IKEA Rack για Turntable

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα σκέφτομαι για την αγορά κάποιου rack για το πικαπ,το budget ειναι μικρό οπότε κατέληξα στα εξής.. http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...view&iID=86510 το οποίο ειναι απο Μασίφ πεύκο και αυτο http://www.ikea.gr/DefaultM.aspx?pag...tview&iID=6228 με Πλάτη: Επιφάνεια από ίνες ξύλου, Επένδυση
Βασικά μέρη: Μοριοσανίδα, Επιφάνεια από ίνες ξύλου, Επένδυση, Γέμισμα ανακυκλωμένου χαρτιού με κυψελοειδή δομή. Το πρώτο σιγουρα θα είναι ποιο στιβαρό αλλα θέλω να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με το ποιο θα έχω καλύτερο ήχο??
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Kανενα απο τα δυο. Τα εχω δει και εγω αυτα απο κονταδεν ειναι σταθερα καθολου.
Εγω πηρα το παρακατω απο την σειρα besta,και τα εβαλα ολα επανω. Δεν ξερω αν σε βολευει.

 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Αυτό ειναι το κακό οτι έχω λίγο χώρο για να βάλω το "rack" οπότε απέκλεισα τα expedit..
Η ραφιέρα που έχω βάλει πάνω είναι απο τι σειρά besta και ειναι παρόμοια με την δικια σου οπότε γιατι όχι?
 
Last edited:

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Πηγες το ειδες απο κοντα? Το λεω γιατι ειναι ψηλο,και τα πλαινα του δεν ειναι τοσο χονδρα και νομιζω οτι δεν θα ειναι τοσο σταθερο. Εκτος αν το βιδωσεις πανω στον τοιχο.
Πηγαινε και δες το δικο μου.Βγαινει και σε μικροτερο μεγεθος,με τρια ραφια.
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Έχω 2 βέστα, αλλά τα μονά σε σχέση με του Γιάννη, με 3 ράφια, αλλά δεν τα λές και πολύ στιβαρά...

Το Expedit το 2πλό με τα 4 τετραγωνάκια είναι πολύ πιο στιβαρό και όχι πολύ φαρδύτερο.

Τα Hemnes είναι αρκετά διαφορετικό. Από πεύκο αν θυμάμαι καλά σε σχέση με τo χαρτοπολτό. Και είναι αρκετά πιο στιβαρό σαν κατασκευή.

Η ψήφος μου για Hemnes, αν και έχω expedit και βέστα...
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Μήπως το απέσυραν τα μονά,δεν τα βλέπω στο site του ΙΚΕΑ,πώς ακρίβως λέγονται?
edit το epxedit σε μονό υπάρχει? Ήταν η πρώτη μου επιλογή γιατί έχω δεί άπειρους να το προτείνουν αλλα το διπλό δεν χωράει.. :(
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Οπως βλεπεις και στην φωτο,δεν εχω βαλει και τις δυο πλατες του για να εχω προσβαση πισω απο τα μηχανηματα,οποτε εχασε ελαφρα την στιβαροτητα που ειχε. Μεχρι προχθες το επιπλο πατουσε απευθειας πανω στο χαλι και ηταν μια χαρα.

Εβαλα εξτρα 4 ροδακια στις ακρες ωστε να μπορω να το μετακινω,αλλα λογω του βαρους προσεξα οτι αρχισε να λυγιζει στο κεντρο.:D
Οποτε εβαλα αλλα δυο ροδακια στο κεντρο,μπρος και πισω και ηρθε στα ισα του.

Δεν ,μπορω να πω οτι ειναι βραχος,αλλα την δουλεια του την κανει ανετα.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Το epxedit δεν βγαινει σε μονο. Εχω ενα διπλο στο δωματιο για τα βυνιλια.
Πεταξου και δες απο κοντα,απο το σαιτ δεν θα βγαλεις ακρη.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.386
Reaction score
93.958
Εβαλα εξτρα 4 ροδακια στις ακρες ωστε να μπορω να το μετακινω,αλλα λογω του βαρους προσεξα οτι αρχισε να λυγιζει στο κεντρο.:D
E πέτα τα βινύλια ρε Γιαννάκη!

Υπάρχουν και τα flacια...:p
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
...αλλα θέλω να μου πείτε την γνώμη σας σχετικά με το ποιο θα έχω καλύτερο ήχο??
Πες σε παρακαλώ...

1. Ποιο πικάπ έχεις;
2. Πού είναι τοποθετημένο; Ανάμεσα στα ηχεία και κοντά στον τοίχο;
3. Πού πατάνε τα ηχεία; Στο πάτωμα ή σε κάποιο ράφι βιβλιοθήκης;
4. Τί είδους είναι το πάτωμα; Τσιμεντένιο ή ξύλινο;
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Απο βδομάδα θα πάω να πάρω το pro-ject debut carbon,για ηχεια προς το παρόν θα χρησιμοποιήσω το sony hifi που έχω οπότε στο rack θα κάτσει πικαπ,phono.. τα ηχεία είναι πάνω σε γραφείο υπολογιστή. Τέλος το πάτωμα είναι τσιμεντένιο..
edit: Σε άλλο παρόμοιο φορουμ μου είπαν οτι τα lack ειναι ότι πρεπει και οτι μπορώ να βάλω 2 το ένα πάνω στο αλλο κολλώντας τα με blu tack,σαν λύση μου φαίνεται άψογη..
 

Μηνύματα
120
Reaction score
15
Για πιο φτηνά και 1000Χ πιο καλά κάνε με διπλό MDF μια βάση (περίπου 20 ευρώ με το βάψιμο) και βάλε το πλατώ στον τοίχο.
 



Μηνύματα
352
Reaction score
207
εναλλακτικά να προτείνω αυτό εδώ το έπιπλο το οποίο το έχω και είναι
εξαιρετικής αισθητικής (κατά τα γούστα μου) και στιβαρότητας
λίιιγο μεγαλύτερο budget βέβαια, αλλά αξίζει κατά τη γνώμη μου τον κόπο
http://www.electroland.gr/epipla-hifi/norstone-design/epiplo-hifi-norstone-design-bergen-2
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Πολύ ωραίο είναι αυτό αλλα ξεφέυγει πολύ,μην αρχίσετε τώρα οτι 200 ευρο δεν ειναι τίποτα και μα μου,ουτε hi endιστας κτλ αστεία (κατά τι γνώμη μου πάντα) είμαι ούτε κάτι παρόμοιο. Το λέώ για να προλάβω μερικούς...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.100
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top