Κόστος καλωδίωσης

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.259
Reaction score
8.240
Θέλω να επαναφέρω το θέμα σχετικά με το κόστος των συνοδευτικών ενός συστήματος (πχ καλώδια) ως προς την ποιότητα - απόδοση.

Μήπως δηλαδή όλα είναι εμπορικά τρικ, και λόγος επιβίωσης συγκεκριμένων εταιρειών.

Θα αναφέρω προσωπικό παράδειγμα και περιμένω την γνώμη σας.

Με την αγορά του συστήματος pro - τελικού μου (εδώ & 3 περίπου χρόνια) , προμηθεύτηκα και την παρακάτω καλωδίωση για την σύνδεσή τους:

http://www.ultimateaudio.gr/el/proi...-1/kimber-kable-tonik-balanced-xlr-1-0-m.html

Είχα συνηθίσει στην ποιότητα απόδοσης του συστήματος και ήμουν απόλυτα ευχαριστημένος.
Εδώ και μία εβδομάδα περίπου, άρχισε να πέφτει η ένταση του ενός ηχείου (μόνο στις υψηλές συχνότητες), όχι πολύ, όμως ακουστή η διαφορά. Δηλαδή ενώ πχ είχα συνηθίσει την φωνή ακριβώς στο κέντρο, αυτή μετατοπίζετο δεξιότερα πχ. Άρχισα να ανησυχώ όπως καταλαβαίνετε, και ασυναίσθητα "πείραξα" την καλωδίωση και αμέσως το πρόβλημα διορθώθηκε. Οπότε καθάρισα - έπαιξα λίγο την σχετική καλωδίωση και ησύχασα. Όμως το πρόβλημα μετά από 1 - 2 ημέρες ξανα παρουσιάστηκε οπότε αντικαθιστώ την παραπάνω με καλώδια εμπορίου ευτελούς αξίας (από το mediamarkt) τα οποία ευρίσκονταν σφραγισμένα στο σπίτι εκείνη την στιγμή.

Αμέσως το σύστημα άλλαξε πρόσωπο, σαν να ανέβηκε κατηγορία όλο το σύστημα!! Η γυναικεία φωνή αναδείχτηκε, ο ήχος έγινε πιο τρισδιάστατος, τα μπάσα πιο σφιχτά κλπ. και όλα αυτά με μια άγνωστη μάρκα κόστους των 5 περίπου ευρώ!

Τα καλώδια αυτά συμμετέχουν από χθες στο σύστημα και δεν πρόκειται να φύγουν ποτέ από εκεί!

Δεν είναι συμπτώσεις αγαπητοί μου φίλοι, όσες φορές προσπάθησα να επενδύσω σε κάτι ακριβότερο από συνοδά, απογοητεύτηκα! Το ίδιο έγινε και με τα καλώδια ηχείων μου, με φίλτρα ρεύματος, καλώδια ρεύματος κλπ.

Τώρα που διαβάζω τα χαρακτηριστικά, τα παλιά μου καλώδια είναι αυτά:

http://www.ultimateaudio.gr/el/proi...ect-1/kimber-kable-timbre-balanced-1-0-m.html
 
Last edited:

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Από τις μεγαλύτερες απάτες στο χώρο του audio τα audiophile καλώδια, έχει αναφερθεί πολλές φορές στο forum το συγκεκριμένο θέμα.

Καλές ακροάσεις!
 




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.259
Reaction score
8.240
Οι γυναίκες, παρ όλο που δεν πέρασαν και πολλές από την ζωή μου, λόγω χαρακτήρα ( & δεν ντρέπομαι να το αναφέρω), είναι το Α & το Ω! Το τρίπτυχο: Γυναίκα, αυτοκίνητο, ηχητικό σύστημα είναι το παν. Όλα τα άλλα απλώς υπάρχουν για να συντηρούν το τρίπτυχο.

Ασχέτως βαθμού ικανοποίησης, ευτυχώς έχω και από τα τρία!
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.259
Reaction score
8.240
Μην ξεχνάτε ότι είμαι 61 και κάτι ψηλά και παντρεμένος από το 1981......
[DOUBLEPOST=1485334866][/DOUBLEPOST]Και άν κρίνουμε και από τα καλώδια.... τα οικονομικά έχουν αξία.....
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.799
Reaction score
38.431
Το τρίπτυχο: Γυναίκα, αυτοκίνητο, ηχητικό σύστημα είναι το παν. Όλα τα άλλα απλώς υπάρχουν για να συντηρούν το τρίπτυχο
αναρωτιεμαι ... τι εχω κανει λαθος !?!
και εντοπιζω...οτι εχω γεννηθει (περιπου) το...
που παει η θεια κοινωνια...λολ..
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.105
Reaction score
2.740
κλαιω! περναμε καλα ρε ατιμα! και αυτο βγιανει προς τα εξω! χαχααχχααχαχχαα
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Πιθανον λερωμενες επαφες.Τα καλωδια ανεξαρτητως τιμης δεν χαλανε απο την μια στιγμη στην αλλη.Κι αν ειναι θεμα λερωμενων επαφων, θα το παθουν και τα ενεργα :D
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Θα μπορούσε κάλιστα να θεωρηθεί ως ένα καλώδιο που τονίζει τις μεσαίες, χώνει τα πρίμα στο βάθος και κόβει μπάσα. Το θέμα είναι τι αρέσει σ'εσένα. Αν το τελικό αποτέλεσμα είναι ξεκούραστο και σε ικανοποιεί, πάσο.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.259
Reaction score
8.240
Πάντως όπως και να έχει, αφού μου αρέσουν έτσι όπως τα ακούω τώρα, δεν τα πειράζω!

Κατά τα άλλα, πρώτη μου φορά εντοπίζω διαφορά στον ήχο (θετικά ή αρνητικά, δεν έχει σημασία), με τόση ευκολία, αλλάζοντας μόνο ένα καλώδιο!
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Θα μπορούσε κάλιστα να θεωρηθεί ως ένα καλώδιο που τονίζει τις μεσαίες, χώνει τα πρίμα στο βάθος και κόβει μπάσα. Το θέμα είναι τι αρέσει σ'εσένα. Αν το τελικό αποτέλεσμα είναι ξεκούραστο και σε ικανοποιεί, πάσο.
Καλώδιο που διακατέχεται από συχνοτικο ρατσισμό λοιπόν...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.724
Reaction score
126.936
Πάντως όπως και να έχει, αφού μου αρέσουν έτσι όπως τα ακούω τώρα, δεν τα πειράζω!
Μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μη λες..

Όταν με το καλό ωριμάσεις (βρίσκεσαι στο σωστό δρόμο άλλωστε, πλησιάζει η ώρα) θα πάρεις ένα άρτιο καλώδιο διασύνδεσης από τον επαγγελματικό χώρο, ένα μπελντενάκι, ένα μογκαμάκι βρε αδερφέ, με βύσματα που στην ουγια θα γράφουν νιουτρικ, και θα αρχίσεις το ψιλόβροχο στο χάι εντ (σταγονίδια σάλιου σε μέγεθος καρυδιού, γνωστά και ως ρεχες)
 

Μηνύματα
1.675
Reaction score
1.515
Χμμμ και γιατί η belden και η mogami έχουν τόσους μα τοοοοσους διαφορετικούς κωδικούς;
Και παιζουν όλοι το ίδιο;
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.879
Μηνύματα
2.880.039
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top