Ηλεκτρονικό τσιγάρο

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Εννοείς φυτίλια με αντίσταση? Πουλάνε αλλά..
ο επισκευάσιμος θέλει χέρι πάλι εσύ την περνάς την αντίσταση και τη στήνεις. Δεν παίρνουν κεφαλές αυτοι φτιάχνεις εσύ το set up. Και αυτές οι κεφαλές που αγοράζεις τώρα επισκευάζονται αν θες αλλά δεν αξίζει τον κόπο.

Αν εννοείς έτοιμο στημένο τον επισκευάσιμο όχι.

Στους Genesis αν και μπορείς να βρεις για κάποιους έτοιμο wick πάλι δεν το προτείνω εκτός από 1-2 αλλά δεν προτεινω καν Genesis σε αυτή τη φάση.
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Kι αυτός διπλα σύρματα θέλει με και χωρίς αντίσταση αλλά πουλάει έτοιμα πάνω στο κεραμικό. Αυτός μπαίνει σε τανκάκι. Δεν τον έχω δοκιμάσει γιατί έχω άλλους παρόμοιους και ξέρω πως θα παιζει αλλά γενικά προτιμώ τον Kayfun και την παρέα του.

Είναι μια καλή επιλογή αλλά κατά τη γνώμη μου ξεπερασμένης λογικής στη χρήση.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.819
Reaction score
95.117
Σωτήρη όποτε μπορέσεις γράψε μας ποια φιτίλια και σύρματα είναι καλά(μάρκα).

Χρησιμοιποιώ απλούς ατμοποιητές, όχι επισκευάσιμους... ακόμα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Αφού είδα αυτό:



ξέρω πως αποκλείεται να φτιάξω αντιστάσεις και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το ίδιο ισχύει για τον rose.
 


Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Α καλά....αν σου φαίνεται αυτό μπελάς τα άλλα Ithaka, Genesis κτλ. διέγραψε τα.

Και που να μην σου κάτσει καλά το φυτίλι ή το βαμβάκι και να έχεις διαρροές.


BTW προσέξτε πίσω απο τον PBusardo στο review που φαίνεται ότι είναι πόρτα σε Home Cinema. Γενικά έχει πολύ πλάκα ο τύπος και ειναι πασίγνωστος στην παγκόσμια ατμιστική κοινότητα.
 


Μηνύματα
299
Reaction score
617
Αφού είδα αυτό:



ξέρω πως αποκλείεται να φτιάξω αντιστάσεις και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το ίδιο ισχύει για τον rose.
Ενταξει,δεν αποκλειεται,αλλα δεν θελει κατευθειαν στα βαθια.
Μπορει να γινει η πρωτη εξασκηση στους εργοστασιακους ,αλλαζοντας αντισταση και φυτιλια.
Ετσι αρχιζει καποιος να καταλαβαινει τις διαφορες ,καλυτερο φυτιλι,μεγαλυτερης η μικρότερης διαμετρου,κανεις την αντισταση οσα ΩΜ θελεις.(π.χ. οι vivi nova δεν εχουν καλα φυτιλια και τα αλλαζω αμεσως, το καλο φυτιλι δεν φαινεται μεσα στο υγρο).
Βλεπεις, αν πιανουν τα χερια σου,γιατι ειναι λεπτοδουλεια και επισης αν εχουμε πρεσβυωπια χειροτερευουν τα πραγματα.
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.175
.(π.χ. οι vivi nova δεν εχουν καλα φυτιλια και τα αλλαζω αμεσως, το καλο φυτιλι δεν φαινεται μεσα στο υγρο).
Στα 2 δικά μου vivi nona δεν φαίνονται τα φυτίλια στο υγρό.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Μπορει να ειναι καλυτερα τωρα,τις ειχα παρει πριν ενα χρονο.
Η ειναι διαφορετικου εργοστασιου!
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Δεν αξιζει το παιδεμα με τους εργοστασιακούς ούτε είναι απαραίτητο να στήσεις τον Kayfun έτσι όπως στο βίντεο.
Και οι εργοστασιακοί μπελάς είναι, καπάκια, σιλικονάκια, τρυπούλες κολοκύθια, πολυ περιορισμένος χώρος. Ο Kayfun ειναι πλατεία μπροστά τους.

Σιγά μην κάτσει ο ζιζικ να επισκευάσει κεφαλή Aspire και protank. Στο κεφάλι της Αλεπούς θα το φέρει από τα νεύρα του.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.175
Αφού είδα αυτό:



ξέρω πως αποκλείεται να φτιάξω αντιστάσεις και μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι το ίδιο ισχύει για τον rose.
Μόλις τελείωσα το video. Πόσο με καταλαβαίνεις Μήτσο μ'...:thumbsup:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.371
Reaction score
94.175
Για μένα το πρώτο που με ενδιέφερε ήταν να κόψω το κάπνισμα και όχι να αποκτήσω καινούριο χόμπυ στα γεράματα. :D

Από τη στιγμή που δεν βάζουμε στη μέση τον παράγοντα κόστος (λες και όταν καπνίζαμε ξοδεύαμε λιγότερα...), η ευκολία είναι αυτή που μετράει. Αγοράζω έτοιμη αντίσταση, την αλλάζω και ΤΕΛΟΣ. :wink:
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Μα δεν παίρνεις τον επισκευάσιμο για το κόστος χρήσης. Για τις σαφώ καλύτερες επιδόσεις που μπορείς να πετύχεις τον αγοράζεις αλλά θέλει δουλειά. Μέχρι στιγμής θέλει και μηχανικά μοντς αλλά σύντομα θα έχουμε πολλά ηλεκτρονικά που μπορούν να σηκώνσουν υπο ohmικες αντιστάσεις.

Λοιπόν όσο σας ικανοποιούν τα έτοιμα μην σκεφτεσται τίποτα. Πάντως αν συνεχίσετε να διαβάζετε και να ψάχνετε εκεί θα καταλήξετε σαν κι εμένα. Με αμέτρητα μπουκαλάκια, γυλαινα δοχεία, κοπτάκια, τσιμπιδάκια, πενσάκια, βαμβάκια, καρούλια με σύρματα διαφόρων διατομών, μοντς, βάσεις για μοντς και πολλά άλλα.


@αβγ

Δεν υπάρχουν μάρκες συρμάτων και φυτιλιών εκτός του Ekowool που είναι όντως μάρκα φυτιλιού αλλά ιδιαίτερο και δεν το προτιμούν όλοι.

Κάθε ατμοποιητής και χρήστης θέλει τα δικά του και για να καταλήξεις πρέπει να πειραματιστείς. Τα πιο χονδρά σύρματα έχουν χαμηλότερες αντιστάσεις και θες πιο πολλές σπείρες για παράδειγμα αλλά είναι πιο αργά.....αναλόγως και με τι τα τροφοδοτεις και πως τα τυλίγεις. Άλλοι τα στρέφουν μεταξύ τους (2 λεπτά).

Στα μαγαζιά που πήγατε έχουν σύρματα και φιτίλια πάρτε NiCr 0.17 και 0.20 και φυτιλια 2mm + 3mm και αρχίστε τα πειράματα όσοι ενδιαφέρεστε. Οι Genesis θέλουν Kanthal και ανοξείδωτο mesh το οποίο το κόβεις στις σωστές διαστάσεις (αναλόγως του άτμο) το καις, το τυλιγεις και προχωράς.

Μπορειτε να πάρετε και μια Sophia με έτοιμες κεφαλές για να δείτε την αίσθηση του επισκευάσιμου. Σαν επιδόσεις θα είναι πολύ καλός. Προσοχή όμως στην τοποθέτηση.
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Ο Σωτήρης είναι γνωστός εραστής της τελειότητας .
Όταν καταπιαστεί με κάτι είναι ικανός να γραφτεί και σε ταχύρυθμα της ΝΑΣΑ για να βρει τη τέλεια λυση .
Μια μέρα να τον ρωτήσουμε για τα κλύσματα :D.Θα καταλήξουμε να κάνουμε ένα ημερησίως όλοι μας για την χαρά της τεχνικής και μόνον :tongue:
Μόνο το κομμάτι των μπαταριών με ενδιαφέρει .Δεν γουστάρω εκρήξεις .:focus:
Για τα υπόλοιπα προτιμώ την φθορά της υγείας μου με τον αυτοματοποιημένο τρόπο
Ο μόνος επιρρεπής σε αυτά τα "τυλίγματα" είναι ο Γιάννης Μπου:whistling:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Σιγά μην κάτσει ο ζιζικ να επισκευάσει κεφαλή Aspire και protank. Στο κεφάλι της Αλεπούς θα το φέρει από τα νεύρα του.

Μόλις τελείωσα το video. Πόσο με καταλαβαίνεις Μήτσο μ'...:thumbsup:

Πόσο καλά γνωριζόμαστε όλοι! :D
 

Μηνύματα
299
Reaction score
617
Εγω δεν σας γνωριζω, αλλα φανταζομαι τι θα γινοταν σε μια συναντηση/σεμιναριο με καθηγητη τον Σωτηρη
και ολα τα συνεργα ,φυτιλια, συρματα, mesh,φλογοβολα κ.τ.λ.
Και μετα να μας εβαζε και διαγωνισμα!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.458
Reaction score
74.947
Στο επόμενο ατμιστικό meeting να έρθεις κι εσύ να γνωριστούμε και κυρίως να γνωρίσεις το Σωτήρη που στόμα έχει και μιλιά δεν έχει live.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.741
Μηνύματα
2.874.547
Members
37.942
Νεότερο μέλος
koniklos
Top