Σαν την παλια, καλη...ταινια

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Σκοπος μου ειναι να δημιουργησω ενα νεο νημα εδω, οπου θα αναφερουμε ολες εκεινες τις παλιες , κλασσικες ταινιες που ειδαμε προσφατα με την προυποθεση πως ηταν σε υψηλη αναλυση.
Με αυτον τον τροπο θα διαπιστωσουμε την αντοχη τους στον χρονο αλλα, ενιοτε, και την συγκριση τους με τiς σημερινες, πλουσιες σε ειδικα εφε αρα και ευχαριστες στο ματι, παραγωγες.
Ελπιζω να το δουμε με συμπαθεια, ακριβως οπως ειδαμε και το "Καλη ταινια, καλη εικονα" το οποιο και θα συνεχιστει αμεσα.

Θα ηθελα να ξεκινησω με μια ταινια την οποια ειδα χθες βραδυ, μετα απο παρα πολλα χρονια .

Stay tuned....
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
The night of the Generals(1967)


Ο λογος που ξεκινησα με την παρουσα ηταν συγκεκριμενος.
Ναι μεν ολοι οι Γερμανοι αξιωματικοι και στρατιωτες μιλουν απταιστα αγγλικα με προφορα ειτε Βορειου Λονδινου ειτε Βοστονης(επιτελους, οταν βλεπω μια ταινια με Γαλλους θελω να μιλουν Γαλλικα, με Γερμανους,Γερμανικα κοκ) αλλα εδω θα συναντησουμε καποια προτερηματα, δυσθεωρητα εως και ανυπαρκτα σε εγχειρηματα ιδιας η και νεοτερης ηλικιας.
Για παραδειγμα, οι εκρηξεις ειναι εκρηξεις και οχι τσακμακοπετρες (βλ. Γκοτζιλα 50'ς και 60'ς)
Τα σκηνικα ειναι πραγματικα και οχι χειροτεχνια κολλημενη με ατλακολ.
Η πλοκη της ταινιας εξελισσεται σε δυο πολεις. Την Βαρσοβια και το Παρισι.
Ε, λοιπον οι αθεοφοβοι πηγαν , εν μεσω ψυχρου πολεμου και την γυρισαν στην Βαρσοβια αλλα και το Παρισι.
Ολα αυτα ισως να φανταζαν κοινοτυπα εαν δεν ηταν η πλοκη και το μυστηριο το οποιο σε καθηλωνει για δυο και μιση ωρες οπου αναρωτιεσαι για τον ενοχο.
Και ισως και παλι να μην σας εχω πει τιποτα εαν θεν ηταν αυτη η ιδια η εκτελεση απο το ιερο τερας . Ομιλω για τον Πητερ Ο' Τουλ.
Επιασα τον εαυτο μου ουκ ολιγες φορες να κανω rewind για να απολαυσω ξανα και ξανα την ερμηνεια του σε συγκεκριμενες σκηνες. Eyes without a face!

Εν ολιγος, εαν δεν την εχετε δει, ακομα εδω ειστε?
Εαν την εχετε δει, δωστε της μια δευτερη προσπαθεια σε HD
Εαν δεν βλεπετε παλαιοτερες ταινιες, καιρος να ξεκινησετε. Θα διαπιστωσετε πως καποιες/πολλες απο αυτες αξιζουν πολλα περισσοτερα απο τις σημερινες.

IMDB βαθμολογια:7,4
 
Last edited:

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Ανδρέα, define "παλιά" please. Μέχρι και τέλη δεκαετίας '70 ας πούμε;
 

Μηνύματα
29.081
Reaction score
23.114
ΤΗΝ ΕΧΩ ΔΕΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΛΕΠΩ ΠΑΛΙ Μ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΗ.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΚΙ Ο ΟΜΑΡ ΣΑΡΙΦ.

Η ΣΚΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΗΤΕΡ Ο ΤΟΥΛ ΠΟΥ ΙΔΡΩΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΦΡΕΝΟΒΛΑΒΕΙΑ ΠΟΥ

ΕΚΠΕΜΠΕΙ Η ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΧΤΗ.

ΑΝΑΛΟΓΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΙ Η ΤΑΙΝΙΑ ODESSA FILES..

ΕΠΙΣΗΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ.


 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Ανδρέα, define "παλιά" please. Μέχρι και τέλη δεκαετίας '70 ας πούμε;
Γιαννη , καλημερα!
Αν και η απαντηση δεν ειναι παρα υποκειμενικη νομιζω πως η προταση σου συμφωνει και με τα δικα μου κριτηρια.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.635
Reaction score
83.125
Γιαννη , καλημερα!
Αν και η απαντηση δεν ειναι παρα υποκειμενικη νομιζω πως η προταση σου συμφωνει και με τα δικα μου κριτηρια.
Γενικά τα τέλη των 70s είναι μία πολύ ρεαλιστική προσέγγιση στις αλλαγές που έγιναν σε μουσική και κινηματογράφο.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Η ΣΚΗΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΠΗΤΕΡ Ο ΤΟΥΛ ΠΟΥ ΙΔΡΩΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΗΝ ΦΡΕΝΟΒΛΑΒΕΙΑ ΠΟΥ

ΕΚΠΕΜΠΕΙ Η ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΒΑΝ ΓΚΟΓΚ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΙΧΤΗ.
´

Εδώ η πρωτη συναντηση με τον Βαν. Ακολουθησε και δευτερη...:thumbsup:

 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.157
Reaction score
93.270
Σκοπος μου ειναι να δημιουργησω ενα νεο νημα εδω, οπου θα αναφερουμε ολες εκεινες τις παλιες , κλασσικες ταινιες που ειδαμε προσφατα με την προυποθεση πως ηταν σε υψηλη αναλυση.
Θεωρητικά η ταινία πληροί τις παραπάνω προϋποθέσεις
Casablanca (1942)

casablanca.jpg


Αλλά...το μόνο έγχρωμο ειναι το εξώφυλλο, ενώ ο ήχος μονοκάναλος Dolby Digital. Θα μου πείτε, ταινία του 1942, τι περιμένεις; Ε, είπα να το παίξω Καφάτος, αλλά δεν μου βγαίνει. :D

Δεν την πάλαιψα με δαύτην. Επειδή είμαι καλός, 7-/10. 8,6 στο imdb.
 

Μηνύματα
357
Reaction score
290
Λοιπόν μιας και το φέρνει η κουβέντα είδα το "The Sting" πριν κάνα 6μηνο σε HD. Υπέροχη εικόνα, πολύ έντονα χρώματα , υπέροχες λήψεις από τα κτίρια και τους δρόμους έξω αλλά και πολύ όμορφα χρώματα στα κουστούμια των ηθοποιών. Σου έδινε την εντύπωση ότι έβλεπες εικόνα από το μέλλον στα bluray,στην κυριολεξία.
Γενικότερα ήταν ένα από τα καλύτερα old time classic transfers που έχω δει ποτέ. Και πολύ καλή ταινία επίσης.

7+/10

40890_front.jpg
 


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Aν και μπαίνω στα χωράφια του μπαρμπά-Αντρέα,να συνεισφέρω και εγώ τον οβολό μου.

Εάν θέλουμε να μιλήσουμε για καλή εικόνα τότε μας ενδιαφέρουν 2 πράγματα,όσον αφορά ταινίες εποχής προ του Jurassic Park.Την ταινία δλδ που άλλαξε τον ρου των οπτικών εφέ και τη χρήση υπολογιστών για έλεγχο εφέ,χρωματισμού κτλ..
1)Σε τι φιλμ γυρίστηκε.Εδώ κατανοείτε ότι όσα είναι γυρισμένα σε 70mm έχουν ένα ελαφρύ (sic) προβάδισμα.
Παραδείγματα ταινιών στο link.
2)Ποιός διάολος ανέλαβε να επεξεργαστεί το φιλμ για την μεταφορά σε ψηφιακή μορφή ούτως ώστε να το απολαμβάνουμε στην άνεση του σπιτιού μας.Εδώ δεν θα επεκταθώ καθότι επικρατεί ένα χάος από ατάλαντους,στριμμένους,μάγους και στούντιο που σεβάστηκαν την ιστορία τους ή απλά θέλησαν να τις βγάλουν για την κονόμα.

Τουτέστιν ταινίες που ακόμα και με τα σημερινά δεδομένα είναι creme de la creme ή αλλιώς η χρυσή 11άδα(ΙΜΗΟ πάντα):
1)The Sound of Music
2)Cleopatra
3)Spartacus
4)Lawrence of Arabia
5)Patton
6)Ben-Hur
7)2001: A Space Odyssey
8)A Passage to India
9)My Fair Lady
10)The Godfather
11)Goldfinger

Ειδική μνεία(ή αλλιώς special award που λένε και στο Hollywood)
The Red Shoes(1948),The Life and Death of Colonel Blimp(1943) και The Wizard of Oz(1939).
Tαινίες που είναι παλαιότερες και από το συντάξιμο όριο στην Ελλάδα αλλά από εικόνα α-ν-α-τ-ρ-ι-χ-ί-λ-α.

Εκτός συναγωνισμού:Fantasia του Disney.Για να δείτε τι έκανε το ταλέντο με το χέρι το 1940.
ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ..ΤΟ 1940
ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ..ΤΟ 1940

ΜΕ ΤΟ ΧΕΡΙ..ΤΟ 1940
ΜΕ ΤΟ
(καλά δεν το ξαναλέω)
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Η παραπάνω 11άδα είναι ταινίες που δύναται να θεαθούν οικογενειακώς,δλδ με παιδιά σε σχετικά μικρή ηλικία ή και στην εφηβεία(λέμε τώρα).

Στα δύσκολα τώρα.
Satyricon του Φελλινι.
Γυρισμένο το 1969 και remaster από την Criterion.
Salo του Pasolini,1975
Medium Cool του Haskell Wexler
Γυρισμένο το 1969 και remaster από την Criterion,πάλι.
The Leopard,Luchino Visconti (1963)
The Quiet Man,John Ford (1952!).Είναι μια παραλλαγή του Σεξσπιρ στο ''Η στρίγγλα που έγινε αρνάκι''.
Days of Heaven,Terrence Malick (1970).
The Tragedy of Macbeth,Roman Polanski (1971) / The Criterion Collection
 
Last edited:


gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Υπάρχουν και τα ασπρόμαυρα :D


Υ.Γ.Έχει πολλές ακόμα..

π.χ. The Bridge on the River Kwai
 

Μηνύματα
29.081
Reaction score
23.114
ΚΑΙ Η ΤΕΤΡΑΔΑ ΤΩΝ ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΩΝ ΚΛΑΣΙΚΩΝ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.....
 
Last edited:



Μηνύματα
357
Reaction score
290
Θεωρητικά η ταινία πληροί τις παραπάνω προϋποθέσεις
Casablanca (1942)

View attachment 52739

Δεν την πάλαιψα με δαύτην. Επειδή είμαι καλός, 7-/10. 8,6 στο imdb.
Thank you!
Casablanca και Casablanca ο ύμνος, ο σταθμός και ξανά μανά..
Μας τα έχουν πρήξει με το Casablanca και με τον Μπόγκαρτ.

Απλά μία καλή love story. Kαι τέλος.

Είχαν βγει αριστουργήματα με τιτάνες ηθοποιούς εκείνη την εποχή όπως

αρχείο λήψης (1).jpe αρχείο λήψης.jpe
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Σε μιά εποχή που η ηλίθια αφέλεια (σε κάθε κατηγορία!) ήταν ο κανόνας, τα '40s και '50s, το Casablanca, το High Noon και το Grapes of Wrath ξεχώριζαν σαν διαμάντια δίπλα στα σκουπίδια.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.537
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top