Καλη ταινια, καλη εικονα

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ωραια γελασαμε, τωρα θα μου πειτε εαν το ειδε κανενας?
Υποθετω πως καποιοι εδω μεσα περιμενουν να ακουσουν και αλλες γνωμες περα απο εκεινη του γεροντα, του υλιστη και του φαλακρου πρακτορα... :p
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.005
Reaction score
41.344
Δεν κυκλοφόρησε σε HD στο videoclub της γειτονιάς μου ακόμα. Ειδα μόλις ομως τη νυχτα των στρατηγων που πρότεινες και το καταευχαριστηθηκα, να 'σαι καλά και χιλιόχρονος μερα που είναι.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Youth(La giovinezza) 2015


Οσοι ενδιαφερονται για ταινιες δρασης και μονον ας σταματησουν το διαβασμα αυτη την στιγμη.
Και καθως θεωρω πως ισως ακολουθησουν καποια σχολια , θετικα η αρνητικα, αλλα για ονομα οχι ειρωνικα, καλο ειναι να τα κανουν εκεινοι που θα δουν ολη την "Νιοτη"

Αφηστε με τωρα να σας πω ενα μυστικο.
Μολις τελειωσα την θεαση της "Νιοτης" και καθως η συναισθηματικη φορτιση ηταν μεγαλη, αποφασισα να μην περασω τις σκεψεις μου εκεινη την στιγμη αλλα οπως συνηθιζω την επομενη.
Πηγα ενα βημα παραπερα τουτη την φορα ομως.
Ειδα αλλη μια ταινια, εντελως αλλης αποψης, αισθητικης και περιεχομενου στο "καπακι"
Ετσι για να δω κατα ποσο ειχα επηρρεαστει απο το δευτερο "αγγλικο" εργο του Σορρεντινο.
Και εαν και ειδα μια ομολογουμενως αρκετα καλη προσπαθεια, την οποια ισως σε αλλη περιπτωση θα ειχα αναφερει σε τουτες τις γραμμες, σταθηκε πολυ λιγη.
Διοτι η "Νιοτη" ειναι ενας υμνος.
Στην ζωη, τις αντιθεσεις, την δημιουργια ακομα και σε αυτον τον ερωτα.
Και αυτος ο Ιταλος μαγος που καταφερνει και μας περναει την ελαχιστη ομορφια που μπορει να διαθετει ακομα και ενα γερασμενο, ρυτιδιασμενο κορμι.
Διοτι οι αντιθεσεις μεταξυ νιοτης και γηρατος ειναι συνεχεις και προφανεις και δεν περιοριζονται στην γνωστη σκηνη της πισινας.
Και καπου, καποια στιγμη, μεσα στο διωρο και κατι της διαρκειας της, δεν μπορει, κατι θα πετυχει ο μαεστρος και θα σας αγγιξει.
Και αυτη η αναθεματισμενη σκηνη με την κορη(Rachel Weisz) να κατηγορει τον πατερα(Michael Caine) οτι δεν σταθηκε ποτε διπλα της, Θεε μου κανει να μην ερθει ποτε. Τελικα η κολαση υπαρχει και ειναι πανω στην γη.
Η απο την αλλη, εκεινη η απιστευτη οπου πρεπει να εξηγησει στον εκπροσωπο της Βασιλισσας γιατι δεν θελει να παιχτει το εργο του.
Αφηστε τα....δυστυχως εξωμοιωνεσαι. Η μηπως ευτυχως...Μηπως και προλαβουμε και αλλαξουμε τωρα στην μεγαλη κατηφορα?

Ενα πλουσιο επιτελειο απο σπουδαια ονοματα ολοκληρωνουν τον θιασο του Σορρεντινο.
Τον οποιο εχει ντυσει με μια σπουδαια μουσικη υποκρουση, απο κλασικη και οπερα εως deep house.
Και αυτες οι καταραμενες οι Maserati πρεπει να με κυνηγουν σε καθε ταινια που βλεπω τελευταια?
Εξαιρετικη εικονα, ποτε δεν ειδα την Ελβετια τοσο ομορφη.

Διακρισειςhttp://www.imdb.com/title/tt3312830/awards?ref_=tt_awd
IMDB Βαθμολογια :7,4 http://www.imdb.com/title/tt3312830/

 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.828
Reaction score
2.427

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ηδη στο παρεμφερες θεμα http://www.avsite.gr/forum/threads/Τι-θα-δούμε-σήμερα.103609/page-290#post-2016231, πηρε το 8αρι μου, αν και ο Κεην αδικειται με αυτο. Εξαιρετικη ταινια, προδηλως συναισθηματικη, με ομορφη εικονα (αλλο το "ωραια"!). Η δε "συναυλια" του τελους....
Βαγγελη, καλημερα.
8 και απο εμενα!
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ξαναδιαβαζοντας το κειμενο που εγραψα ειδα οτι αφησα ενα...υπολοιπο
Η ταινια που ειδα μετα την "Νιοτη" ηταν το Circle (2015)
 



xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.860
Reaction score
83.991
Ξαναδιαβαζοντας το κειμενο που εγραψα ειδα οτι αφησα ενα...υπολοιπο
Η ταινια που ειδα μετα την "Νιοτη" ηταν το Circle (2015)
Δύο μπούρδες σερί δηλαδή. Πάντα ήξερα ότι είσαι μαζόχας. :p:D
 











Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.674
Μηνύματα
2.871.716
Members
37.931
Νεότερο μέλος
freebil
Top