Παρουσίαση ADAM AUDIO S2V, S3V και S3H.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Αγαπητοί φίλοι και φίλες,

Η Audigys και η Αdam Audio παρουσιάζουν στην Αθήνα, για πρώτη φορά την νέα κορυφαία σειρά ηχείων monitor, S.

Οι μουσικοί παραγωγοί, μηχανικοί ήχου, ηχολήπτες και μουσικοί θα έχουν στη διάθεση τους 10 ημέρες να δούν και να ακούσουν τα ηχεία σε διάφορους χώρους, απο 19 έως 29 Μαΐου 2017.

Θα παρουσιαστούν τα ηχεία: S2V, S3V και S3H.

Θα έχετε την ευκαιρία να ακούσετε τα ηχεία σε κάποια απο τα καλύτερα στούντιο της Αθήνας και να μάθετε περισσότερα σχετικά με τα χαρακτηριστικά, τις διάφορες τεχνολογικές καινοτομίες και τα οφέλη της νέας σειράς. Η εκτεταμένη ακρόαση των ηχείων θα σας δώσει την ευκαιρία να γνωρίσετε τα αποτελέσματα των αμέτρητων ωρών εξειδικευμένων μηχανικών προσπαθειών απο τους τεχνικούς της Adam Audio.

Οι παρουσιάσεις θα πραγματοποιηθούν στους εξής χώρους και ημερομηνίες:

STUDIO ΚΥΡΙΑΖΗΣ (Αλ. Παπαναστασίου 4, Χαλάνδρι)
  • Δευτέρα 22 Μαίου @ 18:00 – 20:00
  • Τρίτη 23 Μαίου @ 10:00 – 12:00

BK STUDIO (Δερβενακίων 55 και Χίου 47, Αγία Παρασκευή)

  • Τετάρτη 24 Μαίου @ 10:00 – 13:00
  • Πέμπτη 25 Μαίου @ 10:00 – 13:00

DNA Lab (Τραλλέων 145, Γαλάτσι)
  • Σάββατο 27 Μαίου @ 17:00 – 20:00

SAE Technology Group Athens (Κοραή 2, Μοσχάτο)

  • Δευτέρα 29 Μαίου @ 18:00 – 20:00

Τα ηχεία θα βρίσκονται στην Music World Expo (Ζάππειο) στο booth της Boutique Audio Store την Παρασκευή 19, Σάββατο 20 και Κυριακή 21 Μαίου.


ΔΗΛΩΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.302
Reaction score
7.785
Οι μουσικοί παραγωγοί, μηχανικοί ήχου, ηχολήπτες και μουσικοί θα έχουν στη διάθεση τους 10 ημέρες να δούν και να ακούσουν τα ηχεία σε διάφορους χώρους, απο 19 έως 29 Μαΐου 2017.
Αρα δεν είναι για μας.

:o
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Αγαπητοί φίλοι και φίλες,

Η Audigys και η Αdam Audio παρουσιάζουν στην Αθήνα, για πρώτη φορά την νέα κορυφαία σειρά ηχείων monitor, S.

Οι μουσικοί παραγωγοί, μηχανικοί ήχου, ηχολήπτες και μουσικοί θα έχουν στη διάθεση τους 10 ημέρες να δούν και να ακούσουν τα ηχεία σε διάφορους χώρους, απο 19 έως 29 Μαΐου 2017.

Θα παρουσιαστούν τα ηχεία: S2V, S3V και S3H.

Θα έχετε την ευκαιρία να ακούσετε τα ηχεία σε κάποια απο τα καλύτερα στούντιο της Αθήνας και να μάθετε περισσότερα σχετικά με τα χαρακτηριστικά, τις διάφορες τεχνολογικές καινοτομίες και τα οφέλη της νέας σειράς. Η εκτεταμένη ακρόαση των ηχείων θα σας δώσει την ευκαιρία να γνωρίσετε τα αποτελέσματα των αμέτρητων ωρών εξειδικευμένων μηχανικών προσπαθειών απο τους τεχνικούς της Adam Audio.

Οι παρουσιάσεις θα πραγματοποιηθούν στους εξής χώρους και ημερομηνίες:

STUDIO ΚΥΡΙΑΖΗΣ (Αλ. Παπαναστασίου 4, Χαλάνδρι)
  • Δευτέρα 22 Μαίου @ 18:00 – 20:00
  • Τρίτη 23 Μαίου @ 10:00 – 12:00

BK STUDIO (Δερβενακίων 55 και Χίου 47, Αγία Παρασκευή)

  • Τετάρτη 24 Μαίου @ 10:00 – 13:00
  • Πέμπτη 25 Μαίου @ 10:00 – 13:00

DNA Lab (Τραλλέων 145, Γαλάτσι)
  • Σάββατο 27 Μαίου @ 17:00 – 20:00

SAE Technology Group Athens (Κοραή 2, Μοσχάτο)

  • Δευτέρα 29 Μαίου @ 18:00 – 20:00

Τα ηχεία θα βρίσκονται στην Music World Expo (Ζάππειο) στο booth της Boutique Audio Store την Παρασκευή 19, Σάββατο 20 και Κυριακή 21 Μαίου.


ΔΗΛΩΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ
Θεσσαλονίκη οεο;
Ολη μέρα για τα adam λέμε εδώ πάνω και σεις τα δείχνετε στους χαμουτζήδες;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
Θεσσαλονίκη οεο;
Ολη μέρα για τα adam λέμε εδώ πάνω και σεις τα δείχνετε στους χαμουτζήδες;
Δεν έχω κάποια σχέση με το event ή με την εταιρία, αν κατάλαβες κάτι τέτοιο.
Απλά ένας γνωστός που έχει αυτό θα τα έχει στο Ζάππειο.
Θα τους το μεταφέρω πάντως γιατί μάλλον θα πάω σε κάποιο από όλα αυτά.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.696
Εσας θα σας στειλουν pdf.
Δε θετε να ακουτε, αφου!
Ναι, τουλάχιστον προσωπικά, και να γίνει κάτι αντίστοιχο εδώ, δε νομίζω να πάω, δεν έχω κάτι να κερδίσω βλέποντας από κοντά αυτά τα ηχεία ή ακούγοντάς τα.. Ο μόνος λόγος για να πάω σε κάτι τέτοιο, ειλικρινά είναι για την παρέα και τον τζερτζελέ της ταβέρνας μετά, που στάνταρ θα οργανωθεί από την ΕΒΒΕ, Μελιδης και τα συναφή.:p

Άμα αλλάξω στέρεο, παίζει όντως να πάρω Άνταμ, και πάλι χωρίς να χρειάζεται πρώτα να τα "ακούσω". Δεν έχω κανένα τέτοιο καημό. :D

Αντιθέτως, το να μου στείλουν κανα pdf αναλυτικών μετρήσεων, θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως!

:drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.696
Εκτιμώ ιδιαίτερα την Άνταμ και τη νέα σειρά ηχείων της.

Νομίζω ότι είναι λίγο τσιμπημένο τιμολογιακά το μικρό της παρέας, το S2V, γεγονός που με σπρώχνει στο να το αγνοήσω και να προτιμήσω το S3V.

Βεβαίως, αυτό και μόνο το γεγονός, δείχνει ότι είναι σοφά τιμολογημένα, καθώς με σπρώχνουν στο να δώσω περισσότερα χρήματα! :D

Αντικειμενικά πάντως, δε βλέπω με ποιο τρόπο δικαιολογούν να διαφέρουν αυτά τα 2 ηχεία στο κόστος κατά μόνο 550€, (1750 το μικρό και 2300 το μεγαλύτερο) όταν μεταξύ τους έχουν τόσο πολλές και σημαντικές διαφορές:

+ 1 μεγάφωνο μεσαίων (τριδρομο-διδρομο)
+ 1 ενισχυτής 500 βατ
+ 1 ντακ
Κρος 3 δρόμων
Μεγαλύτερη καμπίνα
Μεγαλύτερο γουφερ (7-9 ίντσες)
+4 dB max SPL (120-124)

Θα εκτιμούσα ως πιο λογική κοστολόγηση, όταν το μεγαλύτερο έχει 2.300 το μικρότερο να είναι στα 1.300... τότε βέβαια θα προτιμούσα να αγοράσω το μικρότερο.:p:D

Τελικά, κάτι ξέρουν.:D:p

Με άλλο ένα 500-αρικο στο κεφάλι, πας εδώ. Με 2 7-ιντσα και περισσότερο spl.. Αισχος..τα λεφτά μας ρεεεε
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.696
Στην ελληνική αγορά (βάσει Σκρουτζ) τα πράγματα είναι ακόμα χειρότερα:

Μικρό και μεγαλύτερο. Διαφορά μηδενική! 100€!! Χαχαχαχαχα

Τέλος πάντων, η τιμή σε αυτό το μαγαζί είναι προσφορά. Αλλά με 2,270€, είναι .. εκπληκτική τιμή για αυτό το ηχείο. Τα σύκα, σύκα.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Θα πάρει κάτι χρόνια αλλά το S3V θα είναι το επόμενό μου ηχοσύστημα, αν βρω τρόπο να το κάνω σαν έπιπλο στα πλαΐνά του θα είμαστε σούπερ
 

Μηνύματα
640
Reaction score
535
Θα πάρει κάτι χρόνια αλλά το S3V θα είναι το επόμενό μου ηχοσύστημα, αν βρω τρόπο να το κάνω σαν έπιπλο στα πλαΐνά του θα είμαστε σούπερ
Εγώ με τα πλαϊνά δεν έχω θέμα, μου κάνουν κι έτσι. Αλλά ψάχνω τρόπο να βρω τα 50 κατοστάευρα που ζητάνε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.696
Για δικάναλο, είναι μόλις 91 πενηντάευρα δουλειά. Υπομονή, μαζεύονται σχετικώς εύκολα.. 8-)

Ιδίως χωρίς ΦΠΑ, είναι μόλις 73 πενηντάευρα το ζεύγος. Μια χαρά. :p

Για 7-κάναλο όμως, χοντραίνει το ποίημα (245 πενηντάευρα για τα μικρά, και θες και 4 σαμπ στο πακέτο)..:help:
 
Last edited:



sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
S5V-> Max. SPL Per Pair at 1 m: ≥128 dB

S5H -> Max. SPL Per Pair at 1 m: ≥131 dB

οπλοπολυβόλα...

Αναρωτιέμαι αν στα 4x6=24 τετραγωνικά μου, μπορώ να συμβιβαστώ και χωρίς κανένα υποβαθύφωνο... Ένα ταπεινό 5.0 σετάκι (4 S5V και 1 S5H)... :wink: Αυτή η ΚΗ γιατί δεν βγάζει κανένα 310, 420 "κεντρικό";;; (σαν τα S3H, S5H ας πούμε;) :unsure:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.117
Reaction score
124.696
χωρίς κανένα υποβαθύφωνο..
Δεν είναι σωστό. ;)
Το θεωρώ άκρως απαραίτητο το σαμπ, σε οποιοδήποτε ηχοσύστημα-χώρο, με οποιαδήποτε κυρίως ηχεία.
Όσο μεγάλα κι αν είναι τα κυρίως ηχεία, την πρώτη οκτάβα πρέπει να την ξεφορτωθούν.

Ένα ταπεινό 5.0 σετάκι (4 S5V και 1 S5H).
Το χοντρυνες το πράγμα πολύ μάστορα..
Παρόλα αυτά, θα προτιμούσα 5 ίδια ηχεία. ;)

Αυτή η ΚΗ γιατί δεν βγάζει κανένα 310, 420 "κεντρικό";;; (σαν τα S3H, S5H ας πούμε
Έχει επιλογές, αλλά προσωπικά προτιμώ 5 ή 7 ίδια ηχεία, συν όσα σαμπ απαιτεί ο όγκος του χώρου.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Τόσα θα δώσεις, τσιγκουνιές στο sub θα κάνεις;

Οσο για την KH, και το 310, και το 420 μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις ως κεντρικά.
Το 310 ειτε το R ειτε το L σύμφωνα με τον κατασκευαστή ειναι το ίδιο, και το 420 ξεβιδωνεται και στρίβει κατα 90 μοίρες η μονάδα τουιτερ-μιντ, και το ξαπλώνεις.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Το χόντρυνες το πράγμα πολύ μάστορα..
Τόσα θα δώσεις, τσιγκουνιές στο sub θα κάνεις;
Μου γκρεμίζετε τα όνειρα... :(
Δηλαδή ντε και καλά 5 ΚΗ120 και 4 Presonus sub... :errwhat:
Θα παίζουν καλά άραγε...; :laugh:
Απ' την άλλη... Περισσεύουν και κάτι ψιλά για μια 79άρα SONY...:);) :geek:
I'll sleep on this...:cool: Good night doctors! :thumbsup:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Δηλαδή ντε και καλά 5 ΚΗ120 και 4 Presonus sub... :errwhat:
Τώρα έπεσες από τον τελικό του champions league στο πρωτάθλημα Ελλάδας.

Θα παίζουν καλά άραγε...; :laugh:
Ούτε για πλάκα δεν θα πλησιάζουν το προηγούμενο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.534
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top