Zingali

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
εχει ακουσει κανεις τα ηχεια αυτα?.....και εδω....και γενικα τη σειρα zero?....μονο με λαμπες παιζουν καλυτερα τα ηχεια με κορνες?....ειναι σχετικα ευκολα σα φορτια με υψηλη ευαισθησια και σκεφτομουν για μια τριαδα μπροστα...L-C-R...για μουσικη κ σινεμα...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Απάντηση: Zingali

Δεν τα έχω ακούσει.
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας στο Home Entertainment, να τα δείς και να τ ακούσεις απο κοντά.
Ζήτα τον Γιώργο τον Καραγιάννη(ιδιοκτήτης) εκ μέρους μου.
 

petepappas

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.139
Reaction score
153
Απάντηση: Zingali

τα zingali παιζουν πολυ καλα κ με καλους τραντζιστορατους ενισχυτες,αλλα θελουν ποιοτητα.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Zingali

τα ακουσα ρωμη , γενικα τα ηχεια της σταζουν μελι,αν πας καραγιαννη (και με βολευει ) πες μου γιατι εχω να παω καιρο.
Πιστευω οτι ειναι οι πιο μαγευτικες κορνες, δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να δω τι κρος φορουν, αλλα καθε ηχειο της ειναι
οπως καθε ιταλικο
σουπερ ντιζαιν
μουσικοτατο
ποιοτικοτατο
ειδικα σε αυτους που προτιμουν την αληθοφανεια ειναι μονοδρομος.Αν ειχαν τιμες πιο <φιλικες> θα ειχαν οτι εχει η κλιπς
(το μεγαλυτερο μεριδιο πωλησεων).
Αλλα γενικα οι ιταλοι κρατουν ψηλα την σημαια της τιμης.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Zingali

οταν ημουν Αθηνα ειχα περασει απο το Γιωργο και ειχα παρει κατι καλωδια κιμπερ....κανα χρονο και κατι πριν...τοτε ειχε πρωτοφερει και ειχε σε demo τα Zero Sei....τα εστηνε και τα οδηγουσε με λαμπατα ενισχυτικα...δυστυχως δεν ειχα χρονο να κατσω και ν ακουσω...αλλα θυμαμαι που τον ρωτησα τι παιζει τωρα?...και μ πε τα zingali...ηχος αμεσος...σα να σε γραπωνε...οχι οτι τσιριζε....αλλα ηταν με λαμπες οδηγηση...γι αυτο ρωτησα....εγω εχω τραντζιστορ....προ και τελικο....βεβαια μπορει να μπει και μια λαμπα σαν προ αργοτερα....αλλα αργοτερα....

Nick σ ευχαριστω...με το Γιωργο μιλησα ξανα πριν κανα 2μηνο...μ στειλε καλωδια...κιμπερ παλι...χεχε...δε ξεφυγα....καλοκαιρι δε θ ανεβω Αθηνα...θα τον παρω τηλ και ελπιζω να τα χει ακομα απο Σεπτεμβρη να τ ακουσω....εχω ψηθει βεβαια για τα συγκεκριμενα....δε θα σας πω ψεμματα....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Zingali

καθε κορνα ξεμπροστιαζει οτι υπαρχει πισω της, αν εχεις καλα συνοδα θα ακουσεις κελαιδισματα
αν εχεις εστω ενα μικρουλι αδυναμουλι κρικακο , θα τον παρεις γραμμη σουμπιντο......
οι κορνες το μονο που ζητουν ειναι ποιοτητα και καποιο ρευμα
εψαχνα καμποσο καιρο να κοψω καθε ιχνος <κορνιλας> απο τα κλιπς πολλα εφταιγαν,
τα ηχεια οχι.
Πλεον παιζουν οπως σχεδον θελω (αν ειχα καλυτερα καλωδια θα ακουγα μεγαλυτερο ηχειο allover) αλλα και με αυτα
κρεμαω σαγονια ευκολα.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Zingali

καθε κορνα ξεμπροστιαζει οτι υπαρχει πισω της, αν εχεις καλα συνοδα θα ακουσεις κελαιδισματα
αν εχεις εστω ενα μικρουλι αδυναμουλι κρικακο , θα τον παρεις γραμμη σουμπιντο......
οι κορνες το μονο που ζητουν ειναι ποιοτητα και καποιο ρευμα
εψαχνα καμποσο καιρο να κοψω καθε ιχνος <κορνιλας> απο τα κλιπς πολλα εφταιγαν,
τα ηχεια οχι.
Πλεον παιζουν οπως σχεδον θελω (αν ειχα καλυτερα καλωδια θα ακουγα μεγαλυτερο ηχειο allover) αλλα και με αυτα
κρεμαω σαγονια ευκολα.
οταν λεμε αδυναμα συνοδα?.....πχ ο προ που εχω δεν ειναι επιπεδου τελικου-πηγης....αλλα επειδη τον εχω και για σινεμα και θελω το οντισι για τις ρυθμισεις του χωρου, δεν εχω παει σε εναν καθαροαιμο προ....η κορνα πχ θα μου δειξει πιο εντονα τη διαφορα πoυ θα παρω οταν αναβαθμισω απο εναν denon 4311 σ ενα A1HDA και στη συνεχεια σ ενα classe CP-800?....επισης και με τα καλωδια το ιδιο?...κοιταζω να χω ψιλοισορροποια και στα μηχανακια και στα καλωδια....φυσικα τα καλωδια μ ειναι της ταξης μεχρι 250 ευρω....εκτος απο του ρευματος που ανεβηκα λιγο...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Zingali

τα καλωδια ειναι το γεμισμα του ,<σχετικα> αδυναμου κρικου = τελικος
ο προ σιγουρα επηρεαζει τον ηχο, οτι <σκουπιδι> τρεχει μεσα του ακουγεται......για να <αφαιρεσω> καθε τι που ηθελα στην κορνα
δουλεψα λιγακι με τον προ - τελικο
μετα σταζαν μελι.....στην πορεια τα γεμισα παντου....σιγουρα σηκωνει και αλλο
εγω δεν σηκωνω οικονομικα.....ισως στο μελλον με τιποτα <αλλα> κολπα να τελικιασω καλωδιακος.....και να μπορεσω να εχω και αλλα πραματα στο συστημα μου.
Βεβαια ξαναλεω ο ηχος μου αυτη τη στιγμη ειναι ο πιο γεματος που ακουσα ποτε σε κλιπς,
δεν εχω την γλυκητητα ενος ψονραντ τζονσον , αλλα ολα τα αλλα τα εχω (αυτα που θελω) (σχεδον)............
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Στο High Fidelity του προηγούμενου μήνα είχε review του Zero Sei. Κατά τα γραφόμενα, η κόρνα της σειράς Zero συγχωρεί και γενικά η σειρά είναι προσανατολισμένη σε χρήση με receiver και σε συστήματα μέσου κόστους. Δεν ξεμπροστιάζει τα συνοδά όσο οι μεγαλύτερες σειρές της εταιρίας.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Re: Zingali

Στο High Fidelity του προηγούμενου μήνα είχε review του Zero Sei. Κατά τα γραφόμενα, η κόρνα της σειράς Zero συγχωρεί και γενικά η σειρά είναι προσανατολισμένη σε χρήση με receiver και σε συστήματα μέσου κόστους. Δεν ξεμπροστιάζει τα συνοδά όσο οι μεγαλύτερες σειρές της εταιρίας.
καλο απο μια αποψη αυτο....τα πανε καλα και στη μουσικη?...μια δοκιμη σιγουρα ειναι το καλυτερο τεστ θα μ πεις...ισως βεβαια να μην ειχα αυτα τα διλληματα αν απο την αρχη τα δινα σ ενα κορυφαιο ηχειο και εκτιζα την αλυσιδα απο κει και μετα....κατα πολλους σωστοτερο αυτο...αλλα ολοι μας εχουμε αλλαξει ηχεια και στη συνεχεια ψαχνομαστε για τα συνοδα τους ετσι δεν ειναι?....απλα αμα εχεις το μπατζετ δεν σε πολυνοιαζει....
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Sorry, το Zero Otto ήταν για δοκιμή. Ποιο είναι το budget σου; Προσωπικά θα περίμενα το review να ήταν διθυραμβικό για να με προϊδεάσει θετικά ώστε να σκεφτώ να εκταμιεύσω το ποσό που απαιτεί μια τριάδα Zero για μπροστά...
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Re: Zingali

Sorry, το Zero Otto ήταν για δοκιμή. Ποιο είναι το budget σου; Προσωπικά θα περίμενα το review να ήταν διθυραμβικό για να με προϊδεάσει θετικά ώστε να σκεφτώ να εκταμιεύσω το ποσό που απαιτεί μια τριάδα Zero για μπροστά...
κοιτα....γυρω στα 3 χιλιαρικα κανουν τα οττο + αλλα χιλια περιπου το κεντρικο....να υποθεσω οτι δεν πηρε αρκετα καλα σχολια το ηχειο...ψαχνω να το βρω στο ιντερνετ το ριβιου αλλα δεν....
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Για να αναφερθώ λίγο στα ενισχυτικά που είπατε λίγο παραπάνω μιας και είμαι κάτοχος, μέχρι πότε να δούμε, των Zero Bookshelf θα ήθελα να πω αυτά που διαπίστωσα δοκιμάζοντάς τα με 3 διαφορετικούς ενισχυτές - setup.
Η πρώτη δοκιμή έγινε με το σετ προ και τελικών μονομπλόκ της Rowland, Capri και 201. Ήταν μουγκά. Μια μαυρίλα μια θολούρα μια καταχνιά ρε παιδί μου και μόνο που δε με πήρανε τα κλάματα.
Δοκιμή δεύτερη. Με τρανζίστορ αυτή τη φορά, γαλλικό. Τον Cairn Diablo. Εδώ τα πράγματα άλλαξν. Επιτέλους άρχισα να ακούω μουσική με πολύ μεγαλύτερη ευχαρίστηση και με αρκετή λεπτομέρεια.
Το γλυκό ήρθε κι έδεσε με την τρίτη δοκιμή, η οποία είναι και η τελευταία. Unison Research S6. Τα παραλίγο 30 Watt του ενισχυτή σε τάξη Α κάνουν τα ηχεία να κελαηδούν και να ακούγονται όπως δεν είχαν ακουστεί στα αυτιά μου και ας έπαιξαν με ενισχυτικά πολλαπλάσιας αξίας - βλέπε Rowland.
Στον αντιπρόσωπο έτυχε να ακούσω τα Otto αν δεν απατώμαι με κάποιον Cayin σούπερ ντούπερ ντηζαινάτο (C32T). Και εδώ ακούγονταν γλυκά με αλλά δυστυχώς τα καλώδια με τα οποία ήταν συνδεδεμένα τα αδικούσαν στο έπακρο και τα οποία δεν ήταν και φτηνά...
Δοκίμασε να τα ακούσεις εάν το έχεις εύκολο για να καταλάβεις κάποια πράγματα από την omniray κόρνα που σίγουρα δε θα σου θυμίσει άλλες κατασκευές. Η συγκεκριμένη σίγουρα συγχωρεί περισσότερο από τις άλλες αλλά και εδώ πρέπει να είσαι προσεκτικός
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Zingali

μαλιστα....που παω εγω λοιπον με τον ταπεινο παρασαουντ και προ ντενονακο:117:
τεσ παντων....θα παρω τηλ και θα ζητησω δοκιμη...να δουμε...το σπορ μας ειναι ωραιο αλλα "σκληρο" ωρες ωρες:105:....ευχαριστω ολους για τα reply
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Re: Απάντηση: Re: Zingali

κοιτα....γυρω στα 3 χιλιαρικα κανουν τα οττο + αλλα χιλια περιπου το κεντρικο....να υποθεσω οτι δεν πηρε αρκετα καλα σχολια το ηχειο...ψαχνω να το βρω στο ιντερνετ το ριβιου αλλα δεν....
Θετικά ήταν τα σχόλια, απλά τονίστηκε ότι ο ήχος της κόρνας απείχε από τον ήχο του αντίστοιχου μοντέλου Twenty 2.08, αλλά μιλάμε για ηχεία διπλάσιας τιμής!

Εφόσον τα Zero όμως είναι εντός budget, στη θέση σου θα προχωρούσα, και μάλιστα χωρίς να σκεφτώ καν για χρήση τελικών. Με τον 4311 θα τα ενίσχυα και τίποτε άλλο. Το τονίζει και ο Π. Κωτσής στο review, ότι η σειρά είναι φτιαγμένη για receivers. Θα έχεις δηλαδή ήχο Zingali, χωρίς να έχεις ξοδέψει μια περιουσία ούτε για τα ηχεία ούτε για ενισχυτικά.
 

Μηνύματα
1.985
Reaction score
765
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Zingali

φιλε flash σημερα πηρα τηλ στον αντιπροσωπο Αθηνα-HOME ENTERTAINMENT CENTER...ο Γιωργος μου ειπε αυτο ακριβως που μ λες και εσυ....ηχος κορνας ζινγκαλι σε αρκετα σημεια....αν θες το καλυτερο μπορεις, αλλα πρεπει να το πληρωσεις και να πας στην επομενη σειρα ηχειων της εταιριας...αλα τοτε αλλαζεισ και συνοδα....οποτε τουμπα ολο το συστημα....η συγκεκριμενη σειρα ειναι για ισσοροπημενες καταστασεις πριν ξεφυγουμε "διαστημα"...αφου μου πε οτι τα ντεμο πολλες φορες τα δουλευε με ενισχυτικα της pioneer σειρα lx...βεβαια με καλυτερα συνοδα ειχε και καλυτερο αποτελεσμα μεχρι ενος σημειου....ευτυχως εχει ολη τη σειρα zero σε ντεμο και κανονισαμε ν ανεβω τελος τ μηνα Αθηνα να τ ακουσω απο κοντα.....
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Zingali

οταν ερθεις στο γιωργακη πες του να σε βαλει στο τριπ με τα αυτοκολητακια.....ξερει αυτος, 50 50 τα αγοραζει.......
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Re: Απάντηση: Zingali

Θέλει θάρρος να προσανατολιστεί κανείς στην εισαγωγική σειρά της εταιρίας, από τη στιγμή μάλιστα που θα δώσει και 4Κ ευρώ για την τριάδα μπροστά. Αν το κάνει όμως, θα κερδίσει σε κόπο και χρήμα στην πορεία, αφού θα γλυτώσει από αέναες αναβαθμίσεις ενισχυτικών και λοιπών συνοδών.

Και είναι και πανέμορφα τα zero! Προσωπικά θα τα επέλεγα σε λευκό με καφέ την κόρνα.
 

Μηνύματα
6.563
Reaction score
5.133
Το δίλημμα πιο πολύ είναι, Zingali Zero τριάδα ή Klipsch RF-7 + RC-64;
Γι' αυτό είπα θέλει θάρρος...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Απάντηση: Zingali

αν και δεν κανω προβλεψεις .......
αν τα ζιγκαλια παιζουν πιο ευηχα , αν
τα κλιπς θα παιζουν πιο δυνατα , αν........
το rc64II πιστευω οτι πρεπει να λαρυγγωνει οτι βρισκει μπροστα του , και σε πολυ περισοτερα χρηματα.....
το δε 7II δεν εχει τις παραξενιες του κλασικ......
θαθελα να τα ακουσω διπλα διπλα......
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.194
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top