Ακουστικα για ταινιες

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια χαρα!

Θελω να παρω ακουστικα για να βλεπω καμια ταινια μεσω σκληρου δισκου στην τηλεοραση και να παιζω παιχνιδια στο xbox one x χωρις ενοχλω ολη την οικογενεια.

α)Ποτ θα συνδεση τα ακουστικα? Σε ποια υποδοχη? Σε αυτη της τηλεορασης? Αν ναι, ποσο καλο ηχο μπορω να ακουω μεσω της τηλεορασης? Μπορουν ολα τα ακουστικα να συνδεθουν στην υποδοχη της τηλεορασης?

β)Ενδiαφερομαι να ειναι οσο το δυνατον καλυτερος ο ηχος. Τι πρεπει να ψαξω? Ακουστικα με ηχο surround?

γ)Η βασικη μου πηγη θα ειναι το xbox (4κ bluray) και σκληροι δισκοι για ταινιες (ισως και νετφλιξ ή αγορα ταινιων 4κ μεσω xbox)

δ)Στο xbox, που συνδεονται τα ακουστικα? Στο χειριστηριο ή στην κονσολα?
 



Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Στην παρουσίαση της south sounds το Σάββατο που μας έρχεται τα ultrasone pro 900 s logic είναι ένα ακουστικό που πρέπει να ακούσεις (ελπίζω να το έχουν, θα πάω για να το τσεκάρω σίγουρα).
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
beyerdynamic DT 770 PRO Studio Headphones - 80 Ohm


Αυτα τα εχει ακουσει κανεις?

Αν ναι, σε σχεση με τα aθdio technica ποιο προτεινετε?

Θετω δεδομενα...

35% Μουσικη απο ipad
35% Μουσικη μεσω yamaha r-n402d (συνδεση με jack)
20% ταινιες στην τηλεοραση
10% παιχνιδια στο xbox one x

Τι μου προτεινετε με βαση αυτα?
[DOUBLEPOST=1507496984][/DOUBLEPOST]
Ψάξε για τα Sony mdr-HW700DS
Σου λύνει όλα τα προβλήματα
Εχω σφιχτο μπατζετ.. 150 ευρω φιλε μου και αυτα το υπερβαινουν και μαλιστα κατα πολυ. Ειμαι σιγουρος πως θα ειναι τελεια αλλα...
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Και μια τελευταια ερωτηση γιατι μαλλον θα καταληξω στα Beyerdynamic DT-770 Pro, βαρεθηκα να ψαχνω και πιθανως νατα παραγγειλω ΤΩΡΑ

Ποια να παρω? Τα 80Ωhm ή τα 32 Ωhm? Τι χανω αν παρω το ενα και τι χανω αν παρω το αλλο?

Απαντηστε μου σε αυτο το ερωτημα και τα παραγγελνω.. Αρκει να ξερω ποσα Ωhm χρειαζομαι.

Για χρηση με ipad ποιο ειναι το πιο καταλληλο και πιο για συνδεση μεσω jack στον ενισχυτη μου (yamaha r-n402d) και στo xbox?

Απαντηστε μου σας παρακαλω γιατι ΔΕΝ γνωριζω ποια ειναι η σχεση που εχουν τα ΩHm με την αποδοση σε καθεμια απο τις παραπανω συσκευες!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.155
Reaction score
93.265
Και μια τελευταια ερωτηση γιατι μαλλον θα καταληξω στα Beyerdynamic DT-770 Pro, βαρεθηκα να ψαχνω και πιθανως νατα παραγγειλω ΤΩΡΑ

Ποια να παρω? Τα 80Ωhm ή τα 32 Ωhm? Τι χανω αν παρω το ενα και τι χανω αν παρω το αλλο?

Απαντηστε μου σε αυτο το ερωτημα και τα παραγγελνω.. Αρκει να ξερω ποσα Ωhm χρειαζομαι.

Για χρηση με ipad ποιο ειναι το πιο καταλληλο και πιο για συνδεση μεσω jack στον ενισχυτη μου (yamaha r-n402d) και στo xbox?

Απαντηστε μου σας παρακαλω γιατι ΔΕΝ γνωριζω ποια ειναι η σχεση που εχουν τα ΩHm με την αποδοση σε καθεμια απο τις παραπανω συσκευες!
https://www.cnet.com/news/headphone...d-to-know-about-low-vs-high-impedance-models/
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ευχαριστω πολυ για το λινκ! Τελικα να παρω τα 30Ωhm ή τα 80? Εγω λεω να παρω τα 80 που ειναι περισσοτερο all around. Συμφωνεις??? Απαντησε μου και τα παραγγελνω!

40% Μουσικη απο ipad
35% Μουσικη μεσω yamaha r-n402d (συνδεση με jack)
25% ταινιες 4k και παιχνιδια στο xbox one x

Υ.Γ Μπορει να το διαβασα το λονκ αλλα σιγουρα καποιος εμπειρος θα με βοηθουσε περισσοτερο λογω της απολυτης ασχετοσυνης μου.
[DOUBLEPOST=1507499590][/DOUBLEPOST]
Ευχαριστω πολυ για το λινκ! Τελικα να παρω τα 30Ωhm ή τα 80? Εγω λεω να παρω τα 80 που ειναι περισσοτερο all around. Συμφωνεις??? Απαντησε μου και τα παραγγελνω!

40% Μουσικη απο ipad
35% Μουσικη μεσω yamaha r-n402d (συνδεση με jack)
25% ταινιες 4k και παιχνιδια στο xbox one x

Υ.Γ Μπορει να το διαβασα το λονκ αλλα σιγουρα καποιος εμπειρος θα με βοηθουσε περισσοτερο λογω της απολυτης ασχετοσυνης μου.
Μεσω του ενισχυτη μου yamaha r-n402d θα ακουω καλυτερα απο οτι μεσω του ipad?

Με βαση την εικονα που παραθετω, ποιο να παρω?
Untitled-1.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
778
Reaction score
375

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.155
Reaction score
93.265
Μάλλον τα 80Ω έχουν τη δυνατότητα να ικανιποιήσουν και με φορητές συσκευές όπως το ipad.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Tα 80αρια παρε , ειναι καλυτερα απο τα 32αρια στα χαμηλα τους χωρις να υστερουν αρκετα απο τα 250 που εχουν ομως τις αναλογες απαιτησεις απο συνοδα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά.

Ερώτηση. Τα ακουστικά γράφουν στα χαρακτηριστικά τους πως μέσα περιλαμβάνεται ένα καλώδιο τριών μέτρων. Κάπου άλλου διάβασα πως το καλώδιο δεν είναι αποσπώμενο. Υπάρχει περίπτωση να έχουν μόνο ένα καλώδιο και μάλιστα τόσο μεγάλο και να μήν έχουν καλώδιο μικρό, βολικό για σύνδεση με φορητές συσκευές?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brand-superlux/hd681-evo/

Αυτα τα ακουστικα εχω εγω , ειναι η τιμη τους ειναι στο 35αρι:D δεν υπαρχει ποιο vfm ακουστικο , εχουν και ενα σετα βελουδινα μαξιλαρακια εξτρα οπως και αποσπωμενο καλωδιο και εντος της συκευασιας ενα του ενος και ενα 3μετρο , σου εβαλα την αποκριση συχνοτητας για να σου δειξω κυριως οτι κατεβαινει πολυ χαμηλα , κατι πολυ βασικο για θεαση ταινιων , χωρις να ειναι αργο ή πλαδαρο , ισως το ποιο αδυνατο σημειο ειναι η φτηνη κατασκευη τους που θελει στοργη και προδερμ ... αλλα παλι με τοσα λιγα τι να περιμενεις ...
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
https://diyaudioheaven.wordpress.com/headphones/measurements/brand-superlux/hd681-evo/

Αυτα τα ακουστικα εχω εγω , ειναι η τιμη τους ειναι στο 35αρι:D δεν υπαρχει ποιο vfm ακουστικο , εχουν και ενα σετα βελουδινα μαξιλαρακια εξτρα οπως και αποσπωμενο καλωδιο και εντος της συκευασιας ενα του ενος και ενα 3μετρο , σου εβαλα την αποκριση συχνοτητας για να σου δειξω κυριως οτι κατεβαινει πολυ χαμηλα , κατι πολυ βασικο για θεαση ταινιων , χωρις να ειναι αργο ή πλαδαρο , ισως το ποιο αδυνατο σημειο ειναι η φτηνη κατασκευη τους που θελει στοργη και προδερμ ... αλλα παλι με τοσα λιγα τι να περιμενεις ...
Και κάτι τελευταίο παιδιά. Διάβασα κάπου πως κάποια ακουστικά έχουν υποδοχή επάνω τους έτσι ώστε να μπορεί και δεύτερο άτομο να ακούει ήχο από μια ταινία. Πχ έχω εγώ τα ακουστικά μου και Α κουω ταινία και κάποιος που είναι δίπλα μου, τοποθετεί το βύσμα των δικών του ακουστικών στα δικά μου και μεταφέρεται και σε εκείνον ο ήχος. Έχουμε καμία πρόταση για τέτοιου είδους ακουστικά? Κάνουν και τα 770 η πρέπει να κοιτάξω κάτι άλλο?
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ηλεκτρολογικα λογικα μιλαμε για παραλληλη συνδεσμολογια οποτε θα πεσει η αντισταση που θα βλεπει ως φορτιο .
Εαν μιλαμε για 2 ζευγη 80αρια ή ενα εκτων δυο δε θα εχεις θεμα δε γνωριζω ομως για δυο 32αρια ...
(Εγω προσωπικα εαν ηταν να επερνα ενα ζευγος που μου εκανε και δεν ειχε τετοια ευκολια (συνηθως τετοια μπορει να την εχουν τα games)θα κοιτουσα να παρω και δευτερο αλλα επισης με μακρυ καλωδιο και να εκανα την ενωση στην εξοδο ακουστικων , να τρεχουν δηλαδη 2 , 3μετρα ...
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δεν θα το μετανιωσεις για ta beyer απο αποψη ηχου. Το προβλημα ειναι στην πολυωρη χρηση και εκει ειναι που υπερτερουν ακουστικα ανοιχτου τυπου οπως ta AKG K7xx που χρησιμοποιω εγω και ουσιαστικα ειναι 70 ευρω ακριβοτερα απο αυτα που πηρες.... Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι μπορεις να τα εχεις απειρες ωρες στα αυτια σου και ειναι σαν να μην φορας ακουστικα, επισης ακους κανονικα τι γινεται γυρω σου και τελος εχουν πολυ μεγαλυτερο soundstage απο κλειστου τυπου ακουστικα. Τεσπα τωρα που στα λεω εχεις ηδη κανει την επιλογη οποτε τσαμπα τα γραφω..... καλοακουστα !!!
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δεν θα το μετανιωσεις για ta beyer απο αποψη ηχου. Το προβλημα ειναι στην πολυωρη χρηση και εκει ειναι που υπερτερουν ακουστικα ανοιχτου τυπου οπως ta AKG K7xx που χρησιμοποιω εγω και ουσιαστικα ειναι 70 ευρω ακριβοτερα απο αυτα που πηρες.... Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι μπορεις να τα εχεις απειρες ωρες στα αυτια σου και ειναι σαν να μην φορας ακουστικα, επισης ακους κανονικα τι γινεται γυρω σου και τελος εχουν πολυ μεγαλυτερο soundstage απο κλειστου τυπου ακουστικα. Τεσπα τωρα που στα λεω εχεις ηδη κανει την επιλογη οποτε τσαμπα τα γραφω..... καλοακουστα !!!
Δεν ήθελα να ανέβω κι άλλο επίπεδο τιμής. Ακόμη και τα 140 που έδωσα τα θεωρώ πολλά. Όποτε, με βάση το εύρος τιμής που ήθελα να κινηθώ, ελπίζω να έκανα την κατάλληλη επιλογή. Μόλις τα παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Μολις τα παρελαβα.. Θα τα δοκιμασω σε 10 ωρες ομως.. Τα εβαλα λιγο στα αυτια αλλα μου φαινεται πως πεφτουν ευκολα. View attachment 81194
τα ακουστικα γενικα ειναι μια πονεμενη ιστορια στην Ελλαδα μιας και δεν μπορεις να τα δοκιμασεις πουθενα πριν τα παρεις. Αν θες κατι που να ειναι ανετο και να μπορεις να κουνας το κεφαλι σου ανετα το καλυτερο ειναι να πας σε ασυρματα ακουστικα.... Τα beyer οταν τα συνηθίσεις ειναι πολυ ανετα και θα το δεις και εσυ απλα παντα θα εχεις την αίσθηση οτι φορας ακουστικα και θα πρεπει να προσεχεις το καλωδιο.... απο το συγκεκριμενο μαγαζι που τα πηρες δεχονται επιστροφες εντος 15 ημερων σωστα?
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top