Dolby Atmos






Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
τέτοια υλοποίηση ,με χωνευτα ηχεια θελω να κανω και εγω.
σιγουρα δεν στοχευουν ακριβως στη θεση ακροασης - θεασης...
τι χανουμε απο αυτο?
 



Μηνύματα
411
Reaction score
648
τέτοια υλοποίηση ,με χωνευτα ηχεια θελω να κανω και εγω.
σιγουρα δεν στοχευουν ακριβως στη θεση ακροασης - θεασης...
τι χανουμε απο αυτο?
Τα συγκεκριμένα ηχεία έχουν την δυνατότητα να περιστρέφεται το tweeter ώστε να στοχεύουν εκεί που θέλουμε.
 


Μηνύματα
148
Reaction score
22
Κρεμαστά μικρά ηχεία έχει βάλει κανείς; Τελικά τι πληροφορία βγάζει στην οροφή. Χρειάζεται το 8" ή και με ένα 4" μπορείς να κάνεις δουλεία. Ειδικά για τα μπροστινά αν στοχεύουν τελέιως κάτω και σε χαμηλό ταβάνι μπορεί η θέση θέασης να είναι εκτός ηχητικού κώνου;
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Κρεμαστά μικρά ηχεία έχει βάλει κανείς; Τελικά τι πληροφορία βγάζει στην οροφή. Χρειάζεται το 8" ή και με ένα 4" μπορείς να κάνεις δουλεία. Ειδικά για τα μπροστινά αν στοχεύουν τελέιως κάτω και σε χαμηλό ταβάνι μπορεί η θέση θέασης να είναι εκτός ηχητικού κώνου;

Αν με το 8" ή 4” εννοεις το μέγεθος των woofer,τότε θα έλεγα πως οποιαδήποτε ηχείο κατεβαινει μέχρι τα 80hz θα είναι οκ.

Αν το κρεμαστο ηχείο οροφής τοποθετηθεί χωρίς κλίση τότε θα πρέπει να δώσεις μεγάλη σημασία στην απόσταση μεταξύ ηχείου και θέση θέασης σε συνάρτηση με την ικανότητα διασποράς του ηχείου.Θα πρέπει να συμβουλευτείς τα specs των ηχείων.Για περισσότερες πληροφορίες ας βοηθήσουν οι πιο ειδικοί :)
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Η ερώτηση απευθύνεται σε αυτούς που το τοποθέτησαν. Έχω διαβάσει διάφορες απόψεις στο internet που δηλώνουν μικρή διαφορά μεταξύ 2 και 4 ηχείων οροφής. Κάποιο δήλωναν καλύτερο αποτέλεσμα στο 7.1.2 σε σχέση με 5.1.4. Για τις ίντσες φυσικά αναφέρομαι στο woofer.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.714
Για μικρούς/μεσαίους οικιακούς χώρους, πιστεύω πως 2 Atmos ηχεία αρκούν.
 


Μηνύματα
411
Reaction score
648
Επειδή σκέφτομαι από 5.2.2 να πάω σε 5.2.4 τα πίσω atmos σε τι απόσταση τα έχεις τοποθετήσει από την θέση ακρόασης/θέασης ;

Επειδή ο χώρος μου είναι περιορισμένος(πίσω τοίχος 0,50cm από θέση ακρόασης),σκέφτομαι μήπως είναι άνευ αποτελέσματος η αναβάθμιση από 2 σε 4 atmos.

Ευχαριστώ.
 


Μηνύματα
487
Reaction score
207
Αφού είναι μόνο μισό μέτρο,μήπως θα ήταν καλύτερα να πας σε 7.2.2?
 

Μηνύματα
148
Reaction score
22
Από ότι έχω δει στα σχεδιαγράμματα όταν βάζεις δύο οροφής πρέπει να είναι ακριβώς πάνω από την θέση ακρόασης
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
με 10 -25 μοιρες αποκλιση μπροστα ...και για πισω ως 10 μοιρες απο την θεση ακροασης..
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.856
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top