Πως μπορώ να αποφεύγω την αυτόματη και ενοχλητική ανάδυση διαφημιστικών παραθύρων;

Μηνύματα
4.544
Reaction score
3.085
Καλημέρα σε όλους

Το τελευταίο χρονικό διάστημα, περίπου 6-8 μήνες (ίσως και περισσότερο), όταν βρίσκομαι σε μια ιστοσελίδα από τις συνηθισμένες που παρακολουθώ (π.χ. στο AVSite) και κάνω κλικ προσπαθώντας να μεταβώ σε κάποιο εσωτερικό link (π.χ. να μπω σε ένα νήμα ή σε κάποια κατηγορία) ή ακόμα να σκρολλάρω τη σελίδα πάνω ή κάτω, τσουπ, πετιέται μπροστά μου ένα Stoiximan.gr ή κάτι που μου λέει ότι τα Windows έχουν μολυνθεί ή κάποια τέτοια ανάλογα.

Αυτό το παθαίνω σε όλους τους Browsers που χρησιμοποιώ (I.E., Chrome, Mozilla, Edge) με μεγαλύτερη ένταση στον Chrome, αλλά και στους άλλους υποφέρω γενικά. Η αντίδρασή μου είναι φυσικά να κλείνω άμεσα την αναδυόμενη σελίδα, αλλά πολλές φορές δεν προλαβαίνω και χάνω την αρχική. Έτσι αναγκάζομαι να τα σβήνω όλα και να ξαναμπαίνω πάλι από την αρχή, προσπαθώντας να είμαι πιο γρήγορος - αν τα καταφέρω τελικά.

Η όλη κατάσταση έχει καταντήσει εξαιρετικά ενοχλητική και εκνευριστική και ψάχνω τρόπους να απαλλαγώ από αυτήν, αλλά δεν τα καταφέρνω.

Μπορεί κανένας να βοηθήσει;

Ευχαριστώ.
 




Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
Κατέβασε, εγκατέστησε,ενημέρωσε το Malwarebytes.
Την Free έκδοσή του ! Μην βάλεις την έκδοσης trial για 10 πχ μέρες !
 


Μηνύματα
12
Reaction score
5
Όπως λένε και οι από πάνω: βάζεις adblock και ησυχάζεις. Πάντως το θέμα με τις διαφημίσεις στο ίντερνετ, κάπως πρέπει να ελεγθεί από τους κολοσσούς. Έχει καταστεί αδύνατο να σερφάρεις χωρίς κάποιον blocker.
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Η ριζική λύση είναι η αποφυγή ιστοσελίδων με διαφημίσεις, πχ AVSITE.:):lolsign::biggrin:


Αν δεν, το Ublock Origin σε Windows δουλεύει καλά.
 


Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Βαλε το adblockke και το adblocksyriza..θα σου διωξει ολα τα ενοχλητικα πραματα απο το pc σου.
Προτεινεται ανεπιφυλακτα...
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Βαλε το adblockke και το adblocksyriza..θα σου διωξει ολα τα ενοχλητικα πραματα απο το pc σου.
Προτεινεται ανεπιφυλακτα...
Μακαρι να ηταν τοσο απλο για να εξαφανιζονταν μερικα καταστροφικα παρασιτα...
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.177
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top