Φωτογραφική μηχανή compact με ευρυγώνιο. Καμιά ιδέα;

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.713
Αρχες Δεκεμβριου θα κανω ενα ταξιδι - εφτασε ο καιρος να δω το cape canaveral και ψαχνω καποια compact με οσο το δυνατο ποιο ευρυγωνιο φακο και οσο το δυνατο φωτεινοτερο για φωτογραφιες σε μουσεια. Δεν χρησιμοποιω σχεδον ποτε φλας και δεν με νοιαζει τι zoom θα εχει, ουτε να ειναι με πολλα μεγαπιξελ.
Δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα με τιμη αλλα γενικα δεν θα την χρησιμοποιω πολυ .
 

Timaras

*****
Μηνύματα
2.887
Reaction score
2.078
Μήπως δεν κάνει η compact για φωτογραφίες σε κλειστούς χώρους χωρίς φλας?
 

Μηνύματα
562
Reaction score
590
Μήπως δεν κάνει η compact για φωτογραφίες σε κλειστούς χώρους χωρίς φλας?
Κάνει μια χαρά, αν έχει καλό φακό. Με Panasonic Lumix lx7 (φακός 1.4), έχω τραβήξει πολύ ωραίες φωτογραφίες σε κλειστούς χώρους, χωρίς φλας.
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.713
I phone 7
Για λεφτα δεν ξερω , θα προτιμουσα <300 400 γιατι γενικοτερα δεν θα την χρησιμοποιω
 

Μηνύματα
2.750
Reaction score
1.190
400 € για μηχανή που δεν θα χρησιμοποιείς ?
Αν θέλεις μόνο για ένα ταξίδι μπορείς να νοικιάσεις μια μηχανή με 100-200 € και να κάνεις την δουλειά σου άνετα .
www.rentphotovideo.gr
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.713
Θα την χρησιμοποιω λιγο :)
Πρεπει να βρω compact με ευρυγωνιο με υποτυπωδες φλας ,χωρις view finder που να μπαινει σε τσεπη :whistling:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Κατά τη γνωμη μου είναι κριμα να κανεις αγορα και να χρησιμοποιηθεί μονο για λιγο... πραγματικα... Μπορεις να κανεις κλικ και με το κινητο. Αν είναι κατά καποιο τροπο υπερβολή το ότι δεν θα χρησιμοποιηθεί ξανα επειδή τα ταξίδια δεν ξαναγινονται παντα ευκολα και αν ξαναγινονται ποτε δεν είναι ιδια.... Θα σου προτεινα να παρεις μια μηχανή μικρη, βολικη, με εξαιρετικη ποιοτητα εικονας και δυνατότητες... Αν το οικονομικο δεν είναι μεγαλο πρόβλημα προτείνω με αυτοπεποιθηση αυτή...
https://www.thephoblographer.com/20...of-the-best-compact-cameras-weve-ever-tested/
Tην εχω σαν καμερα τσεπης για ολες τις δουλειες και πιστεψε με τις κανει σχεδόν ολες, λιγο να εχεις το μικροβιο, δεν θα την αφηνεις από τα χερια σου...
η' εναλλακτικα αυτή...
https://www.cnet.com/products/fujifilm-x70/review/
Σε χαμηλοτερη κατηγορια τιμης δεν θα δεις σπουδαιες διαφορες και συμφωνω με το φιλο παραπανω πως μπορεις να παρεις κατι με 100-200 ευρω η' απλα να τραβηξεις με το κινητο σου...
 


spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.339
Reaction score
30.713
Θα ηθελα να εχει ενα μικρο zoom x3 - x5 και 24-25 wide σε 35mm αντιστοιχια (η και μικροτερο)
το θεμα ειναι οτι δεν μπορω να καταλαβω αν δεν το λενε τα specs την 35mm αντιστοιχια

Δεν θελω να παω για φωτο μονο με το κινητο αν και βγαζω και με αυτο.
Δεν υπαρχει περιπτωση να νοικιασω, μονο και μονο για την διαδικασια.
Αμα την εχω θα την χρησιμοποιω και λιγο , την προηγουμενη την εχω 10 χρονια
και παροτι 5MP απο κινητο νομιζω οτι βγαζει καλυτερες φωτο.

Μιας και παω φλοριντα θα μπορουσα να αγορασω και ισως και απο εκει ,αλλα μαλλον προτιμω να την παρω απο εδω για να μην την εχω στο μυαλο μου.

Πως θα βρω πια compact 200-300 ευρω εχει το καλυτερο wide?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
I phone 7
Για λεφτα δεν ξερω , θα προτιμουσα <300 400 γιατι γενικοτερα δεν θα την χρησιμοποιω
χρησιμοποίησε το τηλέφωνο, σε αυτά τα χρήματα δεν θα βρεις κάτι καλύτερο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Κοιταξε, σε καμερα με μικρο αισθητηρα για να είναι o φακος 24mm η' πιο κατω πρεπει στην πραγματικοτητα να ειναι υπερευρυγωνιος, πχ 14mm η' και 12mm και αυτό κοστιζει... Για αυτό το λογο δεν βλέπεις στην αγορα συχνα τετοια κομματια. Αν θελεις να είναι και ''φωτεινος'' π.χ. f2.8 η' πιο κατω, καταλαβαίνεις.... Αν ακομα χειροτερα θελεις να είναι και ποιοτικος.... ξερεις. Μπορεις να πας σε mirrorless μεταχειρισμενη και να αγορασεις και έναν ευρυγωνιο φακο αλλα ακομα κι ετσι θα φτασεις πολύ ψηλα σε κοστος... Επισης καλούδια οπως οπτικο ζοομ κλπ λογικα θα ριξουν επιπλέον την ποιοτητα...
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Με 24 νομιζω οτι υπαρχουν φτηνες ή κανω λαθος?
Υπαρχουν και δεν χρειαζεται να ανεβεις ψηλα οικονομικα για να τις αποκτησεις... Τωρα αν θα παρεις καλυτερη ποιοτητα από το κινητο σου δεν ξερω, δεν το εχω ψαξει τοσο... Δεν εχω ακριβο κινητο και δεν ξερω που εχουν φτασει...
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
RX100 IV
Lumix LX100

η πρώτη πιο pocketable από τη δεύτερη, η δεύτερη με μεγαλύτερο μέγεθος αισθητήρα και λίγο μεγαλύτερο σώμα (το οποίο μπορεί να σημαίνει και καλύτερη εργονομία). Επίσης η δεύτερη είναι πιο φθηνή, μπορείς όμως να πας σε sony στο προηγούμενο μοντέλο (ΙΙΙ) και να βγεις στα ίδια λιγότερα χρήματα χάνοντας βασικά τη δυνατότητα 4Κ video.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.970
RX100 IV
Lumix LX100

η πρώτη πιο pocketable από τη δεύτερη, η δεύτερη με μεγαλύτερο μέγεθος αισθητήρα και λίγο μεγαλύτερο σώμα (το οποίο μπορεί να σημαίνει και καλύτερη εργονομία). Επίσης η δεύτερη είναι πιο φθηνή, μπορείς όμως να πας σε sony στο προηγούμενο μοντέλο (ΙΙΙ) και να βγεις στα ίδια λιγότερα χρήματα χάνοντας βασικά τη δυνατότητα 4Κ video.

Αν δεν εχει αλλαξει το οικονομικο οριο που εθεσε , η sony της πρότασης σου είναι εκτος.
Παρα πολύ παντος εχει πεσει η τιμη της παλιας rx100 που στα λευτα της θα ελεγα δεν εχει
αντιπαλο με αυτά που προσφερει.
[DOUBLEPOST=1510348548][/DOUBLEPOST]
χρησιμοποίησε το τηλέφωνο, σε αυτά τα χρήματα δεν θα βρεις κάτι καλύτερο.
Συμφωνω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top