Ακούγεται καλύτερα. Δηλαδή;


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
ποτε θα καταλαβετε οτι οτι και να κανετε αναλογικα θα ακουτε ακομα και απο ενεργα? τα ηχεια βγαζουν αναλογικο ηχο)
Πότε θα καταλάβουν οι φίλοι του "αναλογικού" οτι ακούν ψηφιακά, μιας και η συντριπτική πλειοψηφία των σύγχρονων ηχογραφήσεων γίνεται ψηφιακά (και μετα αφού την συμπιέσουν για να χωράει στο αυλάκι την περνάνε σε βινύλιο).

Εκτός αν εχουν να πάρουν δίσκο απο το 1985.

Όλα οσα ακούτε στο βινύλιο εχουν γίνει πρωτα μικρα-μικρά ψηφιακά κομματάκια, εχουν περάσει απο ψηφιακή επεξεργασία, και άντε τωρα πες τα αναλογικά και αμόλυντα :roflmao::roflmao::roflmao:
 





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.359
Reaction score
125.338
Πότε θα καταλάβουν οι φίλοι του "αναλογικού" οτι ακούν ψηφιακά
Υπάρχουν πιο σημαντικά ανάλογα ερωτήματα, που άπτονται ιδιαίτερα κρίσιμων θεμάτων, όπως αυτό της ενεργού πολυενίσχυσης, αυτό περί της αναγκαιότητας χρήσης dsp για ισοσταθμιση χώρου, της κατανόησης της κυριαρχίας του χώρου στο ηχητικό αποτέλεσμα κι όχι της βελόνας της κεφαλής ή του καλωδίου, κλπ.

Το άνωθεν ερώτημα που έθεσες, εμπίπτει στο χώρο της αμιγούς διασκέδασης, και είμαι κατά μπουτχια προφανώς επιεικέστερος του επιεικούς.

Ταυτόχρονα επιτρέψτε μου να υπενθυμίσω πως η υπερβολική προσήλωση σε καθένα ξεχωριστά από τους βασικούς τομείς της πιστότητας αναπαραγωγής, ξεπερνάει τα συμπαθητικά όρια της γραφικότητας, όσο επιεικέστερος του επιεικούς και να είναι κανείς. Δηλαδή, το να ξεσκιζεσαι σε υπερβολικό βαθμό είτε με το χώρο, ή με την απόκριση συχνότητας, ή με τις στάθμες, ή με οτιδήποτε, δεν είναι τίποτε άλλο από την κλασσική προσήλωση στο δέντρο και χάσιμο του δάσους. Είναι σοφότερο να προσέχεις να τηρούνται όλες οι βασικές αρχές, χωρίς ακρότητες, και να εστιάζεις το τέλος του δρόμου στην ακρόαση της αγαπημένης σου μουσικής. Βεβαίως υπάρχει και το άλλο άκρο, το απολύτως βλακωδέστερο του βλακώδους, που είναι να εστιάζεις την ακρόαση "ειδικών" μάλιστα μουσικών ως τρόπο αξιολόγησης μηχανών. Και πάλι είμαι κατά μπουτχια προφανώς επιεικέστερος του επιεικούς, και όπως έχω ξεκαθαρίσει, την τακτική αυτή δηλώνω πως προσωπικά την έχω εξαντλήσει για 100 ζωές.. βλακεία μου. Δεν ήμουν βλαξ, δεν ήξερα. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι δεν οφείλω να παραδεχτώ τις βλακείες μου, ε; ;) Άλλωστε, και ο εξυπνότερος των έξυπνων δικαιούται να κάνει βλακεία, ουδείς άσφαλτος στο κατά αντζελα ευαγγέλιο! ;)
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Ειλικρινά, πες μου. Το άκουσες και δε σου άρεσε;

Διότι, έχω την αίσθηση ότι δεν έτυχε ακόμα να το ακούσεις.

Υπ'οψιν, έχω απάντηση για την ερώτησή σου, αλλά αμφισβητώ την βάση στήριξης της ερώτησης.


Oχι γιατρε μου, δεν το εχω ακουσει............μπορει και να μ' αρεσει.
Αλλα λεμε..........αν δεν μ' αρεσει τι γινεται?

Το ξερω............το εγραψες ηδη.............για σενα αυτο ειναι και τελος........σ' αρεσει δεν σ' αρεσει.
Μακαρι να ημουν και γω ετσι.

Ομως................ οταν αυτο που ακους, ενω ξερεις οτι ειναι το σωστο, αντι να σε κανει να βαζεις το ενα κομματι μετα το αλλο, να εχουν περασει 4 ωρες και να λες ποτε περασε η ωρα ρε γαμωτο, θελω κι' αλλο..........
αλλα μετα απο μιση-μια ωρα να θελεις να το κλεισεις, να μην το φχαριστιέσαι τελος παντων ρε παιδι μου..........................ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?????
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
Είναι σοφότερο να προσέχεις να τηρούνται όλες οι βασικές αρχές, χωρίς ακρότητες, και να εστιάζεις το τέλος του δρόμου στην ακρόαση της αγαπημένης σου μουσικής.
Ειναι επίσης παράδοξο, το γεγονός πως όσο "καλύτερο" ειναι ενα σύστημα (δικό μου, φίλων, σε κατάστημα, δεν εχει σημασία) τοσο περισσότερο εχω την τάση να ακούω αυτο, και όχι την μουσική που παίζει. Χρειάζεται καθε φορα επιπλέον προσπάθεια για να επικεντρωθώ στη μουσική και όχι στον ήχο.

Αντιθέτως, στο αυτοκίνητο μου ή σε άλλες παρόμοιες περιπτώσεις μετριότατης ηχητικής ποιοτητας, επικεντρώνομαι μονο στη μουσική χωρίς καμμια προσπάθεια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.359
Reaction score
125.338
Oχι γιατρε μου, δεν το εχω ακουσει............μπορει και να μ' αρεσει.
..............ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?????
Χαχαχα, να που είχα δίκιο! :)

Αυτό είναι το στανταρακι που λέω για τον τυπικό "ψαγμένο", που έχει ακούσει χίλια δυό συστήματα, αλλά ένα άριστο βάσει pdf, όχι, δεν έτυχε! ;)

Είναι αυτό που αποκαλώ "άπειρη εμπειρία στο λάθος"! ;)

Για να μη συνεχίζεται τζάμπα η κουβέντα, δες λίγο τα "ψήγματα" αλήθειας που κυκλοφορούν ακόμα και δω, ανάμεσα στις γραμμές. Δες πχ ο γκονης πως χαρακτηρίζει το άκουσμα στο φίλο του τον Αντώνη, διότι ο άνθρωπος έκανε ένα χώρο της προκοπής! Δες λίγο προσεκτικά πόσοι άλλαξαν χρώμα όταν άκουσαν κάτι σωστό by the book. Και πάνε και μία βόλτα σε κάνα συμφορουμίτη μας, για μπύρες, μπορεί έτσι να λυθούν οι απορίες.

Προσωπικά εκτιμώ οτι το αντικειμενικά σωστό, είναι δεδομένο ότι "αρέσει" σε όλα τα αυτιά, γιατί ...δεν ακούγεται!

Και κάτι πονηρό:
Συνεπάγεται από το συλλογισμό μου, ότι οι ακουστικές προτιμήσεις του κόσμου, προέρχονται από ακούσματα που έχουν ελαττωμένη αλλοίωση ήχου σε παραμέτρους που δίνουν προσοχή (κανείς δεν είναι κουφός), οπότε παρασυρόμενοι από τις παραμέτρους αυτές, αναζητούν ελάττωση της συγκεκριμένης αλλοίωσης, χάνοντας το δάσος που είναι η εξάλειψη των αλλοιώσεων στο σύνολο, δηλαδή η ανυπαρξία ακροάσιμου χαρακτήρα του ηχοσυστήματος και κατά συνέπεια η ... πιστή αναπαραγωγή της ηχογράφησης! ;)
[DOUBLEPOST=1473610549][/DOUBLEPOST]
Εαν η ηχογραφηση το επιτρεπει,με ενα καλο/σωστο συστημα μπορεις να εχεις και τα δυο.
Όχι βέβαια. ;)

Οσο πιο σωστό είναι ένα ηχοσύστημα, τόσο λιγότερο σου τραβά την προσοχή σε παραμέτρους απόδοσης (πω πω τι μπάσο, βρε για δες κάτι πρίμα κλπ) και ακούς μόνο τη μουσική, χωρίς προβληματισμούς και αντιπερισπασμούς.

Επίσης, οσο πιο πολύ το γράφεις στα 3 σου! ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.360
Reaction score
79.412
Παραδόξως στη δική μου παθολογία δεν ισχύει αυτο που λέει ο Έαρ:

Οσο πιο σωστό είναι ένα ηχοσύστημα, τόσο λιγότερο σου τραβά την προσοχή σε παραμέτρους απόδοσης (πω πω τι μπάσο, βρε για δες κάτι πρίμα κλπ) και ακούς μόνο τη μουσική, χωρίς προβληματισμούς και αντιπερισπασμούς.
Αντιθέτως, όσο πιο σωστό είναι τόσο πιο πολυ προσέχω την ανυπαρξία του. Το ίδιο ισχύει και για τις καλές ηχογραφήσεις...
Τι να πάρω γιατρέ;

Εντάξει, μετά απο μερικά λεπτά το ξεπερνάω, αλλά με προσπάθεια. Πάθηση είναι, μην ψάχνετε λογική αιτία.:(
[DOUBLEPOST=1473615862][/DOUBLEPOST]
Προσωπικά εκτιμώ οτι το αντικειμενικά σωστό, είναι δεδομένο ότι "αρέσει" σε όλα τα αυτιά, γιατί ...δεν ακούγεται!
Αυτο έχει αποδειχτεί σε μελέτη, blinded, κάπου 85% των ακροατών δείχνουν προτίμηση στο αντικειμενικά σωστό. Αν θέλει κάποιος ψάχνω το λινκ.
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Όχι βέβαια. ;)

Οσο πιο σωστό είναι ένα ηχοσύστημα, τόσο λιγότερο σου τραβά την προσοχή σε παραμέτρους απόδοσης (πω πω τι μπάσο, βρε για δες κάτι πρίμα κλπ) και ακούς μόνο τη μουσική, χωρίς προβληματισμούς και αντιπερισπασμούς.

Επίσης, οσο πιο πολύ το γράφεις στα 3 σου! ;)
Oλα τα εχει ενα καλο/σωστο συστημα οταν θελεις ειτε 1. Να παρακολουθεις τι ακριβως γινεται στην ηχογραφηση, ειτε 2. θελεις να συγκεντρωθεις στην μουσικη πιο γενικα,ειτε 3. θελεις να κρινεις την ηχογραφηση.
Ολα τα κανει .Αυτα που λες ειναι ενα μερος των δυνατοτητων ενος καλου/σωστου συστηματος.Ασε που με "διορθωνεις" ενω δεν εχεις αντιληφθει (ακομη) οτι ειμαι εξ'αυτων που ακουνε οπως εσυ θεωρεις "σωστα" :D
Αυτο με τα 3 δεν το καταλαβα,αλλα αστο.
 





platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
""""" Προσωπικά εκτιμώ οτι το αντικειμενικά σωστό, είναι δεδομένο ότι "αρέσει" σε όλα τα αυτιά, γιατί ...δεν ακούγεται! """

ή μηπως ειναι αυτο που χαρακτηριζουμε σαν " κλινικό" ?

Δηλαδη θα μ' αρεσει ε ?? Θα 'ρχομουν να ακουσω σε σενα ........αλλα εισαι και στην αλλη ακρη της Ελλαδος.....
 

Μηνύματα
9.176
Reaction score
12.669
Ομως................ οταν αυτο που ακους, ενω ξερεις οτι ειναι το σωστο, αντι να σε κανει να βαζεις το ενα κομματι μετα το αλλο, να εχουν περασει 4 ωρες και να λες ποτε περασε η ωρα ρε γαμωτο, θελω κι' αλλο..........
αλλα μετα απο μιση-μια ωρα να θελεις να το κλεισεις, να μην το φχαριστιέσαι τελος παντων ρε παιδι μου..........................ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?????
πας και παιρνεις ηχεια αγγλικης σχολης ...κουδουνιστρες τα λενε μερικοι..και αραζεις με τις ωρες να ακους τις μουσικαρες σου..γιατι στο τελος τις ημερας για αυτο εχωσες τα φραγκα..για να ακους τις μουσικαρες σου:drinks: με τις ωρες...μπορει και να εχω λαθος ...:hi:..λεμε τωρα
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.275
Reaction score
1.356
Oχι φιλε μου..........μετα τις κορνες , δεν θα μπορουσα να ζησω με τετοιο ηχειο.
Φιλος εχει τα Harberth shl 5, τα εχω ακουσει πολλες φορες. Μπορεις οντως να ακους ωρες ατελειωτες .........όχι για μενα.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.568
Μηνύματα
2.865.759
Members
37.935
Νεότερο μέλος
Penthesilia
Top