Μικρές απορίες - σύντομες απαντήσεις (IT related)






Μηνύματα
112
Reaction score
43
Τα περισσότερα μόντεμ/ρούτερ έχουν μέσα από τη σελίδα διαχείρισης πλήκτρο αποσύνδεσης/σύνδεσης του DSL. Κοίταξέ το στο δικό σου, μήπως αποφύγεις την επανεκκίνηση. .
Oντως αυτή ειναι η λυση, στο μεταξυ μου το ειπε και ένας αλλος φιλος. Μπαινεις στη σελιδα του ρουτερ και πατας reboot.
Θενκς!
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αναζωογόνηση παλιού Laptop για βοηθητική χρήση on the move

Καλό απόγευμα σε όλους

Έχω ένα παλιό Laptop, ένα Acer Aspire 1524WLMi, αγορασμένο από το ΠΛΑΙΣΙΟ πριν 10-11 χρόνια. Είναι χτισμένο πάνω σε μια μητρική custom, φτιαγμένη φυσικά για την Acer (ο κατασκευαστής της άγνωστος, μάλλον κάποιος από τους 3-4 που υπάρχουν στην υφήλιο και κατασκευάζουν μητρικές γι' αυτού του είδους τη χρήση) και έναν επεξεργαστή AMD Athlon 64 3200+ στα 2.2.GHz. Φορούσε και φοράει ακόμα Windows XP Home 32-bit. Με συνόδεψε επί περίπου 2 χρόνια στο εξωτερικό, όπου το χρησιμοποιούσα για επαγγελματικούς λόγους και με περιορισμένη χρηστικότητα, ως PC - μόνο κειμενογράφος, ηλεκτρονική αλληλογραφία, αποθήκευση των επαγγελματικών φωτογραφιών, Skype (για να μιλάω με την οικογένεια φτηνά), λίγη διαδικτυακή μουσική τις Κυριακές που ξεκουραζόμουνα κ.α. παρόμοια.

Το είχα πάρει με ενσωματωμένο σκληρό των 80GB, έναν PATA/IDE (της Hitachi, αν θυμάμαι καλά), ο οποίος κάποια στιγμή άρχισε να δείχνει σημάδια "παράδοσης του πνεύματος" και τον άλλαξα πριν 6 περίπου χρόνια με έναν Western Digital Scorpio Blue WD1600BEVE των 160GB (τα χαρακτηριστικά του από την επίσημη ιστοσελίδα της Western Digital σε μορφή PDF μπορείτε να τα δείτε εδώ).

Παράλληλα, αύξησα και την RAM, με την οποία τον είχα αγοράσει, από τα 512 στα 1024MB (1GB). Φορούσε και φοράει φυσικά DIMMs DDR333 (DDR400 τώρα), αφού αυτή είναι η προδιαγραφή της μητρικής του. Πριν λίγες μέρες παράγγειλα στο ebay δυο DIMMs των 1024MB, με σκοπό να την αυξήσω ακόμα παραπάνω στα 2GB, μπας και τον κάνω λίγο πιο "πεταχτό". Ήταν πολύ φτηνά, γύρω στα 8 ευρώ, και θεώρησα ότι ακόμα και αν δεν προσφέρουν κάτι, το κόστος ήταν ελάχιστο για το ρίσκο που έπαιρνα, ώστε να δοκιμάσω την αντικατάσταση.

Επειδή είναι καλοφτιαγμένος και ανθεκτικός ως κατασκευή και παράλληλα έχει αποδειχθεί σκυλί, θέλω να τον κρατήσω για βασική χρήση εκτός σπιτιού (π.χ. στις σύντομες επισκέψεις μου στην εξοχή ή κάπου αλλού), με την σκέψη να τον κάνω λίγο πιο γρήγορο και πιο εύχρηστο για τα βασικά.

Μια από τις επιδιώξεις μου είναι η διερεύνηση για την αναγκαιότητα αλλαγής του δίσκου συστήματος με κάποιον πιο γρήγορο. Δυστυχώς το πρωτόκολλο PATA/IDE, με το οποίο είναι φτιαγμένος, δεν επιτρέπει τη μετάβαση σε πιο γρήγορο SATA ή σε SATA SSD. Ωστόσο, ψάχνοντας, έχω βρει στο ebay, αλλά και στην Ελλάδα SSD με σύνδεση PATA. Στο ebay (και στο aliexpress) υπάρχουν πολλοί, με κόστος που κυμαίνεται από 65 μέχρι 80 ευρώ, π.χ. αυτός, για τα 128GB - γιατί για λιγότερο δεν το συζητάω, ενώ στην Ελλάδα βρίσκω άλλου κατασκευαστή και αρκετά πιο ακριβούς, γύρω στα 140 ευρώ (υπάρχουν και σε χωρητικότητα των 240GB, αλλά ξεπερνάνε το 200άρι και δε νομίζω να αξίζει καν τον κόπο να το συζητώ).

Ανάμεσα στις δυο επιλογές (εξωτερικό [ebay-aliexpress] και Ελλάδα) υπάρχει σημαντική διαφορά στις προδιαγραφές των ταχυτήτων ανάγνωσης/εγγραφής στα προσφερόμενα μοντέλα. Αυτό που προσφέρεται στην Ελλάδα προδιαγράφεται με ταχύτητα ανάγνωσης μέσων 285 MB/s και ταχύτητα γραφής μέσων 275 MB/s, ενώ αυτά που υπάρχουν στο εξωτερικό δίνουν ταχύτητες πολύ χαμηλότερες (90 MB/s και 26 MB/s, αντίστοιχα), που ταιριάζουν με τις ταχύτητες που προδιαγράφονται από το πρωτόκολλο PATA.

Μετά από όλα τα παραπάνω και προκειμένου να σχεδιάσω καλύτερα την ποθητή αναζωογόνηση του Laptop, προκύπτουν οι εξής ερωτήσεις:

1. Λειτουργικό
Α. Είναι προφανές ότι θα εγκαταλείψω τα XP. Το ερωτηματικό είναι αν συνίσταται να πάω σε 7άρια (για παραπάνω, το θεωρώ χαμένο κόπο, γιατί θα μπλέξω με τους drivers λόγω παλιού hardware, που ίσως παρουσιάσει δυσκολίες ακόμα και στα 7άρια). Ή να εγκαταλείψω τελείως την ιδέα για Windows και να πάω απευθείας σε κάποιο Linux Mint?

Β. 32-bit ή 64-bit? Ο Επεξεργαστής επιτρέπει εγκατάσταση 64-bit. Εκεί που ίσως έχω πρόβλημα είναι η ποσότητα της RAM. Όπως έγραψα, αναμένω εντός των ημερών την παραλαβή των δυο καινούργιων DIMMs, που θα προσδώσουν τη μέγιστη δυνατή μνήμη στο Laptop (2GB). Θα είναι αρκετή για λειτουργικό 64-bit, όποιο κι αν είναι αυτό - Windows ή Linux?

2. Αλλαγή δίσκου συστήματος
Να μείνω στον υπάρχοντα WD1600BEVE ή να πάω σε SSD PATA? Κι αν συνίσταται να πάω σε SSD, τι να προτιμήσω, τον ακριβό στην Ελλάδα ή τον φτηνότερο του εξωτερικού?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Κάθε συμβουλή σας πολύτιμη.

Υ.Γ.:
Το θέμα το συζητώ και στο διπλανό φόρουμ, αλλά ασφαλώς με ενδιαφέρουν οι συμβουλές των μελών του AVsite.

Συγγνώμη για το μήκος του μηνύματος, αλλά θεώρησα ότι καλό είναι να το βάλω εδώ, αφού υπάρχει το νήμα, ώστε να μην ανοίγω καινούργιο.
 

Μηνύματα
301
Reaction score
578
Λειτουργικό 32Bit, δεν υπάρχει λόγος για 64Bit με 2G RAM.
Δοκίμασε το Linux mint, αν σε βόλεψη μείνε σε αυτό, αλλιώς 7, και μονο αν δεις οτι τα 7 είναι πολύ βαριά τοτε ΧΡ.
PATA μην περιμένεις ταχύτητες πάνω απο 100-120ΜΒ/Sec, οπότε αν πας σε PATA SSD αν εχεις 90MB read είσαι ΟΚ. Εκει που κερδίζουν η SSD είναι στο access time.
Για τους δίσκους δεν έχω καμιά γνώμη, δεν ειχα ποτε PATA SSD, οπότε οτι πάρεις θα είναι μια νέα εμπειρία, ελπίζω προς το καλύτερο.
 


Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
μην κανεις τιποτα παραπανω εκτος απο την προσθηκη της μνημης (τελικα δουλεψαν οι μνημες?) μεχρι 4gb,64bit λειτουργικο δεν χρειαζεται,ενω πηγαινε και στα windows 7. Το ιδιο ειχα κανει και εγω σε λαπτοπ σχεδον δεκαετιας και δουλευει μια χαρα για σερφαρισμα,να τρεχει foobar και spotify.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
μην κανεις τιποτα παραπανω εκτος απο την προσθηκη της μνημης (τελικα δουλεψαν οι μνημες?) μεχρι 4gb,64bit λειτουργικο δεν χρειαζεται,ενω πηγαινε και στα windows 7. Το ιδιο ειχα κανει και εγω σε λαπτοπ σχεδον δεκαετιας και δουλευει μια χαρα για σερφαρισμα,να τρεχει foobar και spotify.
Ευχαριστώ πολύ!
Τις μνήμες των 2GB τις περιμένω, δεν έχουν φτάσει ακόμα.

Δεν βλέπω το λόγο γιατί να μη δουλέψουν, είναι ακριβώς ίδιες με αυτές που φοράει τώρα, μόνο η χωρητικότητα αλλάζει.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αναζωογόνηση παλιού Laptop για βοηθητική χρήση on the move
...
Η συνέχεια

Καλό απόγευμα σε όλους

Ακολουθώντας λίγο την πεπατημένη, έκανα χθες το πρώτο βήμα για να αναζωογονήσω το laptop.

Αγόρασα ένα κλειδί (με πολύ μικρό κόστος) για Windows 7 Pro 32-bit και προχώρησα σε καθαρή εγκατάστασή τους στο εν λόγω laptop. Η εγκατάσταση έγινε κανονικά και πλήρης, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο hardware. Αναγνωρίστηκαν σχεδόν όλα τα υποσυστήματα, πλην αυτού του Wi-Fi, για το οποίο έμαθα ότι ο κατασκευαστής έχει ήδη κλείσει, οπότε δεν υπάρχουν drivers πουθενά για Windows 7 και πάνω. Μικρό το κακό, που λύνεται εύκολα και με ελάχιστο κόστος (περίπου 3-5 ευρώ) με την αγορά μιας USB "κάρτας" ασύρματης σύνδεσης.

Ωστόσο, αντιμετωπίζω ένα συγκεκριμένο προβληματάκι.

Μετά την εγκατάσταση ξεκίνησα να του περνάω τις ενημερώσεις, όπως αυτές εμφανίστηκαν στο Windows Updates. Αργά-αργά, πέρασα όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις, πάνω από 190 διαθέσιμες, ωστόσο η τελευταία που είναι η αναβάθμιση του Internet Explorer στην έκδοση 11, δε θέλει να εγκατασταθεί με κανένα τρόπο, όσες προσπάθειες κι αν έχω κάνει (9 τουλάχιστον προσπάθειες αποτυχημένης εγκατάστασης του I.E. 11 βλέπω καταγραμμένες στο update history του υπολογιστή).

Παράλληλα, όταν ανοίγω το Control Panel του υπολογιστή και προσπαθώ να βρω έστω την προηγούμενη έκδοση του I.E. προκειμένου να την βάλω στην επιφάνεια εργασίας ως συντόμευση, αδυνατώ να την εντοπίσω.
Όταν λαμβάνω μήνυμα στην οθόνη μου, που λέει ότι η εγκατάσταση απέτυχε, βλέπω ταυτόχρονα και ένα σφάλμα με κωδικό 9C48.
Αν προσπαθήσω να αναζητήσω βοήθεια, κάνοντας κλικ πάνω στο "get help for this error", το αναδυόμενο παράθυρο της βοήθειας που εμφανίζεται, γράφει:
0 results for "WindowsUpdate_00009C48" "WindowsUpdate_dt000"

Suggestions
•Check your spelling
•Try a different phrase
κλπ. κλπ.

Ακόμα κι αν προσπαθήσω να επαναλάβω την εγκατάσταση της ενημέρωσης κάνοντας κλικ πάνω στο "Try again", καταλήγω στο ίδιο αποτέλεσμα.

Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά έχω κολλήσει κάπου ανάμεσα στην αδυναμία αναβάθμισης του I.E. και την δυνατότητα χρήσης του, έστω και με την υπάρχουσα έκδοση.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ευχαριστώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Για το Wi-Fi, είναι πιθανό να λειτουργήσουν τα drivers των XP ή κάποια generic των 7. Απο το Device Manager.
Όσον αφορά το IE, γιατί να το χρησιμοποιήσεις;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Η συνέχεια

Καλό απόγευμα σε όλους

Ακολουθώντας λίγο την πεπατημένη, έκανα χθες το πρώτο βήμα για να αναζωογονήσω το laptop.

Αγόρασα ένα κλειδί (με πολύ μικρό κόστος) για Windows 7 Pro 32-bit και προχώρησα σε καθαρή εγκατάστασή τους στο εν λόγω laptop. Η εγκατάσταση έγινε κανονικά και πλήρης, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα στο hardware. Αναγνωρίστηκαν σχεδόν όλα τα υποσυστήματα, πλην αυτού του Wi-Fi, για το οποίο έμαθα ότι ο κατασκευαστής έχει ήδη κλείσει, οπότε δεν υπάρχουν drivers πουθενά για Windows 7 και πάνω. Μικρό το κακό, που λύνεται εύκολα και με ελάχιστο κόστος (περίπου 3-5 ευρώ) με την αγορά μιας USB "κάρτας" ασύρματης σύνδεσης.

Ωστόσο, αντιμετωπίζω ένα συγκεκριμένο προβληματάκι.

Μετά την εγκατάσταση ξεκίνησα να του περνάω τις ενημερώσεις, όπως αυτές εμφανίστηκαν στο Windows Updates. Αργά-αργά, πέρασα όλες τις διαθέσιμες ενημερώσεις, πάνω από 190 διαθέσιμες, ωστόσο η τελευταία που είναι η αναβάθμιση του Internet Explorer στην έκδοση 11, δε θέλει να εγκατασταθεί με κανένα τρόπο, όσες προσπάθειες κι αν έχω κάνει (9 τουλάχιστον προσπάθειες αποτυχημένης εγκατάστασης του I.E. 11 βλέπω καταγραμμένες στο update history του υπολογιστή).

Παράλληλα, όταν ανοίγω το Control Panel του υπολογιστή και προσπαθώ να βρω έστω την προηγούμενη έκδοση του I.E. προκειμένου να την βάλω στην επιφάνεια εργασίας ως συντόμευση, αδυνατώ να την εντοπίσω.
Όταν λαμβάνω μήνυμα στην οθόνη μου, που λέει ότι η εγκατάσταση απέτυχε, βλέπω ταυτόχρονα και ένα σφάλμα με κωδικό 9C48.
Αν προσπαθήσω να αναζητήσω βοήθεια, κάνοντας κλικ πάνω στο "get help for this error", το αναδυόμενο παράθυρο της βοήθειας που εμφανίζεται, γράφει:
0 results for "WindowsUpdate_00009C48" "WindowsUpdate_dt000"

Suggestions
•Check your spelling
•Try a different phrase
κλπ. κλπ.

Ακόμα κι αν προσπαθήσω να επαναλάβω την εγκατάσταση της ενημέρωσης κάνοντας κλικ πάνω στο "Try again", καταλήγω στο ίδιο αποτέλεσμα.

Με αυτό τον τρόπο ουσιαστικά έχω κολλήσει κάπου ανάμεσα στην αδυναμία αναβάθμισης του I.E. και την δυνατότητα χρήσης του, έστω και με την υπάρχουσα έκδοση.

Μπορεί κάποιος να βοηθήσει;
Ευχαριστώ.
Μπορείς να δοκιμάσεις ένα από αυτά τα δύο (καταλήγουν ουσιαστικά στο ίδιο):
https://www.sevenforums.com/windows-updates-activation/349649-windows-update-error-code-9c48.html
https://answers.microsoft.com/en-us...explorer/0413e56f-9146-4fc8-a1b4-ab0cdde372b0

Ξεκίνα με το πρώτο, μια και είναι φρεσκοστημένο το σύστημα, ώστε να μην κάνεις όλους τους ελέγχους από την αρχή.
 

Μηνύματα
301
Reaction score
578
Για το Wi-Fi, είναι πιθανό να λειτουργήσουν τα drivers των XP ή κάποια generic των 7. Απο το Device Manager.
Όσον αφορά το IE, γιατί να το χρησιμοποιήσεις;
Οπως εγραψε ο Zizik, η πρώτη μου επιλογή θα ήταν drivers απο XP, αν αποτύχει τότε boot απο linux Και ενα lspci για να δεις ποια κάρτα wifi εχεις και μετά google για drivers.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Για το Wi-Fi, είναι πιθανό να λειτουργήσουν τα drivers των XP ή κάποια generic των 7. Απο το Device Manager.
Όσον αφορά το IE, γιατί να το χρησιμοποιήσεις;
Οπως εγραψε ο Zizik, η πρώτη μου επιλογή θα ήταν drivers απο XP, αν αποτύχει τότε boot απο linux Και ενα lspci για να δεις ποια κάρτα wifi εχεις και μετά google για drivers.
Καλησπέρα - λίγο καθυστερημένη, βέβαια - και ευχαριστώ για τις συμβουλές.
Το θέμα του Wi-Fi έχει λυθεί, όπως έγραψα, με ένα USB Wi-Fi adapter των 4,5 ευρώ. Απλά αγνοώ την ύπαρξη του ενσωματωμένου κι εκεί τελειώνει το θέμα.
Μπορείς να δοκιμάσεις ένα από αυτά τα δύο (καταλήγουν ουσιαστικά στο ίδιο):
https://www.sevenforums.com/windows-updates-activation/349649-windows-update-error-code-9c48.html
https://answers.microsoft.com/en-us...explorer/0413e56f-9146-4fc8-a1b4-ab0cdde372b0

Ξεκίνα με το πρώτο, μια και είναι φρεσκοστημένο το σύστημα, ώστε να μην κάνεις όλους τους ελέγχους από την αρχή.
Όσον αφορά στο πρόβλημα που ανέφερα, τελικά λύθηκε από μόνο του. Είχε ήδη εγκατασταθεί ο I.E. 11, ενώ συνέχιζε να μου φέρνει μπροστά την ίδια ενημέρωση. Απλά την έβαλα στις "κρυμμένες" και εκεί έκλεισε το ζήτημα. Τώρα μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κανονικά. Κατέβασα φυσικά και τον Chrome, ως εναλλακτικό και αφού "στρώσω" λίγο το laptop-άκι, θα του βάλω και τον Mozilla, όπως έχω κάνει σε όλους τους υπολογιστές μου.

Αν προκύψουν κι άλλα θεματάκια κατά το στρώσιμο, θα επανέλθω.

Καλό βράδυ κι ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Αναζωογόνηση παλιού Laptop για βοηθητική χρήση on the move
Η συνέχεια - από εκεί που το άφησα στο προηγούμενο post μου.

Λοιπόν,, αφού λύθηκαν όλα τα προηγούμενα προβληματάκια, τα σχετιζόμενα με την εγκατάσταση του λειτουργικού, προχώρησα ένα βήμα παραπέρα.

Αγόρασα - πάλι φθηνά - ένα κλειδί (με το αντίστοιχο download link) για Office 2007 Ultimate, προκειμένου να έχω μια αξιοπρεπή σουίτα Office στον υπολογιστή και σχετικά συμβατή με το λειτουργικό.

Προσπάθησα να το εγκαταστήσω, αλλά κάπου λίγο μετά τη μέση της διαδικασίας εγκατάστασης και μετά από επανειλημμένες προσπάθειες (έγιναν 3-4 συνολικά), έπαιρνα ένα πολύ γρήγορο προειδοποιητικό μήνυμα στην οθόνη και μετά από λίγα δευτερόλεπτα, πριν προλάβω να δω τι ακριβώς λέει το μήνυμα, ο υπολογιστής έσβηνε.

Φοβάμαι μήπως η έκδοση Ultimate του πέφτει λίγο "βαριά" (λόγω πεπαλαιωμένου και αδύναμου hardware) και σκέφτομαι μήπως πρέπει - αν ξαναδοκιμάσω - να κάνω custom installation, αφήνοντας έξω κάποιες άχρηστες εφαρμογές του Office, ειδικά γι αυτόν τον υπολογιστή, όπως π.χ. τα:
- Business Contact Manager
- OneNote
- Accounting Express
- InfoPath
- Groove
και δεν ξέρω και καμιά άλλη ακόμα.

Αυτό που δεν ξέρω είναι αν με αυτό τον τρόπο θα ελαφρύνω την εγκατάσταση και έτσι θα επιτρέψω στον υπολογιστή να δεχτεί το τροποποιημένο Office (εφόσον φυσικά είναι αυτός ο λόγος που δεν το δέχεται), ώστε να τελεσφορήσει αυτή.

Να σημειώσω ότι μετά τις αποτυχημένες προσπάθειες, έσβησα τα μισο-εγκατεστημένα αρχεία του Office από τα Program Files, ενώ ταυτόχρονα έκανα έναν λεπτομερή έλεγχο και στην Registry και αφαίρεσα οτιδήποτε είχε εγκατασταθεί εκεί, σχετιζόμενο με το Office. Παρόλα αυτά, κάθε επόμενη προσπάθεια κατέληγε πάντα σε αποτυχία. Αυτή τη στιγμή, μετά την τελευταία αποτυχημένη προσπάθεια εγκατάστασης, τα αρχεία ξανασβήστηκαν και ξανακαθαρίστηκε η Registry, άρα είμαι (λογικά) πάλι στο σημείο, από το οποίο ξεκίνησα.

Τι λέτε;

Υ.Γ.:
Εδώ ένας συνολικός πίνακας με τις διάφορες εκδόσεις του Office 2007, για σύγκριση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Όπως το περιγράφεις, μου φαίνεται ότι το laptop υπερθερμαίνεται και σβήνει μόνο του.

Κατά τη διάρκεια της αναζωογόνησης, ανανέωσες τη θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Κατά τη διάρκεια της αναζωογόνησης, ανανέωσες τη θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή;
:p:p:p
 

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Όπως το περιγράφεις, μου φαίνεται ότι το laptop υπερθερμαίνεται και σβήνει μόνο του.

Κατά τη διάρκεια της αναζωογόνησης, ανανέωσες τη θερμοαγώγιμη πάστα στον επεξεργαστή;
  1. Το θέμα μιας πιθανής υπερθέρμανσης με απασχόλησε κι εμένα από την αρχή. Αλλά, σε αυτού του είδους τα laptops η πρόσβαση στο εσωτερικό είναι σχεδόν αδύνατη. Για να μην πω ότι υπάρχει πιθανότητα η CPU να είναι και κολλημένη πάνω στη μητρική.
  2. Αυτό που έκανα, προκειμένου να ενισχύσω την ψύξη της CPU, ήταν να προσθέσω ένα εξωτερικό ανεμιστηράκι στην είσοδο (αναρρόφηση) του ενσωματωμένου ανεμιστήρα ψύξης, αυξάνοντας έτσι τη ροή του αέρα.
  3. Καλού-κακού, θα του βάλω και μια φτηνή βάση ψύξης από κάτω, για να απαλύνω τα φαινόμενα υπερθέρμανσης συνολικά.
  4. Ωστόσο, αφενός - και από ότι έχω προλάβει να δω μέσα στα λίγα δευτερόλεπτα που κρατάει το προειδοποιητικό μήνυμα στην οθόνη μου - ο υπολογιστής δεν σβήνει από υπερθέρμανση. Αν ήταν έτσι, θα έσβηνε και κατά τη διάρκεια άλλων εργασιών, π.χ. όταν χθες κατέβασα και του πέρασα το OpenOffice, ως άμεση εναλλακτική λύση για κειμενογράφο, μια εφαρμογή αρκετά μεγάλη και μια διαδικασία που κράτησε κάμποση ώρα.
  5. Επομένως, και αν βέβαια δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα σχετιζόμενα με το λειτουργικό ή με το ίδιο το λογισμικό του MS Office Ultimate, που προσπαθώ να εγκαταστήσω, η ερώτηση που έβαλα στο προηγούμενο ποστ μου παραμένει: συνίσταται να δοκιμάσω μιαν εγκατάσταση προσαρμοσμένη, με λιγότερες (και άχρηστες στην ουσία) εφαρμογές του συγκεκριμένου Office, ώστε να το κάνω ελαφρύτερο;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top