταν ειχα δει μεγιστα κοντα στα 260V
αποφάσισα την αγορά σταθεροποιητή
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

να ζητησω κι εγω μια βοηθεία?
εχω αυτα τα 2 κολοκυθια:
-APC Line-R 1200VA Automatic Voltage Regulator
http://www.msystems.gr/index.php?category=2910&product=1749
manual= http://www.msystems.gr/files/product/1749.pdf

και αυτο
-APC Smart-UPS 2200VA... το οποιο ειναι line interactive και βγαζει "sinewave"
http://www.apc.com/resource/include/techspec_index.cfm?base_sku=sua2200i


..το ερωτημα ειναι =εχει νοημα να τα χρησιμοποιησω στο ηχοσυστημα μου ( το οποιο εχει μονο ενα surge protection πολυμπριζο της APC)...κυριως βεβαια για το APC Smart-UPS 2200VA -δεν μ'ενδιαφερει ο ρολος του σαν ups , αλλα σαν φιλτρο ή σταθεροποιητης- θα προσφερει κατι (στο ηχητικό αποτελεσμα θα εχει αρνητική επίδραση?..ασχετως αν θα το αντιληφθώ) ή καλυτερα να παρω ενα σταθεροποιητη απο αυτους που αναφερονται στο "θρεντ" μας...
(οχι τιποτ'αλλο οι μπαταριες του μονο κανουν 200+)
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Μπορείς να βάλεις το μικρό να τροφοδοτεί τις συσκευές σου και το μεγάλο μόνο για τον τελικό , αν έχεις.Για σταθεροποιητές τάσεως μια χαρά θα είναι.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

γιαννη βαζουμε για να λεμε οτι βαζουμε ?
ή πραγματι τα εχουμε αναγκη ?
και τι ειδους αναγκη ?
προστασια ?
ή βελτιωση ηχου - εικονας ?

Πρωτα δοκιμαζουμε (αν δεν εχουμε αναγκη προστασιας ) και μετα αποφασιζουμε τι προσφερει εικονοηχητικα..............
 

Μηνύματα
537
Reaction score
129
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

κυριως για προστασια τα θελω απο τις διακυμανσεις του δικτυου (οσες και να ειναι..)
...απο την άλλη...το ηχοσυστημα (λογω ελλειψης χρονου) το χρησιμοποιω καθε φορα που εχουμε εκλειψη ηλιου....στο υπόλοιπο διάστημα είναι εκτός μπριζας.
Aπό την αλλη τωρα, αυτο ακουγεται λιγο υποχονδριο...λιγο @νισορροπία να το πω κομψα?
...δηλαδη στις 2-3 ωρες που θ'ακουσω το χρονο, να συζητάω αν χρειάζεται σταθεροποιητη...
...πιο πολυ μ'ενδιαφερει το μπαουλο το ups 2200...εντάξει, θα παρέχει μια προστασια, απο εκεί και πέρα, οσον αφορα στη συμμετοχη του στο ηχητικο αποτελεσμα, κατα πόσο θα το επηρρεάσει αρνητικα ή θετικά συγκριτικά με ένα kebo ή mvr ή tsakiridis κλπ .
(το συστημα ειναι λίγο "καρναβάλι"...περιλαμβάνει αρκετά vintage 70'-80's ενισχυτάκια 40-200W ολοκληρωμένα και προ/τελικος -ολα τρανζιστορατα- κληρονομιά του μπαμπα...αναλογα τα κεφια επιλέγω 1 τη φορα)
 

Μηνύματα
17
Reaction score
0
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Κατά την αποψή μου ένα UPS δεν καλυτερεύει τον ήχο παρά μόνο όταν η τάση της ΔΕΗ είναι τλείως χάλια, δηλ να μένεις κοντά σε βιομηχανικές περιοχές που η τάση έχει σκαμπανεβάσματα και μερικέ φορές να είναι πολύ χαμηλά γύρω στα 210 Βόλτ.Μία άλλη περίπτωση είναι να υπάρχουν αρμονικές μέσα στην τάση λόγο επαγωγικού φορτίου όπου σε μία κατοικία είναι πολυ δύσκολο να συναντήσει κάποιος. Τώρα για προστασία δεν πιστεύω να χρειάζεται ένα ups για τους ενισχυτές για τον λόγο ότι όταν κλείσει απότομα λόγο της έλλειψης τάσεως δεν πρέπει να κλείσει κάποια προγράμματα ώστα να ξαναρχισει όπως οι υπολογιστες και ειδικά οι Σερβερς, άρα ένα αντικεραυνικό πρίζας και καλύτερα πίνακος πιστεύω είναι η καλύτερη επιλογή για τους περισσότερους με ενισχυτές με τρανζίστορ - φετ.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

η πχιοτητα κινησης σε προβολεα βγαζει ματι....................
δυστυχως το φροντισμενο ρευμα πιο πολυ το βλεπεις , παρα το ακους
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Καλησπέρα,

Επειδή δούλευα για αρκετά χρονια σε εταιρια που εμπορευεται/κατασκευαζε σχετικές συσκευες θα ήθελα να σας δώσω ορισμένες πληροφορίες και όχι απλά απόψεις:

Σταθεροποιητής τάσης (AVR): διατηρεί σταθερή την τάση του δικτύου της ΔΕΗ μέσα σε αποδεκτά για τις συσκευές όρια. Ανάλογα με την κατασκευή του μπορεί να είναι 230V +/- 5% ή 2% ή ακόμα και 1%. Για τις περισσότερες συσκευές το 5% είναι υπεραρκετο. Επίσης τον χαρακτηρίζει ο χρόνος απόκρισης. Δηλαδή κατα πόσο θα "απορροφήσει" μια στιγμιαία μεταβολή της τάσης (πχ 300V για 30 msec). Δεν τροφοδοτεί την συσκευή μας σε περίπτωση διακοπής ρευματος ή πολύ μεγάλης βύθισης (πχ κάτω από 100V). Επίσης ένας καλός σταθεροποιητής αν δει ότι η τάση του δικτύου είναι τόσο μεγάλη που δεν μπορεί να την σταθεροποιήσει διακόπτει την τροφοδοσία της συσκευής.
Υπάρχουν σταθεροποιητές με ρελε, με ηλεκτρονικούς διακόπτες (triac), και με μετασχηματιστή με κινούμενο δρομέα (variac). Τα πρώτα μπορεί να προξενήσουν σπινθήρες κατά τις γρήγορες μεταβολές της τάσεις και προσωπικά δεν τα συστήνω. Τα δεύτερα μπορεί να ανταποκριθούν πολύ γρήγορα και γενικά είναι αξιόπιστα. Τα τρίτα είναι πολύ ακριβά, μπορόυν να σταθεροποιήσουν με μεγάλη ακρίβεια την τάση, αλλά φτηνές κατασκευές (βλεπε KEBO,Vmark) είναι απλά ελαττωματικές και επικίνδυνες.


Αντικεραυνικά (surge protectors) Συνήθως έχουν την μορφή πολύμπριζου. Κάνουν μια πολύ απλή δουλειά. Όταν η τάση ξεπεράσει κάποια τιμή (πχ >250V) κόβουν ακαριαια την παροχή στην συσκευή. Κάποια έχουν δυνατοτητα επαναφορας, κάποια απλά είναι αναλώσιμα (σαν τις ασφάλειες). Το πετάς και παίρνεις άλλο! Είναι μόνο για υπερτάσεις και όχι σταθεροποιητές.

UPS(Uninterruptable Power Supply): Διατηρούν τη τροφοδοσία του ρεύματος στην συσκευή, ακόμα και αν γίνει διακοπή της ΔΕΗ. Περιέχουν απαραίτητα μπαταρίες που θέλουν αντικατασταση κάθε 2,3 ή 5 χρόνια ανάλογα με την ποιότητα και την χρήση. Ανάλογα με την κατασκευη προσφέρουν ή δεν προσφέρουν επιπλέον προστασίες. Διακρίνονται σε 2 κατηγορίες ανάλογα με τον τρόπο που διαχειρίζονται το ρευμα και σε άλλες 2 ανάλογα την μορφή της τάσης εξόδου (όχι την τιμή σε Volts)

Line Interactive ή Stanby ή Backup Τροφοδοτούν την συσκευή κατευθείαν από την ΔΕΗ και προσφέρουν μια στοιχειώδη συνήθως προστασία από υπέρταση (Surge Protection) και χονδρική σταθεροποίηση (230 +/- 10%) με ρελε. Όταν γίνει διακοπή ρεύματος ή η τάση ξεφύγει εντελως από το κάτω όριο κάνουν μεταγωγή και τροφοδοτούν τις συσκευές. Η έξοδος μπορεί να κοπεί για 10-20 msec που συνήθως δεν επηρρεάζει τις συσκευές.

On line: Τροφοδοτούν τις συσκευές μέσω ενός αρκετά πολύπλοκου ηλεκτρονικού κυκλώματος σταθεροποίησης το οποίο "αναδημιουργεί" την τάση της ΔΕΗ και προσφέρει σταθερότατη τάση (+/-1%) και συχνότητα. Όταν γίνει διακοπή ουσιαστικά δεν υπάρχει μεταγωγή, απλά αρχίζει το κύκλωμα αυτό να παίρνει ρευμα από τις μπαταρίες χωρίς η έξοδος να κοπεί ούτε για 1msec. Το τίμημα είναι ότι είναι πιο ενεργειοβόρα αφού ένα 10-15% της ισχύος χάνεται όταν τροφοδοτούνται οι συσκευές. Επίσης είναι και πιο θορυβώδη αφού δεν λείπει το ανεμιστηράκι.

Έξοδος ημιτονο(sinewave): Συνήθως είναι τα Online. Αλλά υπάρχουν και Line Interractive. Είτε λειτουργεί από μπαταρίες, είτε από ΔΕΗ η έξοδος είναι ίδια με αυτή που μας δίνει η ΔΕΗ. Ημιτονοειδούς μορφής (το γνωστό "~"). Είναι κατάλληλη για όλες τις συσκευές

Έξοδος τετραγωνο (modified sinewave) Συνήθως είναι τα Line Interractive. Όταν λειτουργεί από μπαταρίες (και μόνο τότε) η έξοδος είναι σαν ενα τετραγωνισμένο ημίτονο. Η μορφή αυτή δεν κάνει για τους κλασσικούς τύπους μετασχηματιστών 50Hz (στους ενισχυτές ήχου), και για συσκευές που έχουν μοτερ (ψυγεια, a/c). Κάνουν όμως για νέου τύπου τηλεοράσεις (όχι CRT), υπολογιστές, εκτυπωτές, φορτιστές κινητών κτλ.
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Καλησπέρα,

Επειδή δούλευα για αρκετά χρονια σε εταιρια που εμπορευεται/κατασκευαζε σχετικές συσκευες θα ήθελα να σας δώσω ορισμένες πληροφορίες και όχι απλά απόψεις:

Σταθεροποιητής τάσης (AVR): διατηρεί σταθερή την τάση του δικτύου της ΔΕΗ μέσα σε αποδεκτά για τις συσκευές όρια. Ανάλογα με την κατασκευή του μπορεί να είναι 230V +/- 5% ή 2% ή ακόμα και 1%. Για τις περισσότερες συσκευές το 5% είναι υπεραρκετο. Επίσης τον χαρακτηρίζει ο χρόνος απόκρισης. Δηλαδή κατα πόσο θα "απορροφήσει" μια στιγμιαία μεταβολή της τάσης (πχ 300V για 30 msec). Δεν τροφοδοτεί την συσκευή μας σε περίπτωση διακοπής ρευματος ή πολύ μεγάλης βύθισης (πχ κάτω από 100V). Επίσης ένας καλός σταθεροποιητής αν δει ότι η τάση του δικτύου είναι τόσο μεγάλη που δεν μπορεί να την σταθεροποιήσει διακόπτει την τροφοδοσία της συσκευής.
Υπάρχουν σταθεροποιητές με ρελε, με ηλεκτρονικούς διακόπτες (triac), και με μετασχηματιστή με κινούμενο δρομέα (variac). Τα πρώτα μπορεί να προξενήσουν σπινθήρες κατά τις γρήγορες μεταβολές της τάσεις και προσωπικά δεν τα συστήνω. Τα δεύτερα μπορεί να ανταποκριθούν πολύ γρήγορα και γενικά είναι αξιόπιστα. Τα τρίτα είναι πολύ ακριβά, μπορόυν να σταθεροποιήσουν με μεγάλη ακρίβεια την τάση, αλλά φτηνές κατασκευές (βλεπε KEBO,Vmark) είναι απλά ελαττωματικές και επικίνδυνες.


Γιατί δλδ ? τι έχουν τα ΚΕΒΟ?
Οχι τίποτα άλλο , αλλά έχω 2 με variac, και ενα με ρελέδες, έχοντας συνδέσει επάνω τους τα πάντα , δεδομένου οτι το ρεύμα στην περιοχή μου παίζει απο 192vac, μέχρι και 270vac. Το 270 βέβαια δεν είναι συχνό φαινόμενο , αλλά κυριακές πρωί μέχρι και μεσημέρι , κάνει πάρτυ , αρκετά συχνά.
Οπότε για ρίξε φως στην υπόθεση.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
4
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Δεν είχα σκοπό να κάνω δυσφημιση στα kebo. Ίσως ήμουν λίγο υπερβολικός στην περιγραφή. Απλά επειδή τα εχω αποσυναρμολογήσει και εχω δει γενικά βλάβες, δεν είμαι ενθουσιασμένος με την ποιότητα κατασκευής τους. Όπως με όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές σήμερα, μπορείς να πάρεις μια πανάκριβη και να σου χαλάσει αμέσως ή να πάρεις μια φθηνή και να σου κρατήσει για πάντα. Παίζεις λίγο με τις πιθανότητες. Οι βλάβες που μπορεί να βγάλει ένα variac είναι να κολλήσει ο μηχανισμός του μοτερ ή να φαγωθούν ανομοιόμορφα τα καρβουνάκια και να κάνουν σπινθήρες κατά την κίνηση (ίσως το έχετε προσέξει σε ηλεκτρικά τρυπάνια). Αν η συσκευή δεν έχει προβλέψει να αποκόπτει τις συσκευές σε τέτοιες περιπτώσεις είναι επικίνδυνη.
Ζητάω συγγνώμη για την αναφορά στις συγκεκριμένες μάρκες και δεν μπορώ να αποδείξω ότι δεν είναι αξιόπιστες. Είναι απλά προσωπική μου άποψη.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Καλά ! δεν έγινε τίποτα, απλά ρώτησα γιατί και εγω τις εχω ανοίξει και παρακολουθήσει κατά την λειτουργία τους . Δεν σπινθηρίζουν , τα δικά μου τουλάχιστον. Τα εχω απο το 2002 με 0 προβλήματα .
Σαφώς και δεν τίθεται θέμα δυσφήμισης εδω, απλά το συζητάμε. Γράφουμε τις εμπειρίες μας και ενημερωνόμαστε.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
3
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Φιλε JOHN MARKOU θα ηθελα να σε ρωτησω μιας και εχεις σε λειτουργια τους σταθεροποιητες επι τοσα χρονια αν περα απο την ασφαλεια των μηχανηματων ακουσες καποια βελτιωση στον ηχο τους.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Οχι μιάς και δεν ήταν αυτός ο σκοπός που αγοράστηκαν. Το μόνο που ήθελα ήταν προστασία απο υπερτάσεις.Δεν ασχπλήθηκα καν να ελέγξω αν τυχόν παίζουν καλύτερα, πράγμα το οποίο αποκλείω.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
3
Απάντηση: Σταθεροποιητης τασης

Φιλε John σε ευχαριστω για την απαντηση,ο λογος για τον οποιο εκανα την συγκεκριμενη ερωτηση ειναι γιατι οταν συνδεσα τον σταθεροποιητη στην γραμμη τροφοδοσιας του συστηματος μου και εκανα το τεστ [με η χωρις] ακουσα εγω και ενα ακομα εμπειρο ατομο μια μικρη βελτιωση στον ηχο του συστηματος οταν επαιζε με τον σταθεροποιητη.Αν καποιος αλλος φιλος εχει κανει αναλογο τεστ καλο θα ηταν να μας πει την γνωμη του.
 

G

Giannis60

Guest
Καλησπέρα σας.Αν υπάρχει ακόμα ενδιαφέρον για το συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω για λαμπάτο ενισχυτή τι σταθεροποιητή τάσης μπορώ να τοποθετήσω.Ευχαριστώ.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.213
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top