Ακούγεται καλύτερα. Δηλαδή;

gonis

Luger
Μηνύματα
4.226
Reaction score
11.515
Πως τα καταφέρνετε και απαντάτε χωρίς να απαντάτε σε τίποτα, είναι άξιο θαυμασμού! ;)





ΥΓ συνολικό κόστος ζητησα, ξαναδειτε τι ακριβώς ζήτησα. Και μία ρημαδα μέτρηση. Μεσανατολικο το κάνετε, από δω το φερνετε από κει το πάτε, κιχ, λες κι είναι δε ξέρω γω τι, αμάν! Ιδιοκτησίες και κουραφεξαλα. Του ενός είναι φίλος, του αλλουνου πελάτης, όχι έχει νιαρφιλντ, όχι δεν έχει, μισολογα και κρυβε λόγια. Ρε; Ρε λέω!
Δεν καταλαβαίνω που βλέπεις μισόλογα.
1.Το συνολικό κόστος πιθανόν να μην το ννωριζει ούτε ο ιδιοκτήτης γιατί ,όπως είπα πιο πάνω,εχει πέσει πολύ προσωπική εργασία,ξεκίνησε απο γιαπί και υποθέτω οτι δεν έγινε one off.
2.Τον Ιούνιο που το ειχα ακούσει τελευταία φορά ηταν near field με sweet spot F1:p
Εμένα μου αρέσει αυτό.Αλλωστε δεν κάθεσαι να ακούσεις μουσική με τη γειτονιά.
Το χόμπι ειναι μοναχικό.Αν το άλλαξε μετα δεν το γνωρίζω.
3.Φαγωθηκες με τις μετρήσεις.Εχει κανει τόση δουλειά για να μετράει λάθος;
Απο το Athens Mastering έχεις μετρήσεις;Προσωπικά,χωρίς να είμαι ειδικός,είτε καλές ειναι είτε άριστες,το αποτέλεσμα ειναι οτι καλύτερο έχω ακούσει.
Για φαντάσου τώρα να έλθει ασθενής στο ιατρείο σου και να σου ζητήσει πτυχίο,βαθμό πτυχίου,χαρτί ειδικότητας και συστατική απο τον διευθυντή σου.
Πως θα τον αντιμετωπίσεις;:D
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Για φαντάσου τώρα να έλθει ασθενής στο ιατρείο σου και να σου ζητήσει πτυχίο,βαθμό πτυχίου,χαρτί ειδικότητας και συστατική απο τον διευθυντή σου.
Πως θα τον αντιμετωπίσεις;:D
Θα του πει πως είναι 25 χρόνια γιατρός.Και να μην ήξερε, έμαθε.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.401
Reaction score
79.603
Θα του πει πως είναι 25 χρόνια γιατρός.Και να μην ήξερε, έμαθε.
Ξέρω πολλούς που βγήκαν στη σύνταξη και δεν...πολλούς ομως.
[DOUBLEPOST=1473511438][/DOUBLEPOST]
Για φαντάσου τώρα να έλθει ασθενής στο ιατρείο σου και να σου ζητήσει πτυχίο,βαθμό πτυχίου,χαρτί ειδικότητας και συστατική απο τον διευθυντή σου.
Πως θα τον αντιμετωπίσεις;:D
Οποίος παει σε γιατρό χωρίς να εχει δει το βιογραφικό του στο ιντερνετ κακό του κεφαλιού του :D
(ή του ποδιού του:roflmao:)
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.740
Ξέρω πολλούς που βγήκαν στη σύνταξη και δεν...πολλούς ομως.
Πολύ σωστά !
Ξέρω πολλούς που ασχολούνται με τον ήχο 40-50 χρόνια και εξακολουθούν να είναι άσχετοι και κυρίως επικίνδυνοι.
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Θα ήταν βεβαίως χρήσιμο να παρατεθούν -συνοδεία στοιχείων- και οι λόγοι που οδήγησαν στην ανακατασκευή....

Το κείμενο του συνδέσμου παρέχει κι ενδιαφέρουσες νύξεις σχετικές με την αντιλαμβανόμενη ποιότητα ενός ακροάματος:
"...Harmonic distortion occurs naturally in instruments, and we don’t want the loudspeaker to add another layer. So, we can introduce a nonlinear counter distortion that cancels out what the loudspeaker produces on its own..."
Θα μπορούσε κάποιος ν'αναγάγει το ανωτέρω σχόλιο και σε ό,τι αφορά σε ξεχωριστούς...ενισχυτές.;)
"...We want a speaker that is designed and tuned in our listening rooms to sound exactly the same in any other room, and that’s where room adaptation comes into the picture..."
.
Harmonic distortion occurs naturally in instruments, and we don’t want the loudspeaker to add another layer. So, we can introduce a nonlinear counter distortion that cancels out what the loudspeaker produces on its own.
.We want a speaker that is designed and tuned in our listening rooms to sound exactly the same in any other room, and that’s where room adaptation comes into the picture..


-Δηλαδή δεν θέλουμε να ακούμε ότι ηχογραφήθηκε; άρα δεν μιλάμε για πιστή αναπαραγωγή μέσω monitor ηχείων.
-Δηλαδή για να διορθωθεί το λάθος κάνουμε κι άλλο εισάγοντας counter distortion;
-Το να ακούγεται ίδιο παντού δεν παίζει εκτός αν μιλάμε για ηχείο που χρωματίζει/'έχει δικό του ήχο άρα δεν μιλάμε για monitor ηχείο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.422
Reaction score
74.785
"Για να διορθωθεί το distortion του ηχείου εισάγουμε nonlinear counter distortion."
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Τσου, για να διορθωθεί η distortion των instruments όχι του ηχείου. Στα monitor ηχεία όμως δεν επιτρέπεται παρέμβαση στο σήμα.
 


Κ

κιμωνhifi

Guest
Ναι ναι η παραμόρφωση που μεταφέρεται από το σήμα και την βγάζει το ηχείο. Δεν είναι τρελό, δεν παραμορφώνει μόνο του. Όταν στο σήμα εισέρχονται παραμορφώσεις από τα όργανα. Διάβασε το όλο μονοκοπανιά.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.277
Reaction score
1.357
.........
-Δηλαδή δεν θέλουμε να ακούμε ότι ηχογραφήθηκε; άρα δεν μιλάμε για πιστή αναπαραγωγή μέσω monitor ηχείων.
.......


Ναι ................αυτο θελουμε..........να ακουμε οτι ηχογραφηθηκε...
Αν δεν μας αρεσει ομως................ τι κανουμε?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.732
.
Για φαντάσου τώρα να έλθει ασθενής στο ιατρείο σου και να σου ζητήσει πτυχίο,βαθμό πτυχίου,χαρτί ειδικότητας και συστατική απο τον διευθυντή σου.
Πως θα τον αντιμετωπίσεις;:D
Τη συστατική την έχω στο φάκελο δίπλα στο γραφείο, τα υπόλοιπα είναι καδραρισμένα πάνω από το κεφάλι μου ;)
[DOUBLEPOST=1473515063][/DOUBLEPOST]Γιαααα ακονίστε την αγγλική σας μερικοί!

Άλλα λέει ο παίκτης κι άλλα εσείς..

Για να σας διευκολύνω, λέει αυτά που λέω και γω. Λες να με αντιγράφει; :)
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Ο τύπος στο άρθρο γράφει έτσι και μας παρουσιάζει μια κατάσταση τύπου σαλάτας που μόνο με monitor ήχο/ηχεία δεν συνδέεται. Το τι θέλουμε είναι άλλο, δικαίωμα μας είναι να μην θέλουμε να ακούμε τα κακώς κείμενα, όσοι το θέλουμε βεβαίως βεβαίως.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.732
Τσου, για να διορθωθεί η distortion των instruments όχι του ηχείου. Στα monitor ηχεία όμως δεν επιτρέπεται παρέμβαση στο σήμα.
Ότι γράφεις είναι πιο λάθος από το λάθος, δηλαδή το εξαντλησες, δεν υπάρχει "πιο λάθος πεθαίνεις". Στο "πεθαίνεις" είσαι.
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Αν σου αρέσουν οι αλχημείες στα ηχεία πάω πάσο, τότε όμως μην υποστηρίζεις την πιστή αναπαραγωγή.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.429
Reaction score
125.732
Αν δεν μας αρεσει ομως................ τι κανουμε?
Ειλικρινά, πες μου. Το άκουσες και δε σου άρεσε;

Διότι, έχω την αίσθηση ότι δεν έτυχε ακόμα να το ακούσεις.

Υπ'οψιν, έχω απάντηση για την ερώτησή σου, αλλά αμφισβητώ την βάση στήριξης της ερώτησης.
[DOUBLEPOST=1473515598][/DOUBLEPOST]
Αν σου αρέσουν οι αλχημείες στα ηχεία πάω πάσο, τότε όμως μην υποστηρίζεις την πιστή αναπαραγωγή.
Ειλικρινά σου απάντησα. Και πάλι το ίδιο πρέπει να σου απαντήσω, δες ποστ 233. Δεν έχεις καταλάβει κάτι προφανώς.
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Δεν πειράζει μωρέ, θα ήθελα πάντως κάποιος να μου πει από πόσα φίλτρα περνά το σήμα στα κατά το όνομα monitor ηχεία και στο σύστημα που τα υποστηρίζει. Όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια αλλά στο σχολείο μας έμαθαν ότι ο ποιο σύντομος δρόμος είναι η ευθεία. Αν υπάρχουν ανωμαλίες θα τις καταλάβουμε περπατώντας. Το να προσπαθούμε να πηγαίνουμε μέσω άλλων δρόμων δεν είναι η σωστή αντιμετώπιση. Κάποιοι αυτό το λένε υψηλή πιστότητα. :gotcha:
 

Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.316
Reaction score
7.840
[DOUBLEPOST=1473515063][/DOUBLEPOST]Γιαααα ακονίστε την αγγλική σας μερικοί!

Άλλα λέει ο παίκτης κι άλλα εσείς..

Για να σας διευκολύνω, λέει αυτά που λέω και γω. Λες να με αντιγράφει; :)
Ενταξει, αυτα με τη μεταφραση ειναι προφανή. Τα ειπε ο Ζιζικ.
Αυτα ομως:
"Unfortunately, in some cases we have seen well-made DSP solutions that only works in one-dimensional worlds – not the three-dimensional one the loudspeaker is in; yes, the graphs they produce are beautiful, but they sound horrible."
δέεε μοιάζουν και τοσο με αυτα που λες.
Για ανάλυσε το λιγο.
Γιατι ξερεις τι θα γινει
Οσο αυτα τα προϊόντα θα γινονται πιο δημοφιλή, οι κατασκευαστές θα προσπαθουν να ικανοποιήσουν τους πελάτες παρουσιάζοντας ολο και πιο ωραίες γραφικές παραστάσεις και προδιαγραφές, αλλα με τι τροπο?
Και επειδη ειναι πολυ δυσκολο να ελέγξει καποιος αν ειναι καλος ενας αλγόριθμος dsp θα καταλήξουμε παλι σε φύκια και κορδέλες απλα απο αλλο δρομο.
Μην κοιτας που τωρα απευθύνονται ως επι το πλείστον σε επαγγελματίες και ειναι σοβαροί.
Οταν το πιάσουν το θεμα οι μεγάλοι κατασκευαστές με τα πιεσμένα κόστη θα δουμε τέρατα.
 

Κ

κιμωνhifi

Guest
Μπαίνουν τα λεφτά μας στη μέση, όποιοι τα δίνουν τόσο εύκολα πιστεύοντας μόνο τον όποιο "επαγγελματία" ή μια σελίδα μπλα μπλα ας πρόσεχαν. Χρειάζεται συνδυαστική σκέψη, "επαφή" και μελέτη στην επιλογή συσκευών.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Harmonic distortion occurs naturally in instruments, and we don’t want the loudspeaker to add another layer. So, we can introduce a nonlinear counter distortion that cancels out what the loudspeaker produces on its own.
.We want a speaker that is designed and tuned in our listening rooms to sound exactly the same in any other room, and that’s where room adaptation comes into the picture..

-Δηλαδή δεν θέλουμε να ακούμε ότι ηχογραφήθηκε; άρα δεν μιλάμε για πιστή αναπαραγωγή μέσω monitor ηχείων.
-Δηλαδή για να διορθωθεί το λάθος κάνουμε κι άλλο εισάγοντας counter distortion;
-Το να ακούγεται ίδιο παντού δεν παίζει εκτός αν μιλάμε για ηχείο που χρωματίζει/'έχει δικό του ήχο άρα δεν μιλάμε για monitor ηχείο.
Δεν πειράζει μωρέ, θα ήθελα πάντως κάποιος να μου πει από πόσα φίλτρα περνά το σήμα στα κατά το όνομα monitor ηχεία και στο σύστημα που τα υποστηρίζει. Όχι ότι δεν υπάρχουν τέτοια αλλά στο σχολείο μας έμαθαν ότι ο ποιο σύντομος δρόμος είναι η ευθεία. Αν υπάρχουν ανωμαλίες θα τις καταλάβουμε περπατώντας. Το να προσπαθούμε να πηγαίνουμε μέσω άλλων δρόμων δεν είναι η σωστή αντιμετώπιση. Κάποιοι αυτό το λένε υψηλή πιστότητα. :gotcha:
Παραπατώντας και όooχι...περπατώντας αγαπητέ κιμωνhifi:sneaky:.
Φίλτατε gonis,να επιδεικνυόταν κι εδώ επιείκεια επαγωγικώς,ή να δηλωνόταν ότι έχει αρχίσει να παρατίθεται της... ανωμαλίας το ανάγνωσμα;
 
Last edited:

Κ

κιμωνhifi

Guest
Παραπατάς περπατώντας.. :p
Όντως της ανωμαλίας, όταν κοιτάμε το δέντρο και όχι το δάσος.. :laugh:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.720
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top