Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Εντάξει ρε, να σε πω όμως ένα μυστικό;
Αν κάνεις την ίδια διαδικασία και αλλάξεις το καλώδιο της τοστιέρας με τον εαυτό του, δηλαδή το βγάλεις και το ξαναβάλεις, πάλι θα ακούσεις την ίδια διαφορά. Δες το. ;)

Για αποτέλεσμα με βεβαιότητα, πάρε ένα φίλο σου να σου αλλάζει το καλώδιο χωρίς να ξέρεις ποιο βάζει, να ακούς 1 λεπτό και να σημειώνεις Α ή Β. Σε 20 λεπτά θα γίνουν 20 αλλαγές και θα έχεις αδιαμφισβήτητα αποτελέσματα. Να ακολουθήσει ένα μοτίβο αλλαγών σαν αυτό ο φίλος σου:
ΑΑΒΒΒΑΒΑΑΒΑΑΑΒΒΒΒΑΒΑ
Και κάθε φορά να ακολουθεί την ίδια διαδικασία, είτε αλλάζει καλώδιο είτε όχι, κλείνει μηχάνημα, βγάζει βύσμα, βάζει βύσμα, ανοίγει μηχάνημα, play.
Και μετά από 20 λεπτά θα έχει κάψει το μηχάνημά του από το πολύ άναψε - σβήσε οπότε όταν θα αγοράσει καινούργιο μηχάνημα για να το αντικαταστήσει εκεί να δεις διαφορές που θα ακούει μετά!!!! :gotcha:
Ειδικά αν είναι κανάς ενισχυτής με λυχνίες εκεί που δοκιμάζει τα χοντροκαβλώδια... :fuckyou:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.650
Reaction score
12.291
E, προφανώς «ακούει» διαφορές στο καλώδια που μεταφέρουν ψηφιακό σήμα (δεν υπάρχουν ψηφιακά καλώδια) γιατί αν δεν «άκουγε» διαφορές δεν θα του ξανάδιναν προϊόντα τους οι εταιρείες για δοκιμή! :p

Διαφορές μεταξύ καλωδίων που μεταφέρουν ψηφιακό σήμα είναι το μεγαλύτερο παραμύθι που μπορεί να υπάρξει για να το φάνε οι χαλιεντάδες!!! :roflmao:
Σαφέστατα και υπάρχουν ψηφιακά καλώδια. Είναι εντελώς διαφορετικές οι προδιαγραφές τους και πολύ αυστηρότερες.

Κάποιους από τους λόγους που ακούγονται διαφορετικά τους γράφει παρακάτω από την απάντηση σου ο Κώστας, κάποιους άλλους τους αναπτύσσει ο Σταματάκος στο άρθρο του.
Κάποιοι άλλοι λόγοι έχουν να κάνουν με τον εκάστοτε εκπομπό και δέκτη.
Αντί να διατυπώνεις αυθαίρετες απόψεις κάνε έναν κόπο να μελετήσεις δυο πράγματα. Ίσως βγεις ωφελημένος γνωρίζοντας το πως και το γιατί.
Γιατί βέβαια μαντζούνια και μάγοι δεν υπάρχουν σε τέτοια θέματα.

Για ότι δεν ακούς, το έχω πει χίλιες φορές, δεν δίνεις χρήματα και είσαι και τυχερός.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.661
Reaction score
126.670
Βασικά στο κοινό ψηφιακό καλώδιο, που χρησιμοποιείται κατά κόρον από όλο τον κόσμο, η χρήση ενός απλού καλωδίου κεραίας rg59 με ονομαστική αντίσταση 75 ωμ και η χρήση βυσματων RCA με προδιαγραφές για 75 ωμ, καθώς και η ενασχόληση με την θωράκιση του καλωδίου, να είναι πυκνή και να δίνει προδιαγραφή κάλυψης 100%, οδηγεί σε ένα απολύτως άριστο καλώδιο. Απολύτως.

Στην κωλοβιοτεχνια του χαλι εντ, αυτές οι βασικές προϋποθέσεις δε τηρούνται, οπότε ναι, υπάρχουν αντικειμενικά προβλήματα στην διασύνδεση και φυσικά μπορεί να είναι ακουστα.

Η χρήση απλών ομοαξονικων καλωδίων audio με τυπικά RCA, σε θέση digital coaxial, λειτουργεί μεν, αλλά όχι σωστά, με προβλήματα.

Η χρήση οπτικής spdif κατά την ταπεινή μου άποψη δε συνιστάται, διότι εισάγει 2 ακόμα μετατροπές, από ηλεκτρικούς παλμούς σε οπτικούς και το ανάποδο. Δε τις επιθυμώ, ιδίως όταν γνωρίζω πόσο ευτελή είναι τα τυπικά οπτικά ντακ που κάνουν αυτή την δουλειά.

Προφανώς η καλύτερη λύση στην μεταφορά ψηφιακού σήματος audio (για πολλαπλούς λόγους) είναι αυτή που εφαρμόζεται στον επαγγελματικό χώρο, δηλαδή AES EBU είτε μέσω του γνωστού καλωδίου, είτε μέσω cat5-cat6 συσκευών και καλωδίων.

Όλα αυτά όμως είναι ψιλά γράμματα. Ας δούμε το δάσος.. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.507
Reaction score
80.175
Θα ήθελα πολύ να μάθω ποια σύνολα τα θεωρείτε ως ηχοσυστήματα αξιώσεων.
Παρακαλώ πολύ, αν δε σας κάνει κόπο, να μου περιγραψετε 4-5 τέτοια "ηχοσυστήματα αξιώσεων", κι αν είναι δυνατόν και με κοστολογιο για καθένα τους. Ιδανικά θα ήθελα να μάθω ποιά είναι τα ηχοσυστήματα αξιώσεων σε διαφορετικά κοστολόγια, πχ ας πούμε από 3.000€ (αν γίνεται τόσο οικονομικά να υπάρχει ηχοσύστημα αξιώσεων) μέχρι 50.000€, παραπάνω δε βλέπω ιδιαίτερο νόημα.

Για δική σας διευκόλυνση, πχ θα πρότεινα τα εξής 5 κοστολόγια:
1) 3.000€
2) 6.000€
3) 12.000€
4) 24.000€
5) 48.000€
.
Up!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.067
Reaction score
20.614
Πάντως, μην νομίζεις ότι πολυ-ασχολήθηκα. Άφησα το κομμάτι να τελειώσει τη δεύτερη φορά, έβαλα το καλώδιο της τοστιέρας στη θέση του και συνέχισα να ακούω και να απολαμβάνω τη μουσική μου.:) Αυτό δεν είναι το ζητούμενο, άλλωστε;
Ναι ρε, φυσικά.
Χαϊεντοκωλοβάρεμα είναι αυτό.;)
Χαϊντοκωλοβάρεμα η απόλαυση της μουσικής, ρε φίλε...; I beg to differ!

Εντάξει ρε, να σε πω όμως ένα μυστικό;
Αν κάνεις την ίδια διαδικασία και αλλάξεις το καλώδιο της τοστιέρας με τον εαυτό του, δηλαδή το βγάλεις και το ξαναβάλεις, πάλι θα ακούσεις την ίδια διαφορά. Δες το. ;)

Για αποτέλεσμα με βεβαιότητα, πάρε ένα φίλο σου να σου αλλάζει το καλώδιο χωρίς να ξέρεις ποιο βάζει, να ακούς 1 λεπτό και να σημειώνεις Α ή Β. Σε 20 λεπτά θα γίνουν 20 αλλαγές και θα έχεις αδιαμφισβήτητα αποτελέσματα. Να ακολουθήσει ένα μοτίβο αλλαγών σαν αυτό ο φίλος σου:
ΑΑΒΒΒΑΒΑΑΒΑΑΑΒΒΒΒΑΒΑ
Και κάθε φορά να ακολουθεί την ίδια διαδικασία, είτε αλλάζει καλώδιο είτε όχι, κλείνει μηχάνημα, βγάζει βύσμα, βάζει βύσμα, ανοίγει μηχάνημα, play.

Επίσης, προσοχή στη φάση.
Καταρχήν κάνε ένα τεστ μόνος σου στη φάση της τροφοδοσίας, και αργότερα κάνε και τυφλό τεστ στη φάση με το ίδιο καλώδιο και με την ίδια μεθοδολογία που περιέγραψα. Θα εκπλαγείς.
Φαίνεται ενδιαφέρουσα διαδικασία - προβλέπω να πέφτει γέλιο! Άσε, μόλις βρω χρόνο, θα προσκαλέσω (=δελεάσω για να έρθει) τον PURETONE σπίτι μου και θα τον "βασανίσω" με το πιο πάνω, χεχεχεχε!
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Κύριε Στέφανε ,
Η δοκιμη σύγκριση έγινε με τα ηχεία που βάλατε στην φωτογραφία πάνω στην βιβλιοθήκη ?
Εννοω οπως ειναι τώρα ?
Η ηταν στο δάπεδο πάνω σε βάσεις σε ίση απόσταση ηχειων ακροατή ?
Εννοω τρίγωνο ισοσκελες ηχειων ακροατή .
Ευχαριστω εκ των προτέρων για την ειλικρινή σας απάντηση ...
Τότε 1975 είμασταν πρωτοδιόριστοι , σε ενοίκιο με ένα κρεβάτι και ένα κομοδίνο. Δεν υπήρχε βιβλιοθήκη ή ''σύνθετο'' όπως το λένε. Τα μεγάφωνα ήταν στο δάπεδο (κι αν θυμάμε να ακουμπάνε πάνω σε υαλοβάμβακα) ένα δικό μου ένα Β&Ο αριστερά και δεξιά σε τρίγωνο ισοσκελές με απόσταση ύψους του περίπου 3 μέτρα
 



Μηνύματα
5.776
Reaction score
1.187
Σαφέστατα και υπάρχουν ψηφιακά καλώδια. Είναι εντελώς διαφορετικές οι προδιαγραφές τους και πολύ αυστηρότερες.
Υπάρχουν καλώδια που λόγω προδιαγραφών προορίζονται για μεταφορά ψηφιακού σήματος.
Τα καλώδια όμως δεν είναι ψηφιακά! :)


Κάποιους από τους λόγους που ακούγονται διαφορετικά τους γράφει παρακάτω από την απάντηση σου ο Κώστας, κάποιους άλλους τους αναπτύσσει ο Σταματάκος στο άρθρο του.
Κάποιοι άλλοι λόγοι έχουν να κάνουν με τον εκάστοτε εκπομπό και δέκτη.
Αντί να διατυπώνεις αυθαίρετες απόψεις κάνε έναν κόπο να μελετήσεις δυο πράγματα. Ίσως βγεις ωφελημένος γνωρίζοντας το πως και το γιατί.
Γιατί βέβαια μαντζούνια και μάγοι δεν υπάρχουν σε τέτοια θέματα.

Για ότι δεν ακούς, το έχω πει χίλιες φορές, δεν δίνεις χρήματα και είσαι και τυχερός.
Εγώ το ξέρω πολύ καλά αυτό και γι αυτό δεν δίνω χρήματα για φύκια που τα πουλάνε για μεταξωτές κορδέλες. Το κακό είναι ότι πολλοί δίνουν χρήματα (και πολλά μάλιστα) επειδή νομίζουν πως ακούνε διαφορές ανάμεσα σε καλώδια που μεταφέρουν ψηφιακό σήμα! :focus:

Πριν από κάμποσα χρόνια σε κάποιο post ο Κόγιας είχε ανεβάσει το ίδιο ψηφιακό αρχείο τρεις φορές: Την μία με ελάχιστο έως καθόλου jitter, την άλλη με περισσότερο, και την τρίτη με πάρα πολύ jitter. Ανάθεμα κι αν μπόρεσε κανείς να ακούσει διαφορά ανάμεσα στα τρία αυτά αρχεία. :dance2:
Τώρα αν εσύ θεωρείς ότι μπορείς να ακούσεις τα picoseconds που νομίζεις ότι εισάγει ένα φτηνό καλώδιο οκ γι αυτό υπάρχουν και τα πανάκριβα!!! :boast:
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Για αποτέλεσμα με βεβαιότητα, πάρε ένα φίλο σου να σου αλλάζει το καλώδιο χωρίς να ξέρεις ποιο βάζει, να ακούς 1 λεπτό και να σημειώνεις Α ή Β. Σε 20 λεπτά θα γίνουν 20 αλλαγές και θα έχεις αδιαμφισβήτητα αποτελέσματα. Να ακολουθήσει ένα μοτίβο αλλαγών σαν αυτό ο φίλος σου:
ΑΑΒΒΒΑΒΑΑΒΑΑΑΒΒΒΒΑΒΑ
Και κάθε φορά να ακολουθεί την ίδια διαδικασία, είτε αλλάζει καλώδιο είτε όχι, κλείνει μηχάνημα, βγάζει βύσμα, βάζει βύσμα, ανοίγει μηχάνημα, play.
Πολύ καλό τεστ που στο τέλος δείχνει το χάος . Μετά τα 20 λεπτά μάλιστα ενδεχομένως όταν αλλάξεις το μουσικό δείγμα όλα να σου φαίνονται χάλια ή υπέροχα . Παλαιότερα όταν είχαμε όρεξη και το επιχειρούσαμε με παρέα φίλων μετά το μισάωρο και αφού επικρατούσε κάτι όπως εδώ στις απόψεις ( ρε είσαι κουφός ; άκου το γύρισμα ...τα δυναμικά , δες το τελίωμα στο πιατίνι .... και άλλα ) ακολουθούσαμε το τεστ του περαστικού διαβάτη από το χώρο ( συνήθως λέγεται σύζυγος ) η οποία δεν μπερδευόνταν ποτέ και είχε σταθερη άποψη και έκφραση : Ρε με δουλεύεται που ακούτε διαφορές ; και τελίωνε με την ατάκα : να πάτε για μπύρες ( η αλήθεια μετά ήταν ότι πηγαίναμε και πηγαίνουμε ακόμα ώς παρέα - ρίχνουμε και καμιά ανάλυση για κανα τεταρτάκι αλλά μετά το ρίχνουμε στη γευσογνωσία που οι απόψεις ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ) . Επίσης το μόνιμο παράπονό της ήταν και είναι : γιατί στο σπίτι δεν ακούμε τόσο καλά όσο στο στεραιοφωνικό του αυτοκινήτου . Μήπως ο περαστικός διαβάτης είχε δίκιο ;
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Αλοίμονο αν λάμβανα υπ'όψιν την άποψη του εκάστοτε περαστικού διαβάτη. Ειδικά ενός που γνώριζα και που την έβρισκε με τα κλαμπατζίδικα συστήματα. Κι εγώ μπορεί να τη βρίσκω π.χ. με τις υπερτονισμένες μεσαίες και να σου πω ότι το δικό σου υστερεί επειδή μπορεί να είσαι φλατ. Τι να λέει;
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Αλοίμονο αν λάμβανα υπ'όψιν την άποψη του εκάστοτε περαστικού διαβάτη. Ειδικά ενός που την έβρισκε με τα κλαμπατζίδικα συστήματα. Κι εγώ μπορεί να τη βρίσκω π.χ. με τις υπερτονισμένες μεσαίες και να σου πω ότι το δικό σου υστερεί επειδή μπορεί να είσαι φλατ. Τι να λέει;
Πάρτο και λίγο αλλιώς ....... οι διαβάτες παίζουν το ρόλο τους .........τι βρίσκεις με τις μεσαίες ; ( χαράς το κουράγιο σου - αγγλική σχολή μυρίζομαι ) .............. ποτέ φλατ ( το έχω ξεπεράσει προ πολλού )...... γιατί να ακούω φλατ αφού η ζωή μόνο φλατ δεν είναι άλλωστε ( λίγο φιλοσοφικό αλλά πραγματικό ) . Το καλύτερο όμως είναι οι παρέα και οι μπύρες . Αυτό που δεν είχα αναφέρει με τον περαστικό διαβάτη ( ήταν και είναι όρος της παρέας ) είναι ότι η άτιμη έχει ίδια ειδικότητα και μας τα αναλύει κιόλας ( επίσης έχει μεταπτυχιακό στη μαγειρική .... που ευτυχώς δεν την κάνει φλάτ ) . Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το τρόπο γραφής .... απλώς επειδή έχω αναθεωρήσει πολλά μου αρέσει να χαμογελώ και να τα βλέπω πλέον λίγο αλλιώς ...... αρκετές εντάσεις υπάρχουν άμα προσθέτουμε και άλλες άστα να πάνε . Πάντα να είσαι καλά και να σκάσεις από υγεία .....!!!!!!!
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Υπάρχουν καλώδια που λόγω προδιαγραφών προορίζονται για μεταφορά ψηφιακού σήματος.
Τα καλώδια όμως δεν είναι ψηφιακά! :)
Εντάξει από συνήθεια ονομάζονται digital ή αντίστοιχα analog καλώδια ανάλογα το σήμα που μεταφέρουν και σίγουρα αυτό υπονοεί ο PeterMeni..

ψηφιακά καλώδια.jpg
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Πάρτο και λίγο αλλιώς ....... οι διαβάτες παίζουν το ρόλο τους .........τι βρίσκεις με τις μεσαίες ; ( χαράς το κουράγιο σου - αγγλική σχολή μυρίζομαι ) .............. ποτέ φλατ ( το έχω ξεπεράσει προ πολλού )...... γιατί να ακούω φλατ αφού η ζωή μόνο φλατ δεν είναι άλλωστε ( λίγο φιλοσοφικό αλλά πραγματικό ) . Το καλύτερο όμως είναι οι παρέα και οι μπύρες . Αυτό που δεν είχα αναφέρει με τον περαστικό διαβάτη ( ήταν και είναι όρος της παρέας ) είναι ότι η άτιμη έχει ίδια ειδικότητα και μας τα αναλύει κιόλας ( επίσης έχει μεταπτυχιακό στη μαγειρική .... που ευτυχώς δεν την κάνει φλάτ ) . Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το τρόπο γραφής .... απλώς επειδή έχω αναθεωρήσει πολλά μου αρέσει να χαμογελώ και να τα βλέπω πλέον λίγο αλλιώς ...... αρκετές εντάσεις υπάρχουν άμα προσθέτουμε και άλλες άστα να πάνε . Πάντα να είσαι καλά και να σκάσεις από υγεία .....!!!!!!!
Προφανώς, αυτό που λέει η σύζυγος είναι ότι ακούτε καλύτερα μουσική όταν δεν έχετε τη κριτική διάθεση που υπάρχει όταν παίζει το ηχοσύστημα στο σπίτι. Εγώ φυσικά αναφέρομαι σε αυτούς που θα κάτσουν να κάνουν μια κριτική ακρόαση ( δηλαδή, ανταπόκριση στην ερώτηση "πως σου φαίνεται?" ή αυτοβούλως και χωρίς να έχει προηγηθεί η ερώτηση, να εκφέρουν άποψη ) με διαφορετικά κριτήρια απο τα δικά μου που στήνω το σύστημα. Γιατί κακά τα ψέμματα, κάποιος μπορεί να θέλει έντονα υπερτονισμένη μια περιοχή ( ή περιοχές ), άλλος λιγότερο και άλλος καθόλου ( με βάζω ανάμεσα στις δύο τελευταίες κατηγορίες, άρα πρακτικά στη μεσαία, λιγότερο έως καθόλου ).
Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα για να ασχοληθώ ( και να ασχολούμαστε ) απο μια τέτοια αντιπαράθεση και ήδη το παράκανα. Ο καθένας έχει τις απόψεις του με βάση τις εμπειρίες του και όπως λένε, δεν μπορείς να μάθεις κόλπα σε ένα γέρικο σκύλο. Δεν θα αλλάξω τη γνώμη σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι δεν προκύπτουν διαφορές, δεν θα μου βγάλει κανείς απο το μυαλό την εμπειρία που είχα απο τη σύντομη ενασχόληση με τα καλώδια. Τα οποία καλώδια και δεν προτίθεμαι να αλλάξω καθώς πολύ φοβάμαι ότι αν "τραβήξω άλλο ένα φύλλο, θα καώ" και προτιμώ να ρίξω αλλού τα χρήματα που στις εποχές μας βγαίνουν πολύ δύσκολα.
Costas Ear, θα παρατήρησες ότι δεν σου απάντησα νωρίτερα. Η απάντησή μου είναι στη παραπάνω παράγραφο. Άντε και καλή τύχη μάγκες!!
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Υποθέτω ότι έγινε κατανοητό ότι τα συστήματα που είναι στη δυσάρεστη θέση να ακούγονται διαφορετικά από πχ αλλαγή φάσης στην τροφοδοσία, είναι χειρότερα σχεδιασμένα από αυτά που αλλάζουν από μόνα τους τη φάση με ρελεδακια στο τροφοδοτικό τους και δεν ακούγονται διαφορετικά όπως κι αν βάλεις την μπριζα.
Δηλαδή αυτο που θεωρείτε πλεονέκτημα στα συστήματα που έχετε στο μυαλό, εγώ το θεωρώ κατασκευαστικό σφάλμα. ;)
Πιο σφαλμα ειναι να ερχεται ο "αδειουχος ηλεκτρολογος" και στην εγκατασταση του σπιτιου να βαζει την φαση και τον ουδετερο οπου του καπνισει και συ μετα να ψαχνεις τι εκανε :)
Εδω, για να δοθει ρευμα σε μια εγκατασταση, πρεπει να ελεχθει απο υπαλληλο της αρχης ηλεκτρισμου κι αν βρει εστω και μια αναποδη φαση φευγει και ο ηλεκτρολογος ξαναπληρωνει δευτερη επισκεψη του υπαλληλου κ.ο.κ μεχρι να τις κανει ολες σωστες.First things first που λενε και στο χωριο μου ...
 



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.067
Reaction score
20.614
Επίσης, προσοχή στη φάση.
Καταρχήν κάνε ένα τεστ μόνος σου στη φάση της τροφοδοσίας, και αργότερα κάνε και τυφλό τεστ στη φάση με το ίδιο καλώδιο και με την ίδια μεθοδολογία που περιέγραψα. Θα εκπλαγείς.
Μιας και το ανέφερε ο PURETONE - εμένα μου είχε διαφύγει το πιο πάνω - στην Κύπρο το θέμα "φάση ρεύματος" είναι λυμένο λόγω της μορφολογίας των πριζών (UK type). Οπότε, δεν μπορώ να αντιστρέψω το καλώδιο - ακόμα και να ήθελα - άρα η φάση του ρεύματος εκλαμβάνεται ως έχει οριστεί από κατασκευής.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.507
Reaction score
80.175
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να αλλάξουμε τις κρίσιμες μπριζες με αγγλικού τύπου, να γλιτώσουμε το μπέρδεμα.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.841
Μηνύματα
2.878.278
Members
37.954
Νεότερο μέλος
pikoulou
Top