Epson EH-TW 7300/9300


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
epson 9300 ή JVC 5000;
υπάρχει κανενα συγκριτικό ή καποιος που είδε και τους 2;
υπαρχουν και οι δυο στην avart, αν θες να πας να τους δεις διπλα διπλα, να συγγρινης αμεσα! για μενα ειναι καλυτερος ο jvc
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
υπαρχουν και οι δυο στην avart, αν θες να πας να τους δεις διπλα διπλα, να συγγρινης αμεσα! για μενα ειναι καλυτερος ο jvc
ευχαριστώ για την ενημέρωση!
δυστυχώς ειμαι Θεσσαλονίκη.
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
δεν κανεις λαθος, καλα τα λες, τον 5500 εχει! αλλα δεν το ειπα γιατι ειναι ιδιοι στην εικονα, μονο στην κινηση αλλαζουν, εχει καλυτερη κινηση ο 5500! αλλα και να εχει θα ειναι μικρη η διαφορα, απλα για να παρει μια ιδεα.....
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
υπαρχουν και οι δυο στην avart, αν θες να πας να τους δεις διπλα διπλα, να συγγρινης αμεσα! για μενα ειναι καλυτερος ο jvc
περιγραφικά, σε ποια σημεία;
βαθύτερο μαυρο;
 


Μηνύματα
497
Reaction score
120
Ότι είπε ο susano lx90 +ευκρίνεια. Τουλάχιστον ο X5000 που έχω και έχω δει δίπλα του.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
Η ουσιαστική διαφορά του jvc 5500 με τον 5000 είναι το καλύτερο input lag για gamers, το ελαφρώς περισσότερο φως και το καλύτερο optimisation για hdr, αν κι ακόμα είναι αρκετά μακρυά απ' τα αποτελέσματα που μπορεί να πετύχει ένα έμπειρος χρήστης με τα σωστά εργαλεία.
Απ' την άλλη ο epson προσφέρει επιλογές που συναντάμε σε ακριβότερα μοντέλα της jvc σε χαμηλότερη τιμή. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υστερεί σε ευκρίνεια και φως, αν και δεν έκανα Α-Β σύγκριση.
Σίγουρα υστερεί σε μαύρο κι ως εκ τούτου σε contrast.
Αν κάποιος έχει στο μυαλό το uhd και το hdr, μια σίγουρα πονεμένη ιστορία, ο epson είναι σε πλεονεκτικότερη θέση, καθώς διαθέτει χρωματικό φίλτρο για dci, λειτουργία δυναμικής ίριδας σε hdr mode (δε δουλεύει στους jvc), περισσότερες επιλογές για προσομοίωση του master.
 


Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Η ουσιαστική διαφορά του jvc 5500 με τον 5000 είναι το καλύτερο input lag για gamers, το ελαφρώς περισσότερο φως και το καλύτερο optimisation για hdr, αν κι ακόμα είναι αρκετά μακρυά απ' τα αποτελέσματα που μπορεί να πετύχει ένα έμπειρος χρήστης με τα σωστά εργαλεία.
Απ' την άλλη ο epson προσφέρει επιλογές που συναντάμε σε ακριβότερα μοντέλα της jvc σε χαμηλότερη τιμή. Δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι υστερεί σε ευκρίνεια και φως, αν και δεν έκανα Α-Β σύγκριση.
Σίγουρα υστερεί σε μαύρο κι ως εκ τούτου σε contrast.
Αν κάποιος έχει στο μυαλό το uhd και το hdr, μια σίγουρα πονεμένη ιστορία, ο epson είναι σε πλεονεκτικότερη θέση, καθώς διαθέτει χρωματικό φίλτρο για dci, λειτουργία δυναμικής ίριδας σε hdr mode (δε δουλεύει στους jvc), περισσότερες επιλογές για προσομοίωση του master.
Προσωπικά (και νομίζω και αρκετοί φίλοι) το hdr και το uhd, με αφήνει παγερά αδιάφορο, λόγω ότι δεν υπάρχει ακόμα αρκετό περιεχόμενο. Αν υπάρξουν 1-2 χιλιάδες ταινίες τότε θα αρχίσει να με απασχολεί.

Με ενδιαφέρει ποιος παίζει και χειρίζεται καλύτερα 1080p αρχεία, που είναι το περιεχόμενο που θα καλείται να αναπαράγει ο προβολέας.

Από όσα αναφέρεται και χωρίς να έχω δει κανέναν, καταλαβαίνω οτι με τα παραπάνω δεδομένα, καλύτερη επιλογή θα ήταν ένας JVC 5000.
[DOUBLEPOST=1492028452][/DOUBLEPOST]
Προσωπικά (και νομίζω και αρκετοί φίλοι) το hdr και το uhd, με αφήνει παγερά αδιάφορο, λόγω ότι δεν υπάρχει ακόμα αρκετό περιεχόμενο. Αν υπάρξουν 1-2 χιλιάδες ταινίες τότε θα αρχίσει να με απασχολεί.

Με ενδιαφέρει ποιος παίζει και χειρίζεται καλύτερα 1080p αρχεία, που είναι το περιεχόμενο που θα καλείται να αναπαράγει ο προβολέας.

Από όσα αναφέρετε και χωρίς να έχω δει κανέναν από τους 2, καταλαβαίνω οτι με τα παραπάνω δεδομένα, καλύτερη επιλογή θα ήταν ένας JVC 5000.
 

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
σίγουρα ο 5500 παίζει καλυτέρα απο τον 5000 σε 1080p .
το θέμα ειναι καθαρά οικονομικής φύσης το τι θα ειπελεξεις.
4500 εχει ο JVC 5500
δεν ξερω ποσο εχει πλέον ο jvc5000
3κατι ο επσον 9300
μην κρυβόμαστε πισω απο δακτυλάκι μας ...
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.251
Reaction score
8.782
σίγουρα ο 5500 παίζει καλυτέρα απο τον 5000 σε 1080p .
το θέμα ειναι καθαρά οικονομικής φύσης το τι θα ειπελεξεις.
4500 εχει ο JVC 5500
δεν ξερω ποσο εχει πλέον ο jvc5000
3κατι ο επσον 9300
μην κρυβόμαστε πισω απο δακτυλάκι μας ...
Γιατί παίζει καλύτερα ο 5500 απ' τον 5000; Αν δεν είσαι gamer ουσιαστικά ίδια μηχανάκια είναι.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
σε ολα υπαρχει συμβιβασμος...

ακομα και jvc να παρεις συμβιβαζεσαι με το μικρο μοντελο.....γιατι η ναυαρχιδα παιζει καλυτερα..

οποτε κοιτα το οικονομικο σου...
 

Μηνύματα
7.239
Reaction score
4.621
μου έδωσε την εντύπωση καλύτερης κίνησης και λιιγο περισσότερο φως ...
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
500€ διαφορά έχει ο jvc dla 5000 από τον Epson 9300. Οπότε μπορεί κάποιος να τους συγκρίνει.

Ενώ ο jvc 7000 έχει ~2k διαφορά με τον jvc 5000. Προσωπικά, δεν νομίζω η διαφορά στην ποιότητα εικόνας, μεταξύ 5000 και 7000, να αξίζει την χρηματικη διαφορά. Απλά στον 7000 παίρνουμε λίγο καλύτερο μηχανάκι.
 

Nelsy

Ιεράπετρα
Μηνύματα
5.204
Reaction score
2.874

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Αν ισχύει και δεν είναι το γνωστό και σύνηθες σε αυτές τις περιπτώσεις 'εκ παραδρομής' τότε στα 5Κ ο Jvc dla-x7000 είναι σούπερ τιμή:http://www.projectorcenter.gr/vinteoprovoleis/home-cinema
Καλη είναι η τιμή του, αλλά 5000€ αυτή την εποχή είναι αδύνατο να μαζευτούν. τα όνειρα όμως δεν κοστίζουν.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.644
Μηνύματα
2.870.561
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top