Dolby Atmos


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασία γιατί έχει πολλή ταλαιπωρία στο δικό μου σπίτι. Πρέπει να τοποθετήσω δοκάρια πάνω απ' το κεφάλι μου, χωρίς να ξέρω ακόμα πώς θα στηρίξω τα ηχεία*... :geek:



Για τον ενισχυτή έχω δύο εξαιρετικούς πελάτες, εκλεκτά μέλη του ιστοτόπου μας, και πρέπει να απαντήσω στις επόμενες μέρες. :party::(:(






EDIT: *Η Αναστασία μου λέει να τα πιάσουμε με πολλά λαστιχάκια, ένας φίλος με duct tape, εγώ λέω με velcro. :)
 
Last edited:



profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω αν θέλω να μπω στη διαδικασία γιατί έχει πολλή ταλαιπωρία στο δικό μου σπίτι. Πρέπει να τοποθετήσω δοκάρια πάνω απ' το κεφάλι μου, χωρίς να ξέρω ακόμα πώς θα στηρίξω τα ηχεία*... :geek:
ή βάζεις 2 δοκάρια για τα left πχ κ σφίγγεις τα ηχεία ανάμεσα.
ή αν τα ηχεία είναι ενεργά,που σημαίνει θα έχουν μπόλικες βίδες στην πλάτη τους...you void the warranty like a boss :D...κ προσαρμόζεις πίσω ένα Π μεταλλικό 3-4mm πάχος σε ό,τι διάσταση θέλεις κ τα κρεμάς κ από 1 δοκάρι. κ δεν θα φαίνεται κ από το σαλόνι αν το μέταλλο είναι προς την left μεριά του cinema.
ή ένα Γ για να ρυθμίζεις κ την κλίση κ το βιδώνεις στην left μεριά του δοκαριού.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
To blu tack είναι καλή ιδέα, αλλά φοβάμαι πως θα λεκιάσει το ηχείο με λαδίλα.

ή βάζεις 2 δοκάρια για τα left πχ κ σφίγγεις τα ηχεία ανάμεσα.
ή αν τα ηχεία είναι ενεργά,που σημαίνει θα έχουν μπόλικες βίδες στην πλάτη τους...you void the warranty like a boss :D...κ προσαρμόζεις πίσω ένα Π μεταλλικό 3-4mm πάχος σε ό,τι διάσταση θέλεις κ τα κρεμάς κ από 1 δοκάρι. κ δεν θα φαίνεται κ από το σαλόνι αν το μέταλλο είναι προς την left μεριά του cinema.
ή ένα Γ για να ρυθμίζεις κ την κλίση κ το βιδώνεις στην left μεριά του δοκαριού.
Ναι, 4 δοκάρια ή λαμαρίνες. >:(:p
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
blu tack?
κάτι δεν έχω καταλάβει.θα κρατάει το βάρος το blu tack?ή το velchro?


μα κ τώρα πάνω σε λαμαρίνες είναι τα ηχεία...βαμμένες μαύρες :D,θα τις βάψουμε.

δεν θα φαίνονται βρε σε λέω.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.959
Reaction score
41.259
βρε think out of the box λέμε

full-hot-air-balloons-near-arenal.jpg


βάλτα και στο χρώμα του σύριζα για ξεκάρφωμα :p

τώρα αν πάλι θες πιο συμβατικές λύσεις ακολούθα το παλληκάρι παρακάτω...έχεις δρόμο

atmos.jpg
 


Μηνύματα
9.110
Reaction score
8.905
Στάθη (σου έφεξε πάλι) μέχρι να πάρεις τον νέο προ... πριν το καλοκαίρι σκάει μύτη ένας επετειακός Marantz...:geek:

marantz2028.jpg

dtsx2028.jpg


Χωράει ένας δεύτερος καναπές μέσα...:p
 
Last edited:



spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.599
Reaction score
31.027
Μπουρδες, τι enveloping ηχος αν δεν υπαρχουν ηχεια που να κανουν fireup απο το πατωμα...:p
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Χθες είχα τηλεφώνημα πολύ προβληματισμένο, πως του Μάκη το Atmos σύστημα παίζει καταπληκτικά.

"Άλλα είχα στο μυαλό μου, ήταν εμπειρία, τι πάθαμε, έλα να κλάψουμε μαζί, κλπ".



Μπράβο Μάκη! :thumbsup:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.335
Reaction score
94.000
Προλαβαίνεις ακόμα να κρεμάσεις τις βάσεις του Ηλία απ' το ταβάνι. Ή να τις χρησιμοποιήσεις σαν προέκταση απ' το πατάρι. :p
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Μαζί σου. Χρειάζομαι μόνο επεξεργαστή/προενισχυτή, πλαϊνό τοίχο και ίσιο ταβάνι. :p
 

ichaltou

Αλλαχτήρι
Μηνύματα
4.032
Reaction score
1.004
Χθες είχα τηλεφώνημα πολύ προβληματισμένο, πως του Μάκη το Atmos σύστημα παίζει καταπληκτικά.

"Άλλα είχα στο μυαλό μου, ήταν εμπειρία, τι πάθαμε, έλα να κλάψουμε μαζί, κλπ".



Μπράβο Μάκη! :thumbsup:
Όποιοι έχουν το atmos σαν ένα εφέ ύψους ( όπως το είχα και εγώ για να είμαι ειλικρινής) έχουν μια λανθασμένη εντύπωση. Πλέον μιλάμε για ένα ομοιόμορφο ηχητικό πεδίο 180 μοιρών σε βαθμό που χωρίς αυτό ο ήχος ακούγεται άδειος. Βλέποντας το MI Rogue Nation στην σκηνή με τις μηχανές, δοκιμάσαμε με και χωρίς atmos. Με λίγα λόγια το χωρίς είναι home cinema , το άκουσμα με atmos είναι σαν να είσαι εκεί.
Μπράβο στον Μάκη για το χρόνο , τον κόπο και τα χρήματα που δαπάνησε για να κάνει μια ριζική ανανέωση του home cinema του, δίνοντας μας και την δυνατότητα να ακούσουμε atmos στην Θεσσαλονίκη.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.199
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top