Κάτι ψήνεται στο σπίτι μας


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Πέρα από την πλάκα...σε ότι με αφορά θεωρώ πως το κοτόπουλο με μπάμιες είναι ένα πεντανόστιμο πιάτο ,πάντα με την προϋπόθεση της συνετής χρήσης ελαιόλαδου και ντομάτας στο μαγείρεμά του. Γενικά ,δεν μπορώ με τίποτα ,τα λαδερά φαγητά φούρνου ή κατσαρόλας που "κολυμπάνε" στο λάδι.

Βέβαια ..περί ορέξεως...
 



D

Deleted member 23222

Guest
Πέρα από την πλάκα...σε ότι με αφορά θεωρώ πως το κοτόπουλο με μπάμιες είναι ένα πεντανόστιμο πιάτο ,πάντα με την προϋπόθεση της συνετής χρήσης ελαιόλαδου και ντομάτας στο μαγείρεμά του. Γενικά ,δεν μπορώ με τίποτα ,τα λαδερά φαγητά φούρνου ή κατσαρόλας που "κολυμπάνε" στο λάδι.

Βέβαια ..περί ορέξεως...
Λοιπόν ,οι μπάμιες είναι καταπληκτικές...
Αυτό που ξενίζει, είναι ότι οι νοικοκυρές,δεν ξέρουν να τις μαγειρεύουν σωστά, με αποτέλεσμα να ανοίγουν και να πολτοποιούνται, με σάλια,σπόρια κλπ...
Έτσι κάποιοι...αηδιάζουν.

Αν η μπάμια βγεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ από το μαγείρεμα,είναι καταπληκτικές...με κοτόπουλο ή χωρίς.

Τραβάνε και μπόλικια ρετσίνα!!!
 

D

Deleted member 23222

Guest
Τις μπάμιες δεν μπορούσα ούτε να τις δω.

Σας είπα την ιστορία που κάποτε όταν ήμουν 16 χρονών με κάλεσε ένας φίλος ένα Σάββατο στο σπίτι του;
Του είχα φτιάξει ένα ηχείο (ένα μόνο για σύνδεση με κασετόφωνο!!) και για να με ευχαριστήσει με κάλεσε για φαγητό και είχανε μπάμιες!
Όταν είδα το πιάτο νόμιζα ότι μου κάνει πλάκα.
Αλλά δεν έκανε.
Εγώ ήμουν, .......... να ανοίξει η γη να με καταπιεί.
Ανακάτεψα λίγο το πιάτο μου, βούτηξα λίγο ψωμί στην σάλτσα τους, έφαγα και λίγο τυρί και είπα ότι χόρτασα.

Μα είναι δυνατόν να καλείς κάποιον για φαγητό και να του έχεις μπάμιες;
Μπάμιες;
Εγώ κάλεσα κάποτε ένα φιλικό (ακόμα είναι), ζευγάρι σπίτι...για δείπνο.
Τους ρώτησα αν προτιμάνε κάτι, και μου απάντησαν ότι είναι πολύ εύκολοι στο φαγητό και τρώνε τα πάντα...

Έβγαλα λοιπόν πρώτο πιάτο,σούπα αυγολέμονο,με αρνίσια κεφαλάκια ξεκοκαλισμένα, και ως κύριο ,αρνίσιες συκωταριές με σκόρδο,λεμονάτες με πατάτες στο φούρνο...(αγαπημένα μου και τα δύο), συν σαλάτες κλπ.

Ευτυχώς που δεν έκαναν εμετό πάνω στις πιατέλες...
Ξανάρθανε μετά από ένα μήνα σπίτι...
 


Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ κάλεσα κάποτε ένα φιλικό (ακόμα είναι), ζευγάρι σπίτι...για δείπνο.
Τους ρώτησα αν προτιμάνε κάτι, και μου απάντησαν ότι είναι πολύ εύκολοι στο φαγητό και τρώνε τα πάντα...

Έβγαλα λοιπόν πρώτο πιάτο,σούπα αυγολέμονο,με αρνίσια κεφαλάκια ξεκοκαλισμένα, και ως κύριο ,αρνίσιες συκωταριές με σκόρδο,λεμονάτες με πατάτες στο φούρνο...(αγαπημένα μου και τα δύο), συν σαλάτες κλπ.

Ευτυχώς που δεν έκαναν εμετό πάνω στις πιατέλες...
Ξανάρθανε μετά από ένα μήνα σπίτι...
Το πρώτο θα στο επέστρεφα στην κουζίνα χωρί κουβέντα...
Αν θες να με ταϊσεις βραστό ,μια γίδα είναι καλοδεχούμενη, αλλά κεφαλάκια με τίποτα!
Το κυρίως μια χαρά...τραβάει κανα λίτρο κρασί για πλάκα!

Παρεμπιπτόντως ,από χοληστερίνη πως πας?:whistling::whistling::whistling:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.425
Reaction score
74.799
Έβγαλα λοιπόν πρώτο πιάτο,σούπα αυγολέμονο,με αρνίσια κεφαλάκια ξεκοκαλισμένα, και ως κύριο ,αρνίσιες συκωταριές με σκόρδο,λεμονάτες με πατάτες στο φούρνο...(αγαπημένα μου και τα δύο), συν σαλάτες κλπ.
10/10!

Κεφαλάκια, νιάμ. :smile:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.801
Reaction score
83.785
Λοιπόν ,οι μπάμιες είναι καταπληκτικές...
Αυτό που ξενίζει, είναι ότι οι νοικοκυρές,δεν ξέρουν να τις μαγειρεύουν σωστά, με αποτέλεσμα να ανοίγουν και να πολτοποιούνται, με σάλια,σπόρια κλπ...
Έτσι κάποιοι...αηδιάζουν.

Αν η μπάμια βγεί ΟΛΟΚΛΗΡΗ από το μαγείρεμα,είναι καταπληκτικές...με κοτόπουλο ή χωρίς.

Τραβάνε και μπόλικια ρετσίνα!!!
Γίνεται όλο και χειρότερο... Μπάμιες... ρετσίνα...




Υ.Γ. Οποιοδήποτε φαγητό αφήνει στο πιάτο ζουμί δεν το αγγίζω. Ακόμα και τις σάλτσες, που σπάνια τρώω, τις θέλω σφιχτές/δεμένες.
 





melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.959
Reaction score
41.260
Ναι, ειδικά σε συνδυασμό με κουκιά και σαλιγκάρια... :D
Τα σαλιγκάρια γιαχνί με κρεμμυδάκια είναι έδεσμα από τα λίγα και τώρα που το λες νομίζω ότι λίγες μπάμιες μέσα θα το απογείωναν.
Τα κουκιά μαγειρεμένα μόνα τους ή με παστό χοιρινό και άλμη για όσους ξέρουν. 8-)
[DOUBLEPOST=1501757998][/DOUBLEPOST]
Ευτυχώς που υπάρχει και αυτό το νήμα ,για να συμφωνούμε καμιά φορά και να σου πατάω like...:p
αν δεν πάρω like από το marydaughter δεν έχω καταφέρει τίποτα :laugh:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.801
Reaction score
83.785
Τα σαλιγκάρια γιαχνί με κρεμμυδάκια είναι έδεσμα από τα λίγα και τώρα που το λες νομίζω ότι λίγες μπάμιες μέσα θα το απογείωναν.
Τα κουκιά μαγειρεμένα μόνα τους ή με παστό χοιρινό και άλμη για όσους ξέρουν. 8-)
Πότε είπαμε θα μου κάνεις το τραπέζι; :lolsign:
 

D

Deleted member 23222

Guest
Ναι, ειδικά σε συνδυασμό με κουκιά και σαλιγκάρια... :D
Κουκιά ως φάβα ,έχετε φάει??
Προσοχή μόνο σε όσους δεν τα αντέχουν...

Τα σαλιγκάρια...υπέροχα!!
Μόνο που μέχρι να τα φας,εξακολουθείς να πεινάς...θέλει υπομονή, κι εγώ όταν πεινάω...καταπίνω!!

Το μόνο φαγητό που δεν με ενθουσιάζει, είναι οι...σουπιές!!
Όλα τα άλλα,Ελληνικά ,Αμερικάνικα,Γαλλικά,Γιαπωνέζικα ,(... αυθεντικά Κινέζικα (σκυλιά,φίδια δεν έχω φάει...), Αραβικά κλπ...τα εξαφανίζω!!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.719
Reaction score
94.800
Σαλιγκάρια δεν θέλω να δοκιμάσω.

Με τα κουκιά είχα πάθει δηλητηρίαση 5-6 ετών και δεν τα έχω βάλει στο στόμα μου από τότε.

Μπάμιες μου αρέσουν, αλλά δεν τις θέλω συχνά.
 

D

Deleted member 23222

Guest
Επίσης δεν μου αρέσει (όλως τυχαίως) η κουλτουρα των Γερμανών στο φαγητό...
Δεν θέλω λουκάνικα ,σάλτσες στα κρέατα, και βαριά μπαχαρικά στα κρέατα...

Συνήθως αλατοπίπερο και ρίγανη,με καλύπτουν...
[DOUBLEPOST=1501759189][/DOUBLEPOST]
Τα σαλιγκάρια γιαχνί με κρεμμυδάκια είναι έδεσμα από τα λίγα και τώρα που το λες νομίζω ότι λίγες μπάμιες μέσα θα το απογείωναν.
Τα κουκιά μαγειρεμένα μόνα τους ή με παστό χοιρινό και άλμη για όσους ξέρουν. 8-)
[DOUBLEPOST=1501757998][/DOUBLEPOST]

αν δεν πάρω like από το marydaughter δεν έχω καταφέρει τίποτα :laugh:
Θέλω να σου κάνω like βρε, γιατί ταιριάζουμε και στα τηλέφωνα, αλλά αν ποτέ τρώγαμε μαζί, δεν θα έμενε μπάμια για μπάμια στο πιάτο...
Εκτός αν τρως σιωπηλός!!!:D
 

Μηνύματα
20.142
Reaction score
14.562
Κάποτε έτρωγα σαλιγκάρια...

Από τότε που έγιναν οικιακά ζώα - με την επιμονή τους - τα μαζεύω μεν ....τα πετάω δε....
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.698
Μηνύματα
2.870.229
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top