Ενεργά ηχεία

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
15000€ στις μέρες μας για αυτό το ψυχαναγκαστικό και ουτοπικό χόμπυ; Α-πα-πα!
Βρε αφήστε τον άνθρωπο να το μετανιώσει με την ησυχία του...:D

Σοβαρά τώρα, η πιο σωστή συμβουλή έως τώρα: Περαστικός ;)
 




Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Θα ετοιμασω κατοψη και θα σκαναρω το ε9! Μεχρι τότε σας ερωτω: χροιες κ βαθος σκηνης θα εχω με τις προτασεις σας; δεν αστειευομαι αλλα εκτιμω ιδιαιτερα τις απαντησεις ολων σας με χιουμορ.:thumbsup:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.480
Reaction score
80.076
Τι εννοείς "χροιές";

Ειναι παρεξηγημένη έννοια.

Θα ακούς αυτο που εχει η ηχογράφηση, το αρχείο , ούτε παραπάνω, ούτε παρακάτω. Αυτός ειναι ο στόχος. Όσο πιο πολυ το προσεγγίζεις τόσο καλυτερα. Όσο απομακρύνεσαι τόσο χειρότερα.
[DOUBLEPOST=1486898397][/DOUBLEPOST]Την κάτοψη φτιάξτην και βάλτην, χρειάζεται.
 
Last edited:


gonis

Luger
Μηνύματα
4.239
Reaction score
11.548
Θα ετοιμασω κατοψη και θα σκαναρω το ε9! Μεχρι τότε σας ερωτω: χροιες κ βαθος σκηνης θα εχω με τις προτασεις σας; δεν αστειευομαι αλλα εκτιμω ιδιαιτερα τις απαντησεις ολων σας με χιουμορ.:thumbsup:
Το βάθος σκηνής ειναι πονεμένη ιστορία.
Δεν θα στη δώσει κανένα ηχείο στον πλανήτη αν δεν βρεθεί στον κατάλληλο χωρο.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Μαλιστα! Ευχαριστώ νομιζω οτι κατάλαβα :thumbsdown:
Λοιπον, για τις χροιες εννοουσα τις μικρολεπτομερειες που υποψιαζεσαι οτι ο μουσικος άλλαξε θεση, φυσηξε το πνευστο κλπ. Βαθος σκηνης οτι τα βιολια ειναι μπροστα οι βιολες δεξια και ο ηχος των πνευστων κ των τυμπανων ερχεται σωστα απο το βαθος... εξαρταται απο την ηχογραφηση, οπως ειπατε; η θα πρεπει να κοιταξω σε "οντιοφαιλ" πλευρα; παιζει ρολο η προενισχυση; (μην βαρατε!):punish:
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.248
Reaction score
7.491
Χροιες δεν ειναι αυτο που περιγραφεις... αλλα δεν εχει και σημασια.

Ζηλευω τρομερα την δυνατοτητα σου να διαθεσεις τετοιο μπατζετ και το σκεπτικο σου για ενεργα το επικροτω φουλ.

Ακου τους φιλους εδω και δεν θα μετανοιωσεις τον προσανατολισμο σου αυτο.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.959
Reaction score
55.127
Θα ετοιμασω κατοψη και θα σκαναρω το ε9! Μεχρι τότε σας ερωτω: χροιες κ βαθος σκηνης θα εχω με τις προτασεις σας; δεν αστειευομαι αλλα εκτιμω ιδιαιτερα τις απαντησεις ολων σας με χιουμορ.:thumbsup:
Avantgarde Zero 1 σε χρώμα λευκό - με υψηλούς δείκτες...συζυγικής αποδοχής.

Κόρνες έχουσες τονική συμπεριφορά εξημερωμένη χάρη στην ψηφιακή επεξεργασία σήματος,ενεργό κρος,ενισχυτής 400 Watt ειδικά για την ενσωματωμένη υποβαθύφωνη μονάδα κι ενισχυτές μεσαίων & υψηλών πολωμένοι για λειτουργία σε τάξη Α με ισχύ 50 Watt -διαχειριζόμενα τα τελευταία μεγάφωνα με ευαισθησίες τάξης 105 dB στο 1 μέτρο.

Το κυριότερο πλεονέκτημα κατά τη γνώμη μου:
Δεν γίνεται υπέρβαση προϋπολογισμού,ενώ το εν λόγω πακέτο θα σου γεννήσει μάλλον την επιθυμία να βελτιώσεις την ακουστική συμπεριφορά του χώρου σου για να επιτευχθούν τα σκηνικά τρίσβαθα και η πλήρως τρισδιάστατη απεικόνιση,προτού να επιθυμούσες να ξεφορτωνόσουν το ίδιο.
Πρόκειται δηλαδή περί ισχυρά δεσμευτικής επιλογής για τον υποψήφιο χρήστη...:D
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Καταλαβα, ο χρωματισμος παιζει ρολο στη μείωση δαπανων.οκ.
Συνεπως η ταξη αλφα θα δωσει αυτο που μαλλον ηθελα να πω χροιες.οι λεπτομέρειες θα ρθουν απο την ηχογραφηση. Και το βαθος θαρθει απο τη φροντιδα χωρου.σωστα; (μιληστε ειμαι ολος αυτια)
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
To a9 δεν ειναι ηχείο που αναπαράγει πιστά το δικάναλο σήμα.
Σαν ένα μεγάλο μονοφωνικό ηχείο ένα πράγμα.
Ειλικρινά τώρα, αυτό το έχεις διαπιστώσει με ακρόαση του α9 ή το υποθέτεις από άλλες παρόμοιες περιπτώσεις ηχείων;
Έχω καταλάβει ότι έχεις ακριβότερα B&O αλλά το a9 είναι κάτι διαφορετικό, δεν είναι έτσι;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.480
Reaction score
80.076
Καταλαβα, ο χρωματισμος παιζει ρολο στη μείωση δαπανων.οκ.
Συνεπως η ταξη αλφα θα δωσει αυτο που μαλλον ηθελα να πω χροιες.οι λεπτομέρειες θα ρθουν απο την ηχογραφηση. Και το βαθος θαρθει απο τη φροντιδα χωρου.σωστα; (μιληστε ειμαι ολος αυτια)
Άσε τις χροιές στην άκρη, βαδίζεις σε επικίνδυνα μονοπάτια
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.819
Reaction score
11.093
Ωραία, πες ότι παίρνεις ένα state of the art σύστημα σαν το grimm ή το zero ή το kii ή ένα linkwitz.

1. Το πιθανότερα να μην ακολουθεί ο χώρος σου το σύστημα.
2. Το πιθανότερο να μην αρέσει το σύστημα στους φίλους σου (είναι εντυπωσιακό σε πόσο λίγο κόσμο που ρωτάω αρέσουν συστήματα σαν τα παραπάνω που είναι state of the art! Και εδώ, στο φόρουμ ;))
3. Το πιθανότερο να ακούς με αυτό παλιές / κακές παραγωγές που θα παίζουν μεν όσο πιο σωστά γίνεται αλλά όχι όσο ευχάριστα όσο π.χ. με ένα ...b&o ή ένα harbeth ή ένα LP12!

Άρα; Το χόμπυ πέθανε, ξεχάστε το, ξοδέψτε σε συνδρομές tidal, i-something και το υπόλοιπα σε μουσικές παραστάσεις, εκδρομές, αυτοκίνητα, ότι σας αρέσει τέλος πάντων!

Δε γκρινιάζω, σας λέω την αλήθεια, σαν κακό σπυρί που λέει και ο εαρ.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.480
Reaction score
80.076
Ωραία, πες ότι παίρνεις ένα state of the art σύστημα σαν το grimm ή το zero ή το kii ή ένα linkwitz.

1. Το πιθανότερα να μην ακολουθεί ο χώρος σου το σύστημα.
2. Το πιθανότερο να μην αρέσει το σύστημα στους φίλους σου (είναι εντυπωσιακό σε πόσο λίγο κόσμο που ρωτάει αρέσουν ηχεία που είναι state of the art!)
3. Το πιθανότερο να ακούς με αυτό παλιές / κακές παραγωγές που θα παίζουν μεν σωστά αλλά όχι όσο ευχάριστα όσο παίζουν π.χ. με ένα ...b&o ή ένα harbeth ή ...

Άρα; Το χόμπυ πέθανε, ξεχάστε το, ξοδέψτε σε συνδρομές tidal, i-something και το υπόλοιπα σε μουσικές παραστάσεις, εκδρομές, αυτοκίνητα, ότι σας αρέσει τέλος πάντων!

Δε γκρινιάζω, σας λέω την αλήθεια, σαν κακό σπυρί που λέει και ο εαρ.
Παλι γκρινιάζεις, παλι γκρινιάζεις, τι θα κάνουμε με σένα;
(Συμφωνώ βεβαίως...)
 

Μηνύματα
691
Reaction score
1.102
Απο την εμπειρία σας, ο χωρος σ` ενα τυπικο σαλονι 40τμ με ενεργα που μου προτεινατε ποσο ρολο παιζει; 50 60 70 80 90%;
Να μην πεταμε οτι λεφτα εμειναν.
Θενκσ ντιμιφουτ και οι λοιποι για τις απαντησεις σας.και η σιωπη καποιων ηταν εκκωφαντικη
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.480
Reaction score
80.076
χωρος σ` ενα τυπικο σαλονι 40τμ με ενεργα που μου προτεινατε ποσο ρολο παιζει; 50 60 70 80 90%;
Άπειρο...
Θενκσ ντιμιφουτ και οι λοιποι για τις απαντησεις σας.και η σιωπη καποιων ηταν εκκωφαντικη
Γιου αρ γελκαμ.
Μην ανησυχείς, θα μιλήσουν :D
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.537
Members
37.949
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top