Πικαπ Project Debut III περιεργος ηχος

Μηνύματα
22
Reaction score
1
Καλησπερα
Το συγκεκριμενο πικαπ βγαζει εναν συριστικο ηχο, ενα μπζζζζζζ ας πουμε, οταν λειτουργει αρκετη ωρα, απο τον μηχανισμο περιστροφης. Το κανει ανεξαρτητα αν παιζει δισκος, ανεξαρτητα αν ειναι συνδεδεμενη η γειωση, ανεξαρτητα αν γυρναει ο μηχανισμος μονος του χωρις το πλατερ και τον ιμαντα. Επισης ο μηχανισμος ζεματαει αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο, ισως ετσι ηταν παντα και πριν ακομα αρχισει τον θορυβο. Εχετε καμια ιδεα?
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Καλησπερα
Το συγκεκριμενο πικαπ βγαζει εναν συριστικο ηχο, ενα μπζζζζζζ ας πουμε, οταν λειτουργει αρκετη ωρα, απο τον μηχανισμο περιστροφης. Το κανει ανεξαρτητα αν παιζει δισκος, ανεξαρτητα αν ειναι συνδεδεμενη η γειωση, ανεξαρτητα αν γυρναει ο μηχανισμος μονος του χωρις το πλατερ και τον ιμαντα. Επισης ο μηχανισμος ζεματαει αλλα δεν ξερω αν αυτο ειναι φυσιολογικο, ισως ετσι ηταν παντα και πριν ακομα αρχισει τον θορυβο. Εχετε καμια ιδεα?
Χωρις να ειμαι γνωστης,δεν θα επρεπε να ζεματαει.Για να ζεματαει και να κανει και αυτον τον θορυβο που λετε,τοτε θα υπαρχουν παραπανω τριβες απο αυτες που θα επρεπε να εχει σαν μηχανημα.[στα κινουμενα του μερη εννοω.]Οποτε ισως ειναι προβληματικο.Στο δικο μου PROJECT ''δεν'' ζεματαει.
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Να ελεγθεί άμεσα
Δεν είναι φυσιολογικό να ζεματάει και μην το ενεργοποιείς γιατί θα το χειροτερέψεις.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
Ξεχασα να σας πω οτι αν το αφησω 5-10 λεπτα να ηρεμησει (να κρυωσει?) σταματαει ο θορυβος και μετα ξαναρχιζει σε μικροτερο χρονικο διαστημα απο το αρχικο (ξαναζεσταινεται?). Παντως το λειτουργω ετσι εδω και 2 χρονια με πολλη χρηση και δεν εχω δει αλλη δυσλειτουργια. Αυτο με την τριβη δεν το σκεφτηκα, προς το ηλεκτρολογικο μου πηγε χωρις να πολυξερω.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
320
Ξεχασα να σας πω οτι αν το αφησω 5-10 λεπτα να ηρεμησει (να κρυωσει?) σταματαει ο θορυβος και μετα ξαναρχιζει σε μικροτερο χρονικο διαστημα απο το αρχικο (ξαναζεσταινεται?). Παντως το λειτουργω ετσι εδω και 2 χρονια με πολλη χρηση και δεν εχω δει αλλη δυσλειτουργια. Αυτο με την τριβη δεν το σκεφτηκα, προς το ηλεκτρολογικο μου πηγε χωρις να πολυξερω.
Καλο ειναι να το πατε για ελεγχο.Μια ματια απλα να σας πουν τι μπορει να ειναι.Παντως δεν πρεπει να ζεματαει.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
Αν ημουν Αθηνα θα το ειχα ηδη παει εκει που το πηρα.να το στειλω αποκλειεται, να το δωσω αλλου να το δουν λιγο επιφοβο. Ελεγα μηπως ει αι καποια τετριμμενη βλαβη και καποιος ξερει συγκεκριμενα τι γινεται.ευχαριστω για τις απαντησεις
 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Χωρίς να το βάλεις σε λειτουργία,δες χειροκίνητα αν το πλατώ γυρνά ελεύθερα.
Βγάλε και τον ιμαντα και έλεγξε τροχαλία και πλατώ.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
Χωρίς να το βάλεις σε λειτουργία,δες χειροκίνητα αν το πλατώ γυρνά ελεύθερα.
Βγάλε και τον ιμαντα και έλεγξε τροχαλία και πλατώ.
Γυρναει κανονικα το πλατω. Ο ηχος ειναι ακριβως αυτος:
αλλα ο θορυβος δεν μεταφερεται στα ηχεια ουτε σταματαει αν γυρναει ελευθερα η τροχαλια οπως στο βιντεο. Ακουγεται καθαρα και μονο απο τον μηχανισμο της τροχαλιας την οποια μονο εξωτερικα μπορω να δω
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.879
Reaction score
20.368
Γιατί παιδεύεσαι και δεν το πας στον αντιπρόσωπο; Εκείνος (πρέπει να) μπορεί να το επισκευάσει.
 

Μηνύματα
85
Reaction score
61
Για ρουλεμάν ακούγεται. Γι' αυτό και χωρίς τον ιμάντα δηλαδή χωρίς ακτινικά φορτία δεν κάνει φασαρία. Θα το επιβεβαιώσεις αν κουνήσεις δεξιά - αριστερά το ράουλο που πιάνει ο ιμάντας και δεις πως έχει έναν μικρό τζόγο.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
Γιατί παιδεύεσαι και δεν το πας στον αντιπρόσωπο; Εκείνος (πρέπει να) μπορεί να το επισκευάσει.
Δεν ειμαι Αθηνα
[DOUBLEPOST=1505381903][/DOUBLEPOST]
Για ρουλεμάν ακούγεται. Γι' αυτό και χωρίς τον ιμάντα δηλαδή χωρίς ακτινικά φορτία δεν κάνει φασαρία. Θα το επιβεβαιώσεις αν κουνήσεις δεξιά - αριστερά το ράουλο που πιάνει ο ιμάντας και δεις πως έχει έναν μικρό τζόγο.
στο βιντεο σταματαει ο θορυβος οταν βγαζει τον ιμαντα. Σε μενα συνεχιζει
 

Μηνύματα
85
Reaction score
61
Αν είναι παρόμοιος ο θόρυβος, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι ίδια και η αιτία που τον προκαλεί.:)
edit. Από τα σχόλια στο video πάς για αλλαγή μοτέρ. Και δεν είναι ακριβό.
 

Μηνύματα
22
Reaction score
1
Αν είναι παρόμοιος ο θόρυβος, τότε κατά πάσα πιθανότητα είναι ίδια και η αιτία που τον προκαλεί.:)
ναι οντως, απλα επισημαινω καποιες λειτουργικες διαφορες. Στα σχολια του βιντεο, ολοι αλλαξαν μηχανισμο!!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.320
Μηνύματα
2.858.446
Members
37.894
Νεότερο μέλος
Nika
Top