S series, the new flagship monitoring range from Adam audio!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Προσωπικά, έχει τύχει κι έχω "ακούσει" ένα πραγματικά απίστευτο φάσμα μηχανών, ενώ έχω ζήσει στο σπίτι μου τον ήχο από πλειάδα κατασκευαστικών τεχνοτροπιών, καθώς έχω συμβιώσει και με κουτιά ακουστικής ανάρτησης, και με ανάκλασης χαμηλών, και με γραμμής μεταφοράς, και με μαγνητοστατικά πάνελ, και με λάμπες, και με μοσφετ, και με τρανζίστορ, και με όλες τις γνωστές τάξεις λειτουργίας, και με ότι βλακεία σκεφτείς..

Το απολύτως καλύτερο άκουσμα που έχω ως τώρα, με τα περιγραφικότερα και πιο εκτεταμένα χαμηλά που έχω ακούσει, χωρίς ίχνος δυναμικής συμπίεσης ακόμα και σε τραγικά δύσκολα μουσικά κομμάτια που ξεβρακώνουν χαϊεντικούς "γίγαντες", καθώς και με την απολύτως καλύτερη αναπαραγωγή φωνής και κρουστών/πνευστών στο άνω τμήμα του φάσματος, είναι αυτά εντοιχισμένα. :hi::hi::hi::hi::hi:

Η απόκριση συχνότητάς τους, που αναγράφεται στη σελίδα του κατασκευαστή:

Cut-off Frequencies (-6dB): 32Hz, 20kHz (free standing) 25Hz, 20kHz (soffit mounted)

συμπίπτει απολύτως με μετρήσεις που έχουν γίνει σε αυτό το ηχείο, και είναι υπεράνω κριτικής το αποτέλεσμα. Δυστυχώς η τιμή του το κατατάσσει στα "εκτός μπάτζετ", για όλα τα οποία κάνω πως απλά δεν υπάρχουν. :p

Συμπληρωματικά, περί των κορυφαίων της ATC, μία αναφορά μετρήσεων σε συγκριτικό τεστ που βρήκα από το κορυφαίο 300-αρι της ATC, με τα 2 15" γομαρια, είναι η εξής:

"-6 dB at 20 Hz in soffit mount."

Και να η απολύτως όμοια δήλωση χαρακτηριστικών απόκρισης από το site της φίρμας:

Cut-off Frequencies (-6dB): 25Hz, 20kHz (free standing) 20Hz, 20kHz (soffit mounted)


Αν νομίζετε ότι αυτή η απόκριση συχνότητας, δηλαδή η (-6dB): 25Hz, 20kHz, δε σας καλύπτει για οποιοδήποτε λόγο, δε θα μπω στη διαδικασία να το συζητήσω περαιτέρω. :p

Παρακαλώ, περάστε έξω κύριε!

:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Γι'αυτό λοιπόν, όταν ο δάσκαλος που ακούει στο όνομα "ATC" δίνει απόκριση συχνότητας στο άνω μέρος του φάσματος -6dB στα 20kHz στα απολύτως κορυφαία reference studio monitor που κατασκευάζει, δηλώσεις του τύπου "ultra wide response" και "ultra-wide bandwidth", ακόμα κι αν προέρχονται από ονόματα όπως Adam και genelec, τις προσπερνάω σφυρίζοντας αδιάφορα.:D

Ταυτόχρονα, η κοινή χρήση σε site απο ανταγωνιστικές φίρμες των όμοιων πιασαρικων όρων όπως "ultra wide", (με ή χωρίς παύλα ανάμεσά τους), με κάνει να σκάω ένα κρυφό πονηρό χαμογελάκι, συμφωνώντας απόλυτα με το σχόλιο του ζιζικου..:p
 
Last edited:


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.794
Reaction score
11.036
Nice, ίδιες τιμές με ΑΤC. (Ξύπνα ATC!)

Ακριβά όμως για τη "σταδιακή αναβάθμιση ηχοσυστήματος" του αγαπητού φίλου μας.

Μπορεί λοιπόν εκτός από τα εξαιρετικά κλάιν μάιν (που μπορεί να χρησιμοποιήσει στο ιατρείο)...



...να πάρει για main αυτά:



https://www.helios-online.nl/shop/28-110/Midfield/MainMonitors

Μόλις 8000€/ζέυγος + ΦΠΑ.

Εντοιχισμένα εννοείται γιατί η αίσθηση των εντοιχισμένων του athens mastering δεν ξεπερνιέται εύκολα...
 









daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.395

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Μπα, θα χαρώ να δω στο γιαννάκη 5 τέτοια τεμάχια, και να δώσει σούτι σε όλα τα υπόλοιπα! ;)

Μια χαρά χώρο έχει για να στρώσει μια 5-άδα τέτχια γύρω γύρω από τη θέση ακρόασης, στα 2,3 μ το καθένα, και για πίσω ας βάλει ένα ζευγάρι s2v, για 7.x σύστημα, και όμοια s2v για άτμος.

Το θετικό είναι ότι ...προσέχει τι λέω! :)

Εύγε φλας! 8-)
 
Last edited:





costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.345
Reaction score
125.285
Kii αυτά της Μπάρμπι είναι; :tongue:
Έλαααα μωρέ, δγιό 7-άργια, τι να κλάσουν.
Μπάρμπι τζούνιορ.

Εγώ θα'παιρνα και δγιό τέτχια, να δέσει το γλυκό.
Η Μπάρμπι στο ζαχαροπλαστείο. :D
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.217
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top