Ακούγεται καλύτερα. Δηλαδή;

Μηνύματα
4.007
Reaction score
3.854
Παντως με την ευκαιρια της ερωτησης του φιλου, να πουμε πως στο συνηθες προβλημα, οτι εχω σαλονι αρα επεμβασεις χωρου απο ελαχιστα εως καθολου, σαφως και με καποιες επιλογες μηχανηματων το προβλημα περιοριζεται. Πχ ο Vet πηρε ενα ηχειο (σορυ δυο!) που στον τυχαιο χωρο συμπεριφερεται καλυτερα. Επισης τα Kii εχουν κι αυτα εδω ενα πλεονεκτημα.


Το ξανάγραψα ότι αυτό που αναφέρεις ως δεδομένο Βασίλη, ΔΕΝ ισχύει!!!!!

Για τα τέτοια του VET, ισχύει (δεν γνωρίζω σε ποιό βαθμό 8-)).

Και βέβαια είναι απλό να αντιληφθούμε ότι δεν χαντακώνεις ένα καλό προιόν πετώντας το όπου λάχει μέσα σε ένα αφρόντιστο δωμάτιο.

Άλλο τα προτερήματα της καρδιοειδούς απόκρισης των χαμηλών συχνοτήτων (γλυτώνεις σχετικά εύκολα το μπουμιγκ) και άλλο το στήσιμο του ήχου σε ένα χώρο καθιστικού.-

Tα Grimm πιθανότατα πλεονεκτούν σε αφρόντιστους χώρους έναντι των Kii, για λόγους που εκτεταμμένα έχουν αναφερθεί σε παλαιότερα θέματα.

H διαφορά στους όγκους των δύο συστημάτων δημιουργεί -μεταξύ άλλων-
την εντύπωση που λανθασμένα αναφέρεις.

Αυτά τα ολίγα!;)
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.520
Reaction score
50.939
- χαιρετώ

- το πρώτο που αντιλαμβάνομαι ως βελτίωση , είναι το να πλησιάζει ο αναπαραγόμενος ήχος , σ΄ αυτό που ακούω ζωντανά από μη ενισχυόμενα όργανα . πχ : δίπλα μου μένει ντράμερ τον οποίο συχνά επισκέπτομαι , τον ακούω και μετά πηγαίνω στο σύστημά μου και ακούω solo-drums από κάποιον δίσκο test , έτσι ανακάλυψα κάποτε πως το πιατίνι έχει σώμα ενώ το τότε σύστημά μου το έβγαζε ''στίκι - τσίκι"

- το δεύτερο είναι η καλύτερη ανάλυση , διαύγεια , καθαρότητα

- το τρίτο , η ασυμπίεστη δυναμική περιοχή

. . . ακολουθούν και άλλα όπως πχ το ελεγχόμενο χαμηλό κλπ


- ωραίο θέμα , αναβιώνει - συγκεντρώνει - επανατοποθετεί , παλαιότερα
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αυτήν την ερώτηση γιατί την κάνεις τώρα που αγόρασες τα μηχανήματα? αυτούς τους προβληματισμούς έπρεπε να τους επιλύσεις πριν κάνεις την αγορά. Τώρα................? Έπρεπε να έχεις πάρει ένα ειδικό να σου μετρήσει τον χώρο και να σου πει τις πιθανές λύσεις για τον χώρο σου, με επεμβάσεις, χωρίς επεμβάσεις ότι θέλεις δηλαδή να κάνεις.
musiclistener καλημέρα. Το ρώτησα για δυο λόγους:
1ον. διότι διαβάζουν πολλά άλλα άτομα τις αναρτήσεις και είναι εν δυνάμει υποψήφιοι αγοραστές, οπότε καλό είναι να γνωρίζουν όσο περισσότερα πράγματα γίνεται προκειμένου να κάνουν τις σωστότερες επιλογές, (δεν έχει και παιδευτικό χαρακτήρα το site;), και
2ον Εγώ έκανα τις επιλογές μου μη γνωρίζοντας ότι υπάρχει η δυνατότητα να μετρηθεί ο χώρος μου, το βρίσκεις άτοπο, έστω και τώρα, εάν μπορούσα να το κάνω, ώστε να δω που βρίσκομαι από την πλευρά αυτή;
βέβαια, το έχω αναφέρει και παλαιότερα σε άλλο θέμα, η δυνατότητά μου να παρέμβω είναι απλά μηδενική, παρ'όλα αυτά νομίζω ότι καλό είναι να γνωρίζω τι συμβαίνει στο σαλόνι μου.

Zizik εις ότι με αφορά σε διαβεβαιώ ότι ευτυχώς δεν κλαίω τα λεφτά μου, βλέπεις ο χώρος μου , παρ΄ότι αφρόντιστος, βοηθάει τα μέγιστα. Σίγουρα δεν παίρνω το 100% των δυνατοτήτων των μηχ/των, αλλά εκτιμώ ότι αξίζει σίγουρα η δαπάνη που έκανα, συνειδητά αποφεύγω να αναφερθώ σε λεπτομέρειες σχετικά με το πως αποδίδει για ευνόητους λόγους. Πες μου όμως, ένας άνθρωπος ο οποίος δεν μπορεί να παρέμβει στό χώρο του για διαφόρους λόγους, ΔΕΝ πρέπει να δαπανά μερικές 10δες, ή πολλές χιλιάδες ευρώ για να αγοράσει ένα σύστημα; είναι απολύτως βέβαιο ότι θα κλαίει τα χρήματά του; δηλαδή θα αποδίδει όσο, ή λίγο καλύτερα από ένα σύστημα μερικών χιλ. ευρώ όπως αναφέρεις;

Dimifoot σε ένα χώρο με μηδενική δυνατότητα παρέμβασης σε τι θα βοηθούσαν οι όποιες μετρήσεις, πέρα από τα γνωρίζεις τι συμβαίνει στο χώρο σου και τι προβλήματα θα συναντήσεις;
Μπορεί π.χ. να προταθεί από τον άνθρωπο που θα κάνει τις μετρήσεις τι ηχεία, τι ενισχυτή, τι πηγή, (τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν, μάρκα/τύπος ενισχυτού, ισχύς εξόδου, διάμετρο μεγαφώνων, βάσης ή δαπέδου κλπ) προκειμένου να λύσει έστω μερικώς τα προβλήματα που θα ανακύψουν, και που εκ των πραγμάτων δεν μπορείς με άλλο τρόπο να λύσεις. με τη μέτρηση που θα γίνει;
Τέλος κάπου παραπάνω αναφέρεις περί γυαλιστερών προσόψεων, προσωπικά μου αρέσουν πολύ αυτές οι προσόψεις ΑΡΚΕΙ να συνδυάζονται με την ουσία, δηλαδή να παίζουν όσο το δυνατόν καλύτερα!


 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Ποσο μπορεις να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες ενος supercar σε κακοτραχαλο δρομο?, μηπως θα κλαις τα λεφτα που εδωσες?
Η μετρηση-μετρησεις θα βοηθουσε στο να μην αναλωνεσε προσπαθωντας να βρεις λυση σε λαθος πραματα(π.χ καλωδια)
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Ποσο μπορεις να εκμεταλευτεις τις δυνατοτητες ενος supercar σε κακοτραχαλο δρομο?, μηπως θα κλαις τα λεφτα που εδωσες?
Η μετρηση-μετρησεις θα βοηθουσε στο να μην αναλωνεσε προσπαθωντας να βρεις λυση σε λαθος πραματα(π.χ καλωδια)
...κοιτα για τα περι χωρου δεν αναφερομαι σε χωρους οι οποιοι δεν προσφερονται καθολου για την τοποθετηση ηχητικων συσκευων ( βαλε το κακοτραχολους δρομους) αναφερομαι σε ενα τυπικο σαλονι ικανων m2 το οποιο δεν σε περιοριζει, η εκμηδενιζει αυτη την τοποθετηση, απλως δεν μπορεις να βαλεις την καλυτερη δυνατη ασφαλτο, π.χ. σαν αυτη που υπαρχει στη monza, η στο spa! (βλεπε φροντιση χωρου), τοτε δεν μπορουμε να βαλουμε το supercar (βλεπε συστημα μερικων , η πολλων 10δων χιλ. ευρω; Ειναι λαθος αυτη η ας την πουμε "επενδυση".
Συμφωνω απολυτως οτι δεν θα παρεις ολα οσα εχει να σου δωσει το supercar, ειναι ομως αποτρεπτικος παραγοντας το να το αγορασεις;
 

Μηνύματα
5.291
Reaction score
6.442
Αντε να σου δωσουμε πιστα, κλιστη..
Eγω θα επερνα το καταληλοτερο για αυτη... στην τελικη αυτο θα μου δωσει τον καλυτερο χρονο.. εσυ απλα θα απορεις πως ενα σκατουλι σε περασε ;) .
Ειναι θεμα πληρους εκμεταλευσης, και φυσικα μπορεις να το κυκλοφορησεις θα παρεις οτι εχει να σου δωσει?
τι παει να πει αποτρεπτικο ,γιατι δεν κυκλοφορουν τετοια αυτοκινητα και στη χωρα μας?
Αυτα οσο τα παραδειγματα μπορουν τα ταυτιστουν φυσικα...
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Αντε να σου δωσουμε πιστα, κλιστη..
Eγω θα επερνα το καταληλοτερο για αυτη... στην τελικη αυτο θα μου δωσει τον καλυτερο χρονο.. εσυ απλα θα απορεις πως ενα σκατουλι σε περασε ;) .
Ειναι θεμα πληρους εκμεταλευσης, και φυσικα μπορεις να το κυκλοφορησεις θα παρεις οτι εχει να σου δωσει?
τι παει να πει αποτρεπτικο ,γιατι δεν κυκλοφορουν τετοια αυτοκινητα και στη χωρα μας?
Αυτα οσο τα παραδειγματα μπορουν τα ταυτιστουν φυσικα...
...η μπορει να επαιρνες το supercar με την ελπιδα οτι καποτε θα το εβαζες να τρεξει σε πιστα (βλεπε διαμορφωση χωρου) για να παρεις τους χρονους που προβλεπει ο/οι κατασκευαστες του!! (βλεπε αποδοση του συστηματος). Για μια ελπιδα ζουμε!!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.976
Reaction score
55.208
...η μπορει να επαιρνες το supercar με την ελπιδα οτι καποτε θα το εβαζες να τρεξει σε πιστα (βλεπε διαμορφωση χωρου) για να παρεις τους χρονους που προβλεπει ο/οι κατασκευαστες του!! (βλεπε αποδοση του συστηματος). Για μια ελπιδα ζουμε!!
Και μ'εκείνη μπορούμε κάλλιστα να...πάψουμε να ζούμε,καθότι η ίδια η ελπίς πεθαίνει πάντα...τελευταία.

Τα συστήματα ηχητικής αναπαραγωγής δεν έχουν καμίαν απολύτως συνάφεια με εξωτικά αυτοκίνητα πέραν της δυνατότητας εγκατάστασης.
...σε ένα χώρο με μηδενική δυνατότητα παρέμβασης σε τι θα βοηθούσαν οι όποιες μετρήσεις, πέρα από το να γνωρίζεις τι συμβαίνει στο χώρο σου και τι προβλήματα θα συναντήσεις;
Μπορεί π.χ. να προταθεί από τον άνθρωπο που θα κάνει τις μετρήσεις τι ηχεία, τι ενισχυτή, τι πηγή, (τι χαρακτηριστικά πρέπει να έχουν, μάρκα/τύπος ενισχυτού, ισχύς εξόδου, διάμετρο μεγαφώνων, βάσης ή δαπέδου κλπ) προκειμένου να λύσει έστω μερικώς τα προβλήματα που θα ανακύψουν, και που εκ των πραγμάτων δεν μπορείς με άλλο τρόπο να λύσεις. με τη μέτρηση που θα γίνει;
Τέλος κάπου παραπάνω αναφέρεις περί γυαλιστερών προσόψεων, προσωπικά μου αρέσουν πολύ αυτές οι προσόψεις ΑΡΚΕΙ να συνδυάζονται με την ουσία, δηλαδή να παίζουν όσο το δυνατόν καλύτερα!
Ακόμα και σε μια τέτοια ασύμβατη συνθήκη,θα ήταν ωφέλιμη η όλη διαδικασία,ούτως ώστε ο χρήστης ν'αποφάσιζε κατά πόσο θ'άξιζε -για εκείνον- η εγκατάσταση κάποιου από τα λογισμικά διόρθωσης της απόκρισης στο συγκεκριμένο χώρο.
 


Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Και μ'εκείνη μπορούμε κάλλιστα να...πάψουμε να ζούμε,καθότι η ίδια η ελπίς πεθαίνει πάντα...τελευταία.

Τα συστήματα ηχητικής αναπαραγωγής δεν έχουν καμίαν απολύτως συνάφεια με εξωτικά αυτοκίνητα πέραν της δυνατότητας εγκατάστασης.

Ακόμα και σε μια τέτοια ασύμβατη συνθήκη,θα ήταν ωφέλιμη η όλη διαδικασία,ούτως ώστε ο χρήστης ν'αποφάσιζε κατά πόσο θ'άξιζε -για εκείνον- η εγκατάσταση κάποιου από τα λογισμικά διόρθωσης της απόκρισης στο συγκεκριμένο χώρο.
..συμφωνω οτι λιγη σχεση εχουν τα εξωτικα αυτικινητα με το high end, απαντησα συμφωνα με το παραδειγμα του φιλου soco.
Μακαριοι οι ανθρωποι Bhutia που εχουν ιδιαιτερο χωρο/οποια ευτυχια!
Στους υπολοιπους απομενει μονον η ελπις!!!
 

Μηνύματα
376
Reaction score
233
Οταν πάω να ακούσω ένα σύστημα, πάω με δικά μου κομμάτια (4~5, δεν χρειάζεται παραπάνω) και αν παίξει καλύτερα από το δικό μου, τότε ναι παίζει καλύτερα. Διαφορετικά, χειρότερα.

Το πόσο καλύτερ ή χειρότερα εξαρτάται από το πόση ανάλυση-μικρομακροδυναμικά-ατάκα-έκταση έχει παραπάνω ή λιγότερη...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.511
Reaction score
75.125
είναι απολύτως βέβαιο ότι θα κλαίει τα χρήματά του; δηλαδή θα αποδίδει όσο, ή λίγο καλύτερα από ένα σύστημα μερικών χιλ. ευρώ όπως αναφέρεις;
Όχι βέβαια, μπορεί να του αρέσουν τα ψώνια ή οι τράμπες.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Όχι βέβαια, μπορεί να του αρέσουν τα ψώνια ή οι τράμπες.
εις οτι με αφορα , τα ψωνια (τα πραγματα που αγοραζουμε εννοω, ετσι;) μου αρεσουν, και σε ποιον δεν αρεσουν αλλωστε....οι τραμπες ομως ΟΧΙ!!! οποτε;
 

Μηνύματα
12.912
Reaction score
10.143
Σας παρακαλώ, μη φέρνετε άλλα παραδείγματα για τη σύγκριση της ακρόασης μουσικής με τα αυτοκίνητα...

Επίσης, είναι δυνατόν σε ένα τυπικό αφρόντιστο σαλόνι που έχεις δαπανήσει 10δες χιλιάδες ευρώ σε μηχανήματα, να ακούς χειρότερα από έναν που έχει βάλει μηχανήματα στο 1/10 του κόστους, αλλά έχει κάνει 2-3 καίριες παρεμβάσεις στις ανακλάσεις του χώρου.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.520
Reaction score
50.939
Σας παρακαλώ, μη φέρνετε άλλα παραδείγματα για τη σύγκριση της ακρόασης μουσικής με τα αυτοκίνητα...

Επίσης, είναι δυνατόν σε ένα τυπικό αφρόντιστο σαλόνι που έχεις δαπανήσει 10δες χιλιάδες ευρώ σε μηχανήματα, να ακούς χειρότερα από έναν που έχει βάλει μηχανήματα στο 1/10 του κόστους, αλλά έχει κάνει 2-3 καίριες παρεμβάσεις στις ανακλάσεις του χώρου.
- ok , το παράδειγμα που αναφέρεις είναι κάπως ακραίο , αλλά ένας λάθος ( αφρόντιστος χώρος ) , θα δημιουργεί λάθος αποτέλεσμα , ( ακριβό εν προκειμένω )

- ένας σωστά φροντισμένος χώρος όμως θα παίζει και σωστά ( ταπεινό εν προκειμένω )


. . . ακούω αρκετόν καιρό σε συστήματα 2 φύλλων , ακριβά αλλά σε κακούς χώρους , και το αποτέλεσμα είναι απογοητευτικό
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.262
Reaction score
11.611
Πάρτε μια front end απο το καλύτερο σύστημα που έχω ακούσει ever;)


image.jpeg


Σήμερα το σύστημα ειναι πολύ διαφορετικό,άλλοι ενισχυτές,το "ικρίωμα" εχει μεταφερθεί εκτός, με sounstage όπως το περιέγραψε ο Mufasa πιο πάνω.


Και μια παλια οταν φτιαχνόταν ο χώρος.
Μιλάμε για ολοκληρωμένη μελέτη με πολύ δουλειά πίσω απο την "βιτρίνα "


image.jpeg
 

Attachments


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.626
Reaction score
80.612
Dimifoot σε ένα χώρο με μηδενική δυνατότητα παρέμβασης σε τι θα βοηθούσαν οι όποιες μετρήσεις, πέρα από τα γνωρίζεις τι συμβαίνει στο χώρο σου και τι προβλήματα θα συναντήσεις;
Παρε πρώτα την πληροφορία και μετά βλέπεις κατα πόσον μπορείς να την αξιοποιήσεις. Μην εγκαταλείπεις αμαχητί. Υπάρχουν και όμορφες παρεμβάσεις.

Αν η παντόφλα είναι πολυ βαριά και σκληρή, ως τελευταία λύση υπάρχουν και οι ενεργές ίσοσταθμίσεις όπως ειπωθηκε.
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.332
Reaction score
3.636
"The test of the machine is the satisfaction it gives you. There isn’t any other test. If the machine produces tranquility it’s right. If it disturbs you it’s wrong until either the machine or your mind is changed."

Robert Pirsig, Zen and the Art of Motorcycle Maintenance
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
"The test of the machine is the satisfaction it gives you. There isn’t any other test. If the machine produces tranquility it’s right. If it disturbs you it’s wrong until either the machine or your mind is changed."

Robert Pirsig, Zen and the Art of Motorcycle Maintenance
..πολυ σωστο! εστω και ετσι ομως, δεν ειναι απολυτως σωστο να προσπαθει ο κατοχος να παρει και την τελευταια ικμαδα της απολαυσης που μπορει να σου δωσει ενα μηχανημα; η μηπως αυτη η προσπαθεια ειναι αεναη με αποτελεσμα να χανει κανεις συνολικα την απολαυση; Δε ξερω...εχω μπερδευτει λιγο........
 

Μηνύματα
22.271
Reaction score
15.543
Να δώσει μόνο μερικές χιλιάδες για να μην κλαίει τις δεκάδες, αφού ό,τι και να κάνει θ' ακούει λάθος. :D Τα υπόλοιπα στις putes.
Ν' αλλάξει επίσης χόμπυ, απ' το "πώς ακούγονται τα μηχανήματα" στο "απόλαυση μουσικής όπως κι αν ακούγεται".

χαχαχαχαχα !! ...η πλακα ειναι οτι ολοι εδω μεσα, στο απολαυση μουσικης βρισκονται ...:roflmao::roflmao:
.....μηδενος εξαιρουμενου...:)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.018
Μηνύματα
2.885.398
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top