Τελικός για Magnepan 3.5r?

Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
αν ο χώρος δεν είναι προβληματικός και δεν είσαι "καννίβαλος" όταν ακούς μουσική μη βάζεις σαμπ αποκόπτωντας τις κάτω οκτάβες του 3.5.
Το ηχείο έχει more than enough εξαιρετικής ποιότητας χαμηλό όταν οδηγηθεί σωστά.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.479
Reaction score
80.076
Οι μετρήσεις θα δείξουν αν ο χώρος έχει προβλήματα. Όχι " με το αυτί"!
Θα εκπλαγείς απο τα room modes που έχει ένας χώρος σαν αυτόν που περιέγραψες.
Συμπατριωτη Στεργιο εχεις μετρήσει τον χώρο σου;
 

Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
Οι μετρήσεις θα δείξουν αν ο χώρος έχει προβλήματα. Όχι " με το αυτί"!
Θα εκπλαγείς απο τα room modes που έχει ένας χώρος σαν αυτόν που περιέγραψες.
Συμπατριωτη Στεργιο εχεις μετρήσει τον χώρο σου;
όταν είπα "προβληματικός" εννοούσα αν μπορεί ένα μαγκνεπαν να στηθεί σωστά εκεί μέσα με τις τυπικές ιδιαιτερότητες που απαιτούνται ως δίπολα ηχεία (σχετική οπίσθια συμμετρία, απόσταση ένα μέτρο από πίσω-πλάγια κλπ κλπ)
Δεν αναιρώ την ανάγκη μέτρησης του χώρου αλλά το κρίνω αναγκαίο αφού τοποθετηθεί το σετάπ και διαπιστωθούν τα όποια προβλήματα.
Εγώ πχ ήμουν τυχερός στο σαλόνι μου αφού είχα μια κορυφή στα 40Ηz η οποία ήταν υπέρ του δεόντος επιθυμητή και φυσικά δεν έκανα τίποτα για να την πειράξω!
χαχα!
 


Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
τα chario τι τα βαζεις τωρα διπλα στα magneplanar? ;)
χαχα, φίλε Δημήτριε το chario είναι ηχειάρα, πολύ μεγαλύτερο από αυτό που εννούμε "ηχείο βάσης".
Δεν το ακους, το ερωτεύεσαι!
Είναι ικανό να σου αγγίξει χορδές μέσα σου που δεν ήξερες ότι υπάρχουν.
Ξεφεύγει πολύ από τον ορισμό της τεχνολογικής αρτιότητας αλλά καταφέρνει να κρατά ένα μείγμα "μεστής" προσέγγισης στην αναπαραγωγή χωρίς να είναι θολό και ανισόρροπο.
Πρόκειται για έργο τέχνης κυριολεκτικά, κατασκευαστικά και ουσιαστικά.
Σε χώρο 60m2 και βάλε οδηγούμενο σωστά αναπαράγει μια σκηνή που μεγαλύτερα ηχεία που πέρασαν απο εδώ δε κατάφεραν.
Αυτό τον καιρό ακούω jazzιές, γυναικείες φωνές, έντεχνο ελληνικό και ειλικρινά το ηχείο βρίσκεται στο στοιχείο του.

Και εκτός από όλα τα ανωτέρω ανούσια που έγραψα....το λατρεύει η γυναίκα!
 

Μηνύματα
2.751
Reaction score
1.380
αν ο χώρος δεν είναι προβληματικός και δεν είσαι "καννίβαλος" όταν ακούς μουσική μη βάζεις σαμπ αποκόπτωντας τις κάτω οκτάβες του 3.5.
Το ηχείο έχει more than enough εξαιρετικής ποιότητας χαμηλό όταν οδηγηθεί σωστά.
θυμάσαι στο τεστακι ομως που ειχαμε κανει , πως με το σαμπακι επαιξε ποιο καλα ?

οσο για τα τσαριακια ...περι ορεξεως που λενε...

τι γινετε εκει πανω ? εχει χιονια ?
 


Μηνύματα
2.463
Reaction score
1.734
θυμάσαι στο τεστακι ομως που ειχαμε κανει , πως με το σαμπακι επαιξε ποιο καλα ?

οσο για τα τσαριακια ...περι ορεξεως που λενε...

τι γινετε εκει πανω ? εχει χιονια ?
το σαμπάκι το είχαμε βάλει στα 1.6, ο φίλος έχει τα 3.5!
Χιόνια γιοκ, μόνο βρόχα!
[DOUBLEPOST=1451816885][/DOUBLEPOST]
Καλημερα.. ποιο ειναι το μοντελο τις chario ?
chario millenium II
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Από χαμηλές δεν έχω πρόβλημα από σωστή οδήγηση είναι το θέμα.

Ο Parasound halo a21 είναι καλύτερος από τον Bryston 4bsst2?

Και οι class d είναι καλύτεροι από τους ποιο πάνω?
 

Μηνύματα
2.751
Reaction score
1.380
Από χαμηλές δεν έχω πρόβλημα από σωστή οδήγηση είναι το θέμα.

Ο Parasound halo a21 είναι καλύτερος από τον Bryston 4bsst2?

Και οι class d είναι καλύτεροι από τους ποιο πάνω?
δεν εχει καλυτερο και χειροτερο...

ο,τι σου κατσει καλα με το ηχειο εχει...

ο,τι μπορεις να δοκιμασεις εκει , δοκιμασε το
 

Μηνύματα
12.878
Reaction score
10.098
Από χαμηλές δεν έχω πρόβλημα από σωστή οδήγηση είναι το θέμα.

Ο Parasound halo a21 είναι καλύτερος από τον Bryston 4bsst2?

Και οι class d είναι καλύτεροι από τους ποιο πάνω?
Γιατί το ρωτάς; Δες τα specifications των ενισχυτών, για αρχή. Ποιος οδηγεί 2 ωμ; Ποιος (σχεδόν) διπλασιάζει την ισχύ του στη μισή αντίσταση ηχείων; Ποιος βγάζει αρκετά βατ;
 



Μηνύματα
801
Reaction score
8
Γιατί το ρωτάς; Δες τα specifications των ενισχυτών, για αρχή. Ποιος οδηγεί 2 ωμ; Ποιος (σχεδόν) διπλασιάζει την ισχύ του στη μισή αντίσταση ηχείων; Ποιος βγάζει αρκετά βατ;
Για τον Bryston δεν ξέρω αν πάει στα 2 ωμ πριν πάρει μπρος η ασφάλεια του.
Ο α21 πάει στα 2 ωμ χαλαρά?
 

Y

Yiannis_B

Guest
Γιατί το ρωτάς; Δες τα specifications των ενισχυτών, για αρχή. Ποιος οδηγεί 2 ωμ; Ποιος (σχεδόν) διπλασιάζει την ισχύ του στη μισή αντίσταση ηχείων; Ποιος βγάζει αρκετά βατ;
Όπως είπα, έχω τον Α21, και ο 4bsst2 οδηγούσε τα 20ρια, πριν τους 7bsst2.

O 4bsst2 για μένα είναι καλύτερος ηχητικά από τον Α21, ειδικά στα μεσουψηλά και στα κατάμαυρα μπακγκράουντς που λένε και οι κινέζοι. :rolleyes:. Αλλά αν συνυπολογίσουμε, ότι ο Α21 κατεβαίνει πιο εύκολα χαμηλά, και ότι έχει την ΜΙΣΗ τιμή του 4bsst2, για τα ηχεία του mmourtos, είναι καλύτερη αγορά.

Ναι και σε δοκιμή class D. Τα Ncore στο σπίτι του Βλάση, μου έχουν αφήσει άριστες εντυπώσεις.
 
Last edited by a moderator:


Y

Yiannis_B

Guest
1.Πόσο έχει ο Α21 γιατί τον Bryston 4b sst2 demo τον βρισκω 2500.

2. Ο Bryston 4b sst2 δεν πάει 2 ωμ?
1. 2250 με 4500 πάνω-κάτω.

2. Δύσκολα.

Αν τελικά τον πάρεις μεταχειρισμένο, οπωσδήποτε μαζί και τα χαρτιά του, γιατί αλλιώς χάνεις την 20 ετή εγγύηση.

-Και να τον δει κάποιος τεχνικός εσωτερικά, αν είναι επισκευασμένος ή όχι.
 

Μηνύματα
801
Reaction score
8
Δύσκολα.

Αν τελικά τον πάρεις μεταχειρισμένο, οπωσδήποτε μαζί και τα χαρτιά του, γιατί αλλιώς χάνεις την 20 ετή εγγύηση.
Αν πάει δύσκολα θα το σκεφτώ, απλά έξω όλοι λένε καλά λόγια σε δεσμό με τα Magnepan.

Οι 2 7 β στ του 2000 στα 2500 θα είναι καλύτερα στο θέμα του ήχου και της οδηγήσεις? και από θέμα ποιότητας τη θα αγόραζες τον 4 b sst2 του 2010 μοντέλο η τους 7b st toy 2000?
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.764
Μηνύματα
2.875.510
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top