wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.992
Reaction score
20.521
Αναρωτιέμαι αν πρέπει να αλλάξουμε τις κρίσιμες μπριζες με αγγλικού τύπου, να γλιτώσουμε το μπέρδεμα.
Πιστεύω ότι δεν θα ήταν κακή ιδέα (εξάλλου, για πόσες πρίζες μιλάμε; 3-4 το πολύ) μόνο και μόνο για να γλυτώσετε το μπέρδεμα. Επίσης, σε αυτού του τύπου τα βύσματα η τρίτη προεξοχή είναι συνδεδεμένη με τη γείωση (read me)- σύνδεση η οποία στα βύσματα schuko καταλήγει σε μια "τρύπα" πάνω στο βύσμα, στην οποία τρύπα κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει ένα "έμβολο" στην πρίζα (όπως π.χ. στο Βέλγιο) και να "κουμπώνει" εκεί, αλλά προσωπικά δεν το έχω δει ποτέ σε πρίζα στην Ελλάδα. Κάποιες φορές καταλήγει σε ένα έλασμα, το οποίο εφάπτεται με το αντίστοιχο της πρίζας, παρέχοντας μεν γείωση αλλά αφήνοντας τη φάση του ρεύματος στην "επιλογή" του χρήστη.

Σκέψου επίσης ότι τα περισσότερα (αν όχι όλα) βύσματα αυτού του τύπου έχουν ασφάλεια μέσα στο κέλυφος τους, όπως επίσης ασφάλεια έχουν κι οι αντίστοιχες πρίζες τοίχου. Τέλος, όλες οι πρίζες αυτού του τύπου έχουν διακόπτη λειτουργίας (on-off), κάτι το οποίο αποδεικνύεται χρήσιμο σε πολλές περιπτώσεις.
 
Last edited:


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Σκέψου επίσης ότι τα περισσότερα (αν όχι όλα) βύσματα αυτού του τύπου έχουν ασφάλεια μέσα στο κέλυφος τους, όπως επίσης ασφάλεια έχουν κι οι αντίστοιχες πρίζες τοίχου.
Οι UK πριζες τοιχου -αν αυτες εννοεις- δεν εχουν ασφαλεια,μονο τα φις και επιλεγεις απο 3-15Α αναλογα με τις αναγκες του μηχανηματος σου.Ασφαλειες εχουν επισηε τα "heater switches" για συσκευες οπως κλιματιστικα,ηλ.κουζινες κλπ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.992
Reaction score
20.521
Περίεργο, είχα την εντύπωση ότι είχαν κι οι πρίζες τοίχου ασφάλεια. Mea culpa!
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Περίεργο, είχα την εντύπωση ότι είχαν κι οι πρίζες τοίχου ασφάλεια. Mea culpa!
Μονο τα heater switches και σε περιπτωση προβληματος αλλαζονται ευκολα χωρις να ανοιξεις την πριζα στον τοιχο.Εχουν και λαμπακι ωστε να γινεται αντιληπτη η βλαβη και οπτικα.
[DOUBLEPOST=1480595326][/DOUBLEPOST]
Οι αγγλικές πρίζες είναι μακράν ο καλύτερος τύπος πρίζας που υπάρχει.
Σιγουρα ο πιο ασφαλισμενος.Εχουν και οι Εγγλεζοι τα καλα τους :)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.601
Reaction score
37.981
heater switches
(ασχετο) .. ξερει κανεις να μας πει γιατι πολλες φορες ριχνει την ασφαλεια (στο πινακα) ο βραστηρας?! :/
ειναι ο αντιστατης που περιεχει?! σε σχεση με τα watt ..καταναλωσης?! τι στο καλο γινεται?!
(με απλα λογια αν ειναι ευκολο...διοτι λογω της αστρικης φαρσας που συμβαινει ..κατι με εκλειψεις κτλ... ντεν καταλαβαινει η μαιμου (εγω) πολλα αυτο το καιρο...:S )
 

PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
(ασχετο) .. ξερει κανεις να μας πει γιατι πολλες φορες ριχνει την ασφαλεια (στο πινακα) ο βραστηρας?! :/
ειναι ο αντιστατης που περιεχει?! σε σχεση με τα watt ..καταναλωσης?! τι στο καλο γινεται?!
(με απλα λογια αν ειναι ευκολο...διοτι λογω της αστρικης φαρσας που συμβαινει ..κατι με εκλειψεις κτλ... ντεν καταλαβαινει η μαιμου (εγω) πολλα αυτο το καιρο...:S )
Μπορει και ο ιδιος να εχει προβλημα,η,ανοιγοντας τον και αυτον,οι συσκευες που ειναι στην ιδια γραμμη να ξεπερνουν τα αμπερ που σηκωνει η γραμμη αυτη.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.601
Reaction score
37.981
Νομιζω καταλαβα..θενξ! :)
... μου το θυμησες τωρα... το ειχα συναντησει σε ενα ξενοδοχειο στο λονδινο..αυτο υο διακοπτη κ το συνδιασα με τον βραστηρα που ριχνει την ασφαλεια συχνα πικνα στο γραφειο...
 

Μηνύματα
380
Reaction score
330
Προφανώς, αυτό που λέει η σύζυγος είναι ότι ακούτε καλύτερα μουσική όταν δεν έχετε τη κριτική διάθεση που υπάρχει όταν παίζει το ηχοσύστημα στο σπίτι. Εγώ φυσικά αναφέρομαι σε αυτούς που θα κάτσουν να κάνουν μια κριτική ακρόαση ( δηλαδή, ανταπόκριση στην ερώτηση "πως σου φαίνεται?" ή αυτοβούλως και χωρίς να έχει προηγηθεί η ερώτηση, να εκφέρουν άποψη ) με διαφορετικά κριτήρια απο τα δικά μου που στήνω το σύστημα. Γιατί κακά τα ψέμματα, κάποιος μπορεί να θέλει έντονα υπερτονισμένη μια περιοχή ( ή περιοχές ), άλλος λιγότερο και άλλος καθόλου ( με βάζω ανάμεσα στις δύο τελευταίες κατηγορίες, άρα πρακτικά στη μεσαία, λιγότερο έως καθόλου ).
Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα για να ασχοληθώ ( και να ασχολούμαστε ) απο μια τέτοια αντιπαράθεση και ήδη το παράκανα. Ο καθένας έχει τις απόψεις του με βάση τις εμπειρίες του και όπως λένε, δεν μπορείς να μάθεις κόλπα σε ένα γέρικο σκύλο. Δεν θα αλλάξω τη γνώμη σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι δεν προκύπτουν διαφορές, δεν θα μου βγάλει κανείς απο το μυαλό την εμπειρία που είχα απο τη σύντομη ενασχόληση με τα καλώδια. Τα οποία καλώδια και δεν προτίθεμαι να αλλάξω καθώς πολύ φοβάμαι ότι αν "τραβήξω άλλο ένα φύλλο, θα καώ" και προτιμώ να ρίξω αλλού τα χρήματα που στις εποχές μας βγαίνουν πολύ δύσκολα.
Costas Ear, θα παρατήρησες ότι δεν σου απάντησα νωρίτερα. Η απάντησή μου είναι στη παραπάνω παράγραφο. Άντε και καλή τύχη μάγκες!!
Πάντα με καλή διάθεση (για να κάνω και καμιά μέτρηση .... ) :

1. < Προφανώς, αυτό που λέει η σύζυγος είναι ότι ακούτε καλύτερα μουσική όταν δεν έχετε τη κριτική διάθεση που υπάρχει όταν παίζει το ηχοσύστημα στο σπίτι. > ...... Προφανως αυτό που λέει η σύζυγος έχει σχέση με το γυναικείο μυστήριο ( άβυσσος .... μετρημένο και ακουστικά !! ).
2. < ( με βάζω ανάμεσα στις δύο τελευταίες κατηγορίες, άρα πρακτικά στη μεσαία, λιγότερο έως καθόλου ).......... Σου βάζω άριστα είσαι στη σωστή σχολή . Εγώ αναγκαστικά ένεκα ηλικίας ( καλά ούτως ή άλλως πάντα στην αμερικάνικη σχολή είχα συμπάθεια ...)
3. <Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν πολύ πιο σημαντικά πράγματα για να ασχοληθώ ( και να ασχολούμαστε ) απο μια τέτοια αντιπαράθεση και ήδη το παράκανα. > ........... Δέν παράκανες τίποτα ίσα - ίσα που ξεκαθάρισες πώς το βλέπεις .
4. < Ο καθένας έχει τις απόψεις του με βάση τις εμπειρίες του και όπως λένε, δεν μπορείς να μάθεις κόλπα σε ένα γέρικο σκύλο > ....... συμφωνώ απλώς καμιά φορά τα ανθρώπινα αισθητήρια δεν είναι και πολύ αξιόπιστα ( όπως και τα μετρητικά άν δεν ακολουθηθούν διαδικασίες ) . Αυτό με το γέρικο σκύλο ...καλό ... αλλά μη μου το θυμίζεις !!!!
5. < Δεν θα αλλάξω τη γνώμη σε αυτούς που υποστηρίζουν ότι δεν προκύπτουν διαφορές, δεν θα μου βγάλει κανείς απο το μυαλό την εμπειρία που είχα απο τη σύντομη ενασχόληση με τα καλώδια > ........ Πράγματι . Εγώ πάντως είπα για μέτρηση μέσα στις προδιαγραφές και εντός ορίων . Σε ακραίες συνθήκες δεν είπα την άποψή μου και δεν είπα κάτι σε ακραίες Peak καταστάσεις όπου οι συμπεριφορά είναι εκτός μέσου όρου ( άν δεν έχεις πάρει υπ όψι σου ειδικά αυτό , πράγματι θα δείς κάτι σε πολύ γρήγορα ηχεία χαμηλών - πρακτικά αν θές μέση παροχή 10Α βάλε διατομή για 40Α και <ανάλογους ακροδέκτες> να είσαι άρχοντας - σε καμία περίπτωση τα τρελά ποσά που έχουν ακουστεί . Αυτό σε ακραίες και πολύ ειδικές καταστάσεις και αν δεν το έχεις λάβει υπ όψι σου και σε συμβατικές τροφοδοσίες του τύπου μετασχηματιστής - ανόρθωση - και κάργα πυκνωτές για εξομάλυνση ( και έπειτα σου λένε σοβαρά μηχανήματα - χωρίς σοβαρή σταθεροποίηση κάτι τέτοια χαζά θα ακούς ) Καλύτερα όμως να μη το ανοίξουμε γιατί θα αρχίσει το σόου .....
6. < Τα οποία καλώδια και δεν προτίθεμαι να αλλάξω καθώς πολύ φοβάμαι ότι αν "τραβήξω άλλο ένα φύλλο, θα καώ" και προτιμώ να ρίξω αλλού τα χρήματα που στις εποχές μας βγαίνουν πολύ δύσκολα > ............ Και πολύ καλά θα κάνεις . Έγω τα δικά μου ζώα ( πάντα DΙΥ ) η γυναίκα μου τα φώναζε < κατοικίδιους κροκόδειλους > τα βγάλαμε ( λόγο αλλαγής ρότας ) και τα χάρισα σε φίλο μου ( η αλήθεια είναι ότι το εξωτερικό ήταν άψογο και πράσινο - το εσωτερικό σχετικά φτηνούλι με μεγάλες διατομές - ο φίλος πάντως είναι ευτυχισμένος - η γυναίκα του με την ηλεκτρική σκούπα διαμαρτύρεται )...
7. < Άντε και καλή τύχη μάγκες!! > κορυφαίο πραγματικά και για αυτόν που το τραγούδησε ( μου θύμησες προσωπικές στιγμές από μια εποχή που τα καλώδια τα είχαμε γραμμένα .... εκει που κατάλαβες )

Μάλλον δεν θα γράψω εδώ κάτι άλλο γιατί έχω χάσει χρόνο από τη μελέτη δύο μωρών ( ΜΚ2 και rega ) που ετοιμάζονται για μεταπυχιακό . Θα κλείσω και εγώ αν μου επιτρέπεις με το : και καλή τύχη μάγκες !!!!!!!!!!
 

stefanos604

Αρθρογράφος
Editor
Μηνύματα
870
Reaction score
1.203
Οι αγγλικές πρίζες είναι μακράν ο καλύτερος τύπος πρίζας που υπάρχει.
Καλό Μήνα
Ένα σχετικό πολύ χρήσιμο θέμα:
Πληροφορίες αν πρόκειται να ταξιδέψετε, αλλά και μια ευκαιρία ενημέρωσης για τους διάφορους τύπους πριζών…

ΕΙΔΗ ΦΙΣ ΚΑΙ ΠΡΙΖΩΝ σ’ όλο τον κόσμο

Οι φτηνοαντάπτορες πολλές φορές αν είναι χαλαροί εγκυμονούν και κίνδυνο.

Βέβαια ένας τρόπος, ‘’αν πιάνουν τα χέρια σου’’, είναι να κόβεις το καλώδιο τροφοδοσίας της συσκευής και να συνδέεις το ξένο φις ή το ελληνικό αντίστοιχα όταν πηγαίνεις και όταν επιστρέφεις....
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Πάντα με καλή διάθεση (για να κάνω και καμιά μέτρηση .... ) :


6. < Τα οποία καλώδια και δεν προτίθεμαι να αλλάξω καθώς πολύ φοβάμαι ότι αν "τραβήξω άλλο ένα φύλλο, θα καώ" και προτιμώ να ρίξω αλλού τα χρήματα που στις εποχές μας βγαίνουν πολύ δύσκολα > ............ Και πολύ καλά θα κάνεις . Έγω τα δικά μου ζώα ( πάντα DΙΥ ) η γυναίκα μου τα φώναζε < κατοικίδιους κροκόδειλους > τα βγάλαμε ( λόγο αλλαγής ρότας ) και τα χάρισα σε φίλο μου ( η αλήθεια είναι ότι το εξωτερικό ήταν άψογο και πράσινο - το εσωτερικό σχετικά φτηνούλι με μεγάλες διατομές - ο φίλος πάντως είναι ευτυχισμένος - η γυναίκα του με την ηλεκτρική σκούπα διαμαρτύρεται )...
Στέκομαι ειδικά σε αυτό καθώς κάνω ανακαίνιση στο σπίτι προκειμένου να συζήσω και να κάνω κι εγώ το μεγάλο βήμα λίαν συντόμως. Έχω αρχίζει να μετατρέπω τα κόστη σε αντικείμενα του σπιτιού, π.χ. ένα καλώδιο ηχείων ισούται με ένα κούφωμα μπαλκονόπορτας, άρα... Όπως και ο Bryston 4B sst^2 που μου άρεσε, αλλά τελικά έγινε προκαταβολή για την απόκτηση νέου και πιο ασφαλούς αυτοκινήτου. Ειδικά όμως στο θέμα του στερεοφωνικού, αντιμετώπισα κάποια κριτική απο πλευρά του ετέρου μισού ως προς το σαλόνι και πάτησα πόδι απο την αρχή:
α) Όχι, τα ηχεία δεν κολλάνε στον τοίχο, αντί του ενός μέτρου που τα είχα παλιά, δέχομαι τα 70 εκατοστά ( μπλόφα, στο σαλόνι και με τον καναπέ που πήρα, αν τα πάω στο ένα μέτρο, θα είμαι κοντά στο να τα έχω αγκαλιά, άρα για κάπου στα 60 εκατοστά θα πάμε, πήρα αβάντα και 10 εκατοστών )
β) Δημιουργείται FIR γύρω απο τα ηχεία και απαγορεύεται η είσοδος σε οτιδήποτε ( ανθρώπου ή αντικειμένου ) σε ακτίνα 40 εκατοστών.
γ) Τα καλώδια ηχείων ( kimber 8tc ) δεν μικραίνουν και δεν αλλάζουν. Το θηρίο το 1016 δεν φαίνεται, οπότε γλυτώσαμε τη διαπραγμάτευση ( ξεφυσάω με ικανοποίηση! ).
Και ακόμα δεν έχει δει το πικάπ στημένο στη θέση του ( το οποίο θα έχει αντίστοιχα το δικό του FIR ), καθώς και τον τελικό εκτός του επίπλου τις ζεστές μέρες του χρόνου, αν και σκοπεύω να βιδώσω τη τηλεόραση στον τοίχο, άρα να τον έχω κάτω απο αυτή ( ε, να μην έχει και αυτός δικό του FIR? ), αλλά εκμεταλλεύομαι τη δημιουργική ασάφεια ( μεγάλε Βαρουφάκη, με έσωσες! ) ότι εκεί θα μπει το σύστημα.
Φυσικά, υποχώρησα ως προς την επιλογή των πλακιδίων ( μπλόφα, έχει καλύτερο γούστο απο εμένα ) και ως προς την αγορά πλυντηρίου πιάτων ( μπόφα επίσης, ούτως ή άλλως μου άρεσε η ιδέα του πλυντηρίου πιάτων ).

Στο υπόλοιπο σπίτι μπορεί να κάνει ό,τι θέλει ( είμαι τόοοοοοσο καλός!! ).

Γατάκι Τσίπρα, σε έχω στη διαπραγμάτευση!!
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.601
Reaction score
37.981
... λοιπον... πρεπει να ανοιξει θεμα "παντοφλα"..wife acceptance factor.. κοκ..
(Το αβυσσος η ψυχη της γυναικας δεν το δεχομαι...)
(Εκτως κ αν μου ξεφευγει κατι... περα απο το γεγονος οτι μου ξεφευγει....η υπαρξη γυναικας...:lolsign: ..κατι που εχω αποδεκτει εδω κ καιρο...κ με τετοια αθλιοφατσα .. δεν μπορω να κανω κατι.. :) )
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.601
Reaction score
37.981
Είσαι μικρό ακόμα θα μάθεις .....!!!!!
..ω!! Ναι πραγματι ειμαι μικρο..
Λες ε? .. φοβαμαι(τροπος του λεγειν) οτι δεν θελω πλεων να μαθω .. θα το δουμε σιγουρα στην πορεια :)
Ειναι κ οι μερες κ οι νυχτες ακαθοριστες (α! Δαν τα καλωδια καλη ωρα).. οποτε.. βλεπουμε..
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.366
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top