Ηλεκτρονικό τσιγάρο



Μηνύματα
299
Reaction score
617
Στο επόμενο ατμιστικό meeting να έρθεις κι εσύ να γνωριστούμε και κυρίως να γνωρίσεις το Σωτήρη που στόμα έχει και μιλιά δεν έχει live.
Οπωσδηποτε!
Και αν εχουμε πιει κανα ποτηρακι, θα κανουμε κατι αντιστασεις τυλιγμενες με φυτιλια ,που δεν θα μας ξαναμιλησει ο Σωτήρης.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Οπωσδηποτε!
Και αν εχουμε πιει κανα ποτηρακι, θα κανουμε κατι αντιστασεις τυλιγμενες με φυτιλια ,που δεν θα μας ξαναμιλησει ο Σωτήρης.
Ναι, ενώ αν δεν έχουμε πιεί θα τα κάνουμε κούκλες! :roflmao:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Μια καλή και εύκολη λύση που δίνει τη δυνατότηα να αλλάζεις εύκολα υγρά είναι οι Drippers!

Αυτή είναι επισκευάσιμοι ατμοποιητές χωρις τανκ, με πολύ χώρο για στήσιμο, με φοβερή απόδοση των γεύσεων (την καλύτερη) και πολύ παραγωγή ατμού. Το μειονέκτημα? Πρέπει να στάζεις υγρό με μπουκαλάκι συνέχεια ---dripping.
H απουσία τανκ προστατεύει το υγρό το οποίο δεν ¨"μαγειρεύται" λόγω θερμότητας κι έτσι είναι πάντα φρέσκο. Επίσης μπορείς να αλλάζεις γεύσεις πολύ γρήγορα και εύκολα χωρίς καν να τον πλύνεις.

Παράδειγμα Dripper απλού και καλού:



Εδώ βλέπου τους 3 πόλους στη μέση θετικός και δεξιά αριστέρα 2Χ αρνητικούς. Είναι για σετάρισμα με διπλή αντίσταση αλλά μπορείς να βάλεις και μονή φυσικά. Ειναι πολύ εύκολοι στο στήσιμο.



Βλέπετε τις τρύπες στους πόλους? Περνάμε την τυλιγμένη αντίσταση με το φυτίλι (υπάρχουν κι έτοιμες) σφίγουμε, συγυρίζουμε και είμαστε έτοιμοι.




Έχω τώρα έναν στα χέρια μου γιατί δοκιμάζω υγρά (για το βράδυ που έχω "πόση") και είναι φοβερός! Βέβαια τον έστησα με microcoil σαν και αυτό που είδατε στο βίντεο που έβαλε ο Zizik αλλά και με απλό coil είναι πολύ καλός.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ε να πω και μια υπερβολή......

Το εσωτερικό των ατμοποιητών καλό είναι να μην το πλένουμε με νερό της βρύσης γιατί αφήνει άλατα. Ε να προμηθευτείται κι ένα φιλτράκι αντίστροφης όσμωσης 5-6 σταδίων και με στάδιο ρητίνης απιονισμού να είστε άρχοντες. Εγώ έχω ένα τέτοιο:



Απλά να το πάρετε με Clear tubes στο Stage 5 & 1 καθώς και βαλβίδα αντίστροφης ροής (για αυτοκαθαρισμό της μεμβράνης RO) για να βλέπετε από έξω πως πάει η ρητίνη και τα φίλτρα.

Για ακόμη μεγαλύτερη ακρίβεια ένα TDS inline meter που μετράει τα σωματίδια στο νερό πριν και μετά και είστε τέλειοι!




Τα clear chamber, το μπλε κουτάκι είναι το TDS και έχει μπαρόμετρο. Αυτό ειναι 4 σταδίων βέβαια και δεν έχει το στάδιο του απιονισμού. Τέλος, αν έχετε θέμα με την πιεση (χαμηλή) παιρνει και αντλί πιέσεως (μονή - διπλή) για μεγαλύτερη παραγωγή.


Το καλό με αυτό είναι ότι έχε ένα λεπτό σωληνάκι εξόδου που κάνει απιστευτη δουλειά στον καθαρισμό των ατμοποιητών γιατί προσαρμόζει στις τρυπούλες και πετάει έξω όλη τη βρώμα. Επίσης αν ξεκινήσετε DIY υγρά έχετε καθαρό νερό για διάλυση VG αν χρειαστέι και θα πλένετε όλες τις σύρριγγες, δοχεία ανάδευσης, μπουκαλάκια κτλ.


Στο επόμενο επισόδειο θα μιλήσουμε για τα πλεονεκτήματα των μαγνητικών αναδευτήρων κατά την παρασκευή DIY υγρών και πως μέσω αυτών επιτυγχάνουμε ταχύτερη ωρίμανση των υγρών. Α ναι τα υγρά θέλουν και ωρίμανση και αρκετές φορές και τα έτοιμα. :fuckyou:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Και για πιο γηινες καταστασεις, νερακι απο την αποχετευση του a/c ....
 

Y

Yiannis_B

Guest
Αφού είδα αυτό:



ξέρω πως αποκλείεται να φτιάξω αντιστάσεις και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το ίδιο ισχύει για τον rose.
Πλάκα κάνετε? Μου φαίνεται πανεύκολο. Η παραγγελία έφυγε...:rolleyes:

Μόνο το κομμάτι των μπαταριών με ενδιαφέρει .Δεν γουστάρω εκρήξεις .:focus:
Για τα υπόλοιπα προτιμώ την φθορά της υγείας μου με τον αυτοματοποιημένο τρόπο
Ο μόνος επιρρεπής σε αυτά τα "τυλίγματα" είναι ο Γιάννης Μπου:whistling:
:prankster:

...παρήγγειλα και έναν αφαλατωτή....

:laugh:

 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Χαχα δεν είχα καμία αμφιβολία για το Γιάννη!

Θέλω κάποια στιγμή να συντάξω 3-4 λίστες με σύνεργα (κιτάκια) που χρειάζονται για άτμισμα αναλόγως του τύπου ατμιστή.

Α) Του αρχάριου
Β) Του νορμάλ
Γ) Του προχωρημένου
Δ) Το βλαμμένου
 



rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Άντε, ας τον δούμε καλύτερα.







Ο νέος Aspire Nautilus. Προσέξτε το εξωπραγματικό του μέγεθος (5ml υγρού), το πόσο προεξέχει από τη βάση του Provari Mini.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Ξαναβάζω την πρώτη φωτό, όπου φαίνεται η τρύπα αερισμού στη βάση του Nautilus. Περιστρέφοντας το δακτύλιο, αυξομειώνουμε τη διατομή: Μικρή διατομή, λιγότερη πρόσληψη αέρα, περισσότερος ατμός και χτύπημα. Μεγαλύτερη διατομή, περισσότερος αέρας, λιγότερος ατμός και χτύπημα.



Οι φωτογραφίες είναι ευγενική προσφορά της κόρης μου από iphone 5S. Τελευταία με συνοδεύει σε όλες τις ατμιστικές μου εξορμήσεις για προμήθεια ατμιστών και υγρών.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Εντυπώσεις? Τελείως διαφορετική αίσθηση από τον Vivi Nova. Ειδικά σε μικρή διατομή έχεις την αίσθηση ότι δεν τραβάς καθόλου αέρα. Τον ατμό όμως και το χτύπημα τα νιώθεις για τα καλά! Προσωπικά οι δύο μεσαίες διατομές (1,1 και 1,4mm) είναι αυτές που με ικανοποίησαν περισσότερο.

Άριστη επιλογή ο Aspire Nautilus, με μοναδικό του μειονέκτημα το tank από Pyrex, που το φοβάσαι από πιθανή πτώση.

Ζίζικ, προσοχή, γιατί ξέρω ότι είσαι και βιαστικούλης: για να τον γεμίσεις, πρέπει να ξεβιδώσεις το κάτω μέρος και όχι το επάνω. ;)
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Ανάποδα τα λες Rose. Περισσότερος αέρας - περισσότερος ατμός και το ανάποδο. Το χτύπημα έχει να κάνει και με πολλά άλλα. Επίσης ο συγκεκριμένος είναι αντιγραφή της λογικής του Kayfun (καλό αυτό).

Π.χ. Αν δεις ένα dripper που έχω με 4 τρύπες αερισμού τι κάνει με 1, 2, 3 και 4 ανοιχτές αντιστοιχα θα καταλάβεις. Με τις 4 ανοιχτές κάνεις "Direct Lung Hits" για να ρουφήξεις δηλαδή απευθείας στόμα - πνευμόνι. Εμένα δεν μου αρέσει αυτό για να είμαι ειλικρινής. Προτιμώ να ατμίζω όπως καπνίζεται ένα πούρο. Παιζω με τη γεύση στο στόμα για 2-3 τζούρες και βγάζω ατμό κι από τη μύτη (ω θέε μου τι γράφω!) και κατεβάζω ελάχιστο στην τέταρτη.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Το τανκ από Pyrex είναι μεγάλο πλεονέκτημα και πλέον η κύρια τάση. Ο λόγος είναι ότι τα PMMA έχουν πρόβλημα με τα όξινα υγρά και αυτά που περιέχουν κανέλα ή και αλκοόλ που είναι κακός συνδυασμός. Δηλαδή ράγιζαν και έσπαγαν οπότε όλοι πάνε σε Pyrex όπου είναι εφικτό γιατί σε τανκ με σπειρώματα θέλει άλλη πατέντα.

Και να μη σου πέσει? Τι είναι αυτό με τα πεσίματα? 3 Χρόνια δεν μου έχει πέσει τίποτα εκτός από μια φορά που μου έριξε κάτω η γυναίκα μου ένα provari.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Για πείτε μου τι αντιστάσεις έχετε και σε τι Volt καθώς και τι ατμοποιητή (τες). Αν θέλετε δηλαδή..
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Χαχα δεν είχα καμία αμφιβολία για το Γιάννη!

Θέλω κάποια στιγμή να συντάξω 3-4 λίστες με σύνεργα (κιτάκια) που χρειάζονται για άτμισμα αναλόγως του τύπου ατμιστή.

Α) Του αρχάριου
Β) Του νορμάλ
Γ) Του προχωρημένου
Δ) Το βλαμμένου
Δώσε γνώση στο λαό!
Και ξεκίνα το συντομότερο με το Αρχάριος, γιατί με το ρυθμό που το ψάχνουν εδώ μέσα, σε λίγο όλοι θα είναι από Προχωρημένοι και πάνω. :laugh:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Οκ αν προλάβω αύριο του Αρχάριου γιατί έχω ένα presentation να φτιάξω Κυριακάτικα και με βλέπω να πήζω..


Τώρα δοκιμάζω DIY αρώματα από μια Αρωματοποιϊα στην Αμερική (The Perfumers Apprentice)

Άγνωστες σε καπνιστή γεύσεις:

Cinnamon Danish
Black Sesame
Pop Corn
Caramel Candy
White Chocolate + Graham Cracker

Άντε ξεκινήστε δυνατά ν'αρχίσουμε τις συνταγές αρωμάτων και τα reviews - εκεί να δείτε γέλιο που στον ένα θα αρέσει κάτι και ο άλλος θα ξερνάει...>!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.200
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top