Bullying (Kii Audio Three)


Μηνύματα
685
Reaction score
2.165
Spotify,εχει...σχεδόν....τα πάντα...

View attachment 75908
[DOUBLEPOST=1496864314][/DOUBLEPOST]Εξαιρετικός παραγωγός
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Joe_Henry
Tip:
Σώζε μόνο το πρώτο κομμάτι από κάθε δίσκο/άλμπουμ για να αποφύγεις όσο γίνεται το όριο των 10.000 τραγουδιών ανά Spotify user και να έχεις έτσι περισσότερα άλμπουμ σωσμένα.
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.228
Reaction score
11.517
Σωστό toe in?
Γιατί δεν τα βάζει να κοιτάνε το ένα το άλλο?
Ναι για την ακρίβεια η θέση ακρόασης είναι το πιάτο επάνω στο τραπεζάκι. Ε! άμα ακούει το πιάτο καλά είναι.
Εχουν εξηγηθεί εδώ μέσα αναλυτικά τα περί "toe in"
Και μια φωτο απο τη θέση ακρόασης.Η θέση ειναι η ίδια της προηγούμενης φωτο.

IMG_0182.JPG
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.425
Reaction score
79.760
Και όμως κύριοι, αν διαβάσετε το white paper του kii, θα το επιβεβαιώσετε.

Μην πω πως θέλει κι άλλο :D
 

Μηνύματα
27.349
Reaction score
25.381
Ναι ρε Χρηστάρα το ξέρω ότι έχει εξηγηθεί εδώ μέσα το θέμα toe in με 45 μοίρες που λέει ο ear αλλά εγώ δεν ασπάζομαι την άποψη αυτή.
Εσυ φυσικά στο δικό σου σύστημα-χώρο κάνεις ότι γουστάρεις.Εννοείται.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.736
Reaction score
94.882

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.448
Reaction score
125.890
Ναι ρε Χρηστάρα το ξέρω ότι έχει εξηγηθεί εδώ μέσα το θέμα toe in με 45 μοίρες που λέει ο ear αλλά εγώ δεν ασπάζομαι την άποψη αυτή.
Δεν πρόκειται για "άποψη".. ;)

Έτσι είναι τα πράγματα. 8-)

Αν δεν "ασπάζεται" κάποιος τις αρχές του HiFi, τα γνωστά pdf που χαλάνε ολίγον τι την "πιάτσα" των απανταχού παρηδων με το γρέζι το μι-κρο-σκο-πι-κό και των άλλων με το γρέζι το ελαφρύ, ας βάλει και τα τουιτερ να βγάζουν μπάσα, τι να κάνουμε.. στο χάλι έντ, όλες οι "απόψεις" χωράνε, υπάρχει περίσσεια δημοκρατικού συναισθήματος και αλληλοκατανόησης στις ανοησίες του καθενός. :p
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.448
Reaction score
125.890
Για μια ακόμη φορά, να επαναλάβω ότι toe in σημαίνει στροφή προς τα έσω των ηχείων περαιτέρω των υποχρεωτικών 30 μοιρών του υποχρεωτικού ισόπλευρου τριγώνου ακρόασης.

Αν δηλαδή τα ηχεία δε τα δώσουμε καθόλου toe in, τότε θα έχουν στροφή προς τα έσω μόνο 30 μοίρες, τις υποχρεωτικές του ισόπλευρου (όχι ισοσκελούς) τριγώνου ακρόασης.

Το υποχρεωτικό ισόπλευρο τρίγωνο ακρόασης, ορίζει ότι ακούμε on axis τα ηχεία, δηλαδή μας κοιτάνε στην ευθεία, ώστε να βρισκόμαστε στο κέντρο του άξονα των λοβών ακτινοβολίας των μεγαφώνων.

Σε κάθε άλλη τοποθέτηση, ακούμε off axis.

Ως γνωστόν, όλες οι μετρήσεις των ηχείων γίνονται on axis..

Το toe in είναι μιά μορφή off axis τοποθέτησης των ηχείων, με μόνο σκοπό την ελάττωση των πλαϊνών πρώτων ανακλάσεων από τους πλευρικούς τοίχους, δηλαδή την ελάττωση της ποσότητας της ενέργειας της πρώτης ακτινοβολίας των μεγαφώνων από τους πλαϊνούς τοίχους. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως άλλος λόγος για την χρήση του toe in.

Το αν δύναται το ηχείο να χρησιμοποιηθεί σε τοποθέτηση με toe in, το βλέπουμε από τα σχεδιαγράμματα των λοβών απόκρισης, δηλαδή από την off axis απόκριση συχνότητας. Αν αυτή η off axis απόκριση είναι ομαλή μέχρι πχ τις 15 μοίρες, τότε μπορούμε να δώσουμε toe in εως 15 μοίρες, οπότε το κάθε ηχείο θα έχει συνολική κλίση προς τα έσω την υποχρεωτική των 30 μοιρών του τριγώνου ακρόασης συν την κλίση του toe in, δηλαδή 30+15=45 μοίρες.

Πιο διφραγκα, δε γίνεται να τα κάνω. Δεκάρες τα έκανα. Συγνώμη κιόλας που τα γράφω σα να τα λέω σε 5-χρονα... :p:D

Και να επαναλάβω ότι δε πρόκειται για δικές μου προσωπικές "απόψεις". Έτσι έχουν τα πράγματα. :drinks:

Όσο για το εξαιρετικό ηχείο του φίλου μας του γκονη, η εκτίμησή μου (αποκλειστικά λόγω μεγέθους μεγαφώνων) για την μέγιστη απόσταση ακρόασης, δηλαδή για το απολύτως μέγιστο μήκος της κάθε πλευράς του ισόπλευρου τριγώνου ακρόασης, είναι τα 2 μέτρα max. Αν είχα αυτά τα ηχεία, πάνω από 1.60-1.70 δε θα τα χρησιμοποιούσα ποτέ. Και θα τους έδινα ένα ελαφρύ toe in, της τάξης των 10 μοιρών, δηλαδή θα είχαν συνολική κλίση 40 μοιρών. 8-)

Αυτά, απολύτως φιλικά, όπως πάντα, και φυσικά με απόλυτη κατανόηση στις υποχωρήσεις και συμβιβασμούς που χρειάζεται να κάνει οποιοσδήποτε σε ένα κοινόχρηστο χώρο σπιτιού. :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
300
Reaction score
322
Δεν πρόκειται για "άποψη".. ;)

Έτσι είναι τα πράγματα. 8-)


Αν δεν "ασπάζεται" κάποιος τις αρχές του HiFi, τα γνωστά pdf που χαλάνε ολίγον τι την "πιάτσα" των απανταχού παρηδων με το γρέζι το μι-κρο-σκο-πι-κό και των άλλων με το γρέζι το ελαφρύ, ας βάλει και τα τουιτερ να βγάζουν μπάσα, τι να κάνουμε.. στο χάλι έντ, όλες οι "απόψεις" χωράνε, υπάρχει περίσσεια δημοκρατικού συναισθήματος και αλληλοκατανόησης στις ανοησίες του καθενός. :p
Αγαπητέ costa EAR,
έχοντας διαβάσει συχνά τα μηνύματά σου σε διάφορα θέματα, όπου αναγνωρίζει κανείς έναν "διαβασμένο" και προφανώς έμπειρο ακροατή/χρήστη συστημάτων ήχου, και υποκλινόμενος απέναντι στις γνώσεις σου, στην ομολογουμένως άψογη χρήση στης ελληνικής αλλά και στην οξύνοιά σου, στον βαθμό που αυτή γίνεται αντιληπτή μέσω του γραπτού λόγου, επέτρεψέ μου το ακόλουθο:
δεν θα αποτραπεί το εκάστοτε μέλος από το να αποκλίνει από τον τεκμηριωμένο, σωστό δρόμο επιλογής και χρήσης συστημάτων ήχου και τελικά από το να σπαταλήσει λάθος τα λεφτά του και τον χρόνο του μέσω μάλλον απαξιωτικών χαρακτηρισμών, όπως μεταξύ άλλων "οι ανοησίες του καθενός". Νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς αντιλαμβανόμαστε την ακρόαση μουσικής μέσω μηχανημάτων ηχητικής αναπαραγωγής ως χόμπυ, οπότε μία ανταλλαγή γνώσεων διαποτισμένη με φιλική διάθεση είναι το ζητούμενο.
Φιλικά και με σεβασμό προς εσένα και τα υπόλοιπα μέλη, που έχουν αφιερώσει άπειρες ώρες παρουσίασης των επιτευγμάτων της τεχνολογίας ήχου και αιτιολογικής ανάλυσης των ενδεδειγμένων τρόπων αξιοποίησής της.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.448
Reaction score
125.890
Ας το φιλοσοφησουμε λοιπόν το παραμύθι, γιατί όχι;

δεν θα αποτραπεί το εκάστοτε μέλος από το να αποκλίνει από τον τεκμηριωμένο, σωστό δρόμο επιλογής και χρήσης συστημάτων ήχου και τελικά από..
Δεν αποτελεί σκοπό των γραπτών μου η αποτροπή οποιουδήποτε μέλους από οποιαδήποτε ενέργεια για την οποία φέρει ο ίδιος την ευθύνη και θα επωμιστεί τις όποιες συνέπειες.

Στόχος μου είναι αφενός (στα πεζά ερωτήματα της καθημερινότητας του απλού χομπίστα) η συνεχής ενημέρωση για το "by the book - αντικειμενικά σωστό" και αφετέρου (και το πιο σημαντικό) η καλλιέργεια ενός πιο ορθολογικού τρόπου σκέψης πάνω σε ένα άκρως τεχνικό χόμπι που μαστίζεται από υπερεκτιμημένη υποκειμενικότητα μόνο και μόνο λόγω άγνοιας.

Στην τελική, ο καθένας θα βάλει το δάχτυλο στο βάζο, τροποποιώντας κατά το δοκούν το αποτέλεσμα προς τέρψη των απωθημένων του, τα οποία αποτελούν αιτιολογικές συνέχειες παιδικών τραυμάτων.

Το πόσο βαθιά θα βάλεις το δάχτυλο στο βάζο, εξαρτάται τελικά από το επίπεδο μόρφωσης που διαθέτεις.

Στην επίτευξη λοιπόν αυτού του διπλού στόχου, κρίνεται σκόπιμο εκ μέρους μου να τονίσω καμιά φορά και με άκομψη έκφραση την βλακεία και τα κολλήματα, αποφεύγοντας όμως να εκφράζομαι ομοίως για τους ανθρώπους που τα διαπράττουν, διότι θεωρώ ότι και ο πιο έξυπνος άνθρωπος δικαιούται να κάνει βλακείες. Άλλωστε, η μία βλακεία δε σημαίνει ότι είσαι βλαξ, μπορεί κάλλιστα να είσαι ο καλύτερος των καλύτερων, αυτό ωστόσο δεν αναιρεί το ότι η βλακεία που έκανες ήταν απλώς μια βλακεία, τίποτα λιγότερο και τίποτε παραπάνω.

Ενισχύω δε, συχνά πυκνά, την παραπάνω εκτίμησή μου των πραγμάτων, αναφέροντας τις αναρίθμητες βλακείες που έχω κάνει προσωπικά, και κατακρίνοντας εγώ πρώτος από όλους τις λάθος επιλογές μου. Νομίζω ότι αναγνωρίζοντας το λάθος μου, τρόπον τινά βελτιώνομαι, χωρίς όμως αυτό να αποτελεί εξιλέωση ή να μειώνει το μέγεθος της βλακείας που έκανα, ή να τις αναιρεί. Ε;

Πέραν όμως των παραπάνω, αξίζει να διακρίνει κανείς που σταματάει η βλακεία και που ξεκινάει ο ψυχαναγκασμός, καθώς και ποιο είναι ίσως το πιο υγιές. Πχ, βλακεία είναι να υποστηρίζεις ότι δε δέχεσαι την τάδε "δήθεν" άποψη, και να θεωρείς ορθότερη ή έστω ίδιας αξίας με την αντικειμενική, την αντίθετη (δική σου) υποκειμενική άποψη. Ψυχαναγκασμός είναι να υποφέρεις λόγω δήθεν υποχρεωτικής υλοποίησης του αντικειμενικού, το οποίο μόνο υποχρεωτικό δεν είναι, απλώς είναι το σωστό.
Υγιές είναι να δέχεσαι το ορθό ως ορθό, και να αναγνωρίζεις ότι επιλέγεις συνειδητά το λάθος, γιατί "έτσι" (χωρίς γιατί).
Πχ "καπνίζω γιατί έτσι μου αρέσει ρε φίλε, κι ας είναι λάθος, τι θες;" (Υγιές)
Όχι "δε καπνιζω γιατί κάνει κακό στην υγεία αλλά υποφέρω, είμαι μες στα νεύρα, θα σκοτώσω άνθρωπο" (ψυχαναγκασμός, κάνε ρε μάστορα ένα τσιγάρο να στανιάρεις)
Κι όχι "καπνίζω γιατί δεν έχει αποδειχθεί ότι προκαλεί καρκίνο", ή "γιατί δε δέχομαι την άποψη ότι το κάπνισμα κάνει κακό στην υγεία." (Βλακείες στον κύβο)

Κατάλαβες τη διαφορά; Ο ένας λέει βλακείες, οι άλλοι όχι. Αυτός που λέει βλακείες, μάλλον έχει ελλιπή γνώση του θέματος. Οκ?

Τέλος αμπλελοφιλοσοφίας. Πήρατε τη δόση, νταξ.
Και μη με κατηγορείτε τζάμπα κι άδικα, δεν είπα κανέναν ανόητο. Κατηγορώ τις ανοησίες του καθενός, και τις δικές μου (όταν τις καταλάβω). Έχει διαφορά. ;)
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
... αλλά εγώ δεν ασπάζομαι την άποψη αυτή.
Κατανοητόν για όποιον δεν ασπάζεται,αρκεί να μη...΄΄σπάζεται΄΄ από πάνω εκείνος.;)
Εχουν εξηγηθεί εδώ μέσα αναλυτικά τα περί "toe in"
Και μια φωτο απο τη θέση ακρόασης.Η θέση ειναι η ίδια της προηγούμενης φωτο.
View attachment 75934
Φίλτατε gonis,κανονικά -και ανεξάρτητα της κλίσης προς τα έσω- δεν προβλέπεται παρεμβολή επιπλοποιίας εντός του στερεοφωνικού τριγώνου.
Άμα ποτέ βαρεθείς και τα βάλεις σε αγγελία (τα ηχεία και όχι τα...τραπέζια με τα διακοσμητικά),μην ανησυχείς,εδώ είμαστε εμείς.:lolsign:

...μέσω μάλλον απαξιωτικών χαρακτηρισμών, όπως μεταξύ άλλων "οι ανοησίες του καθενός". Νομίζω ότι οι περισσότεροι από εμάς αντιλαμβανόμαστε την ακρόαση μουσικής μέσω μηχανημάτων ηχητικής αναπαραγωγής ως χόμπυ, οπότε μία ανταλλαγή γνώσεων διαποτισμένη με φιλική διάθεση είναι το ζητούμενο.
Κάποιοι εξ ημών βεβαίως,δύνανται να την εκλαμβάνουν ως...διαφορετικόν χόμπυ.:sneaky:

Και επί τη ευκαιρία,θα ήταν χρήσιμο να δοθεί εξήγηση σε μια απορία που είχε πάντα στο μυαλό του ο προστατευόμενός μου Βελλερεφών Σουρταφέρτας: Υπάρχουν δηλαδή κάποιοι από τους μετέχοντες που θα θεωρούσαν ότι έχουν ανοσία στην...ανοησία,ή απλώς ενοχλούνται όποτε το βλέπουν γραμμένο κι επισημοποιημένο;
(Σημειωτέον ότι για τον υποφαινόμενο ήδη γνωρίζει το μέγεθος της δικής του...ανοησίας)
 
Last edited:


Μηνύματα
9.280
Reaction score
12.793
δηλαδη ο Κοτσιδης που πηρε ηχεια με κροσοβερ και κατι ανεφερε για λαμπατους στην συνεχεια...και πολυ καλα εκανε ο ανθρωπος αφου του αρεσαν..και ο βετ απο οτι καταλαβα ενισχυτες υψιλον και ηχεια με κροσοβερ...μπορει και να κανω λαθος...εκει μονο συγχαρητηρια ειδα και μπραβο για τις επιλογες...δεν ειδα να τους κραζουν και να τους χλεβαζουν..και το λεω ξανα και πολυ καλα εκαναν..νταβατζη στην τσεπη και στα αυτια του δεν εβαλε κανενας..τους υπολοιπους ομως ..ανοητους κοροιδα και ειρωνειες
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.425
Reaction score
79.760
Ο Κοτσιδης εχει classD, τον λαμπατο τον ειχε για να φεγγίζει :roflmao:

O vet εχει B&O ενεργά
 




Μηνύματα
9.280
Reaction score
12.793
Ο Κοτσιδης εχει classD, τον λαμπατο τον ειχε για να φεγγίζει :roflmao:

O vet εχει B&O ενεργά
για την κουβεντα που κανατε οταν ανεφερε για λαμπα λεω και γραφει για τους λαμπατους που ειχα μηπως τα εδωσε λεω εγω τωρα ..ο βετ προχθες εγραψε οτι εχει υψιλον ενισχυτες ...εκτος αν κανει πλακα
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.646
Μηνύματα
2.870.581
Members
37.926
Νεότερο μέλος
Demetriiosk71
Top