Βιβλία

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875

Ετσι για το ξεφτηλισμα... μιας και το εφερε η κουβεντα για αναλογικο και γυναικες πιο διπλα, τεσπα, αν το βρειτε τσιμπηστε το.
Ειναι λιγο-πολυ πραγματικη ιστορια και εχει αρκετα σκηνικα και εφαρμογες κτλ. καθοτι και περιστασεις ..διαφορα..
Προσωπικα δεν μου ειπε και πολλα, οχι κατι που δεν ειχα φανταστει ή κατι που δεν εχω κανει... ή σκεφτει να κανω, καποια πραματα βεβαια δεν μου ταιριαζουν οποτε και καλο ειναι να τα αποφευγω, τουλαχιστων εν γνωση μου. Τωρα ειναι στον καθενα να κανει οτι θελει..

Περα απο ολο αυτο αξιζει να διαβαστει και απο τα 2 φυλα.
Ειπαρχει ονλαιν καπου η αμερικανική βερσιόν.. σε Pdf ,ειναι αρκετα γνωστο βιβλιο..
The Game: Penetrating the Secret Society of Pickup Artists
:download:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875

Necrophilia Variations (By Supervert)
..τεσπα, θα επανελθω στην αθλιοτητα που με διεπει. Μια διαφορετικη προσεγγυση στο θεμα. Λιγοτερο αρρωστη, περισσοτερο αφηγηματικη, αινιγματικη και καλλιτεχνικη ... ο τιτλος το περιγραφει απολυτα.
Ιστοριες για ευαισθητες,σκοτεινες,ψυχες ή οτι εχει ξεμεινει..
Dont try this at home.

http://supervert.com/necrophilia_variations/necrophilia-variations-by-supervert.pdf
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875

'Αλιστερ Κ. - το βιβλιο των ψεμματων
http://www.sacred-texts.com/oto/lib333.htm
αυτο το αφηνω ετσι, ασχολιαστο.. ποιηση...και λιγο συμβολισμος....και λιγο φαρσα (αρα και λιγο υποθαλπτουσα "τσοντα") το καλο ειναι οτι το πρωτοτυπο, εχει και μια καποια επεξηγηση διπλα στο αρχικο κειμενο...αλλα οπως ειπα το αφηνω ετσι...και διπλα το κοκκινο book of the law..αλλα ξεφευγει..οποτε παω να διαβασω κατι πιο τροπικο..^^ bon nuit!
 


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.510
«Το να θέλεις να καταλάβεις δεν είναι το ίδιο με το να θέλεις να ταυτιστείς»

The Woodcutter - Ο Ξυλοκοπος του Ρέτζιναλντ Χιλ


:thumbsup::thumbsup::thumbsup:


Η ζωή του Γουλφ Χάντα κυλούσε σαν παραμύθι. Ταπεινής καταγωγής, γιος ξυλοκόπου από την Κούμπρια, κατάφερε να γίνει μεγιστάνας και παντρεύτηκε την κοπέλα που αγαπούσε από έφηβος. Όμως όλα τα καλά πράγματα κάποτε τελειώνουν…
Ένα πρωί εισβάλλει στο σπίτι του η Αστυνομία και ο ίδιος φυλακίζεται για εγκλήματα που ορκίζεται ότι δεν έχει διαπράξει. Η ζωή του καταρρέει, η γυναίκα του τον εγκαταλείπει και αυτός βυθίζεται για χρόνια στη σιωπή....

«Πρέπει να ήμουν τρελός», είπε, «για να μην ξεριζώσω την καρδιά μου την ημέρα που άρχισα να σχεδιάζω εκδίκηση».....




«Οι άνθρωποι τείνουν να αποφεύγουν τις δυσκολίες και όχι να τις αντιμετωπίζουν. Όταν τα πράγματα σκουραίνουν, μην ψάχνεις κάτι καλό για να καταφύγεις, ψάξε κάτι κακό για να το αποφύγεις!»

 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.458
Reaction score
50.625
- Μου δώρισα αυτό . . .







- περίεργη προσωπικότητα , ταλαντούχος αλλά και ακραίος , προς το τέλος της ζωής του εξόκειλε παντελώς . . . μέχρι στιγμής ( σελ. 50 ) , ο βιογράφος του είναι αρκούντως αποστασιοποιημένος και εί δυνατόν αντικειμενικός , ίδωμεν , θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες
 




cosmarpan

Underground
Μηνύματα
4.085
Reaction score
7.484
- Μου δώρισα αυτό . . .







- περίεργη προσωπικότητα , ταλαντούχος αλλά και ακραίος , προς το τέλος της ζωής του εξόκειλε παντελώς . . . μέχρι στιγμής ( σελ. 50 ) , ο βιογράφος του είναι αρκούντως αποστασιοποιημένος και εί δυνατόν αντικειμενικός , ίδωμεν , θα επανέλθω με περισσότερες λεπτομέρειες
Direct Hits - What Killed Aleister Crowley from LP "Blow Up" Whaam! Records

https://redmp3.su/3199877/the-direct-hits-what-killed-aleister-crowley.html

Στα δεκα καλυτερα μου κοματια της δεκαετιας του 80. Από τα 3 που εχει πατηστε το 2ο η το 3ο, το πρωτο είναι ασχετο παρ'οτι εχει τον ιδιο τιτλο. Δεν εβαλα την version που υπαρχει στο YT, που είναι σαφως υποδεεστερη, αλλα αυτή την original, όπως υπηρχε στην απιστευτη συλλογη "All For Art And Art For All".
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
..ξυπνησα πριν τις 12:00, πιθανοτατα με ξυπνησαν, οι κινησεις απλες, τσιγαρο, gun club στο πλατω, avsite refresh, picture blogging.. οσο να φυγει το hangover απο το χτεσινο βραδυ.. που ειχα μεινει?
tmp_15733-20170107_141226-1361845278.jpg

..τυμβωρυχοι, τι αλλο...Ν.Νικολαιδης.
tmp_15733-20170103_163552-268515059.jpg

Ας πουμε με πασα ανασφαλια, οι αφισες θα μεινουν κ μετα απο μας.
Δυστοπικο.
Noir.
Γενικα ακκαθωριστο, στο συγκεκριμενο αιχμηρο.
Μεγαλε σκηνοθετη τα σεβη μου.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
tmp_7045-20170108_204847485544369.jpg

Ρομπερτ Λουις Στηβενσον - Δοκτωρ Τζεκυλ και Κυριος Χαιντ.
Εξαιρετικο βιβλιο στην ροη κ ακριβια των εκφρασεων του. Ειναι στης βασικες ιστοριες τρομου (βλ. Δρακουλα κ Φρανκεσταιν)..ομως εμπεριεχει πανεξυπνα κρυμμενο ενα κοινονοικοπολιτικο υποβαθρο.
Περιεχεται μια αναλυση αξιας προσοχης τοσο για την εποχη (ιστορικα εξελησιμη εως κ σημερα) ..καθοτι κ παραλληλησμο με Φαουστ... Οιδιποδα.. κοκ φτανοντας μεχρι το ψυχολογικο (...).
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.974
Reaction score
20.495
Κάποτε, πριν αρκετά χρόνια, μου "πλάσαραν" τα έργα του Έσσε ως "εφηβική λογοτεχνία". Έκατσα και διάβασα, λοιπόν, κάποια από αυτά (Σιντάρτα, Ο λύκος της στέπας, Ντέμιαν, Πέτερ Καμεντσιντ), αλλά δεν μου "εμεινε" κάτι. Ούτε κι αυτός ο "πολυδιαφημισμένος" Σιντάρτα... Τι να πω, ίσως να μην ήμουν σε κατάλληλη ηλικία (έφηβος, γαρ) τότε και να πρέπει να τα διαβάσω εκ νέου, τώρα που μεγάλωσα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Κάποτε, πριν αρκετά χρόνια, μου "πλάσαραν" τα έργα του Έσσε ως "εφηβική λογοτεχνία". Έκατσα και διάβασα, λοιπόν, κάποια από αυτά (Σιντάρτα, Ο λύκος της στέπας, Ντέμιαν, Πέτερ Καμεντσιντ), αλλά δεν μου "εμεινε" κάτι. Ούτε κι αυτός ο "πολυδιαφημισμένος" Σιντάρτα... Τι να πω, ίσως να μην ήμουν σε κατάλληλη ηλικία (έφηβος, γαρ) τότε και να πρέπει να τα διαβάσω εκ νέου, τώρα που μεγάλωσα.
:)
Αρκετα βιβλια θελουν κ δευτερη κ τριτη αναγνωση, οπως κ οι δισκογραφιες. Επισης το ταιμινγκ εδω παιζει ρολο, πραγματι νεοτερος ουτε εγω μπορουσα να "πιασω", ομως ακολουθω την συμβουλη του Χ.Μιλλερ οτι ενα βιβλιο αξιζει ακομα κ αν περιεχει εστω κ μια προταση ουσιας.
Εσσε δεν ειναι my cup of tea , αλλα δεν πινω κ τσαι (λολ). Ειναι στα "must" (δες καπου προηγουμενο ποστ..νομιζω Σωτηρακης 100 βιβλια) ..το λυκο της στεπας μου το ειχαν κανει πασα το καλοκαιρι, κ το βρηκα ταιριαστο αναγνωσμα μετα το διτό του Jekyll/hyde. ;)
tmp_1508-20170108_215707485544369.jpg
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
Jack London-Iron heel ή hell?
Τζακ Λοντον - το σιδερενιο τακουνι
(1908)

Λογοτεχνικο με πολιτικο περιεχομενο.
Επικαιρο παντα, προφητικος οσο κανεις (βλ. Οργουελ,Χαξλ(ε)ι κτλ ), απλα ο τυπος τα εγραφε αριστα πρωτυτερα.


 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.627
Μηνύματα
2.868.480
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top