Ακούγεται καλύτερα. Δηλαδή;


Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.286
Reaction score
854
Σας παρακαλώ, μη φέρνετε άλλα παραδείγματα για τη σύγκριση της ακρόασης μουσικής με τα αυτοκίνητα...

Επίσης, είναι δυνατόν σε ένα τυπικό αφρόντιστο σαλόνι που έχεις δαπανήσει 10δες χιλιάδες ευρώ σε μηχανήματα, να ακούς χειρότερα από έναν που έχει βάλει μηχανήματα στο 1/10 του κόστους, αλλά έχει κάνει 2-3 καίριες παρεμβάσεις στις ανακλάσεις του χώρου.
Καλώς η κακώς, υπάρχουν πάρα πολλά σπίτια που παίζουν χειρότερα από καλοστημένο και υπαρκτό αυτοκίνητο!

:drinks:
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ναι Νίκο, το ξέρω!
Αλλά αυτοί συγκρίνουν την οδήγηση αυτοκινήτου με την ακρόαση...:roflmao::D:laugh::rofl::rofl::rofl:
...οχι βρε Πετρο..δε συγκριναμε, ουτε κριναμε ετσι....χαριν συζητησεως μιλησαμε κατ'αυτον τον τροπο, ενα ειδος λογοπαιγνιου ηταν..
 

Μηνύματα
5.286
Reaction score
6.435
:o ...
παρολαυτα αν και παραδειγμα εγω το θεωρω το ποιο αντιπροσωπευτικο μιας και μιλαμε για δυο αγαθα που αποτελουνται απο πολλα μερη , συστηματα γαρ, με μερικα κινουμενα μερη και απολυτη συσχετιση χωρου αγοραστη~ακροατη-οδηγου...
(Πανω στη φωτο ας πουμε βλεπουμε εναν αριστο οδηγο με ενα αγωνιστικο σε αναλογη πιστα , ε καλους χρονους μονο μπορεις να περιμενεις)
Πιστευω να βοηθησα τον Νικο , αλλα μαλλον τελικα μπερδεψα περισσοτερους:D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.131
Καλώς η κακώς, υπάρχουν πάρα πολλά σπίτια που παίζουν χειρότερα από καλοστημένο και υπαρκτό αυτοκίνητο!

:drinks:
Η καμπίνα ενός αυτοκινήτου ξεκινά με γκολ από τα αποδυτήρια,αφού τα τοιχώματά της τείνουν να εμφανίζουν μεγαλύτερη ενδοτικότητα,ενώ οι διαστάσεις -με παράθυρα κλειστά- ευνοούν τη σύσταση ζώνης πίεσης (που δεν υποστηρίζει ενίσχυση στάσιμων κυμάτων στις χαμηλές) από τις κατώτατες οκτάβες.
:o ...
...
(Πανω στη φωτο ας πουμε βλεπουμε εναν αριστο οδηγο με ενα αγωνιστικο σε αναλογη πιστα , ε καλους χρονους μονο μπορεις να περιμενεις)...
Στις φωτογραφίες των περισσότερων ηχοσυστημάτων βεβαίως όπως δημοσιεύονται στα forum τείνουν να κυριαρχούν όχι απαραιτήτως οι ικανότητες του χρήστη,αλλά απλώς η διάθεση για...΄΄πρώτο τραπέζι πίστα΄΄.:lol:
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.286
Reaction score
854
Η καμπίνα ενός αυτοκινήτου ξεκινά με γκολ από τα αποδυτήρια,αφού τα τοιχώματά της τείνουν να εμφανίζουν μεγαλύτερη ενδοτικότητα,ενώ οι διαστάσεις -με παράθυρα κλειστά- ευνοούν τη σύσταση ζώνης πίεσης (που δεν υποστηρίζει ενίσχυση στάσιμων κυμάτων στις χαμηλές) από τις κατώτατες οκτάβες.

Στις φωτογραφίες των περισσότερων ηχοσυστημάτων βεβαίως όπως δημοσιεύονται στα forum τείνουν να κυριαρχούν όχι απαραιτήτως οι ικανότητες του χρήστη,αλλά απλώς η διάθεση για...΄΄πρώτο τραπέζι πίστα΄΄.:lol:
Μιλώ για πολύ καλοστημένο αυτοκίνητο με σωστή μόνωση διαφορετικών υλικών στα τοιχώματά του. Τα παράθυρα είναι όντως ένα σοβαρό πρόβλημα. Παρα ταύτα επιμένω ότι η χροιά του συγκεκριμένου αυτοκινήτου είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα που θα γονατίσει αρκετά οικιακά!
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.616
Reaction score
126.533
Πες μου όμως, ένας άνθρωπος ο οποίος δεν μπορεί να παρέμβει στό χώρο του για διαφόρους λόγους, ΔΕΝ πρέπει να δαπανά μερικές 10δες, ή πολλές χιλιάδες ευρώ για να αγοράσει ένα σύστημα; είναι απολύτως βέβαιο ότι θα κλαίει τα χρήματά του;
Ναι.
Απολύτως βέβαιο.
Πεταμενα λεφτά.

Μόνη εξαίρεση το μπανγκ εν ολουφσεν.


Όλα μα όλα αυτά τα στέρεα των πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ, σε τυπικά σαλόνια, παίζουν για τ'αναθεμα.

Τέλος.

Πάμε στο δια ταύτα:

Το πρώτο που πρέπει να κάνεις πριν πας να πάρεις στέρεο, είναι να καταλάβεις ότι ΔΕΝ θα ακούς τα ηχεία, αλλά θα ακούς τους τοίχους και τα ταβάνια, τις μπαλκονόπορτες και τα σκρίνια.

Ο μόνος τρόπος να γλυτώσεις από το παραπάνω δεδομένο είναι να φτιάξεις ένα νιαρφιλντ ηχοσύστημα, τοποθετημένο πολύ έξυπνα μέσα στο χώρο σου, εφόσον δε μπορείς να φτιάξεις την ηχητική του χώρου, όπως πχ στην πολύ ωραία αυτή εγκατάσταση που μας έδειξε ο γκονης.

Οποιοδήποτε ηχοσύστημα με ωραία μεγάλα ηχεία πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ σε τυπικό σαλόνι, παίζει εντελώς χάλια. Εντελώς.

Στις πουτάνες τα λεφτά, χίλιες φορές καλύτερα. Ζιζικ ρουλζζζζ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.616
Reaction score
126.533
Επίσης, ηχοσύστημα χωρίς ενεργή ισοσταθμιση χώρου, όσο και να κόστισε, τον προϋπολογισμό του κράτους και παραπάνω, θα παίζει σαφώς χειρότερα από ένα πολύ λογικού κοστολογίου, όπου θα υπάρχει διόρθωση, ένα ντιρακ ρε αδερφέ.

Εν ολίγοις, αν δε μπει μικρόφωνο στη διαδικασία, ούτε αν χρησιμοποιούνται πλακάκια δαπέδου από ατόφιο μασιφ χρυσό με διαμάντια πεταμενα κάτω δε σώζεται.

Τα λεφτά δε φέρνουν τον σωστό ήχο. Μπιλιβ ιτ ορ νοτ.
[DOUBLEPOST=1473265170][/DOUBLEPOST]Αντίθετα τώρα. Αν έχεις τη δυνατότητα να φτιάξεις το χώρο, πόσα λεφτά θα δαπανήσει κανείς;

Εγώ λέω περισσότερα απο την αξία του στέρεο.

Αν διαφωνεί κανείς, ας ξαναριξει μία ματιά στη φωτό από γκονη..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.616
Reaction score
126.533
Στο σωτήριον έτος 2016 που διανύουμε, οφείλουν να γνωρίζουν οι πιθανοί αγοραστές μιας φεραρρι ότι δεν είναι το ιδανικό αυτοκινητάκι για το 5-χρονο παιδάκι τους που το θέλει για να πηγαίνει από το σαλόνι στην κουζίνα οδηγώντας το. Ας έχεις τα λεφτά, δεν το κάνει σωστή επιλογή για το παιδάκι σου, κι ας είναι σούπερ όχημα. Δεν υπάρχει ελπίδα. Πέθανε κι αυτή.
 

Z

Zdimis

Guest
Ακουγεται καλυτερα.
Οταν η αναπαραγωγη με την αντικατασταση στην αλυσιδα συσκευων καποιας φερνει τον ηχο πιο κοντα σε αυτο που ΑΡΕΣΕΙ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ.Και ειναι σιγουρο οτι στον καθενα δεν αρεσει αυτο που εγραψε ο ηχοληπτης.Η αυτο που ακουσε live και το μπασο σκεπαζε ενα καρο μουσικη.Εχοντας ακουσει πανω απο 700 live τα τελευταια 30 χρονια απο rock,jazz,funk,blues,swing,world απο μικρους και αφροντιστους χωρους εως αξιοπρεπεις (rock palais,,αν ,half note ,παραφωνο,,be bop,jazz point,, after dark,αρχιτεκτονικη,ροδον,b lues hall,α λαβαστρον,cafe asante,κυταρο,rodeo,,μεγαρο μουσικης ,και αρκετες ανοιχτες βλεπε τεχνοπολη) εχω να πω για μενα το εξης.
Προτιμω η αν θελετε εκτιμω απεριοριστα τον τροπο που τιθασευει τα δυναμικα ο εγγλεζικος χαρακτηρας του ηχειου μου,Τον τροπο (που παρα την 2η αρμονικη που ξυπναει συναισθημα ετσι γλυκα που αρθρωνει ατακα,) που το μπασο δεν μου σκαει απειλητικα στο στηθος και δεν αφηνει ουρες οπως στα περισσκτερα live.Τ ην δαιμονικη διαφανεια λεπτοφυια και φινετσα που οι ενισχυτες μονης αποληξης εξασφαλιζουν κ δεν χουν καμια σχεση με το ωμο ρωμαλεο αφτιασιδωτο αποτελεσμα ενος live..Αντε να πεισεις ενα θιασωτη τωνklipsch οτι αυτο που γραφτηκε ειναι αυτο που ακουει απο Atc, αν τοχει ακουσει απο klipsch κ τουμπαλιν .....:)Ασε που μου αρεσουν εντασεις 80 90 db και σε αυτες να ακουγονται ΟΛα και οχι 100 110.....(ευτυχως αυτο μετα τα 35)
 
Last edited by a moderator:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.616
Reaction score
126.533
Ωραίος ο κύριος!

Ακούγεται καλύτερα αυτό που μας αρέσει περισσότερο!

Κατοχυρώθηκε στον μεσιέ! ;)
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Κώστα κανείς δεν παραγνωρίζει την αξία της ηχητικής διαμόρφωσης του χώρου όπου πρόκειται να εγκαταστήσει τα μηχανήματά του προκειμένου να ακούει μουσική...
ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΑΦΕΣ ΚΑΙ ΠΑΓΚΟΙΝΩΣ ΑΠΟΔΕΚΤΟ
ΤΕΛΟΣ
Αναρωτήθηκες όμως πόσοι από εμάς που δίνουμε, πολλά, ή λίγα χρήματα, δεν έχει σημασία, έχουμε τη δυνατότητα, για διαφόρους λόγους, να φροντίσουμε το χώρο μας; Πέραν αυτού, αποκλείεις εντελώς οι χώροι πολλών από εμάς να διαθέτουν τα βασικά έστω στοιχεία που απαιτούνται για την σωστή απόδοση ενός συστήματος, σίγουρα όχι όπως εάν βρισκόταν σε ένα full φροντισμένο χώρο, σαν της φωτο παραπάνω, αλλά, τέλος πάντων, να δικαιολογεί πλήρως τη δαπάνη της αγοράς του; Σύμφωνα με τη λογική σου, εφ΄οσον δεν δυνάμεθα να το πράξουμε, μάλλον δεν θα πρέπει να μην αγοράζουμε καν συστήματα, φθηνά, ή ακριβά. Δυσκολεύομαι πράγματι να το αποδεχθώ αυτό, και η δυσκολία μου έγκειται στο γεγονός ότι διέθετα σύστημα πολύ χαμηλότερων δυνατοτήτων για αρκετά χρόνια έως την αντικατάστασή του από το υπάρχον. Νομίζω το καταλαβαίνεις, δεν υπάρχει κανένα μέτρο σύγκρισης ως προς την απόδοση, δεν αντέχει καν σε κριτική. Εάν με ρωτήσεις, πιστεύεις ότι ακούς σωστά; θα σου απαντήσω ότι δεν το ξέρω, δεν έχω κάνει μετρήσεις, δεν μπορώ με σιγουριά να σου το πω, αυτό που μπορώ να σου γνωρίσω με βεβαιότητα είναι προσπάθησα με διάφορους άλλους τρόπους, (οι οποίοι ούτως ή άλλως είναι απαραίτητοι), όπως τροφοδοσία, στήριξη, στήσιμο ηχείων στο χώρο, σωστή επιλογή καλωδίων διασυνδέσεων, να πάρω όσο δυνατόν περισσότερα, σύμφωνα πάντα με τις δυνατότητες των μηχ/των που διαθέτω. Το αποτέλεσμα; θα προτιμούσα να μην το αναφέρω, εάν μένεις κοντά στην πόλη που ζω, Λάρισα, σε καλώ όποτε διαθέτεις το χρόνο και τη διάθεση να έρθεις να το ακούσεις, και εάν μπορείς, να το μετρήσεις, και εννοείται, να κοινοποιήσεις τις εντυπώσεις σου, όποιες και αν είναι. ΠΡΟΣΟΧΗ! Δεν ισχυρίζομαι ότι έχω τον τέλειο ήχο, αυτό που προσπαθώ να πω είναι θα ήθελα να πάρω την απόδοση τουλάχιστον των χρημάτων που έδωσα, και για αυτό προσπαθώ. Κώστα έχω την άποψη, με απόλυτο σεβασμό, και χωρίς καμία διάθεση να αμφισβητήσω τις γνώσεις σου πάνω στον Hi-fi, ότι ίσως να μην ισχύει αυτό που έγραψες, ή τουλάχιστον όχι στο βαθμό που το περιγράφεις: "Οποιοδήποτε ηχοσύστημα με ωραία μεγάλα ηχεία πολλών δεκάδων χιλιάδων ευρώ σε τυπικό σαλόνι, παίζει εντελώς χάλια. Εντελώς." Σημ. γρ/ντος: Ίσως εδώ χρειάζεται να διευκρινιστεί τι εννοούμε τυπικό σαλόνι.

Υ.Γ. Θα ήθελα να ανεβάσω μερικές φωτο για δείξω τι εννοώ εγώ τυπικό σαλόνι, δεν το βρίσκω όμως σωστό να το κάνω δημόσια. Παρά ταύτα, εάν κρίνεις ότι αυτό θα βοηθήσει στη συζήτησή μας μπορώ να σου στείλω κάποιες με π.μ.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Ακούγεται καλύτερα. Δηλαδή;

Δηλαδή ,i παράτα μας ρε ear.

Aυτό που ακούγεται καλύτερα σε μένα, είναι το καλυτερότερο.
Αν είναι σωστό ... δεν ξέρω.
Αι χόουπ γιου αντερστεντ μι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.487
Reaction score
80.107
Υ.Γ. Θα ήθελα να ανεβάσω μερικές φωτο για δείξω τι εννοώ εγώ τυπικό σαλόνι, δεν το βρίσκω όμως σωστό να το κάνω δημόσια.
Θα μπορούσες ομως να ανεβάσεις μετρησεις, μαζί με παρουσίαση των συσκευών/ηχείων, σε ενα δικό σου θρεντ. Και πάνω σε αυτές να γίνει συζητηση.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Δηλαδή ,i παράτα μας ρε ear.

Aυτό που ακούγεται καλύτερα σε μένα, είναι το καλυτερότερο.
Αν είναι σωστό ... δεν ξέρω.
Αι χόουπ γιου αντερστεντ μι.
;;;;;;;;;;;;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.616
Reaction score
126.533
αποκλείεις εντελώς οι χώροι πολλών από εμάς να διαθέτουν τα βασικά έστω στοιχεία που απαιτούνται για την σωστή απόδοση ενός συστήματος, σίγουρα όχι όπως εάν βρισκόταν σε ένα full φροντισμένο χώρο, σαν της φωτο παραπάνω, αλλά, τέλος πάντων, να δικαιολογεί πλήρως τη δαπάνη της αγοράς του;
Φίλε Νίκο, ναι, το αποκλείω.

100%.

Δε χρειάζονται φωτογραφίες του χώρου, μη μπαίνεις καν στον κόπο. Είναι απολύτως αδιάφορο και το στέρεο, ούτε αυτό δε χρειάζεται να αναλύσεις.

Αυτά που γράφεις μου είναι τραγικά γνώριμα. Δηλαδή, τα εχω κάνει και γω. ;)
Δυστυχώς η αλήθεια είναι πως ενώ μπορεί να μας αρέσει πάρα πολύ το όποιο άκουσμα με τα υπέροχα ηχεία μας στο σπίτι και να νιώθουμε ευτυχισμένοι με τον ήχο που καταφέραμε επιτέλους να κάνουμε, με πολύ κόπο, πολλές δοκιμές, πολλές αλλαγές, πολύ ψάξιμο και πολύ ματσινγκ (και πολλά λεφτά), παρόλα ταύτα η πικρή αλήθεια είναι πως παίζουν αλεν ντελον. :(

Όσον αφορά την υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, τα δεδομένα είναι αμείλικτα: ή νιαρφιλντ ακροάσεις από μικρά κατευθυντικά ηχεία (απόσταση ακρόασης 1-1,5 μέτρο) τα οποία φυσικά θα διορθωθούν με ενεργή ισοστάθμιση χώρου, ή τα πρωτοποριακά και πανάκριβα μπανκ εν ολουφσεν στα οποία η διόρθωση απόκρισης είναι τρόπος λειτουργίας, ή κάτσε να ασχοληθείς σοβαρά και δυνατά με το χώρο ακρόασης για μιντ και φαρφιλντ ακροάσεις, φυσικά πάντα με ενεργή ισοστάθμιση χώρου.

Αυτά. Αριθμοί είναι, σα να λέμε πόσο κάνει 3 και 4. Ότι επιχείρημα και να βρείς να πεις, το καλκιουλέιτορ θα δείχνει το 7.

Χαρά μου να βρεθούμε για καφέ και μπύρες και ότι θες. Δεν είναι καθόλου χαρά μου να κάθομαι και να κάνω μετρήσεις, το απεχθάνομαι όπως ο δγιάλος το λιβάνι! ;)

Όσο για το θέμα του κόστους, προφανώς είναι ακριβό το χόμπι μας και αν εχεις οικονομική άνεση μπορείς να βρείς που να τα φας όλα τα λεφτά, και να χρωστάς κιόλας στο τέλος. Αυτό είναι το μόνο εύκολο, εγώ το έκανα για χρόνια! Το δύσκολο είναι να βρεις στο χαμηλότερο δυνατό κόστος αυτόν τον εξοπλισμό που θα καλύψει πλήρως τις ανάγκες σου. ;)
 

Mufasa

Top teaser
Μηνύματα
675
Reaction score
2.157
Να κάνω μία παρένθεση, και όχι διαφήμιση, ότι ο Εar προέρχεται από μία ίσως σπάνια κατηγορία.

Υπήρξε στην αντίπερα όχθη, δοκίμασε ματζούνια, ανυψωτές καλωδίων, CD με ειδικό θόρυβο ώστε τα opamps να βγάζουν λαμπάτο ήχο, ψαλμωδίες στο όνομα του Zizik ώστε να φεύγουν πιο γρήγορα τα ενισχυτικά στις αγγελίες, δοξασίες στους hi-end θεούς για να φύγει το μπουμάρισμα, ήπιε αλόη μαζί με τη Βάνα Μπάρμπα για να φύγει το γρέζι από την ήχο κτλ

Ωστόσο δεν υπάρχει cognitive dissonance. Σε απλοελληνικά: επειδή δεν μπορώ να έχω κάτι το μειώνω. Εκεί που είναι αρκετοί ο Ear ήταν ήδη πριν καιρό. Εδωσε το benefit of the doubt σ'όλα αυτά, ψάχτηκε, κατάλαβε και προσπαθεί να μας μεταφέρει άλλοτε ωμή και άλλοτε μασημένη γνώση. Ίσως φαίνεται ότι αρέσκεται σε αφορισμούς ή να είναι απόλυτος αλλά τα facts είναι facts. Ούτε είναι κακό να μας αρέσει το άκουσμα που ήδη έχουμε πετύχει, ούτε να μας λέει κάποιος ότι παίρνουμε το 20% από αυτο που θα μπορούσαμε να πάρουμε, ούτε νας μας υπογραμμίζει ότι το ταβάνι επίδοσης τίθεται άμεσα από το χώρο. Χάρη μας κάνει.

Όποιος έχει προσφορά από τον Εar για μπυρόνι να τη δεχθεί άμεσα. Εγώ ήμουν δίπλα (του) όταν ήταν Παξούς. Αν το ήξερα θα έλεγα στους φίλους μου, παίδες υπάρχει ένας γκουρού, πάμε για κανένα σεμινάριο να αρχίσουμε να αιωρούμαστε.

Εκεί όμως μας έχει καταντήσει το δήθεν hi end, να θεωρούμε γκουρού κάποιον που μας λέει ότι 3+4=7.

P.S. πόσο ενδιαφέρον είναι ότι το cognitive dissonance μειώνεται όταν κάποιος ακούει μουσική, σύμφωνα με την έρευνα στο λινκ;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.811
Μηνύματα
2.876.948
Members
37.952
Νεότερο μέλος
dion10
Top