Olympus vs Sony vs Nikon

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
@vlasis @Kotsidis John και όλο τον καλό κόσμο.

Είχα μια προτίμηση στη Sony A7 (II) ως full frame, IBIS, mirrorless και άρα μαζεμένη σε μέγεθος.
Τη θάβουν λίγο στο dpreview, δίνουν περισσότερους πόντους στην Α7Rii. Τόση ανάλυση τι να την κάνω; και διπλή τιμή! και κάτι για εργονομία λένε και για μπαταρία που δεν κρατάει.

Σε Nikon μάλλον παίρνεις πιο ολοκληρωμένο πακέτο (810, 750) αλλά σε κανονικό μέγεθος DSLR και πιθανότατα μεγαλύτερη μεταπολιτική ευελιξία. Και από ότι έχω καταλάβει η σταθεροποίηση είναι στους φακούς στη Nikon.

Και είναι και αυτή η ρημάδα Olympus OM-D E-M1 ii που λένε ότι τα κάνει όλα καλά, και είναι και μαζεμένη, και έχει και IBIS, και σπαστή touch screen, και hi res mode αν χρειαστεί, και καλό βίντεο σε 4Κ τραβάει. Αλλά αισθητήρας micro 4/3 στην τιμή του full frame;

Για καθημερινή χρήση μια χαρά με έχει βολέψει το iPhone 7+ αλλά επειδή θα χρειαστώ να βγάλω φωτογραφίες σε κάποια ταξίδια που θα κάνω προσεχώς, κυρίως τοπία, κτίρια και κλειστούς χώρους, φωτογραφίες που θα θέλω να τις χρησιμοποιήσω μετά σε site, λέω να μην πάω μόνο με το τηλέφωνο...και μετά κλαίω. Θα χρειαστώ φακούς αρκετά wide και πιθανότατα θα τραβάω σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού χωρίς τη δυνατότητα για έξτρα φώτα και τέτοια (μπήκα, είδα, τράβηξα, έφυγα).

Ο Κοτσιδάκος μου ξέρω ότι χρησιμοποιεί και sony και nikon, ο δε Βλασούκος μας μεγαλουργεί με olympus. Ο ένας επαγγελματίας ο άλλος hi-end enthusiast. Και σίγουρα υπάρχουν χρήστες στο φόρουμ που έχουν περάσει από το δίλημμα ή έχουν εξαιρετική εμπειρία στο θέμα (μου διαφεύγουν τώρα τα nicknames, ο Τάσος από Θεσσαλονίκη και το άλλο το παιδί που είναι οδοντίατρος, με έχουν βοηθήσει και στο παρελθόν).

Για απλώστε τις απόψεις σας καλά μου παιδιά, κουβέντα να γίνεται!
 

Μηνύματα
498
Reaction score
246
Καλησπέρα.
Είδα το ποστ με την εύλογη απορία, που ταλανίζει την φωτογραφική κοινότητα της Ελλάδος κι όχι μόνο.
Προσωπικά ξεκίνησα με Monolta Χ700 πριν 30 χρόνια και πριν 29 χρόνια έπεσε στα χέρια μου μία ΟΜ2Ν, Olympus. Έκτοτε απόκτησα την 1N, 2Spot Program, 3, 4 και 4Ti. Δεν μπόρεσα να παοκτήσω την 3Ti γιατί θεωρώ ότι τα λ7 που ζητούνται ακόμη, πόσο μάλλον τότε, είναι πολύ περισσότερα από την αξία της. Η 4Ti είναι ακόμη στην κατοχή μου και δεν τη δίνω αλλά θα παραμείνει σαν μουσειακό κομμάτι. Την φυλάω σε άψογη κατάσταση, πλήρως λειτουργική, με Databack/Motor Drive 2/Flash F280 & T45 κι άλλα αξεσουάρ και φακούς.
Ενδιάμεσα, την εποχή του AF απέκτησα Canon EOS650, EOS600, Eos600RT και μετά διαδοχικά, Nikon N8008s, F100, F5 πάντα με Databacks και τους ανάλογους φακούς, κάποιους ακριβούς και κάποιους φθηνούς, κυρίως prime (μονοεστιακούς, όχι zoom).
Οπότε είχα πάντα δύο συστήματα, Oly & Canon ή Oly & Nikon. Αυτό που δεν άλλαζε ήταν το Oly.
Εξηγούμαι: Φωτομέτρηση, ποιότητα οπτικών και μέγεθος. Η φωτομέτρηη της 4Ti για σώμα ήταν εξωπραγματική. Spot ή Κεντιρκά ζυγισμένη με OTF, φωτομετρεί ακόμη και κατά τη διάρκεια της έκθεσης. Κατήργησα και εξωτερικό φωτο/φλασόμετρο seconic που είχα. Η ποιότητα οπτικών της Zuiko εξαιρετική. Ας μην ήταν η απόλυτα καλύτερη, είναι πάντα εξαιρετική. Το μέγεθος μικρό σε σχέση με τον ανταγωνισμό αλλά η ποιότητα κατασκευής σταθερά κορυφαία. Αλλά τότε υπήρχε μόνο ένα format κοινό για όλες αυτές τις εταιρίες, 24x36 (Το μεσαίο ή μεγάλο format ήταν χωράφι άλλων ιερών τεράτων...)

Ψηφιακή εποχή: Ξεκίνησα με D100 -> D200 -> D300 -> D700. Όλα καλά, είχα και φακούς AF και manual Nikon. Η Olympus άφαντη. Ώσπου δοκίμασα την OM-D E-M1. Αυτό ήταν, επιστροφή στα παλιά. Πούλησα όλο τον εξοπλισμό Nikon FF και μεταφέρθηκα σε m4/3. Και τώρα έδωσα την E-Μ1 και πήρα την Ε-Μ1 mkii. Τους manual φακούς Nikon τους κράτησα, τον 135mm F:2 AI και τον 105mm F2.8 Micro AI-s, ωραιότατοι με το m4/3 σύστημα μέσω προσαρμογέα, αν και με αρκετό fringing.
Για τους ίδιους λόγους: Φωτομέτρηση, ποιότητα οπτικών και μέγεθος.
Για μένα το σοβαρότερο μειονέκτημα του m4/3 είναι το σκοτάδι (εστίαση κι υψηλά iso). Αλλά σαν κλασσικός φιλμάτος φωτογράφος, δουλεύω πολύ το φλας, έχω τρία (Olympus FL50R, FL600 και Nissin i40 μαζί με κάτι μικρά της Olympus που δίνει μαζί με το σώμα), οπότε δεν ανεβάζω iso και το βράδυ, αν δω τα σκούρα, εστιάζω με το χέρι. Αλλιώς η εστίαση είναι ακαριαία, οι φακοί εξαιρετικοί και η φωτομέτρηση πολύ ανώτερη από τον ανταγωνισμό (τραβάω πάντα σε Auto εκτός σπάνιων περιπτώσεων).
Το δε αποτέλεσμα, για τα γούστα μου, πολύ πιο ελκυστικό από FF Nikon που, όπως προείπα, έχω χρησιμοποιήσει.

Από μεταπωλητική αξία, λίγα πράγματα, όπως και παλιά οι ΟΜ. Την αγοράζεις για να την κρατήσεις.

Οπότε θα έλεγα Olympus.

Δεν ανέφερα την Sony. Ακούω και διαβάζω ότι είναι εξαιρετική. ΑΝ δώσεις πολλά χρήματα, κορυφαία. Δεν αλλάζει πάντως το γεγονός ότι είναι consumer εταιρία, super market.

Επίσης ξέχασα να αναφέρω ότι δεν τραβάω video, ούτε δευτερόλεπτο. Είμαι της φωτό αποκλειστικά. Οπότε γι αυτό δεν έχω καμία εικόνα. Το Rec της μηχανής είναι απάτητο.

ΜΦΧ
 
Last edited:



Μηνύματα
476
Reaction score
298
Ανάμεσα στα σωματα που ανέφερες και ιδιως με το σκεπτικο πως ενδιαφερεσαι για τοπίο καο ταξιδι, η a7ii και γενικότερα οι Sony FF mirrorless είναι μακράν η καλύτερη επιλογή. Προσωπικά θα κοιταζα για a7R2 αλλα ειναι υπερβολή γι αρχάριο ή μέσο χρήστη.
Olympus δε θα κοιταζα για κανένα λόγο. Αλλα δε θέλω να φέρω και σ αυτο το forum το versus FF VS 4/3, οποτε θ αρκεστω να πω οτι το σύστημα της δεν προορίζεται για απαιτητική χρηση τοπιου οποτε για περιορισμενες δυνατότητες θα σε καλύψει αλλα μεχρι εκεί.
 


Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Γι αυτο που θελεις, αγαπητε κι αγαπημενε φιλε Μελινα εεεε Βασιλη, το εργαλειο που θελεις ειναι η Sony A7R2.
Συνδυαζει τα παντα, σε φορητο μεγεθος και πολυ ελαφρια.
Αν προσεξεις και με την επιλογη των φακων, εχεις ενα τοπ συστημα με εξαιρετικα οπτικα, και αριστη αποδοση all around.

Olympus.. χμμ ομορφουλες ειναι , συμμαζεμενες, ρετρο (αλλα βαριες ) και αρκετα ακριβες γι αυτο που ειναι.
Μισος αισθητηρας, δεν μπορει να συναγωνιστει εκ των πραγματων τις FF, me λιγα λογια και σε γενικες γραμμες.

Δες και σε Fuji, σκεψου το. ΑΛλα νομιζω δεν θα εμενες περισσοτερο ευχαριστημενος απ οτι σε Sony.

Eπισης σε Canon - Nikon, πολυ καλες, πχ D610 - D750 - D810 και η επερχομενη D850, αλλα μεγαλυτερες σε μεγεθος, βαριες, θες μεγαλυτερη τσαντα, μεγαλυτερη ας πουμε ποικιλια σε φακους, καλυτερες μπαταριες , καλυτερη εργονομια, αλλα για τη χρηση που θελεις, μαλλον θες κατι πιο συμμαζεμενο.

Σκεψου και καμια Leica, αν τυχων, θα ταν εξαιρετικη επιλογη λογω του στυλ και του μεγεθους αλλα και του ιδιαιτερου αποτελεσματος, αν και αρκετα κοστοβορες.

(αν βρω λογικο αγοραστη, χωρις να καιγομαι επειδη κλασσικα δεν εχει τι αλλο να παρω, θα δωσω την Α7R2 )
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Καθότι με βλέπω να καταλήγω στην αγορά A7ii αν ξέρει κάποιος ας μου προτείνει κάποιες επιλογές για ευρυγώνιους φακούς.
Για παράδειγμα ζαχαρώνω των 16-35 F4 της Sony που διαβάζω ότι είναι πολύ καλός και το εύρος ζουμ που έχει δίνει ευελιξία στην καθημερινή χρήση. Από την άλλη όμως καταλαβαίνω ότι υπάρχει η δυνατότητα με αντάπτορα να χρησιμοποιηθούν φακοί από άλλες εταιρείες. Με δεδομένο ότι η μηχανή έχει σταθεροποίηση 5 αξόνων στον αισθητήρα (και ο φακός που αναφέρω πιο πάνω έχει σταθεροποίηση που καθίσταται άχρηστη) ίσως υπάρχει κάποιος συνδυασμός αντάπτορα-φακού που να έχει εξαιρετικό λόγο κόστους-αξίας.
 

Μηνύματα
247
Reaction score
245
Αυτη τη στιγμη εκτος απο το τηλεφωνο υπαρχει καποια διαθεσιμη φωτογραφικη μηχανη (DSLR) ?

Γνωριζεις καθολου απο φωτογραφια?
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.787
Reaction score
28.221
Καθότι με βλέπω να καταλήγω στην αγορά A7ii αν ξέρει κάποιος ας μου προτείνει κάποιες επιλογές για ευρυγώνιους φακούς.
Για παράδειγμα ζαχαρώνω των 16-35 F4 της Sony που διαβάζω ότι είναι πολύ καλός και το εύρος ζουμ που έχει δίνει ευελιξία στην καθημερινή χρήση. Από την άλλη όμως καταλαβαίνω ότι υπάρχει η δυνατότητα με αντάπτορα να χρησιμοποιηθούν φακοί από άλλες εταιρείες. Με δεδομένο ότι η μηχανή έχει σταθεροποίηση 5 αξόνων στον αισθητήρα (και ο φακός που αναφέρω πιο πάνω έχει σταθεροποίηση που καθίσταται άχρηστη) ίσως υπάρχει κάποιος συνδυασμός αντάπτορα-φακού που να έχει εξαιρετικό λόγο κόστους-αξίας.
Καλησπέρα .
Εναs υπέροχοs φακόs που ζαχαρώνω καιρό τώρα καί εγώ , είναι αυτόs .
-
Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM 'A' Art Lens for Sony A Mount

Price:
GBP 648.00 Approximately EUR 712.64
From United Kingdom
-
b.jpg
b.jpg



-
Γιά περισσότερα αξιόπιστα Test , δεs στο
Photozone .
Lens Reviews

-

Τώρα αν θέs ακόμα πιό ευρυγώνιο φακό από αυτόν ( πού δεν θά θέs )
υπάρχει ό
Tokina 11-16mm f2.8 AT-X PRO DX II Lens for Sony
Price:
GBP 449.99 Approximately EUR 494.88
From United Kingdom

-
s-l1600.jpg



Οί δυό φακοί που σου προτείνω να δειs κάνουν σχεδόν , όσο αυτόs που έχειs βάλει στα ενδιαφέροντα σου .

Καλέs επιλογέs . :hi:


-
 

Μηνύματα
476
Reaction score
298
Οι δύο αυτοι είναι για crop αισθητηρες, οχι full frame. Από Δευτερα που θα είμαι σε υπολογιστή θα γραψω μερικές προτασεις
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αυτη τη στιγμη εκτος απο το τηλεφωνο υπαρχει καποια διαθεσιμη φωτογραφικη μηχανη (DSLR) ?

Γνωριζεις καθολου απο φωτογραφια?
Αυτή τη στιγμή μόνο το τηλέφωνο.
Νομίζω ότι έμαθα κάποια λίγα πάνω σε μια Pentax Κ5 που κράτησα κανά δυο χρόνια και την έδωσα πέρσι.
[DOUBLEPOST=1502993219][/DOUBLEPOST]
Καλησπέρα .
Εναs υπέροχοs φακόs που ζαχαρώνω καιρό τώρα καί εγώ , είναι αυτόs .
-
Sigma 18-35mm F1.8 DC HSM 'A' Art Lens for Sony A Mount

Price:
GBP 648.00 Approximately EUR 712.64
From United Kingdom
-
View attachment 78528 View attachment 78528


-
Γιά περισσότερα αξιόπιστα Test , δεs στο
Photozone .
Lens Reviews

-

Τώρα αν θέs ακόμα πιό ευρυγώνιο φακό από αυτόν ( πού δεν θά θέs )
υπάρχει ό
Tokina 11-16mm f2.8 AT-X PRO DX II Lens for Sony

Price:
GBP 449.99 Approximately EUR 494.88
From United Kingdom

-
View attachment 78530


Οί δυό φακοί που σου προτείνω να δειs κάνουν σχεδόν , όσο αυτόs που έχειs βάλει στα ενδιαφέροντα σου .

Καλέs επιλογέs . :hi:


-

Όπως έγραψε και ο φίλος DeeperBlue αυτοί είναι φακοί για αισθητήρες crop (APS-C) και όχι full frame. Ίσως για αυτό είναι και πιο φθηνοί, το full frame το ξέρω ότι θα είναι πιο ακριβό χόμπυ.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Όπως έγραψε και ο φίλος DeeperBlue αυτοί είναι φακοί για αισθητήρες crop (APS-C) και όχι full frame. Ίσως για αυτό είναι και πιο φθηνοί, το full frame το ξέρω ότι θα είναι πιο ακριβό χόμπυ.
Αν δεν είναι τώρα με τον Αλέξη η κατάλληλη στιγμή για ακριβά χόμπυ, πότε ειναι;
 


Μηνύματα
247
Reaction score
245
Θεωρω λαθος το να χρησιμοποιειησεις πρωτη φορα dslr και να πας σε τοσο ακριβο εξοπλισμο. Γιατι πολυ απλα δεν γνωριζεις τις απαιτησεις σου και μεχρι που θες να φτασεις.

Οι μηχανες που συζητατε παραπανω ειναι απιστευτα μηχανιακια με πολυ υψηλο δυναμικο ευρος, βλεπουν στο σκοταδι στην κυριολεξια για να το πω οσο πιο απλα γινεται.

Αν εχεις διαθεση να ασχοληθεις και το budget δεν ειναι προβλημα προχωρα. Αλλα πχ d810 που τυχαινει να εχω στην κατοχη μου τα δυο τελευταια χρονια δεν εχει auto mode. Πραγμα που σημαινει οτι για εναν αρχαριο περισσοτερη δυσκολια θα προσφερει παρα ευχαριστηση και σωστη φωτογραφια αν δεν ξερει τι κανεις και πως.

Προσωπικα υστερα απο 10 χρονια ενασχολησης με τη φωτογραφια, μπορω να σου πω οτι θα ηταν πιο σοφρων να ξεκινησεις με μια crop για αρχη (nikon d5300 ή 7200) ή σε fx μια nikon 610 αν το budget επαρκει με ενα κιτ φακο σχετικα οικονομικο με μια ευρια καλυψη διαστασεων.

Οταν θα ανακαλυψεις τι χρειαζεσαι και ΑΝ τα χρειαζεσαι τοτε πας σε ενα πιο dedicated σωμα και ενα πιο φωτεινο και γρηγορο φακο.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Βασίλη, κι εγώ συμφωνώ με τον προλαλήσαντα @andreas_a . To FF είναι υπερβολή για τις ανάγκες σου, άσε που δεν νομίζω ότι θα καταλάβεις διαφορά από μια καλή crop dslr με έναν καλό (και πολυ φθηνότερο) φακό.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Καλέ σεις, αφού σας λέω ότι συζούσα με σύστημα crop, Pentax K5, για 2+ χρόνια, 5500 κλικ της είχα κάνει, και τα έξτρα φακουδάκια μου είχα πάρει για κάθε χρήση (στο πολύ wide δεν μπορούσα να κατέβω για ευνόητους λόγους στο crop) και σε μέσες άκρες δεν είχα πολλά παράπονα από το σύστημα. Βέβαια όταν τύχαινε και έπιανα στα χέρια μου FF και έβλεπα την άνεση που έχει στο χειρισμό του βάθους πεδίου ήταν άλλο πράγμα.

Πιθανότατα και τώρα με μια a6500 για παράδειγμα να είμαι ΟΚ. Αλλά από τη μία θα μου μείνει το ποθημένο, όπερ θα πάρω πάλι crop και μετά θα την πουλήσω σίγουρα για FF, και από την άλλη θα έχω πάλι δυσκολία με τα wide που θέλω να τραβήξω, οι φακοί με μεγάλο εύρος γωνίας σε crop είναι ιδιαίτερα ακριβοί από ότι θυμάμαι.

Οπότε ας πάω τώρα σε FF, και mirror less για να μην έχω τον πόνο του βάρους-όγκου, και αν πάλι γυρίσω κάποια στιγμή σε crop θα είναι πιο συνειδητή η απόφαση. :D
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Καλέ σεις, αφού σας λέω ότι συζούσα με σύστημα crop, Pentax K5, για 2+ χρόνια, 5500 κλικ της είχα κάνει, και τα έξτρα φακουδάκια μου είχα πάρει για κάθε χρήση (στο πολύ wide δεν μπορούσα να κατέβω για ευνόητους λόγους στο crop) και σε μέσες άκρες δεν είχα πολλά παράπονα από το σύστημα. Βέβαια όταν τύχαινε και έπιανα στα χέρια μου FF και έβλεπα την άνεση που έχει στο χειρισμό του βάθους πεδίου ήταν άλλο πράγμα.

Πιθανότατα και τώρα με μια a6500 για παράδειγμα να είμαι ΟΚ. Αλλά από τη μία θα μου μείνει το ποθημένο, όπερ θα πάρω πάλι crop και μετά θα την πουλήσω σίγουρα για FF, και από την άλλη θα έχω πάλι δυσκολία με τα wide που θέλω να τραβήξω, οι φακοί με μεγάλο εύρος γωνίας σε crop είναι ιδιαίτερα ακριβοί από ότι θυμάμαι.

Οπότε ας πάω τώρα σε FF, και mirror less για να μην έχω τον πόνο του βάρους-όγκου, και αν πάλι γυρίσω κάποια στιγμή σε crop θα είναι πιο συνειδητή η απόφαση. :D
:lolsign:

Για το βάθος πεδίου πάντως, χρειάζεσαι φακούς με πολύ φωτεινά διαφράγματα - αν είναι και τηλεφακοί, ακόμα καλύτερα.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Αν βγει η παράμετρος μέγεθος από τη μέση, να υποθέσω οτι μια d750 είναι καλύτερη επιλογή σαν μηχανή;
Φανταζομαι και σε θέματα υποστηριξης στην Ελλάδα και σε αγορά μτχ φακών ή μεταπώλησης;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.154
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top