Κατακλυσμός έξω.Πόσο ασφαλείς είναι οι συσκευές μας?

Μηνύματα
2.757
Reaction score
1.383
Dimitris Top , να μη σε στενοχωρήσω αλλά η συσκευή σου , δεν κάνει. Κυρίως λόγω του ότι λέει ότι δουλεύει με cpu , αλλά δεν το κάνει. Είναι η φτηνή σειρά της DIANXING θυγατρική ή κάτι παρόμοιο της KEBO. Σκέψου ότι τα δικά μου είναι ακριβώς τα ίδια , και το ένα λέει dianxing και το άλλο KEBO. Θα πρέπει μάλλον να επενδύσεις κάποια χρήματα σε σοβαρότερη λύση.
γιαννη εννοεις οτι σε περιπτωση που χρειαστει να αναλαβει, δε θα το κανει με επαρκεια? η οτι κατι μου χαλαει στο ηχητικο αποτελεσμα ?
μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ να δω τι ειναι αυτο που πρεπει να παρω σε περιπτωση που αλλαξω?
 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Aπο τα servo motor τα SAVR ειναι τα ποιο πληρη και με τις περισσοτερες ενδειξεις αποτι βλεπω...
http://www.kebopower.com/en/Products.asp?bCol=116
Οι ενισχυτες αποτι ειδα, κοιταω τα αμπερ γιατι αυτο παιζει ρολο, αλλιως σαν ισχυ τα καλυπτουν τα VA2000 .
15~18amp δεινουν τα σπεκ των τροφοδοτικων,το ποσο τραβανε ουσιατικα οι ενισχυτες η παντα τα τροφοδοτικα υπερκαλυπτουν τις αναγκες του κυκλωματος δε το ξερω ας μας πουν οσοι γνωριζουν το θεμα καλυτερα, ετσι τα 2000va δεινουν 9αμπ στα 220 v, τα 3000va 13,6amp και τα 5000va 22,7amp.
Ελπιζω να εχω κανει σωστα τους υπολογισμους :)
 

Μηνύματα
7.366
Reaction score
2.556
Πολύ ενδιαφέροντα τα συστήματα προστασίας που έχετε.
Αλλά δεν μας δίνετε και μια ένδειξη κόστους;
Αυτό νομίζω ήθελε και ο φίλος που άνοιξε το νήμα...
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.156
Reaction score
28.660
Από τον Σάκη Πετρόπουλο της Εast Electronics σε παλαιότερο νήμα.

........

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙ Η ΚΑΘΕ ΣΥΣΚΕΥΗ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΟΥΜΕ

---ασφαλιστικα υπερτασης η πολυπριζα ασφαλειας με ασφαλιστικο υπερτασης
προστατευουν απο υπερταση μονιμη η στιγμιαια εντος καποιων λογικων οριων χρονου και παραπανω τασεως οχι απο κατευθειαν κεραυνο δεν "καθαριζουν " το ρευμα και δεν προσφερουν απολυτως τιποτα παραπανω συνηθως δεν επιρεαζουν το ηχητικο αποτελεσμα δουλευουν καλυτερα αν ο χωρος δεν εχει ουδετερογειωση , ενω εαν εχει ουδετερογειωση τα περισσοτερα χαρακτηριστικα του ασφαλιστικου υποβαθμιζονται τουλαχιστον 50% κατω . ( προιον το οποιο ειναι νομοθετημενο )

---Απλα UPS Back up ( πλαισιο , Turbo X κλπ ) δεν ασφαλιζουν καμμια υπερταση και καμμια υποταση , δεν καθαριζουν το ρευμα , εχουν μεσα τους ασφαλιστικα υπερτασης ιδια με αυτα τα οποια εχουν τα πολυπριζα ασφαλειας . Τα ασφαλιστικα τους και αυτα εχουν να κανουν με την ποιοτητα της γειωσης του χωρου . Η χρηση τους ειναι σε περιπτωση διακοπης ρευματος να παρεχουν ταση σε εναν υπολογιστη για λιγο χρονο ωστε να σωσεις την δουλεια σου και να κλεισεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ !!!! ( τα ασφαλιστικα που περιεχουν ειναι νομοθετημενα αλλα τα υπολοιπα οχι )

---Σταθεροποιητες τυπου KEBO
ειναι μετασχηματιστες με πολλαπλες ληψεις που με συνδυασμο τυλιγματων και χρηση ρελεδων προσπαθουν να συμπληρωσουν η να αφαιρεσουν ταση σε σχεση με την ταση αναφορας που εχει οριστει . Ο χρονος μεταγωγης ειναι εξαιρετικα θλιβερος , η συνεχης διακυμανση και προσπαθεια να ακολουθησουν μια δεδομενη ταση καταπονει τις συσκευες και εισαγει θορυβο , δεν μπορει να καθαρισει το ρευμα και μαλλον το βρωμιζει , δεν περιεχει συνηθως μεσα ασφαλιστικο υπερτασης και σημερα δεν εχει απολυτως κανεναν λογο υπαρξης στην αγορα .Το νομικο πλαισιο που υπαρχει για αυτα ειναι μαλλον θολο γιατι ειναι θεσπισμενο παρα πολλα χρονια πριν και σημερα κανονικα θα επρεπε να εχει εγκαταλειφθει . Η χρηση του θα ηταν καταληλη πχ σε ενα χωρο που η ταση εχει καποιο μονιμο προβλημα και καποιες ωρες την ημερα πεφτει χαμηλα μεν αλλα σταθερα δε ...Η χρηση του σε συσκευες που περιεχουν ηλεκτρονικα ειναι συνηθως καταστροφικη . δεν ειμαι και πολυ σιγουρος αλλα νομιζω οτι ολοι αυτοι δεν προσφερουν και πολλα πραγματα στην υπερταση ...μονο στην υποταση

----UPS line Interactive
ΤΑ UPS Αυτα ειναι συνδυασμος ups back up + σταθεροποιητης τασεως ..Επισης αχρηστο για συσκευες οι οποιες περιεχουν ηλεκτρονικα συστηματα μεσα τους .


---Ups ONLINE κρατανε σταθερη ταση χωρις θορυβο η διακυμανσεις , κρατανε σταθερη συχνοτητα χωρις διακυμανσεις , το ρευμα που παρεχουν ειναι ηδη καθαρισμενο απο ηλεκτρομαγνητικους θορυβους παρεχουν πολυ καλη προστασια απο ολα τα φαινομενα και εχουν ασφαλιστικα υπερτασης στην εισοδο τους Γενικα ειναι η πιο σωστη λυση .Μειονεκτημα ειναι η τιμη που ειναι δυσαναλογα ακριβη .

---Σταθεροποιητες τυπου σερβο
σταθερη ταση και μονο, τυπικα σφαλιστικα υπερτασης,κακος χρονος αποκρισης αλλα πολυ πιο ηπια λειτουργια απο πλευρας ηλεκτρομαγνητικων θορυβων γενικα σοβαρο προιον προσφερει μαλλον καθαροτερο ρευμα το οποιο καθαριζει και σε καποιο βαθμο αλλα οχι οσο ενα conditioner Νομοθετημενο πλαισιο λειοτουργιας αλλα και αυτο ειναι θεσπισμενο αιωνες πριν

---Power conditioner
Καθαριζουν το ρευμα απο ολα αυτα που αναφερα παραπανω , συνηθως εχουν και το καλυτερο δυνατο πακετο απο ασφαλιστικα υπερτασης , δεν κανουν απολυτως τιποτα σε υπερταση ( μερικη, για μικρο η μεγαλο διαστημα πχ 255 βολτ για ολη την νυχτα ) αντιστοιχα δεν κανουν απολυτως τιποτα σε υποταση και η δουλεια που κανουν ειναι τοσο καλη που μπορουν να κανουν ενα PC σε μια οποιαδηποτε τραπεζα να μεινει ανοιχτο για 5 χρονια νυχτα μερα χωρις να παθει απολυτως τιποτα το τροφοδοτικο του Τι αλλο μπορει να ζητησει κανεις ....
[DOUBLEPOST=1449565967][/DOUBLEPOST]Eδώ

http://www.avsite.gr/forum/threads/ups.139500/
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.156
Reaction score
28.660
Από όσα έχω καταλάβει από διάβασμα εδώ και γενικά στο web η καλύτερη λύση είναι αντικεραυνικά και ασφάλειες υπέρτασης στον πινακα και ένα online UPS στα ευπαθή ψηφιακά και υπολογιστές και τέλος.
Νομίζω.

Όταν υπάρχουν ακριβά μηχανήματα και υπάρχει και το ανάλογο χρήμα, ένα Power Plant και τελείωσες.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Πολύ ενδιαφέροντα τα συστήματα προστασίας που έχετε.
Αλλά δεν μας δίνετε και μια ένδειξη κόστους;
Αυτό νομίζω ήθελε και ο φίλος που άνοιξε το νήμα...
Α.
Αντικεραυνικά στον πίνακα +2 ξεχωριστές γραμμές για τα audio/video + 2 MCBs + voltage monitoring relay + power relay + εργασία ηλεκτρολόγου: 350- 500 Eur. (για μονοφασικό σύστημα, 5kVA καταναλώσεις.)

+ άριστη προστασία συσκευών
+ καθαρό ημίτονο για τους ενισχυτές.
+ Χρησιμοποιείς την μία γραμμή για τους ενισχυτές, και την άλλη για τις άλλες συσκευές, οπότε έχεις καθαρότερη τροφοδοσία. (Το ίδιο το μήκος των γραμμών αρκεί για απομόνωση, και λειτουργεί επίσης ως εξασθενητής των αρμονικών.)
- Αν έχεις μόνιμη υπόταση / υπέρταση, δεν ακούς μουσική.


Β. Servo AVR + αντικεραυνικά στον πίνακα + δουλειά ηλεκτρολόγου = 250 Eur
+ κατάλληλο για περιοχές με συχνές μόνιμες (λεπτών-ωρών) υποτάσεις / υπερτάσεις (νησιά, και περιοχές με μεγάλους βιομηχανικούς καταναλωτές, π.χ. Άσπρα Σπίτια Βοιωτίας)
- μικρότερη αξιοπιστία από την λύση Α, 1 επιπλέον συσκευή στον χώρο, η αναβάθμιση σε περισσότερα KVA, σημαίνει αγορά πρόσθετων AVR.

Γ. On-line UPS, με έξοδο καθαρού ημιτόνου και μετασχηματιστή απομόνωσης στην έξοδο .= 4000 - 5000 EUR για 5 kVA.

Ενδεικτικά:

GE, LP 11 Series UPS - CE Listed (3 - 10kVA)
Features and Benefits

  • Compact footprint and low noise - Easy to maneuver and install; suitable for installation even next to the user
  • Isolation transformer design - Ensuring no DC on the output; ultimate site safety
  • Matching battery cabinets - Extended runtime for all models
  • Compliance to all safety and EMI standards - CE certified
  • High reliability - >220,000 hours MTBF

http://www.geindustrial.com/product...&pnlid=8&famid=9406&catid=6074&id=UPS_LP11_CE

+ άριστη προστασία συσκευών
+ Και σε προβληματικές περιοχές με μόνιμες υποτάσεις-υπερτάσεις, ακούς μουσική.
-μεγάλο κόστος κτήσης και συντήρησης.
-όγκος

δηλαδη δινουμε 1000+ ευρο για Power conditioner ? αλλιως δεν υπαρχει σωτηρια ?
Τα power conditioners δεν προστατεύουν από μη κρουστικές υποτάσεις / υπερτάσεις.

Από όσα έχω καταλάβει από διάβασμα εδώ και γενικά στο web η καλύτερη λύση είναι αντικεραυνικά και ασφάλειες υπέρτασης στον πινακα και ένα online UPS στα ευπαθή ψηφιακά και υπολογιστές και τέλος.
Νομίζω.

Όταν υπάρχουν ακριβά μηχανήματα και υπάρχει και το ανάλογο χρήμα, ένα Power Plant και τελείωσες.
Ο όρος ασφάλειες υπέρτασης δεν υπάρχει. Υπάρχουν αντικεραυνικά (Surge Protectors) για τις κρουστικές υπερτάσεις,
https://en.wikipedia.org/wiki/Surge_protector

και voltage monitoring relays για τις ήπιες, μη κρουστικές υπερτάσεις.

Online UPS χωρίς καθαρό ημίτονο στην έξοδο και μετασχηματιστή απομόνωσης, δεν θα έβαζα. Δεν έχεις γαλβανική απομόνωση των συσκευών απότε σε βλάβη στο κύκλωμα ισχύος του UPS θα πάρεις τις συσκευές στο χέρι.

Online UPS με καθαρό ημίτονο στην έξοδο και μετασχηματιστή απομόνωσης = Μedical Grade UPS
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
27.721
Reaction score
26.041
γιαννη εννοεις οτι σε περιπτωση που χρειαστει να αναλαβει, δε θα το κανει με επαρκεια? η οτι κατι μου χαλαει στο ηχητικο αποτελεσμα ?
μπορεις να μου στειλεις ενα λινκ να δω τι ειναι αυτο που πρεπει να παρω σε περιπτωση που αλλαξω?

Κατά τη γνώμη μου πάρε αυτό και καθάρισες.
http://www.kebopower.com/en/ShowProd.asp?ID=1350
[DOUBLEPOST=1449584972][/DOUBLEPOST]Όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε. Είμαι σε περιοχή με προβληματικό ρεύμα , λόγω των εργοστασίων στην περιοχή του Μενιδίου , που είναι κοντά μου. Από τότε που έβαλα τα savr 3000 σώθηκα.
 

Μηνύματα
2.757
Reaction score
1.383
Κατά τη γνώμη μου πάρε αυτό και καθάρισες.
http://www.kebopower.com/en/ShowProd.asp?ID=1350
[DOUBLEPOST=1449584972][/DOUBLEPOST]Όλα τα άλλα είναι νάχαμε να λέγαμε. Είμαι σε περιοχή με προβληματικό ρεύμα , λόγω των εργοστασίων στην περιοχή του Μενιδίου , που είναι κοντά μου. Από τότε που έβαλα τα savr 3000 σώθηκα.
οκ σ ευχαριστω
βεβαια ο φιλος ποιο πανω λεει οτι ολα αυτα αν μας κατσει η "στραβη" ... δε θα κανουν τιποτα
 


Μηνύματα
27.721
Reaction score
26.041
Κάπου στα 140e το κομμάτι τα είχα πάρει , και το τελευταίο το sdc 3000 πάλι στα 130 από cosmodata στο περιστέρι.
 

Μηνύματα
159
Reaction score
47
https://www.skroutz.gr/s/447828/Blue-Walker-Powerwalker-VI-2000.html
αυτο που ειναι σημαντικα φθηνοτερο δεν αρκει για εναν projector ενισχυτη και ηχεια πχ??
Αυτό που έδειξες, στα 5 δευτερόλεπτα μόλις τα ανάψεις όλα θα πέσουν αμέσως.
Είναι σαν να συγκρίνουμε μια Μαζεράτη με το Yugo.
ένα online ups φιλτράρει τα πάντα, δεν ακούς τυχόν θόρυβο από φώτα (φθόριο) η spikes της ΔΕΗ όπως γίνεται στα Line interactive.
Ένα line interactive, το μόνο που κάνει είναι να ελέγχει είσοδο και αν δεν βρίσκει το γυρνάει σε μπαταρία. Αν η είσοδος κάνει διακυμάνσεις 210-246 τις περνάει δεν τις σταθεροποιεί.
Στο online UPS οι συσκευές σου δεν έχουν καμια επαφή με το δίκτυο της ΔΕΗ. Τροφοδοτούνται όλα από τις μπαταρίες και το κύκλωμα εισόδου τις φορτίζει. Οτι γίνεται στην είσοδο δεν περνάει στην έξοδο. Είναι ποιο περίπλοκο σαν κύκλωμα εσωτερικά και γιαυτό και η τελική τιμή είναι πολλαπλάσια για να το αγοράσεις (από 500Ευρώ και πέρα είναι τα online). Βέβαια έχεις 100% προστασία.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.156
Reaction score
28.660
Αυτό που έδειξες, στα 5 δευτερόλεπτα μόλις τα ανάψεις όλα θα πέσουν αμέσως.
Είναι σαν να συγκρίνουμε μια Μαζεράτη με το Yugo.
ένα online ups φιλτράρει τα πάντα, δεν ακούς τυχόν θόρυβο από φώτα (φθόριο) η spikes της ΔΕΗ όπως γίνεται στα Line interactive.
Ένα line interactive, το μόνο που κάνει είναι να ελέγχει είσοδο και αν δεν βρίσκει το γυρνάει σε μπαταρία. Αν η είσοδος κάνει διακυμάνσεις 210-246 τις περνάει δεν τις σταθεροποιεί.
Στο online UPS οι συσκευές σου δεν έχουν καμια επαφή με το δίκτυο της ΔΕΗ. Τροφοδοτούνται όλα από τις μπαταρίες και το κύκλωμα εισόδου τις φορτίζει. Οτι γίνεται στην είσοδο δεν περνάει στην έξοδο. Είναι ποιο περίπλοκο σαν κύκλωμα εσωτερικά και γιαυτό και η τελική τιμή είναι πολλαπλάσια για να το αγοράσεις (από 500Ευρώ και πέρα είναι τα online). Βέβαια έχεις 100% προστασία.
Ακριβώς.
Έχω ένα KEBO ONLINE 3000KW από το 2008 και ειναι όλα ρολόι. Δεν έχει γίνει τίποτε κακό. Και μένω σε χάλια περιοχή, πάνω κάτω συχνά και όλο κόβεται το ρεύμα το χειμώνα. 2 φορές μόνο ένα τυπικό service γιατί είναι ΟΝ από τότε 24/7.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.117
Reaction score
20.685
Ακριβώς.
Έχω ένα KEBO ONLINE 3000KW από το 2008 και ειναι όλα ρολόι. Δεν έχει γίνει τίποτε κακό. Και μένω σε χάλια περιοχή, πάνω κάτω συχνά και όλο κόβεται το ρεύμα το χειμώνα. 2 φορές μόνο ένα τυπικό service γιατί είναι ΟΝ από τότε 24/7.
Το "τυπικό service" τι περιλαμβάνει;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.156
Reaction score
28.660
Το "τυπικό service" τι περιλαμβάνει;
Πολλά να σου πω δεν ξέρω.
Είναι φίλος και του έχω εμπιστοσύνη. Η δουλειά του είναι εξάλλου το Service.
Αυτά που κάναμε σίγουρα είναι να τσεκάρουμε όλες τις κολλήσεις και αλλάξαμε και τους ηλεκτρολυτικους πυκνωτές γιατί είχαν χιλιάδες ώρες πάνω τους. Και κάποια μικρά πραγματάκια. Όλα τα παραγγελία από Κίνα με 50€.
 


Μηνύματα
159
Reaction score
47
Εγώ είχα κάνει μια αλλαγή μπαταριών (6 μπαταρίες κάπου στα 145Ευρώ το 2012), θα κάνω και του χρόνου γιατί μπαίνει 4ο χρόνο και πρέπει να αλλάζονται προληπτικά.
Είχα αλλάξει ένα CPU board που είχε χαλάσει, (170Ευρώ~ αν θυμάμαι καλά)
Σε λίγο καιρό θα το πάω πάλι για service γιατί βγάζει ένα γενικό error αλλά λειτουργεί ακόμη.
Για τα χρόνια του (καθώς το εχω από το 2008), δεν έχω κανένα παράπονο και τα έχει βγάλει τα λεφτά του με το παραπάνω.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους.
Με βάση τα τρέχοντα καιρικά φαινόμενα, σκέφτηκα να ξεκινήσω το παρόν θέμα, σχετικά με την ασφάλεια των ηλεκτρικών συσκευών λόγω αυξομοιώσεων τάσεων.
Αλήθεια, σε μέρες σαν τη σημερινή, με τόση βροχή και τόσους κεραυνούς πόσο ανησυχείτε για τις ευαίσθητες και ακριβές ηλεκτρονικές συσκευές σας? Σίγουρα στην Αθήνα η ΔΕΗ έχει αρκετά σταθερό δίκτυο και σε μία καινούρια πολυκατοικία με αξιοπρεπή ηλεκτρική εγκατάσταση τα πράγματα είναι ακόμα πιο ''σταθερά΄΄ .
Αλλά πόσο ΄΄θωρακισμένοι'' νιώθετε? Αρκεί ένα πολύμπριζο ασφαλείας και έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο?
Προσωπικά, έχω βάλει πολύμπριζα ασφαλείας αλλά εν τούτοις είμαι αρκετά επιφυλακτικός και φτάνω σε σημείο να αποσυνδέω εντελώς από την πρίζα κάποιες συσκευές όταν έξω φωτίζει όλη η πλάση από τους κεραυνούς.
Τι μέτρα παίρνετε τέτοιες ώρες οι έμπειροι επ αυτού?
Διαφωτίστε μας κι εμάς για να μην χτυπάμε το κεφάλι μας αργότερα..
Καλησπερα σε ολους!
Με αφορμη την ορθοτατη παρατηρηση του φιλου, θα ηθελα να ενημερωσω ολους τους χρηστες του AVSite για την υπαρξη ενος προιοντος (πιθανοτατα το ιδιο που προτεινει ο Misty) το οποιο οχι μονο θα προστατευσει οτιδηποτε λειτουργει με ρευμα (και θα παρατεινει κατα πολυ τη διαρκεια ζωης του), αλλα επισης βελτιωνει αισθητα την αποδοση συστηματων ηχου και εικονας! Ιδιαιτερα φιλοι με συστηματα υψηλων επιδοσεων θα εκπλαγειτε οταν συνειδητοποιησετε πως λειτουργει σαν ενα καλορυθμισμενο Turbo στην παροχη ρευματος και εν συνεχεια στο συστημα σας. Το εν λογο προιον ειναι το Strikesorb30-DRM της Ελληνικης Raycap http://raycap.com/surge-protection/ac-protection/strikesorb-modules/strikesorb-30-drm-modules/. Με την Raycap οχι μονο δεν σχετιζομαι, για να εχω οφελος απο την προβολη της, αλλα πριν 1 μηνα δεν ηξερα καν πως υπηρχε.
Το Strikesorb30 το εχει βαλει ενας φιλος (στον πινακα πριν την κεντικη ασφαλεια) και ο προζεκτορας, το Surround και το Stereo του " Ψιλοπετανε". Μετα απο 2 μερες το εβαλα και εγω και πραγματικα ειμαι καταενθουσιασμενος. Πληροφοριακα ακουω απο Macbook Pro+ Apgee Duet 1+ Dynaudio BM6a MK2 , καθως και Mac+ Numark NS7 1+ Dynaudio+ Entreq USB. Καλος Πινακας ρευματος, 2 γραμμες 15 αμπερ για συστημα, σταθεροποιητης τασης για Μαc, Acoustic Revive RR-77 ...
Αυτο που θελω να πω για να προλαβω καποιες λογικες αποριες, ειναι οτι αυτα που λεω οτι κανει αυτο το αντικεραυνικο-προστασια υπερτασεων δεν μπορει καποιος να τα συμπερανει διαβαζοντας τις προδιαγραφες του προιοντος. Ακομα περισσοτερο δεν θα περιμενε καποιος να τα κανει. Εγω προσωπικα (αν δεν ειχα ακουσει και δει τις αλλαγες στου φιλου μου) θα φοβομουν οτι ενα τετοιο προιον ισως να μου εκοβε λιγο την δυναμικη του συστηματος, απο την στιγμη που προσθετεις ενα ακομα κυκλωμα στην παροχη ρευματος. ΛΟΙΠΟΝ οι αλλαγες που φερνει το "εργαλειο" εχουν να κανουν ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΕΛΤΟΙΩΣΗ ΤΗΣ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ.
Οχι, δεν χαμηλωνει αισθητα τον θορυβο (αν υπαρχει) του συστηματος. Δεν σταθεροποιει την ταση, δεν προσφερει αισθητα βελτιωμενη γειωση και δεν δημιουργει ενα ποιο μαυρο και υσηχο φοντο για την μουσικη. Αυτο που κανει (και δεν μου το βγαζετε απο το μυαλο οτι εχει να κανει με την κυματομορφη του ρευματος :) ) ειναι οτι εμπλουτιζει την καθε νοτα και τον καθε ηχο με ενεργεια, τον κανει ποιο πυκνο ποιο τριδιαστατο και ποιο καθορισμενο. Η διαυγεια του συστηματος βελτιωνεται πολυ. Η ηχητικη παρουσιαση μεγαλωνει λιγο σε πλατος αλλα αποκτα ερκετο βαθος μεσα στο οποιο ολοι οι ηχοι ειναι εντελως αναδιοργανωμενοι οσο αφορα το βαθος αλλα και τις σχετικες τους αποστασεις.
Υπαρχει επισης βελτιωση της αναλυσης σε ολο το φασμα με εμφανη βελτιωση του μπασου και της εκτασης των υψηλων συχνοτητων. Στο συστημα μου, ηχοι που πριν δεν υπηρχαν η δεν τους παρατηρουσα εμφανιζονται και στοιχεια της μουσικης που πριν ηταν υποβαθμισμενα παιρνουν ξαφνικα αλλη ρυθμικη και ενεργιακη υποσταση. Μιλαμε για αρκετη αναδιοργανωση της παρουσιασης, χωρις να επηρεαστει η χροια η ο χαρακτηρας του καθε συστηματος! (Συγνωμη αν γραφω σαν Reviewer, δεν ειμαι και δεν θελω να το παιξω εξυπνος σε κανεναν, απλως καποιοι χρειαζονται χειροποιαστα πρεγματα για να πιστουνε και για αυτο αναφερω τις λεξεις μπασο, υψηλα, Soundstaging..... Επισης οι παρατηρησεις μου ειναι περιορισμενες σε 2 συστηματα τα οποια μαλιστα χρησιμοποιουν ενισχυτες ταξης Δ. Προφανως δεν συνεπαγεται- αλλα και δεν εξαιρει- οτι η δραση του Raycap θα ειναι η ιδια σε αλλες τοπολογιες και τεχνολογιες)
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.005
Μηνύματα
2.885.106
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top