Project ''Projectορας''



PPG

Πίπιτζι
Μηνύματα
3.867
Reaction score
5.851
δεν άντεξε ο γερμανοκινέζος και έκανε πάλι την πατάτα του, το "πανί" είναι μεγαλύτερο από όσο πρέπει!!! >:(
Ρε δεν πανε καλα μου φαίνεται!!
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Είδα το deepwater horizon.
Ο συνδυασμός atmos in - auro3d out ήταν εντυπωσιακός. Ο upmixer κάνει πολύ ωραία δουλειά και έχει και παραμέτρους να παίξεις, μέγεθος αίθουσας και ένταση πάνω layer. Παίζει επίσης πολύ καλά και με είσοδο DTS-HD MA αλλά νομίζω ότι ήταν πιο καλά όταν επεξεργαζόταν σήμα που ήταν atmos. Το pure atmos σε σχέση με το auro3d από auromatic ήταν σαφώς φτωχότερο σε 3d αίσθηση ήχου. Αλλά είπαμε είναι η πρώτη ταινία και είχα και κάποια dropouts οπότε θέλω να τα ξαναδώ με πιο συγκεκριμένες δοκιμές για να βγάλω συμπεράσματα.
Μου έκανε 2 dropouts, ένα στην αρχή που το γύρισε σε stereo και ένα λίγο αργότερα που χάθηκε τελείως ο ήχος. Το γύρισα σε atmos καθαρό για κανά 20λεπτο και μετά πάλι σε auro3d και βγήκε όλη η ταινία μετά χωρίς κάποιο θέμα. Θέλω να το ξανατσεκάρω γιατί τα dropouts μπορεί να οφείλονται στην κόπια, στο player, στο decoder ή και σε όλα μαζί.
Stay tuned.
 








melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.818
Reaction score
40.984
Καταλήγω οτι δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές που να είναι ακουστές σε ταινίες. Ίσως χρειάζονται κλιπς με συγκεκριμένα στοιχεία που να αναδεικνύουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του κάθε συστήματος.
Αν έπρεπε να δώσω ένα κλικ παραπάνω σε κάποιο αυτό θα ήταν το auro3d και δυο κλικ στο auro 2d!!!
Για το παραπάνω κλικ του auro3d ίσως να ευθύνεται τελικά και το στήσιμο των ηχείων που είναι πιο κοντά στις δικές του προδιαγραφές.
Επίσης οταν τα πίσω πάνω ηχεία τα δηλώσω surround height όπως τα προτιμά το auro τοτε δεν τα παίζει το Dolby atmos.
Όποτε αναγκαστικά rear height για να παίζουν με όλα τα φορματ.

Γενικά το συμπέρασμα είναι οτι με 3d ήχο είναι καλύτερα από 2d σε οποιοδήποτε φορματ και αν είναι να χρησιμοποιήσεις upmixer σε μη native 3d sound stream τοτε καλύτερα είναι με το auro3d.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και σου λειπει και το TS ετσι .......συν το κεντρικο υψους το οποιο τοχουν μονο τα ακριβα μηχανακια....

ειναι καλυτερο ηχητικα ..αλλα.....!!!

θα δειξει...
 
  • Like
Reactions: PPG






Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Atmos με 1 ταβανατο γίνεται; :cool::laugh:
και 2 και 4 σε παιρνει :D

Άντε, βάλε και το TS, γιατί με 1 και 2 κλικ διαφορά, δεν γίνεται δουλειά. :D
ε να μην κανει και μεγαλη διαφορα και εχουμε κλαματα :laugh:
[DOUBLEPOST=1483731760][/DOUBLEPOST]
τελικα ατμος,auro αλλα με 11-13 ηχεια μονο η ακομα δεν υπαρχει συμπερασμα?
ποια 11 η 13 ?
 
  • Like
Reactions: PPG



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top