Sonos wi-fi vs JBL bluetooth

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Γεια χαρα.

Σκεφτομαι να παρω ενα ηχειο για χρηση εντος και γυρω απο το σπιτι. Η πρωτη μου επιλογη ειναι το sonos 1 (230 euros) και εχω μια ερωτηση.
Αρκει να παρω το ηχειο ή χρειαζεται και κατι αλλο εκτος του ηχειου για να συνδυαστει και να παιξει?

Δευτερη ερωτηση: Εχετε ακουσει καποιο sonos? Υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα ηχυ μεταξυ ενος ηχειου bluetooth κι ενος wifi?

Η εναλλακτικη μου ειναι το jbl charge 3 στα 150 euros.

Αξιζει η διαφορα τιμης του ενος απο το αλλο?

Sonos 1 στα 230 euros.


Δεδομενο: Εχω ενισχυτη yamaha r-d402d που εκμεταλευεται αριστα το MusicCast (wifi προτυπο της yamaha).
Μηπως τελικα να πηγαινα σε ασυρματο ηχειο yamaha?
Χανω κατι αν παω στο sonos και οχι σε yamaha?

To ηχειο που θελω, δεν προκειται να βγει εκτος σπιτιου, οποτε δεν με δεσμευει το wifi Του sonos.
 


Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Πιστεύω ότι σαν το Jbl xtreme δε θα βρεις.Bluetooth,και μπαταρία,χαμηλές,ένταση!
Έχε στα υπ'όψιν και το B&O S3 .Θες πρίζα βέβαια μόνο αλλά λένε ότι παίζει εξαιρετικά!
 

Μηνύματα
2.668
Reaction score
1.386
Μακριά απο το sonos. Είχε περάσει ένα απο τα χέρια μου μετά απο διθυραμβικά σχόλια και κριτικές σε διάφορα online καταστήματα κλπ. Δυστυχώς απογοητευτηκα οικτρά. Συχνές διακοπές στο bluetooth, μετριότατος ήχος και πραγματικά απαίσιο μπάσο (παντα στα δικά μου αυτιά). Απο τότε που πήγα σε bose δεν αλλάζω με τίποτα.
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Μακριά απο το sonos. Είχε περάσει ένα απο τα χέρια μου μετά απο διθυραμβικά σχόλια και κριτικές σε διάφορα online καταστήματα κλπ. Δυστυχώς απογοητευτηκα οικτρά. Συχνές διακοπές στο bluetooth, μετριότατος ήχος και πραγματικά απαίσιο μπάσο (παντα στα δικά μου αυτιά). Απο τότε που πήγα σε bose δεν αλλάζω με τίποτα.
Εσείς ακούσει ποτέ Yamaha ασύρματο? Μιας και είμαι στο οικοσύστημα της Yamaha ήδη.
[DOUBLEPOST=1507760171][/DOUBLEPOST]
Γεια χαρα.

Σκεφτομαι να παρω ενα ηχειο για χρηση εντος και γυρω απο το σπιτι. Η πρωτη μου επιλογη ειναι το sonos 1 (230 euros) και εχω μια ερωτηση.
Αρκει να παρω το ηχειο ή χρειαζεται και κατι αλλο εκτος του ηχειου για να συνδυαστει και να παιξει?

Δευτερη ερωτηση: Εχετε ακουσει καποιο sonos? Υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα ηχυ μεταξυ ενος ηχειου bluetooth κι ενος wifi?

Η εναλλακτικη μου ειναι το jbl charge 3 στα 150 euros.

Αξιζει η διαφορα τιμης του ενος απο το αλλο?

Sonos 1 στα 230 euros.


Δεδομενο: Εχω ενισχυτη yamaha r-d402d που εκμεταλευεται αριστα το MusicCast (wifi προτυπο της yamaha).
Μηπως τελικα να πηγαινα σε ασυρματο ηχειο yamaha?
Χανω κατι αν παω στο sonos και οχι σε yamaha?

To ηχειο που θελω, δεν προκειται να βγει εκτος σπιτιου, οποτε δεν με δεσμευει το wifi Του sonos.
Επειδή τα θέλω για εντός σπιτιού, άρα δεν με νοιάζει το Bluetooth αλλά μόνο το WiFi , πιστεύω πως σε αυτά τα λεφτά που παίζει το jbl θα είναι υποδεέστερο από κάποιο ηχείο σαν το επερχόμενο της apple ή τέλος πάντων οποιοδήποτε αλλά WiFi.
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
πιστεύω πως σε αυτά τα λεφτά που παίζει το jbl θα είναι υποδεέστερο από κάποιο ηχείο σαν το επερχόμενο της apple ή τέλος πάντων οποιοδήποτε αλλά WiFi.
Υποδεέστερο να είναι γιατί?Λόγω της σύνδεσης bluetooth?
Έχεις κάνει ποτέ σύγκριση ανάμεσα σε σύνδεση bluetooth και wifi και άκουσες διαφορές?
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Υποδεέστερο να είναι γιατί?Λόγω της σύνδεσης bluetooth?
Έχεις κάνει ποτέ σύγκριση ανάμεσα σε σύνδεση bluetooth και wifi και άκουσες διαφορές?
Μέσω WiFi μπορώ να παίξω lossless αρχεία σε ποιότητα άριστη. Μέσω Bluetooth η ποιότητα χάνεται.. κυκλοφορούν εκατομμύρια άρθρα στο Ίντερνετ σχετικά. Σαφώς και έχει υποδεέστερη ποιότητα στον ήχο αλλά και στο ποσό κοντά πρέπει να έχεις τις συσκευές. Το Bluetooth σε περιορίζει ακόμα και σε αυτό που το θεωρώ βασικό.
[DOUBLEPOST=1507761537][/DOUBLEPOST]Παραθέτω.

Wireless speaker systems offer a compact alternative or supplement to a receiver-based audio system. Some are even capable of playing high-resolution music files or streams.
 



Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Δεν τα προλαβαινουμε τα μικρα ηχειακια ! Ουτε εγω το ηξερα το jbl.
Εχεις καταληξει αν θελεις να εχει μπαταρια η οχι?
Τι μεγεθος σε βολευει?
Τα Sonos τα εχω ακουσει ολα στη αντιπροσωπεια . Το Play 5 μαλιστα το βλεπω να το παιρνω.
Το Sonos 1 ειναι πολυ καλο για το μεγεθος του ομως υστερει στα μπασα λογω μεγεθους σε σχεση με αλλα πιο μεγαλα. Απο οτι ξερω δεν εχει bluetooth αυτο οπως ειπε προηγουμενος συμφουριτης
και απο οτι ξερω η sonos δεν εφαρμοζει τεχνολογια Bluetooth .
Αν θελεις μπριζα το marshal stanmore ειναι στα 260€ και εχει ρυθμιση τονικοτητας και πολυ ομορφο.
και ισσοροπημενος ηχος.
To jbl xtreame εχει μπαταρια αλλα θα επερνα το hk go+play
 




Μηνύματα
778
Reaction score
375
Παιδια μια ερωτηση.

Εστω οτι παιρνω ενα ηχειο sonos ή ενα bose.

Αυτα παιζουν μονα τους? Εννοω οτι αν μπω απο κινητο στο spotify, θα μπορω να δωσω σημα σε αυτα τα ηχεια ετσι απλα ή χρειαζεται κατι αλλο να μεσολαβησει? Απο που παιρνουν ηχο?

Σκεφτομαι πως μιας και εχω ενισχυτη yamaha musiccast, να παω σε ηχειο yamaha.

Αν ΔΕΝ παω σε ηχειο yamaha και παω πχ σε sonos, χανω κατι?
 

Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Παιδια μια ερωτηση.

Εστω οτι παιρνω ενα ηχειο sonos ή ενα bose.

Αυτα παιζουν μονα τους? Εννοω οτι αν μπω απο κινητο στο spotify, θα μπορω να δωσω σημα σε αυτα τα ηχεια ετσι απλα ή χρειαζεται κατι αλλο να μεσολαβησει? Απο που παιρνουν ηχο?

Σκεφτομαι πως μιας και εχω ενισχυτη yamaha musiccast, να παω σε ηχειο yamaha.

Αν ΔΕΝ παω σε ηχειο yamaha και παω πχ σε sonos, χανω κατι?
Sonos = wifi . Απο οτι εχω διαβασει εχεις spotify premium . So συνδεεις το sonos στο δικτυο σου και τη συσκευη σου και απο τ συσκευη σου θα δεις το sonos . Το επιλεγεις και εχεις τη συνδεση . Παιζεις απο το spotify αλλα και απο οπου αλλου θελεις εκει
Bose = bluetooth .Ενεργοποιεις το bluetooth στη συσκευη και το κινητο η αλλη συσκευη ,ζευγαρωνει και παιζεις .
Οι διαφορες ηχητικα σε τετοιες συσκευες ειναι αναξιες λογου πιστευω bluetooTh η wifi η multicast η sonos κ.α
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Sonos = wifi . Απο οτι εχω διαβασει εχεις spotify premium . So συνδεεις το sonos στο δικτυο σου και τη συσκευη σου και απο τ συσκευη σου θα δεις το sonos . Το επιλεγεις και εχεις τη συνδεση . Παιζεις απο το spotify αλλα και απο οπου αλλου θελεις εκει
Bose = bluetooth .Ενεργοποιεις το bluetooth στη συσκευη και το κινητο η αλλη συσκευη ,ζευγαρωνει και παιζεις .
Οι διαφορες ηχητικα σε τετοιες συσκευες ειναι αναξιες λογου πιστευω bluetooTh η wifi η multicast η sonos κ.α
Εγώ πιστεύω (χωρίς να έχω ακούσει κάποιο ποιοτικό bt ηχείο αλλά ούτε και WiFi ηχείο) πως θα υπάρχει διαφορά στην ποιότητα του ήχου που βγάζουν τα ηχεία. Στο Bluetooth πληρώνεις την φορητότητα ενώ στο WiFi την ποιότητα (πάντα σε σχέση με την ποιότητα του Bluetooth στην ίδια τιμή και όχι με την ποιότητα ακριβών ηχείων).
 

Μηνύματα
1.705
Reaction score
982
Εγώ πιστεύω (χωρίς να έχω ακούσει κάποιο ποιοτικό bt ηχείο αλλά ούτε και WiFi ηχείο) πως θα υπάρχει διαφορά στην ποιότητα του ήχου που βγάζουν τα ηχεία. Στο Bluetooth πληρώνεις την φορητότητα ενώ στο WiFi την ποιότητα (πάντα σε σχέση με την ποιότητα του Bluetooth στην ίδια τιμή και όχι με την ποιότητα ακριβών ηχείων).
Εγω εχω το zeppelin wireless που εχει και bluetooth και wifi και τα εχω συγκρινει.Αλλα αλλο τα δικα μου αυτια , αλλο καποιου αλλου τα αυτια και αλλο καποιου τα πιστευω του .
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Sonos = wifi . Απο οτι εχω διαβασει εχεις spotify premium . So συνδεεις το sonos στο δικτυο σου και τη συσκευη σου και απο τ συσκευη σου θα δεις το sonos . Το επιλεγεις και εχεις τη συνδεση . Παιζεις απο το spotify αλλα και απο οπου αλλου θελεις εκει
Bose = bluetooth .Ενεργοποιεις το bluetooth στη συσκευη και το κινητο η αλλη συσκευη ,ζευγαρωνει και παιζεις .
Οι διαφορες ηχητικα σε τετοιες συσκευες ειναι αναξιες λογου πιστευω bluetooTh η wifi η multicast η sonos κ.α
Εγώ πιστεύω (χωρίς να έχω ακούσει κάποιο ποιοτικό bt ηχείο αλλά ούτε και WiFi ηχείο) πως θα υπάρχει διαφορά στην ποιότητα του ήχου που βγάζουν τα ηχεία. Στο Bluetooth πληρώνεις την φορητότητα ενώ στο WiFi την ποιότητα (πάντα σε σχέση με την ποιότητα του Bluetooth στην ίδια τιμή και όχι με την ποιότητα ακριβών ηχείων).
Εγω εχω το zeppelin wireless που εχει και bluetooth και wifi και τα εχω συγκρινει.Αλλα αλλο τα δικα μου αυτια , αλλο καποιου αλλου τα αυτια και αλλο καποιου τα πιστευω του .
Το πιστεύω που είπα βασίζεται στη λογική που λέει πως μέσω WiFi μπορείς να παίζεις αρχεία χωρίς απώλεια ποιότητας ενώ μέσω Bluetooth όχι.

Παραθέτω από το πρώτο άρθρο που διάβασα ψάχνοντας το θέμα «Bluetooth vs WiFi speakers.

Bluetooth speakers are great for portability, but their compressed sound quality is a consequence of that feature. Wi-Fi streaming options offer completely uncompressed sound quality that cannot be matched by any portable Bluetooth speaker.

Αν μπορείς να μου βρεις άρθρο που λέει πως τα Bluetooth βγάζουν την ίδια ποιότητα με τα WiFi, ευχαρίστως να το διαβάσω.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Εγώ πιστεύω (χωρίς να έχω ακούσει κάποιο ποιοτικό bt ηχείο αλλά ούτε και WiFi ηχείο) πως θα υπάρχει διαφορά στην ποιότητα του ήχου που βγάζουν τα ηχεία. Στο Bluetooth πληρώνεις την φορητότητα ενώ στο WiFi την ποιότητα (πάντα σε σχέση με την ποιότητα του Bluetooth στην ίδια τιμή και όχι με την ποιότητα ακριβών ηχείων).


Το πιστεύω που είπα βασίζεται στη λογική που λέει πως μέσω WiFi μπορείς να παίζεις αρχεία χωρίς απώλεια ποιότητας ενώ μέσω Bluetooth όχι.

Παραθέτω από το πρώτο άρθρο που διάβασα ψάχνοντας το θέμα «Bluetooth vs WiFi speakers.

Bluetooth speakers are great for portability, but their compressed sound quality is a consequence of that feature. Wi-Fi streaming options offer completely uncompressed sound quality that cannot be matched by any portable Bluetooth speaker.

Αν μπορείς να μου βρεις άρθρο που λέει πως τα Bluetooth βγάζουν την ίδια ποιότητα με τα WiFi, ευχαρίστως να το διαβάσω.
Εκτός αν εννοείς πως σε τόσο χαμηλές τιμές το WiFi δεν βγάζει την ποιότητα που θα έπρεπε έτσι ώστε να φανεί καλύτερο από το Bluetooth.

Αν εννοείς αυτό και μπορείς να μου το επιβεβαιώσεις, τότε μάλλον θα κοιτάξω προς job charge 3 μεριά που βρίσκω καλή τιμή και άπειρα θετικά σχόλια στο Ίντερνετ.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.531
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top