Τι νόστιμο θα φάτε σήμερα;


Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Η μαμά σου θα έβαζε ντομάτα και ξίδι.
Βάζουνε και τέτοια?
Οχι δεν έβαζε.
Τις έκανε σαν σούπα και δεν αντέχω με τίποτα τις σούπες.
Τώρα που η vegan wife, φτιάχνει κάτι φακόρυζα και σαλάτες με φακές, μπαίνω στον πειρασμό να δοκιμάσω.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.114
Το μείγμα μπαχαρικών μασάλα έχει πολλές διαφορετικές συνθέσεις και IMO μπορεί να είναι από υποφερτό μέχρι απαίσιο. Εγώ θέλω πικάντικες, ελαφριά καυτερές γεύσεις. Αν μου 'ρθουν έντονα αρώματα τύπου κανέλας, γαρίφαλου, μοσχοκάρυδου κλπ δεν τρώω μπουκιά. Αυτός είναι και ένας σοβαρός λόγος που αποφεύγω την ελληνική κουζίνα.

Έχω ένα δικό μου mix μπαχαρικών που χρησιμοποιώ σε πολλά φαγητά και η βασική του τροποποίηση είναι τα ποσοστά της σύνθεσης. Το φτιάχνω την ώρα που θα το χρησιμοποιήσω και τα κύρια συστατικά του είναι τζίντζερ, κουρκουμάς, σουμάκ, μουστάρδα, πάπρικα, σκόρδο, μαύρο πιπέρι, ανακατεμένα σε soy sauce.

Τα μπαχαρικά τα αγοράζω από το Ελιξίριο, Ευριπίδου 41.
 

Μηνύματα
20.074
Reaction score
14.378
Δοκίμασα μια φορά φακές σε Ινδικό ,σε κάποια Αραβική χώρα και ήταν Θεικές,και υπέροχα καυτερές,με μπαχαρικό που δεν κατάλαβα...ίσως να ήταν αυτό που λες...
Η ευδαιμονία μου κράτησε δύο ώρες περίπου...
Αν και ιδιαίτερα ανθεκτικός στις...φόλες,αυτή κόντεψε να με στείλει...
Πέντε ημέρες πήγαινε έλα...

Είχα μια όρεξη γι αυτές τις φακές....Αλλα ήρθαν απρόσμενα επισκέπτες που ήθελαν να φάνε φακές και μου τις κατασπάραξαν.Ουτε για φωτογραφία δεν έμεινε κόκκος.
[DOUBLEPOST=1499890086][/DOUBLEPOST]
Το μείγμα μπαχαρικών μασάλα έχει πολλές διαφορετικές συνθέσεις και IMO μπορεί να είναι από υποφερτό μέχρι απαίσιο. Εγώ θέλω πικάντικες, ελαφριά καυτερές γεύσεις. Αν μου 'ρθουν έντονα αρώματα τύπου κανέλας, γαρίφαλου, μοσχοκάρυδου κλπ δεν τρώω μπουκιά. Αυτός είναι και ένας σοβαρός λόγος που αποφεύγω την ελληνική κουζίνα.

Έχω ένα δικό μου mix μπαχαρικών που χρησιμοποιώ σε πολλά φαγητά και η βασική του τροποποίηση είναι τα ποσοστά της σύνθεσης. Το φτιάχνω την ώρα που θα το χρησιμοποιήσω και τα κύρια συστατικά του είναι τζίντζερ, κουρκουμάς, σουμάκ, μουστάρδα, πάπρικα, σκόρδο, μαύρο πιπέρι, ανακατεμένα σε soy sauce.

Τα μπαχαρικά τα αγοράζω από το Ελιξίριο, Ευριπίδου 41.

Το σουμακ μου αρέσει κι εμένα πολυ.Εχει Ξινή γεύση.:D

Αυτό το πιάτο θα ήταν της αρεσκείας σου.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Η μαμά σου θα έβαζε ντομάτα και ξίδι. Μπλιάχ.

Λατρεύω τις στεγνές φακές με λάδι, σκόρδο και δάφνη.
Ειναι οι καλογερικές...

Θέλει η πουτ@να να κρυφτεί, και η χαρά δεν την αφήνει...
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.154
Reaction score
93.265
Το μείγμα μπαχαρικών μασάλα έχει πολλές διαφορετικές συνθέσεις και IMO μπορεί να είναι από υποφερτό μέχρι απαίσιο. Εγώ θέλω πικάντικες, ελαφριά καυτερές γεύσεις. Αν μου 'ρθουν έντονα αρώματα τύπου κανέλας, γαρίφαλου, μοσχοκάρυδου κλπ δεν τρώω μπουκιά. Αυτός είναι και ένας σοβαρός λόγος που αποφεύγω την ελληνική κουζίνα.

Έχω ένα δικό μου mix μπαχαρικών που χρησιμοποιώ σε πολλά φαγητά και η βασική του τροποποίηση είναι τα ποσοστά της σύνθεσης. Το φτιάχνω την ώρα που θα το χρησιμοποιήσω και τα κύρια συστατικά του είναι τζίντζερ, κουρκουμάς, σουμάκ, μουστάρδα, πάπρικα, σκόρδο, μαύρο πιπέρι, ανακατεμένα σε soy sauce.

Τα μπαχαρικά τα αγοράζω από το Ελιξίριο, Ευριπίδου 41.
Όταν ξαναπάς, ρίξε τηλέφωνο να πάμε στα Καραμανλίδικα. :wink:

Να δεις που λόγω ονόματος θα αρέσει και στον Βαγγέλη. :D
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Σήμερα μια μπριζολίτσα λαιμού.
Ψήθηκε στο φούρνο (με άλλες 3) για μία ώρα με ζωμό knorr λαχανικών και με σκεπασμένο το ταψί με αλουμινόχαρτο.
Αν και ήταν έτοιμη να καταναλωθεί (φαγωθεί) την έβαλα για λίγα λεπτά στο τηγάνι σε δυνατή φωτιά με λίγο ελαιόλαδο, λίγο ζωμό, μερικά μπαχαρικά και μαζί κι ένα κομμάτι γκούντα!
Έγινε τέλεια.
Απλώς τα μπαχαρικά άρπαξαν και κάηκαν αλλά μετά τα αφαίρεσα.
Λίγη σαλάτα, μαύρο ψωμί ζαπάτα και μια μπυρίτσα.
Απλά και λιτά.
Ούτε πατάτες τηγανιτές (βαριόμουν), ούτε τυροσαλάτα (δεν είχα άλλη), ούτε μουστάρδα (μου τελείωσε).

brizola.jpg

brizol.jpg
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Να σημειώσω επίσης ότι από το τυρί γκούντα έκοψα και έφαγα ένα μικρό κομματάκι έτσι σκέτο ωμό.
Ρε παιδιά δεν τρώγεται το γ@μημένο, άνοστο, άγευστο, άοσμο, τι να πω.
Μόλις ψηθεί όμως μεταμορφώνεται και γίνεται νοστιμότατο.
Τι στο διάολο συμβαίνει;
Αυτό πάντως δεν γίνεται με τα ελληνικά τυριά τύπου κασέρι, γραβιέρα, κεφαλοτύρι κ.λ.π.
Και ωμά είναι νόστιμα.
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.114
Να σημειώσω επίσης ότι από το τυρί γκούντα έκοψα και έφαγα ένα μικρό κομματάκι έτσι σκέτο ωμό.
Ρε παιδιά δεν τρώγεται το γ@μημένο, άνοστο, άγευστο, άοσμο, τι να πω.
Μόλις ψηθεί όμως μεταμορφώνεται και γίνεται νοστιμότατο.
Τι στο διάολο συμβαίνει;
Αυτό πάντως δεν γίνεται με τα ελληνικά τυριά τύπου κασέρι, γραβιέρα, κεφαλοτύρι κ.λ.π.
Και ωμά είναι νόστιμα.
Συνήθως τα έντονα τυριά είναι προτιμότερο να καταναλώνονται ωμά, σε θερμοκρασία δωματίου, για τη μέγιστη αντίληψη των ιδιαίτερων γευστικών τους χαρακτηριστικών.

Η έξτρα γευστική αναβάθμιση που προσφέρει το μαγείρεμα γίνεται πιο αισθητή στα ήπια τυριά.
Το ζεστό λίπος είναι πιο ευχάριστο, τόσο γευστικά όσο και στην υφή, και διεγείρει πιο εύκολα τους γευστικούς κάλυκες στη γλώσσα μας. Επίσης, με τη θερμοκρασία παράγονται πολλές πτητικές ενώσεις που είναι υπεύθυνες για αρώματα που γίνονται αντιληπτά από τις νευρικές απολήξεις της ρινικής κοιλότητας. Τέλος, έχουμε διάφορες χημικές ενώσεις (Maillard) που παράγουν νέες γεύσεις.

Το ψήσιμο γενικά βελτιώνει τη νοστιμιά κατά ένα ποσοστό. Σε ένα σχετικά άνοστο τυρί το ποσοστό αυτό είναι αρκετό για να το μεταμορφώσει.

Υ.Γ. Μην ξεχνάμε ότι η ωρίμανση των τυριών είναι υπεύθυνη για τη γεύση τους αλλά και για την τιμή τους... Ένα αλμυρό τυρί μικρής ωρίμανσης μπορεί να τη "γλιτώσει" γευστικά, ένα όμως σχετικά ανάλατο όπως το gouda είναι απλά άνοστο.
To gouda των σούπερ μάρκετ, αυτό που έχει κάτω από 7 ευρώ το κιλό, είναι προϊόν ελάχιστης ωρίμανσης, κάτω του ενός μήνα. Το καλό και αρκετά ακριβότερο gouda απαιτεί ωρίμανση πολλών μηνών ή και πάνω από ένα έτος.
Μην ξεχνάμε, επίσης, ότι τα τυριά τύπου edam, gouda, emmental, θεωρούνται από το κοινό φτηνές λύσεις για σάντουιτς και πίτσες. Αν είχαν 20+ ευρώ το κιλό η κατανάλωσή τους θα ήταν αμελητέα.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.411
Reaction score
50.374
Αποστόλου: Καταργείται φέτος ο ειδικός φόρος κατανάλωσης στο κρασί

«Το κρασί αιχμή του δόρατος των ελληνικών εξαγωγών»




«Εντός του έτους θα καταργηθεί ο ειδικός φόρος κατανάλωσης στο κρασί» δήλωσε από το Αίγιο ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Βαγγέλης Αποστόλου, προσθέτοντας ότι το κρασί αποτελεί την αιχμή του δόρατος των ελληνικών εξαγωγών.

Κατά την διάρκεια της επίσκεψής του σε μονάδα οινοποιίας και αποσταγματοποιίας στο Αίγιο, ο Βαγγέλης Αποστόλου δήλωσε ότι «αποτελεί προτεραιότητα για το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης ο στρατηγικός σχεδιασμός για τη στήριξη της ελληνικής αμπελουργίας και της οινοποιίας».

Επίσης, ο Βαγγέλης Αποστόλου σημείωσε ότι «το υπουργείο Αγροτικής Ανάπτυξης στηρίζει έμπρακτα τον αμπελο-οινικό τομέα, τόσο με το πρόγραμμα για την αναδιάρθρωση και την αύξηση της ανταγωνιστικότητας των αμπελουργικών εκμεταλλεύσεων, όσο και με τα ειδικά επιχειρησιακά προγράμματα και τα ειδικά προγράμματα προώθησης οίνου σε τρίτες χώρες», που αποτελούν, όπως ανέφερε χαρακτηριστικά, «το μοχλό ανάπτυξης για τον κλάδο».

http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=892197
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.114
Πάντως σαν τα ελληνικά κεφαλοτύρια σαγανάκι δεν έχει.
Πεντανόστιμα.
Έχουμε πολύ καλά τυριά.

Προσωπικά, το κεφαλοτύρι δεν το πολυσυμπαθώ γιατί είναι πολύ αλμυρό σε σημείο που καλύπτει την όποια γεύση. Το χειρότερό μου βέβαια είναι η κεφαλογραβιέρα που έχει μόνο αρνητικά στοιχεία για το γούστο μου.

Για σαγανάκι προτιμώ μία καλή παλαιωμένη γραβιέρα, ένα μαστέλο Χίου, ένα καστελάνο Τήνου κλπ. Παλιότερα έκανα και με κασέρι γιατί μου άρεσε που άπλωνε και είχε πολλή κρούστα. Πλέον έχω περιορίσει τα τηγανητά στο σπίτι και δεν κάνω πολλά πειράματα.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.344
Reaction score
30.721
Νομιζω οτι το στομαχι μου εβγαλε δοντια ,γιατι κανει κατι κλακ κλακ κλακ :cool:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.928
A Chef from a traditional restaurant receives the challenge of the chef from a new high-cooking restaurant that has just opened in front of his. If you don't win the challenge, you could lose your establishment.

Τελειώνει χωρίς σαφές συμπέρασμα, ή κάνω λάθος;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.114
Τελειώνει χωρίς σαφές συμπέρασμα, ή κάνω λάθος;
Προς ανακωχή/συμβιβασμό τείνει το δίδαγμα. Ο καθένας έχει την αξία του και μόνο αν μελετήσεις τον αντίπαλο θα ξεπεράσεις την άρνηση προς το διαφορετικό. Συνύπαρξη λοιπόν. :)

Υ.Γ. Αυτά τα Κινέζικα "βαθύτερα νοήματα" ανέκαθεν με εκνεύριζαν. :D
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.315
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top