DLP ή 3LCD για 3D

Μηνύματα
13
Reaction score
2
Ειμαι σε εύρεση για προβολέα κύριος για ταινίες 3D και με απόσταση θέασης-βάσης 3,5 μέτρα. Το ερώτημα μου είναι (και δεν εχω βρει απάντηση ακόμα) τη είναι καλύτερα DLP ή 3LCD για 3D?
(εύρος τιμής ως 650 και προτεινόμενος ως τώρα είναι ο Epson EH-TW5300) Τη λέτε?
 


Μηνύματα
13
Reaction score
2
σε αυτα τα χρηματα dlp, ειτε μεταχειρισμενος ή αν μπορεις να ανεβεις:
http://www.skroutz.gr/c/10/protzektores.html?keyphrase=benq+w+1110
βεβαια προσοχη αν σε ενοχλει το rainbow effect.

ευχαριστώ για την απάντηση, δεν εχω ειδει το rainbow effect οπότε δεν ξερω αν θα με ενοχλεί.. αλλα υποθέτω πως θα με.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Και τα θριντί θα ξαναβγούν, αλλά μέχρι τώρα η περίοδος για να το ξαναθυμηθούν είναι περίπου εικοσιπέντε χρόνια.
 




Μηνύματα
148
Reaction score
22
Εγώ έχω την εξής απορία, εάν δεν βλέπεις το rainbow effect αξίζει να δώσεις τα διπλά ή τριπλά χρήματα για έναν LCD o οποίος κατά μεγάλη πιθανότητα μέσα στην πρώτη τριετία θα βγάλει κάποιο σημαντικό πρόβλημα με την οπτική μηχανή; ( π.χ. panasonic πράσινο αντί για μαύρο, θέματα σύγκλισης με τον χρόνο από συστολές διαστολές, δύσκολοι στην επισκευή τους και με μεγάλο κόστος)
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Νομίζω πως υπερβάλεις λίγο. Δεν είναι ο κανόνας να χαλάνε τα μηχανήματα, ή τέλος πάντων η λογική αγοράς.
Προφανώς ο προβολέας πολλαπλάσιας αξίας προσφέρει πολυ καλύτερη εικόνα σε hd. Η διαφορά αυτή οξύνεται όταν μιλάμε για 3d λόγω της μεγάλης πτώσης φωτεινότητας εξαιτίας των 3d γυαλιών. Αλλά πλέον τα lcd κοιτάνε τα dlp στα μάτια και από άποψη μέγιστης φωτεινότητας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.318
Μηνύματα
2.858.401
Members
37.893
Νεότερο μέλος
tassos249
Top