Ξεκίνημα από το μηδέν για ερασιτέχνη με πάθος

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ο λόγος για την κόρη.

Στο μόλις 1 έτους iphone 5s έχει ήδη πάνω από 15.000 αποθηκευμένες φωτογραφίες. Το πάθος για τη φωτογραφία τεράστιο, και στο βάθος του μυαλού υπάρχει και η ενασχόληση με τη φωτογραφία σε επίπεδο παραπάνω από ερασιτεχνικό.

Προσανατολίζομαι λοιπόν στην αγορά μιας φωτογραφικής στα περίπου 900-1000€ και η σταδιακή επένδυση σε καλούς φακούς.

Σαν πρώτη σκέψη υπάρχει η επιλογή μεταξύ Nikon D7100 Και Canon 70D.
  • Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε για τα υπέρ και τα κατά της κάθε μιας (ή ίσως κάποιας άλλης);
  • Ποιός θα ήταν ο πρώτος καλός φακός γενικής χρήσης που θα παίρνατε για κάθε μια;
  • Ποιόν ευέλικτο (με κάποια μικρή δυνατότητα ζουμ) φακό θα προτείνατε;
  • Ο φακός macro είναι απολύτως απαραίτητος για κοντινές λήψεις;
@Abessalom μπορείς να μου πεις τον εξοπλισμό σου (που προφανώς δεν κάνει τον φωτογράφο...)
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Είμαι καιρό εκτός αγοράς, οπότε δεν θα προτείνω μάρκα γιατί δεν ξέρω τα τρέχοντα κουσούρια τους.
Θεωρητικά και οι 2 μάρκες είναι αξιόλογες.
Άποψή μου, πέρα από τα χαρακτηριστικά, ας πάτε και μια βόλτα από ένα public με μια καρτούλα, να τις κρατήσει και στο χέρι της να δει ποια της κάθεται καλύτερα, βγάλτε και μερικά δείγματα να τα συγκρίνετε στο pc.

Τώρα για φακό, τι φωτογραφίες τις αρέσει να βγάζει?
Ανάλογα με την απάντηση θα δεις και σε τι φακό (εστιακό μήκος / ταχύτητα) θα ήταν καλύτερο να κινηθείς.
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Βιβλία και διάβασμα στο ιντερνετ, μερικά φίλμ στην τσέπη, και μια παλιά Fm2 με τον πενηντάρη για αρχή είναι ότι πρέπει...
Προσωπικά πιστευω ότι πρέπει να αρχίσει από το φίλμ και από τα δύσκολα τα πλήρως manual !
(Δεν λέμε για σκοτεινό ... Υπάρχει και εργαστήριο στο κέντρο για τα Α/Μ ο Χουλιάρας ! )
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Έχει ήδη εμπειρία από μια Canon 400D με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά θα ήθελα να την πάω σε κάτι καλύτερο. Γι' αυτό, αν θέλετε, ειδικά οι πιό έμπειροι, ας μου μεταφέρετε τις ολοκληρωμένες προτάσεις σας σε μηχανή και φακούς.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Είμαι καιρό εκτός αγοράς, οπότε δεν θα προτείνω μάρκα γιατί δεν ξέρω τα τρέχοντα κουσούρια τους.
Θεωρητικά και οι 2 μάρκες είναι αξιόλογες.
Άποψή μου, πέρα από τα χαρακτηριστικά, ας πάτε και μια βόλτα από ένα public με μια καρτούλα, να τις κρατήσει και στο χέρι της να δει ποια της κάθεται καλύτερα, βγάλτε και μερικά δείγματα να τα συγκρίνετε στο pc.

Τώρα για φακό, τι φωτογραφίες τις αρέσει να βγάζει?
Ανάλογα με την απάντηση θα δεις και σε τι φακό (εστιακό μήκος / ταχύτητα) θα ήταν καλύτερο να κινηθείς.
Τι της αρέσει να βγάζει.... Από λεπτομέρειες αντικειμένων σε πολύ κοντινές αποστάσεις και landscapes κυρίως. Λιγότερο συχνά πορτραίτα, αλλά αρχίζει να κλίνει προς αυτά τελευταία.

Οι φακοί των κιτ τι λένε;
http://www.skroutz.gr/s/4737132/Nikon-D7100-Kit.html
http://www.skroutz.gr/s/3709179/Canon-EOS-70D-Kit.html
 

Manos58

εγχειρισμένη
Μηνύματα
17.160
Reaction score
12.839
Οι φακοί των κιτ είναι στοιχειώδεις .
Βγάζουν το κεφάλι -κεφάλι και την μέρα -μέρα αλλά μέχρι εκεί .
Αν σου απαντήσει ο Εαρ πούλα κατευθείαν το μισό φαρμακείο .:D
Τα περί φιλμ είναι σαν το πικάπ :rolleyes::headbang:
Οι mirrorless είναι πολύ καλή ιδέα .Olympus
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Οι φακοί των κιτ είναι στοιχειώδεις .
Βγάζουν το κεφάλι -κεφάλι και την μέρα -μέρα αλλά μέχρι εκεί .
Αν σου απαντήσει ο Εαρ πούλα κατευθείαν το μισό φαρμακείο .:D
Τα περί φιλμ είναι σαν το πικάπ :rolleyes::headbang:
Οι mirrorless είναι πολύ καλή ιδέα .Olympus
Ευτυχώς ο ear δεν πολυσυχνάζει τελευταία...:D

Διαβάζω ότι ένας καλός 50άρης φακός είναι μια καλή αρχή. Αυτοί τι λένε;
http://www.akalavrentzos.gr/nikon-60mm-f-2.8g-micro-p-223.html
http://www.akalavrentzos.gr/canon-60mm-f-2.8-macro--cash-back-ευρω--p-1278.html

Αν δεν βάζατε περιορισμό κόστους, σε ποιούς φακούς θα πηγαίνατε;
 
Last edited:

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
A) Αγοράζεις αυτό
http://www.biblionet.gr/book/99789/Κατερτζιάδης,_Παναγιώτης/Βασικά_μαθήματα_φωτογραφίας
ή και αυτό
http://www.politeianet.gr/books/978...kdosi-179730?gclid=CNHjl5buosMCFcPMtAodSFoALQ

ή κατέβασε αυτό

http://www.photoeidolo.gr/N/7 BOOK/index.html

Όσο περισσότερα βιβλία τόσο το καλύτερο...

Β) Αγοράζεις μία Παλιά χειροκίνητη μηχανή( Nikon FM,FE,FM2,FE2 μήν πάρεις F2,F3 είναι βαριές πολύ ) με 50άρι φακό και 5-10 φιλμάκια Α/Μ (100,400,3200)

Γ) Με το πολύ 36Χ10 στάσεις να βγάλει κάτι που να έχει νόημα ! 15.000 ψηφιακές φωτογραφίες δεν λένε τίποτα μπροστά σε μία σωστή Α/Μ που αυξάνει τους χτύπους της καρδιάς σου, σε κάνει να δακρύζεις και γενικά αλλάζει το μέσα σου ....

Δ) Ψηφιακή μηχανή έχει το κορίτσι ( Πόσο χρονών είναι αλήθεια ?) το iphoni . Με μια D7100 χπ το ποιό πιθανό είνια να την βάλει στο αυτόματο και να πατάει το κουμπί και να γεμίζει η κάρτα με μεγαπίξελ....

Αν έχει το μέσο και τις τεχνικές (Χρήση διαφράγματος-ταχύτητας, χρήση φακών, χρήση ευαισθησίας, βάθος πεδίου κτλ κτλ κτλ ) τότε να πάρει μια DSLR... και πάλι μην πάρεις Ferrari για να πας τα παιδιά στο φροντιστήριο !

Btw έχω και τον προηγούμενο 60αρι της Nikon και ξυρίζει !
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Συμφωνώ με τον Dimpas γιατί αν της πάρεις καλή μηχανή και κολλήσει, θα μπλεχτεί στο χώρο της Τέχνης, θα σου σπιτώσει κανέναν μαλλιά, θα κάνουν ναρκωτικά, θα κλαίει η μάνα τ'ς και θα μετακομίσεις εσύ στο φαρμακείο για να μην κάνεις φόνο.

Ενώ με τη manual και το θάλαμο, θα ασχοληθεί δγυό-τρεις 'βδομάδες, θα τα παρατήσει και θα πηγαίνει κλάμπιν για τα ναρκωτικά και τους μαλλιάδες.





TBC
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Την μαστούρα από το stop bath που το πας ?
Την μαυρίλα ??
Προσοχή όμως άλλο θέλει ! ! !
Το κόκκινο φωτάκι ! ( και βέβαια αστειεύομαι ! )

(Χωρίς πλάκα προσωπικά νομίζω και πιστεύω ότι η φωτογραφία είναι πρώτα ο σκοτεινός και μετά το Photoshop...)

Αγόρασε μια D5000 για αρχή , με έναν απλό φακό ! Ένα κιτ !

Κοίτα οι φωτογραφίες οι τόσο πολλές βγήκαν γιατί είχε το κινητό πάνω της , ήταν πάντα μαζί της !
Με μία DSLR αλλάζουν τα πράγματα ! Πρέπει να την ΚΟΥΒΑΛΑΣ πάντα μαζί , να την προσέχεις μην στην πάρουν να έχει την έγνοια της και όλοι να καταλαβαίνουν ότι εκείνη την στιγμή βγάζεις φώτο !
Το κινητό είναι απίστευτο στην ευκολία και αυτό δεν θα αλλάξει με καμία DSLR.
Οπότε αν την βαρεθεί τότε δεν έχασες πολλά !
Αν της αρέσει και χρειαστεί ( ΟΤΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ) θα αγοράσεις ΤΟΤΕ μια καλή και σύγχρονη μηχανή.

Όλα αυτά για το κορίτσι, αν θέλεις να παίζεις και εσύ αλλάζουν τα πράγματα !
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Συμφωνώ με τον Dimpas γιατί αν της πάρεις καλή μηχανή και κολλήσει, θα μπλεχτεί στο χώρο της Τέχνης, θα σου σπιτώσει κανέναν μαλλιά, θα κάνουν ναρκωτικά, θα κλαίει η μάνα τ'ς και θα μετακομίσεις εσύ στο φαρμακείο για να μην κάνεις φόνο.

Ενώ με τη manual και το θάλαμο, θα ασχοληθεί δγυό-τρεις 'βδομάδες, θα τα παρατήσει και θα πηγαίνει κλάμπιν για τα ναρκωτικά και τους μαλλιάδες.





TBC

Πα πα πα,ισοπέδωσες ένα πατέρα...
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Έχει ήδη εμπειρία από μια Canon 400D με πολύ καλά αποτελέσματα, αλλά θα ήθελα να την πάω σε κάτι καλύτερο. Γι' αυτό, αν θέλετε, ειδικά οι πιό έμπειροι, ας μου μεταφέρετε τις ολοκληρωμένες προτάσεις σας σε μηχανή και φακούς.
ΩΡΑΙΑ !
Απεφυγε μικρές DSLR έχουν μικρό σκόπευτρο είναι ταλαιπωρία να δείς απο μέσα !
Αν χρησιμοποιείς την πίσω οθόνη είναι καλύτερα ( ποιό κοντά στο αιφόνι ) αλλά η μπαταρία τελειώνει ποιό γρήγορα.
Για συνεχή χρήση η μηχανή πρέπει να έχει ΜΕΓΑΛΟ σκόπευτρο δηλαδή μία D3X ( η παλιά ) ή μια D4 .
Πρέπει στην μηχανή το σκόπευτρο να παρέχει ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ . και όταν λέμε όλες λέμε όλες !
Φακός ή Prime f/2.8 ή κάποιος ζούμ 28-70 f/2.8 .
Φακοί υπάρχουν πολλοί ! Από υπερ ευρυγώνιοι μέχρι απίστευτοι τηλεφακοί .. λεφτά να έχεις να δίνεις

Το βάρος καθώς ανεβαίνουμε κατηγορία αυξάνει καθώς αυξάνει και η κούραση που βγάζει η συνεχής χρήση της .

Η τσέπη καθώς ανεβαίνουμε κατηγορία αδειάζει αλλά το αποτέλεσμα είναι απίστευτο ιδιαίτερα στις μεγάλες ευαισθησίες στην αξιοπιστία και στην ταχύτητα της μηχανής ...
 

Μηνύματα
1.108
Reaction score
169
Για το πρόβλημα της SLR να την έχει πάντα μαζί της συμφωνώ. Είναι ο λόγος που ξεφορτώθηκα τα πολλά της DSLR και κράτησα μόνο ό,τι μου χρειάζεται για τη δουλειά μου, και πήγα και πήρα μια mirrorless που δεν βγαίνει από την τσάντα μου.
Επίσης είμαι αρκετά αρνητικός στο θέμα μικρή DSLR γενικά όπως είπε και ο dimpas. Όχι τόσο για το σκόπευτρο ή τις ενδείξεις στην οθόνη, αλλά για το ότι πολλές ρυθμίσεις είναι θαμμένες σε μενού και δεν είναι εύκολο να αλλάζεις ανάλογα με το τι βλέπεις.

Μιας και το ανοίξαμε σαν θέμα, σε όσους με ρωτάνε προτείνω συνήθως την Panasonic LX7 (ή και παλιότερα μοντέλα πχ LX5 ή LX3)
Πολύ τίμια μηχανή, με καλό εύρος, καλό φακό και καλή ευαισθησία. Δεν τη μετανιώνεις με τίποτα, ακόμα και αν αργότερα πάρεις SLR.

Εγώ τελικά προτίμησα την Fuji X100S

Από την άλλη βέβαια, μια SLR σε πορώνει στην αρχή γιατί τη βλέπεις και σαν παιχνίδι ή gadget, οπότε ασχολείσαι και περισσότερο.

Στο θέμα του φακού, ο 50άρης έχει πολύ στενό κάδρο (ακόμα και σε Full Frame). Τέλειος για πορτραίτα ή κλειστά κάδρα, αλλά για τοπία κουράζει. Ένας 35άρης είναι πολύ πιο ευέλικτη και φτηνή επιλογή. Για τον 35άρη F/1.8 της Nikon έχω μόνο καλά λόγια να πω. Και τιμή πολύ τίμια.
Αν μου έλεγες μόνο τοπία, θα σου έλεγα κάτι σε 20-24mm. Αν μου έλεγες μόνο πορτραίτα, θα σου έλεγα 50mm.

Για φίλμ δε θα συμφωνήσω και τόσο. Ωραίο σαν φετίχ και σαν άσκηση ζέν/σκέψης/αυτοσυγκράτησης από τις άπειρες μέτριες φωτό. Έχω και γω αρκετές και πολλά φίλμ στο ψυγείο, αλλά για να μάθεις είναι κέρατο. Άλλη ομορφιά να μπορείς να πειραματιστείς με ρυθμίσεις χωρίς να φοβάσαι, και άλλο να μετράς τα κλίκ και να περιμένεις μέρες για να δείς τι έκανες (που μπορεί να είναι είτε καλό είτε αποκαρδιωτικό)

Το ξέρω ότι δε βοηθάει και πολύ το εύρος των επιλογών. Και πάλι θα επιμείνω στο θέμα της άνεσης. Ό,τι και να διαλέξετε, ας το δοκιμάσει πρώτα, και ας σκεφτεί αν θα της είναι κούραση στην καθημερινότητά της.
Δε θυμάμαι ποιός το είχε πει... Η καλύτερη φωτογραφική είναι αυτή που έχεις μαζί σου...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γίνονται κάποια σεμινάρια κατά καιρούς, ρώτα τον googlη. Πάρε μια μτχ παλιά dslr με 2-3 φακούς, έστω και χειροκίνητους, και να πάει στο σεμινάριο να καταλάβει τι σημαίνει φωτογραφία. Αν της αρέσει και το προχωρήσει μετά θα ξέρει μόνη της τι θέλει να πάρει και θα σου στείλει το λογαριασμό!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Συμφωνώ με τον Dimpas γιατί αν της πάρεις καλή μηχανή και κολλήσει, θα μπλεχτεί στο χώρο της Τέχνης, θα σου σπιτώσει κανέναν μαλλιά, θα κάνουν ναρκωτικά, θα κλαίει η μάνα τ'ς και θα μετακομίσεις εσύ στο φαρμακείο για να μην κάνεις φόνο.

Ενώ με τη manual και το θάλαμο, θα ασχοληθεί δγυό-τρεις 'βδομάδες, θα τα παρατήσει και θα πηγαίνει κλάμπιν για τα ναρκωτικά και τους μαλλιάδες.





TBC
Τι π@π@ρας....:fuckyou:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Σας ευχαριστώ όλους για τις επισημάνσεις. Αλλάζω το αρχικό post:

Προσανατολίζομαι λοιπόν στην αγορά μιας φωτογραφικής στα περίπου 900-1000€ και η σταδιακή επένδυση σε καλούς φακούς.

Σαν πρώτη σκέψη υπάρχει η επιλογή μεταξύ Nikon D7100 Και Canon 70D.
  • Θα μπορούσατε να με κατατοπίσετε για τα υπέρ και τα κατά της κάθε μιας (ή ίσως κάποιας άλλης);
  • Ποιός θα ήταν ο πρώτος καλός φακός γενικής χρήσης που θα παίρνατε για κάθε μια;
  • Ποιόν ευέλικτο (με κάποια μικρή δυνατότητα ζουμ) φακό θα προτείνατε;
  • Ο φακός macro είναι απολύτως απαραίτητος για κοντινές λήψεις;
Τι θα αγοράζατε εσείς, ή στην DSLR σας τι φακούς έχετε;
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top