Αλλαγή αντιβαρου σε βραχίονα?

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ξερει κάποιος καλός κύριος αν και κατα ποσο αλλαζει η μάζα ενος βραχίονα αν αλλαχτεί το αντίβαρο?

Ευχαριστώ πολύ
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Ξερει κάποιος καλός κύριος αν και κατα ποσο αλλαζει η μάζα ενος βραχίονα αν αλλαχτεί το αντίβαρο?

Ευχαριστώ πολύ
https://ufile.io/iblnm

Δες αυτό που ανέβασα.

Ομως να θυμάσαι ότι όσο αυξάνεις το βάρος του βαριδιού τόσο αυξάνεις και την τριβή των ρουλεμάν του βραχίονα.
 
Last edited:


Μηνύματα
100
Reaction score
17
Το θετικο ειναι οτι θελω να το ελαφρύνω
θα σας απαντησω επιστημονικα ως μηχανολόγος μηχανικος και όχι σαν "hi-endιστας". Το μετρο της μαζας που χρησιμοποιούμε συνηθως είναι το βαρος. επομένως αν βαλετε ένα αντιβαρο ιδιου βαρους, η μαζα δεν θα μεταβληθεί. αντίθετα αν βαλετε κατι ελαφρυτερο θα μειωθεί. Επιπλέον σε τετοιου μικρου μεγέθους βαρη τα ρουλεμάν του βραχιωνα δεν νομιζω ότι κινδυνευουν από κατι.
[DOUBLEPOST=1492720764][/DOUBLEPOST]
θα σας απαντησω επιστημονικα ως μηχανολόγος μηχανικος και όχι σαν "hi-endιστας". Το μετρο της μαζας που χρησιμοποιούμε συνηθως είναι το βαρος. επομένως αν βαλετε ένα αντιβαρο ιδιου βαρους, η μαζα δεν θα μεταβληθεί. αντίθετα αν βαλετε κατι ελαφρυτερο θα μειωθεί. Επιπλέον σε τετοιου μικρου μεγέθους βαρη τα ρουλεμάν του βραχιονα δεν νομιζω ότι κινδυνευουν από κατι.
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
και τότε πώς θα ισορροπεί ο βραχίονας;
- επίσης με την αλλαγή μάζας θα αλλάξει και το ταίριασμα της κεφαλής όσον αφορά την ενδοτικότητά της
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
Η μάζα θα μεταβληθεί ελάχιστα έως καθόλου, καθώς η συγκεκριμένη βρίσκεται πολύ κοντά στο υπομόχλιο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Είναι εντελώς άλλο το συνολικό, φυσικό, μέγεθος του βάρους του βραχίονα και άλλο το αναφερόμενο στα τεχνικά του χαρακτηριστικά ως <<ενεργός μάζα>>.
Αυτή (ενεργή μάζα) είναι το μέτρο της αδράνειας του βραχίονα ως προς την κίνηση του στον κάθετο και οριζόντιο άξονα.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.407
Reaction score
50.361
Η μάζα θα μεταβληθεί ελάχιστα έως καθόλου, καθώς η συγκεκριμένη βρίσκεται πολύ κοντά στο υπομόχλιο.
- sory για το μικρό off-topic , αλλά εάν η αλλαγή βάρους είναι μακριά από το υπομόχλιο ( πχ άλλο headcel όπου και εάν γίνεται ) , επιφέρει αλλαγή ενεργούς μάζας ;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.048
Reaction score
20.453
Ναι, υπό την προϋπόθεση πως τα δύο headshell έχουν σημαντικά διαφορετικό βάρος μεταξύ των. Αν έχουν πάνω-κάτω το ίδιο, δεν αλλάζει κάτι.

Η ενεργός μάζα του βραχίονα είναι αυτή που αντιστοιχεί στη ροπή αδρανείας που εφαρμόζεται στο σημείο έδρασης της βελόνας. Πρακτικά και για παράδειγμα, πες ότι ο βραχίονάς σου προδιαγράφεται με ενεργό μάζα 10gr. Αν πάρεις 5gr πλαστελίνη και την τοποθετήσεις πάνω στο headshell, ακριβώς πάνω από το σημείο έδρασης της βελόνας, ο βραχίονας πλέον θα έχει ενεργό μάζα 15gr.

Αν τώρα πάρεις αυτή την πλαστελίνη και τη μορφοποιήσεις σαν δακτυλίδι και την φορέσεις στο βραχίονα, ώστε να σέρνει μπρος - πίσω, όσο αυτό το δαχτυλίδι πλησιάζει το υπομόχλιο, τόσο θα ελαττώνεται η ενεργός μάζα του συστήματος, ενώ αν φτάσει πάνω από το υπομόχλιο, πρακτικά δεν θα επηρεάζει καθόλου τον βραχίονα, ο οποίος θα έχει επιστρέψει στα 10gr - και κάτι (αμελητέο), μιας και θεωρητικά είναι αδύνατο να συγκεντρωθεί όλη η πλαστελίνη ακριβώς επάνω στο υπομόχλιο.
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
και τότε πώς θα ισορροπεί ο βραχίονας;
Μάλλον θα έχει μικρή μάζας κεφαλή και με το βαρίδι σχεδόν κολλητά στο pivot δεν θα έχει την VTF που θέλει. (Μάλλον θέλει παραπάνω)
Αλλιώς εάν το ελαφρύνει για να το απομακρύνει από το pivot, ναι μεν θα ισορροπήσει, αλλά θα αυξήσει την αδράνεια του βραχίωνα, κάτι που δεν το θέλουμε.
 


Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Ει
και τότε πώς θα ισορροπεί ο βραχίονας;
Ειναι ο alphason .ο οποιος ειχε απο μαμα 3 διαφορετικα ,οπου η προταση της εταιρίας ηταν το μεσαίο..
Εγω εχω το μεγάλο κ δε μου κάνει...
[DOUBLEPOST=1492798109][/DOUBLEPOST]
- επίσης με την αλλαγή μάζας θα αλλάξει και το ταίριασμα της κεφαλής όσον αφορά την ενδοτικότητά της
Ολα αυτα θα μετρηθούν κ θα ειναι ολα οπως πρέπει
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Μάλλον θα έχει μικρή μάζας κεφαλή και με το βαρίδι σχεδόν κολλητά στο pivot δεν θα έχει την VTF που θέλει. (Μάλλον θέλει παραπάνω)
Αλλιώς εάν το ελαφρύνει για να το απομακρύνει από το pivot, ναι μεν θα ισορροπήσει, αλλά θα αυξήσει την αδράνεια του βραχίωνα, κάτι που δεν το θέλουμε.
Αυτο ακριβως θρλω να κανω..
Το βαρίδι κολαει στο pivot και δεν μπορει να κανει ολοκληρη την κινηση ο βραχιονας..
[DOUBLEPOST=1492798461][/DOUBLEPOST]
Μήπως έχεις κανένα ΜΚ2 και έχεις ξεχάσει το additional counterweight πίσω από τον βραχίωνα?
Οχι δεν ειναι αυτο το πικάπ
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Στη συσκευασία της κεφαλής δεν συμπεριλαμβανόταν επιπλέον λαμάκι για αύξηση βάρους?
 

Μηνύματα
2.748
Reaction score
1.380
Στη συσκευασία της κεφαλής δεν συμπεριλαμβανόταν επιπλέον λαμάκι για αύξηση βάρους?
Αν και ξεφεύγω απο το θεμιτό ,ναι εχω λαμακι 2 γραμμάρια ..
Παλι όμως ειναι σουζα ο βραχίονας ..
Αν βαλω συν βιδες ποιο βαριές..συν να παω την κεφαλή οσο πιο πισω.. τοτε ειμαι εκτος του επιθυμητού σε χερτζ..
Οπότε δεν ειναι ευκολότερο ενα βαρίδι ελαφρύτερο?

Υπάρχει καποιο καταστημα εντος συνόρων για 5πινο θηλυκό για να βαλω στον alphason;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχω ένα βαράκι περίσσευμα 5 γραμμαρίων, από ζυγοστάθμιση τροχού. Να στο στείλω;
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Αν και ξεφεύγω απο το θεμιτό ,ναι εχω λαμακι 2 γραμμάρια ..
Παλι όμως ειναι σουζα ο βραχίονας ..
Αν βαλω συν βιδες ποιο βαριές..συν να παω την κεφαλή οσο πιο πισω.. τοτε ειμαι εκτος του επιθυμητού σε χερτζ..
Οπότε δεν ειναι ευκολότερο ενα βαρίδι ελαφρύτερο?

Υπάρχει καποιο καταστημα εντος συνόρων για 5πινο θηλυκό για να βαλω στον alphason;

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια!
Την κεφαλή δεν μπορείς να την πας ποιο πίσω γιατί θα είσαι εκτός ευθυγράμμισης.
Όταν είχα το ίδιο θέμα με εσένα, με έναν RB-300, είχα παραγγείλει σε φίλο μου τορναδόρο βαράκια.

Πριν από χρόνια είχα αγοράσει ένα τέτοιο, από την εδώ αντιπροσωπεία, και έφτιαξα μια δική μου καλωδίωση.
http://www.vandenhul.com/products/accessories/the-tac-tone-arm-connector
 

Μηνύματα
4.219
Reaction score
2.247
Αυτο ακριβως θρλω να κανω..
Το βαρίδι κολαει στο pivot και δεν μπορει να κανει ολοκληρη την κινηση ο βραχιονας..
[DOUBLEPOST=1492798461][/DOUBLEPOST]
Οχι δεν ειναι αυτο το πικάπ
Στείλε ένα mail εδώ και ρώτα εάν έχουν κάτι σχετικό. Η διάμετρος σε ενδιαφέρει κατ'αρχάς (Thanks Peter)
Είναι καλοσχεδιασμένα και κατεβάζουν και το κέντρο βάρους της συνεδρίας, που στον δικό σου τον βραχίωνα
που το έχει ψηλά μόνο καλό μπορεί να κάνει

https://www.retrotone.co.uk/product-category/counterweights/
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top