Ταχυθερμαντηρας μπανιου

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Εχει κανεις? Ποια η γνωμη σας?Τι να κοιταξω?
Στο σπιτι ειμαστε 4 ατομα.
Υπαρχει ηλιακος θερμοσιφωνας,οπου ειναι στην ταρατσα του δευτερου οροφου και τον αναβουμε να ζεστανει το νερο το χειμωνα.Λογω μεγαλης καταναλωσης ρευματος σκεφτομαι την αγορα ενος ταχυθερμαντηρα αποκλειστικα για χρηση ντους και μονο.
Τον επομενο μηνα θα κανω και αιτηση για νυχτερινο ρευμα.
 


Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Αυτο θελω να μαθω. Για να κανει ενα ατομο μπανιο το χειμωνα αναβω τον θερμοσιφωνα τουλαχιστον 45 λεπτα πριν. Με τον ταχυθερμαντηρα θα καψει ρευμα 10-15 λεπτα το πολυ μεχρι να κανεις το ντους.
Προσπαθω να βρω λυση γιατι με ξεσκισε η ΔΕΗ.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εγώ είμαι υπέρ μιας τέτοιας συσκευής. Δε γνωρίζω όμως από τεχνολογίες.
 

Μηνύματα
308
Reaction score
419
Ειχαμε ενα ταχυθερμαντήρα στο στρατο (σε φυλακιο), ο οποιος ζεσταινε το νερο σε 10-15 λεπτα και εσβηνε μονος του,δεν ξερω ομως τι καταναλωση ειχε , υποθετω ομως οχι κατι υπερβολικο.
Γιαννη γιατι να κάνεις αίτηση τον επομενο μηνα και οχι τωρα;
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Αν δε βρείς άκρη ρώτα ενα ηλεκτρολόγο καλύτερα για τις καταναλώσεις ,η ασφάλεια του πίνακα που υποστηρίζει είναι όση και ενός θερμοσίφωνα πάντως.
Η οικονομία πρέπει να είναι οτι έχεις ζεστό νερό άμεσα σε 10-15 δευτερόλεπτα .
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Γιαννη γιατι να κάνεις αίτηση τον επομενο μηνα και οχι τωρα;
Γιατι χρειαζεται 45€ οταν πας να κανεις αιτηση στην ΔΕΗ,και δυστηχως αυτο τον μηνα ολη η συνταξη της μανας μου πηγε να πληρωθει η ΔΕΗ,και εγω ανεργος. 800€ ρευμα ηρθε αυτο το 4μηνο.
1500 κιλοβατορες παραπανω,απο οτι καιμε συνηθως.
 

Μηνύματα
308
Reaction score
419
Μαλιστα.. δεν το ξερα οτι πρεπει να πληρωσεις κιολας για να κανεις αιτηση.
Παντως παιζει επισης και ενα τιμολογιο για ανεργους ,κοιτα μηπως σε καλύπτει.
 

Μηνύματα
427
Reaction score
425
Στην Σκωτία σε 4-5 σπίτια που έμεινα είχαν όλα ταχυθερμαντήρες. Μάρκες δεν θυμάμαι αλλά στον τελευταίο που χρειάστηκε να κάνω επισκευή θυμάμαι οτι ήταν 7,5KW και ήμουν πολύ ευχαριστημένος δεν ειχε καθόλου αδράνεια έβγαμε με την μια φουλ ζεστό.
Επίσης αν το αποφασίσεις πρέπει να γινουν σωστές και μεγάλης διατομής γειώσεις τόσο στον ταχυθερμαντηρα όσο και στους σωλήνες νερού για σιγουριά.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Υπαρχει ηλιακος θερμοσιφωνας,οπου ειναι στην ταρατσα του δευτερου οροφου και τον αναβουμε να ζεστανει το νερο το χειμωνα
Όταν έχει συννεφιά 2-3 μέρες συνεχόμενες ή και με ηλιοφάνεια Γιάννη;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Εγώ είμαι υπέρ μιας τέτοιας συσκευής. Δε γνωρίζω όμως από τεχνολογίες.
Είμαι κατά.

Μεγάλη κατανάλωση και δεν μπορεί να μπει σε όλα τα σπίτια. Δηλαδή σε μονοφασικό το ξεχνάς.

Αν πάρεις μικρό σχετικά σε κατανάλωση, το χειμώνα δεν επαρκεί να ζεστάνει το νερό και χαμηλώνεις αναγκαστικά την ροή του νερού.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Επίσης αν το αποφασίσεις πρέπει να γινουν σωστές και μεγάλης διατομής γειώσεις...
...όπως και της παροχής του ρεύματος.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Όταν έχει συννεφιά 2-3 μέρες συνεχόμενες ή και με ηλιοφάνεια Γιάννη;
Oταν εχει συννεφια Γιωργο για να κανουμε 4 ατομα ντους,χρειαζεται τουλαχιστον 2 ωρες να ειναι αναμενος ο θερμοσιφωνας για να μας καλυψει ολους με ζεστο νερο.
 

Μηνύματα
6.905
Reaction score
5.783
Μεγάλη κατανάλωση και δεν μπορεί να μπει σε όλα τα σπίτια. Δηλαδή σε μονοφασικό το ξεχνάς.
Ποσο να καψει για 15 λεπτα περιπου δηλαδη,απο το να αναψεις τον θερμοσιφωνα 45 λεπτα για να κανει ενα ατομο ντους?

Παλαιοτερα ειχαμε ενα ταχυθερμαντηρα Philips αν θυμαμαι καλα για πολλα χρονια,πιτσιρικας ειμουν και μας καλυπτε.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.388
Reaction score
93.967
Oταν εχει συννεφια Γιωργο για να κανουμε 4 ατομα ντους,χρειαζεται τουλαχιστον 2 ωρες να ειναι αναμενος ο θερμοσιφωνας για να μας καλυψει ολους με ζεστο νερο.
Καθάρισε τα τζάμια στους συλλέκτες, και κοίτα μήπως θέλει συμπλήρωμα υγρού στο κλειστό κύκλωμα (αν είναι τέτοιο).


Ποσο να καψει για 15 λεπτα περιπου δηλαδη,απο το να αναψεις τον θερμοσιφωνα 45 λεπτα για να κανει ενα ατομο ντους?
Κοίτα προσεκτικά τον πίνακα που έβαλε ο Στάθης και θα καταλάβεις.

Ο θερμοσίφωνας πάντως είναι 4.000 watt.
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
για χρήση χωρίς σειχτηρικια επωνυμος (πχ siemens DH18100 / 21100) 3φασικος στα 18 η 21 KW.

ειναι μακραν οικονομικότερος απο το να ανάβεις τον ηλιακό που είναι έξω και να χάνεις το νερο που δεν καταναλώνεις.
επώνυμος γιατι ρυθμίζεις με μεγάλη ακρίβεια την θερμοκρασία του νερού (= οικονομία και άνεση) και γιατί με τόσο μεγάλες συσκευές καλό είναι να μην παίζεις για 20 εύρω.

έχει βάλει ο απο κάτω μου έναν. έχει ζεστό νερό on demand άμεσα χώρις κανένα ηλεκτρολογικό θέμα.
υπολογίζεις τα 200-250 ευρώ που έχει αγορά και όσα πάρει ο ηλεκτρολόγος για την τοποθέτηση.
θα πρότεινα κεντρική παροχη για να μπορεςι να τον χρησιμοποιείς και κουζίνα.
επίσης όταν το νερό είναι ήδη ζεστό απο τον ηλιακό δε θα ανάψει.

πρακτικά το ζεστό νερό θα σου κοστίσει με το ζόρι 50 ευρω το χρόνο ρευμα.

αν δεν έχεις 3φ όμως έχασες.

οι μικροτεροι δεν αξίζουν καν την προσπάθεια και τα έξοδα , στην καλύτερη να φτάνου για να πλένεις πιάτα , για ντούς θα κλείσεις πολύ την παροχή για να έχεις 38 βαθμούς - εκτός αν τα βάλεις στην έισοδο του ζεστού νερού απο τον ηλιακό και έχεις ήδη 25 βαθμούς στο δοχείο (εφικτο τίς περισσότερες μέρες και ώρες του χειμώνα αν ο ηλιακός είναι σε καλή κατάσταση).
αν τους βάλεις στην παροχή του κρύου με 10 -12 βαθμούς τον χειμώνα έχασες (ακόμα και με τον 7KW)
 
Last edited:

Μηνύματα
435
Reaction score
280
Η ενέργεια που θα πλερώσεις για να ζεστάνεις την ίδια ποσότητα νερού από την ίδια αρχική θερμοκρασία στην ίδια τελική, είναι ίδια, ανεξάρτητα αν αυτό θα το κάνει ο ταχυθερμαντήρας ή ένας κλασικός ηλεκτρικός θερμοσίφωνας ή η αντίσταση του ηλιακού θερμοσίφωνα (Q=m c Δθ όπως μάθαμε στο Γυμνάσιο - νόμος θερμιδομετρίας).

Αν το πρόβλημα είναι ότι το νερό του ηλιακού είναι έξω, άρα έχει χαμηλότερη θερμοκρασία όταν αρχίσει να ζεσταίνεται και ε΄πισης έχει μεγαλύτερες απώλειεςόταν μεταφέρεται ή όταν μένει έπειδή περίσεψε, τότε βάλε στο σπίτι και έναν ηλεκτρικό θερμοσίφωνα.

Εγώ όταν έβαλα τον ηλιακό, δεν τον συνέδεσα στο ρεύμα. Διατήρησα και τον ηλεκτρικό που είναι μέσα στο μπάνιο. Όταν δεν έχει ο ηλιακός, ανοίγω το διακόπτη του ηλεκτρικού θερμοσίφωνα στον πίνακα, κλείνω τη βάνα που φέρνει το ζεστό από τον ηλιακό, ανοιγω τη βάνα που φέρνει νερό από τον ηλεκτρικό και έχω ζεστό νερό. Η δεύτερη βάνα είναι μέσα στο μπάνιο, ενώ η πρώτη προσβάσιμη από το παραθυράκι του φωταγωγού όπου έρχονται οι σωληνώσεις του ηλιακού (την πιάνω απλώνοντας το χέρι από το παράθυράκι).
 

Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.413
επισης οπως μαθαινει κανειςστο γυμνασιο οι απωλειες προς το περιβαλλον είναι μεγαλυτερες οτνα η θερμοκρασια του νερου ειναι μεγαλυτερη. ακόμα και έτσι ο ταχυθερμαντηρας που εχει καλό έλεγχο θερμοκρασίας νερου εξόδου (ιδιαίτερα σημαντικό όταν δεν υπαρχει θερμοστατικός μεικτης στο μπάνιο) δε θα ζεστάνει το νερό παραπάνω από όσο χρειάζεται.

η λύση του δεύτερου θερμοσίφωνα εσωτερικά είναι πολύ καλή (αν προυπάρχει ο θερμοσίφωνας) για τις συνεφιασμένες μέρες του χειμώνα αλλά ελαφρώς άκυρη αν πρέπει να τον αγοράσεις ξανά.

ο 3φ ταχυθερμαντήρας είναι εξαιρετικά συμφέρουσα λύση ζεστού νερου για οικιακή χρήση για τις περισσότερες περιπτώσεις κατοικιών.

ακόμα και αν έχεις λέβτηα αερίου (ακόμα χειρότερα λέβητα πετρελαίου) και πρέπει να κάνεις έναυσεις κάθε φορα που ζητάς νερό ο ταχυθερμαντήρας έιναι μακροπρόθεσμα καλύτερη λύση.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
τελικά που κατέληξες;
σκέφτομαι και εγω να βαλω εναν στο μπάνιο για ντουζ,
οχι τοσο για οικονομια οσο για αμεσα ζεστό νερο, αλλα ζεστό οχι χλιαρο προς ζεστο.
εχω ομως μονοφασικο και δεν μπορω να ξεπερασω τα 7-8 KW για ταχυθερμαντηρα
8.800 νομιζω ειναι το μεγιστο που δινει η ΔΕΗ για μονοφασικο.

Εχει κανεις? Ποια η γνωμη σας?Τι να κοιταξω?
Στο σπιτι ειμαστε 4 ατομα.
Υπαρχει ηλιακος θερμοσιφωνας,οπου ειναι στην ταρατσα του δευτερου οροφου και τον αναβουμε να ζεστανει το νερο το χειμωνα.Λογω μεγαλης καταναλωσης ρευματος σκεφτομαι την αγορα ενος ταχυθερμαντηρα αποκλειστικα για χρηση ντους και μονο.
Τον επομενο μηνα θα κανω και αιτηση για νυχτερινο ρευμα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top