Playstation 4 Pro

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Screenshot (7).png


Sony's Andrew House said that the PS4 Pro will "stand alongside and complement the original PS4" with its 4K and HDR capabilities. The same game discs and downloads will run on the PS4 and PS4 Pro.
The PS4 Pro has a boosted CPU clock rate, a 1 terabyte hard drive, and more than double the power of the PS4 GPU.

“[We're] providing a number of mechanisms for easily transferring your game library and entitlements from the standard model to the new console,” PS4 Lead Systems Architect Mark Cerny said.


dsc9036-1.jpg

Screenshot (8).png
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Το νέο Playstation 4 Pro δεν θα παίζει 4Κ Blu-Ray discs.

Η Sony ξάφνιασε το κοινό της ανακοινώνοντας ότι η νέα κονσόλα θα παίζει υλικό 4K μόνο μέσω των streaming υπηρεσιών, όπως το Netflix. Και η βασική της δικαιολογία ήταν ότι η κονσόλα κατασκευάστηκε κυρίως για gaming. Το Microsoft's Xbox One S, ο μοναδικός αντίπαλος του PS4 Pro, παίζει Ultra HD Blu-rays εξαρχής.

Για να μας μπερδέψει ακόμα περισσότερο, στο PS4 Pro θα ξεκινήσει η υποστήριξη του HDR, το οποίο θα "περάσει" και στο απλό PS4 με κάποιο μελλοντικό firmware update.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Το Playstation Pro δεν έχει την ισχύ να επεξεργαστεί native 4K

PlayStation 4 Pro made its big debut yesterday, and Sony is selling it as a 4K gaming box. But most of the games the company showed were not rendering a native 4K image. Instead, you were probably seeing something closer to 1440p or 1800p. That’s quite a lot less detail than 2160p — although, for the Sony’s new supersystem, it doesn’t matter.

The PS4 Pro does not have the horsepower to render native 4K. Developers are already admitting that. Guerrilla Games confirmed that it isn’t rendering Horizon: Zero Dawn, its open-world sci-fi adventure, at the 3,840 x 2160 resolution that is standard for 4K. Sony itself plainly stated yesterday during its event in Manhattan that it didn’t want to make a machine that could fill all 8 million pixels of a 4K television set.
 



indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Tα κορυφαία games για το PlayStation 4® Pro



Από την 10η Νοεμβρίου 2016 στην Ευρώπη, περισσότερα από 30 παιχνίδια θα προσφέρουν βελτιωμένα γραφικά στο PS4 Pro, ενώ πάνω από 45 θα βελτιστοποιηθούν μέχρι τα τέλη του 2016. Η Sony Interactive Entertainment Europe (SIEE) ανακοίνωσε σήμερα τη συλλογή των διαθέσιμων τίτλων από την πρώτη ημέρα κυκλοφορίας του PlayStation 4® Pro (PS4® Pro) (σειρά CUH-7000). Κορυφαίοι τίτλοι, όπως το Uncharted™ 4: Το Τέλος Ενός Κλέφτη και το Call Of Duty®: Infinite Warfare θα είναι μεταξύ των πρώτων που θα εκμεταλλευτούν την ισχύ και τις επιδόσεις του PS4 Pro, το οποίο προσφέρει αναβαθμισμένες gaming εμπειρίες, χάρη στη βελτιωμένη επεξεργαστική του ικανότητα και στην ευρεία γκάμα οπτικών αναβαθμίσεων που επίσης προσφέρει. Ποιά είναι και τι δίνουν;!

Όλα τα παιχνίδια της SIE που θα κυκλοφορήσουν κατά τη διάρκεια ή μετά το 2017 θα αξιοποιούν τις δυνατότητες του PS4 Pro. Μεταξύ αυτών το μετα-αποκαλυπτικό action RPG παιχνίδι της Guerrilla Games, Horizon Zero Dawn™.



Η Sony Interactive Entertainment Europe εκφράζει τον ενθουσιασμό της καθώς εκτός από τα δικά της παιχνίδια, πολυάριθμοι τίτλοι συνεργαζόμενων εταιρειών ανάπτυξης και παραγωγής θα αξιοποιούν τις δυνατότητες και τις βελτιώσεις του PS Pro. Στα παιχνίδια αυτά συμπεριλαμβάνονται τα κορυφαία Final Fantasy XV και Watch_Dogs 2.

Όλα τα παιχνίδια του PS4, συμπεριλαμβανομένων και των μελλοντικών κυκλοφοριών, θα «τρέχουν» τόσο στο PS4 όσο και στο PS4 Pro. Οι εταιρείες ανάπτυξης θα έχουν πλέον την ευκαιρία αξιοποίησης των δυνατοτήτων του PS4 Pro, προκειμένου να δημιουργούν παιχνίδια εκπληκτικής λεπτομέρειας και ευκρίνειας. Η απεικόνιση της δράσης πλέον, είναι αισθητά ταχύτερη και πιο ομαλή, ενώ η κίνηση απεικονίζεται με κρυστάλλινη καθαρότητα –επιτρέποντας στους παίκτες να βιώνουν την εμπειρία του παιχνιδιού όπως ακριβώς σχεδιάστηκε.

Με το σκληρό δίσκο του 1TB να προσφέρει αρκετή χωρητικότητα για περισσότερα παιχνίδια, demos και άλλο περιεχόμενο, το PS4 Pro προσφέρει μέγιστη λεπτομέρεια και κορυφαίες επιδόσεις, χάρη στην ενισχυμένη κεντρική επεξεργαστική μονάδα και στην αυτόνομη μονάδα επεξεργασίας γραφικών, την ανάλυση εικόνας έως 4K1, την τεχνολογία εικόνας HDR, και τον ταχύτερο και πιο σταθερό ρυθμό ανανέωσης καρέ. Επιλεγμένοι υπάρχοντες τίτλοι του PS4 θα αξιοποιούν τις βελτιώσεις του PS4 Pro μέσω μιας δωρεάν αναβάθμισης που θα διατίθεται προς download σε όλους τους χρήστες, οι οποίοι είχαν αγοράσει τα συγκεκριμένα παιχνίδια στο παρελθόν.

Σχολιάζοντας το επερχόμενο λανσάρισμα, ο Jim Ryan, Πρόεδρος της Sony Interactive Entertainment Europe δήλωσε: «Από την αποκάλυψη του PS4 Pro, γνωρίζουμε ότι οι παίκτες ήταν ανυπόμονοι να δουν πώς ακριβώς θα επηρεάζει τα αγαπημένα τους games. Είμαστε στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσουμε ότι η κονσόλα θα τους προσφέρει την εμπειρία που περίμεναν: εικόνες εκπληκτικής καθαρότητας, με μεγέθυνση ακόμη και των πιο μικροσκοπικών λεπτομερειών – το gameplay γίνεται πιο διαισθητικό από ποτέ.

«Η δυνατότητα σημαντικής αναβάθμισης της οπτικής απόδοσης των παιχνιδιών, αξιοποιώντας τις τεχνολογίες 4K και HDR του PS4 Pro, καθιστά τους τίτλους μας ισχυρότερους από ποτέ. Αυτές οι βελτιώσεις, μας επιτρέπουν να είμαστε ακόμη πιο περήφανοι που το PlayStation 4 αποτελεί τον καλύτερο προορισμό παιχνιδιού.»

Battlefield 1
 


Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Ωραιο και καλο το 4 και το 4 Pro

Ειναι ομως ανεπιτρεπτο να μην μπορει να παιξει παιχνιδια του 1 και του 2
Το 2 παιζει του 1
Το 3 παιζει εστω του 1 (μπορω να δεχτω οτι δεν παιζει του 2 μιας και υπηρχαν ακομη παμπολλες απουλητες κονσολες PS2 στα καταστηματα)
Το 4 μονο του 4;
Τί μας λεει δηλαδη η Sony;
Πεταξτε τους δισκους που εχετε αγορασει και κατεβαστε απο το PSStore τα αγαπημενα σας παιχνιδια-τα οποια ηδη υπαρχουν στο ραφι του σπιτιου σας-ξαναπληρωνοντας τα;
Και χωρις να μπορειτε να τα παιξετε σε αλλη κονσολα παρα μονον σε αυτην που "κατεβηκαν";

Θα αγορασω την κονσολα μολις βγουν καποιοι "αποκλειστικα Sony" τιτλοι τους οποιους περιμενω,διοτι δεν γινεται διαφορετικα (δεν τσιπαρω,δεν μπλεκω με emulators,αγοραζω γνησια,σεβομαι το προιον)

Ειναι ομως κοροιδια,ελλειψη σεβασμου προς τον πελατη και μεγαλη παραλειψη του Ιαπωνικου κολοσσου
 
Last edited:

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Και χωρις να μπορειτε να τα παιξετε σε αλλη κονσολα παρα μονον σε αυτην που "κατεβηκαν";

Όταν λές "παρα μονον σε αυτή που κατέβηκαν" ?

Αν εμένα η κονσόλα πάθει ζημιά και πρέπει να αγοράσω καινούργια, δεν μπορώ απο το λογαριασμό μου να ΞΑΝΑκατεβάσω τους πληρωμένους μου τίτλους?
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
Όταν λές "παρα μονον σε αυτή που κατέβηκαν" ?

Αν εμένα η κονσόλα πάθει ζημιά και πρέπει να αγοράσω καινούργια, δεν μπορώ απο το λογαριασμό μου να ΞΑΝΑκατεβάσω τους πληρωμένους μου τίτλους?
Χμμμ...
Πολυ καλη ερωτηση...
Πιθανολογω πως ναι.Μετα ομως απο ενημερωση στην εταιρεια.Αν δεν ενημερωσεις,το "συστημα" θα καταλαβει οτι ξανακατεβαζεις τον τιτλο σε αλλη συσκευη.Και αυτο δεν θα το επιτρεψει.Ετσι πιστευω.Χωρις να ειμαι απολυτος.
Αυτο που εννοουσα εγω,ειναι οτι με το δισκο μπορεις να πας σε ενα φιλο και να παιξεις.
Με κατεβασμενο παιχνιδι,θα χρειαστει να κουβαλησεις την κονσολα.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Με κατεβασμενο παιχνιδι,θα χρειαστει να κουβαλησεις την κονσολα.

Ή... ΑΝ επιτρέπεται, να κάνω login με τα δικά μου credentials σε 2η κονσόλα και να ξανακατεβάσω τους τίτλους...
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό. Θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος τί ισχύει.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Τί μας λεει δηλαδη η Sony;
Πεταξτε τους δισκους που εχετε αγορασει και κατεβαστε απο το PSStore τα αγαπημενα σας παιχνιδια-τα οποια ηδη υπαρχουν στο ραφι του σπιτιου σας-ξαναπληρωνοντας τα;
Δεν σου λεει αυτό...Στο κατω κατω αν θελεις κατσε και παιζε αυτά που εχεις στο ραφι σου αλλα αν θελεις
τα νεα (με ότι συνεπάγεται το 'νεα' γραφικα,συνεχεια σειρας κ.α.)θα πλεπει να πληρωσεις για να δουλεψει η βιομηχανια του game.
Το κακο με το store είναι ότι 1ον δεν μπορεις να πουλήσεις σαν μεταχειρισμενο το παιχνιδι που αγορασες και κατεβασες
και 2ον ότι σε τρωει χωρο στο δισκο.

Και χωρις να μπορειτε να τα παιξετε σε αλλη κονσολα παρα μονον σε αυτην που "κατεβηκαν";
Αυτό δεν ισχυει.μπορεις να τα παιξεις σε οποια κονσολα θελεις κανοντας log in με τον κωδικο σου στο ps store.

Θα αγορασω την κονσολα μολις βγουν καποιοι "αποκλειστικα Sony" τιτλοι τους οποιους περιμενω,διοτι δεν γινεται διαφορετικα (δεν τσιπαρω,δεν μπλεκω με emulators,αγοραζω γνησια,σεβομαι το προιον)
Δεν μπορεις να τσιπαρεις ,ακομα τουλάχιστον.

Ειναι ομως κοροιδια,ελλειψη σεβασμου προς τον πελατη και μεγαλη παραλειψη του Ιαπωνικου κολοσσου
Πανε στο Xbox εάν είναι να σκασεις ένα μισθο και να νιώθεις και κοροιδο από πανω...
[DOUBLEPOST=1480352278][/DOUBLEPOST]
Αν εμένα η κονσόλα πάθει ζημιά και πρέπει να αγοράσω καινούργια, δεν μπορώ απο το λογαριασμό μου να ΞΑΝΑκατεβάσω τους πληρωμένους μου τίτλους?
Μπορεις.
Επιλεον μπορεις να εχεις και τα save τον παιχνιδιων που επαιζες με την προυποθεση να εχεις συνδρομη στο plus ώστε να τα σωζει στο cloud.
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
indikos... ισχυει οτι πωλουνται "λογαριασμοι" στο ιντερνετ φορτωμενοι με τιτλους παιχνιδιων;

Σαν να πουλας τα μεταχειρισμενα σου δλδ...

Το βλεπω παρατολμο, αλλα ισχυει;
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
indikos... ισχυει οτι πωλουνται "λογαριασμοι" στο ιντερνετ φορτωμενοι με τιτλους παιχνιδιων;

Σαν να πουλας τα μεταχειρισμενα σου δλδ...

Το βλεπω παρατολμο, αλλα ισχυει;
Ισχυει.
Αν ερθω σπιτι σου μπορω/μπορούμε να παιξουμε καποιο παιχνιδι που εχω αγορασει digital.
Aν κρατησεις αποθηκευμενο τον λογαριασμο μου ως secondary account μπορεις να το παιξεις και
αυριο χωρις την παρουσια μου(αρκει να σου δωσω την προσβαση)
Νομιζω γινετε μεχρι σε 5 συσκευες.
Με την ιδια λογικη γινετε και η πωληση τους..
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Σε ευχαριστω πολυ, εχω καλυφθει πληρως και συγνωμη αν βγηκαμε off topic για λιγο.
 

Knight

Mr. Wolf
Μηνύματα
1.001
Reaction score
2.903
αν θελεις
τα νεα (με ότι συνεπάγεται το 'νεα' γραφικα,συνεχεια σειρας κ.α.)θα πλεπει να πληρωσεις για να δουλεψει η βιομηχανια του game
Μα δεν ειπα το αντιθετο.Συμφωνω απολυτα :)
Αν εχεις ομως την καλοσυνη διαβασε καλα το μηνυμα μου,γιατι απαντησες πανω σε κατι το οποιο δεν αναφερθηκε.
Αυτο που αναφερθηκε ειναι η αδυναμια της κονσολας να παιξει παλαιοτερους τιτλους.
Ουτε φυσικα γραφω καπου οτι αρνουμαι να πληρωσω νεους τιτλους.
Ισα-ισα.Το αντιθετο εγραψα προς το τελος του μηνυματος μου.

Αυτό δεν ισχυει.μπορεις να τα παιξεις σε οποια κονσολα θελεις κανοντας log in με τον κωδικο σου στο ps store.
Κατ'αρχας ηδη υπαρχει ο περιορισμος του ιντερνετ.Αρα αν βρισκεσαι καπου που δεν εχεις ιντερνετ ή καλη συνδεση ιντερνετ,δεν παιζεις.Αυτο ηδη ειναι θεμα.Με το δισκο δεν εχεις τετοιους περιορισμους.
Εξηγησε μου ομως το εξης:Υποθετουμε οτι εχεις ιντερνετ και εχεις στα χερια σου μια ξενη συσκευη και οχι τη δικη σου.Μπορεις να παιξεις ενα παιχνιδι που εχεις κατεβασει στην συσκευη σου, κανοντας μονο log in στην ξενη συσκευη χωρις να το κατεβασεις και σ'αυτην;
Π.χ.Ο μοναδικος τιτλος που εχω κατεβασει στο PS3 μου,ειναι το Resident Evil Remake.Μπορω να το παιξω σε οποιαδηποτε κονσολα χωρις να ειναι κατεβασμενο,κανοντας απλα log in στο λογαριασμο μου;Σημειωνω οτι δεν παιζω online.Στο ιντερνετ συνδεομαι μονο αν χρειαστει κατι (αγορα ή καποια αναβαθμιση)

Πανε στο Xbox εάν είναι να σκασεις ένα μισθο και να νιώθεις και κοροιδο από πανω...
Η Sony μου αρεσει.Αυτο ομως δε σημαινει οτι δε θα πω τα πραγματα με το ονομα τους.
Και αν αγαπας κατι...ναι,κανεις καποιες φορες και το κοροιδο.
Αυτο αλλωστε ειναι και το επιμυθιο των οσων εγραψα.

Αν θελεις πες μου και τη γνωμη σου επι του θεματος.
Συμφωνεις ή οχι οτι θα ηταν προτιμοτερο το 4 να δεχεται και τιτλους του 1 και του 2;
Εστω για τους οπαδους παλαιοτερων παιχνιδιων,ωστε να μην ειναι αναγκασμενοι να εχουν και τις τρεις κονσολες σε παραταξη.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
Κατ'αρχας ηδη υπαρχει ο περιορισμος του ιντερνετ.Αρα αν βρισκεσαι καπου που δεν εχεις ιντερνετ ή καλη συνδεση ιντερνετ,δεν παιζεις.Αυτο ηδη ειναι θεμα.Με το δισκο δεν εχεις τετοιους περιορισμους.
Εξηγησε μου ομως το εξης:Υποθετουμε οτι εχεις ιντερνετ και εχεις στα χερια σου μια ξενη συσκευη και οχι τη δικη σου.Μπορεις να παιξεις ενα παιχνιδι που εχεις κατεβασει στην συσκευη σου, κανοντας μονο log in στην ξενη συσκευη χωρις να το κατεβασεις και σ'αυτην;
Π.χ.Ο μοναδικος τιτλος που εχω κατεβασει στο PS3 μου,ειναι το Resident Evil Remake.Μπορω να το παιξω σε οποιαδηποτε κονσολα χωρις να ειναι κατεβασμενο,κανοντας απλα log in στο λογαριασμο μου;Σημειωνω οτι δεν παιζω online.Στο ιντερνετ συνδεομαι μονο αν χρειαστει κατι (αγορα ή καποια αναβαθμιση)
Για να στο πω ποιο απλα πιστευω οτι το ps4 χωρις internet ειναι σαν το iphone χωρις internet.
Δεν εκμεταλλευεσαι δηλ ολες τις δυνατοτητες που μπορει να σου προσφερει.

Κανοντας log in το παιχνιδι θα πρεπει να κατεβει στη νεα συσκευη για να παιξεις.

Μπαινοντας στο psstore το καθε παιχνιδι λεει πανω σε ποια κονσολα μπορει να παιξει.
Ο τιτλος που αγορασες για το ps3 δεν γινετε να κατεβει στο ps4.Μπορεις να το παιξεις σε αλλο ps3 κανοντας log in
και κατεβαζοντας το.Δεν εχει σχεση το on line gaming με την εισοδο στο λογαριασμο σου.

Αν θελεις πες μου και τη γνωμη σου επι του θεματος.
Συμφωνεις ή οχι οτι θα ηταν προτιμοτερο το 4 να δεχεται και τιτλους του 1 και του 2;
Εστω για τους οπαδους παλαιοτερων παιχνιδιων,ωστε να μην ειναι αναγκασμενοι να εχουν και τις τρεις κονσολες σε παραταξη.

Μα αυτο κανουν τα τελευταια χρονια και μας εχουν πεθανει στα remaster.
Αντι να βγαζουν νεες ιδεες για νεα παιχνιδια ξαναβγαζουν τα ιδια απλα τα κανουν συμβατα για το ps4.
Αν διαβαζε και απο αλλες κονσολες ακομα tetris θα παιζαμε:D

Αυτο που με ενοχλει εμενα ειναι που με υποχρεωνει η sony για να παιξω online το παιχνιδι που αγορασα
στο ps4 να πληρωσω συνδρομη (plus)κατι που δεν ισχυει για το ps3.
Mερικα παιχνιδια εχουν μονο online mode.

Αρα πιστευω για εναν περιστασιακο χρηστη δεν ειναι τοσο
αναγκαια η μεταβαση απο το ps3 στο ps4 ,απο οικονομικης πλευρας ,μιας και ακομα υπαρχουν αρκετοι τιτλοι και σε πολυ χαμηλες τιμες.
Ασε που ακομα πολλα παιχνιδια γραφουν 720p απο πισω.:gamer:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Αυτο που με ενοχλει εμενα ειναι που με υποχρεωνει η sony για να παιξω online το παιχνιδι που αγορασα
στο ps4 να πληρωσω συνδρομη (plus)κατι που δεν ισχυει για το ps3.
Αυτό που με ενοχλεί εμένα είναι ότι τα περισσότερα παιχνίδια ρίχνουν το βάρος τους στο Online multiplayer που δεν μ' ενδιαφέρει.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top