Αγορά νέας τηλεόρασης 4Κ

Μηνύματα
37
Reaction score
7
Καλησπέρα αγαπητό forum!

Θα ήθελα την άποψή σας και την πολύτιμη βοήθειά σας σχετικά με την αγορά νέας τηλεόρασης.

Καταρχήν, θα ήθελα να σας πω πως, η τηλεόραση θα τοποθετηθεί σε τραπεζάκι και η απόσταση από τον κάθετο τοίχο μέχρι και την μπαλκονόπορτα είναι 130 εκατοστά. Το λέω αυτό για να μου πείτε και εσείς την άποψή σας σχετικά με τον χώρο. Μια τηλεόραση 49" έχει περίπου 110 εκ. πλάτος και μια 55" περίπου 120 εκ. (προσανατολίζομαι περισσότερο σε 49").

Επίσης, η τηλεόραση θα χρησιμοποιηθεί τόσο για gaming (ps4), όσο και για απόλαυση FHD ταινιών και σειρών (συντροφιά πάντα με το HT-H5550). Η παρακολούθηση προγραμμάτων την Ελληνικής πραγματικότητας μπαίνουν σε 2η μοίρα λόγω περιεχομένου και μόνο!

Τέλος, το budget ανέρχεται κάπου στα 1.000€.

That said, περνάω στο κυρίως πιάτο.

Είμαι fun της Samsung. Ανέκαθεν. Από ηχοσύστημα μέχρι τηλεόραση και από ψυγείο μέχρι πλυντήριο ρούχων. Και playstation να έβγαζε, από την Samsung θα το έπαιρνα! (ο καθένας μας έχει τα κουσούρια του βλέπεις!)

Σε μία πρόσφατη βόλτα μου σε γνωστό πολυκατάστημα, είδα τις κάτωθι επιλογές:

UE49MU8002 Μου αρέσει η ύπαρξη του "One Connect box" και του 2ου smart remote. Επίσης από reviews, είδα ότι το μαύρο το δείχνει όντως μαύρο. Και on budget.

QE49Q7F Η VIP σειρά της Samsung με τεχνολογία QLED. Τα χρήματα είναι παραπάνω αλλά το σκέφτομαι καθώς δεν σκοπεύω να αλλάξω ξανά τηλεόραση σύντομα. Αξίζει όμως;

Sony KD49XE8096 Ο πωλητής μου την πρότεινε.

Σκέφτομαι να αγοράσω και έναν NAS σκληρό δίσκο, να τον κουμπώσω στο router και να παίζω από εκεί τις ταινίες γιατί μέχρι σήμερα συνέδεα usb στο ηχοσύστημα ή το laptop με HDMI στην τηλεόραση (και 2ο hdmi στο ηχοσύστημα με ARC για να μεταφέρεται ο 5.1 ήχος).

Θα ήθελα τα ειλικρινή σχόλιά σας για τις ανωτέρω επιλογές! Επίσης, είμαι ανοικτός σε προτάσεις τύπου LG ή Sony λόγω και του κόστους της αγοράς.

Σας ευχαριστώ!
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Το πρώτο και σημαντικότερο δεν έγραψες, σε πόση απόσταση θα κάθεσαι;
Γιατί αν κάθεσαι μακριά θα βλέπεις γραμματόσημο, οπότε τι νόημα έχει το 4Κ;
 


Μηνύματα
37
Reaction score
7
Περίπου 2 μέτρα είναι η απόσταση. Εννοείτε οτι η 4K με απλή HD δεν θα βλέπω διαφορά;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.446
Για 2 μέτρα πάρε τουλάχιστον 55', κι ας πλησιάζει στο παραθύρι. :)
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Η 49άρα είναι μικρή στην απόσταση που καθόμαστε σε ένα τυπικό σαλόνι.

Ορίστε κι ένας πίνακας με νούμερα:

View attachment 83272
τι αμερικανάκι Θεέ μου
πατριώτ εδώ Ε.Ε. σε μέτρα δεν βγαίνει?:p:roflmao::roflmao:
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
1) Αν είναι να βλέπεις βλουρέη 1080π και σειρές απ' το θείο, δε χρειάζεσαι 4Κ.
Πιθανώτατα θα βλέπεις καλύτερα σε μια FHD (λένε...)
Λιγότερη προσπάθεια για upscale (ψεύτικη πληροφορία) θα κάνει.
Πιθανώς θα σου φαίνεται και πιο ευκρινής...
Το 4Κ upscaling ενός χαμηλότερης ποιότητας βίντεο, θα βγάζει πιο "μαλακή εικόνα" κι όχι αυτό που φαντάζεται ο μέσος αγοραστής, δηλαδή λεπτομέρεια και των γονέων.
2) Στα ίδια λεφτά και μάρκα, μια FHD είναι (ακόμη) πιο καλοεξοπλισμένη (δορυφορικοί δέκτες, ασύρματα κλπ)
3) Αν μπορείς βέβαια να πάρεις μια 65άρα OLED, πάρτην! Αν και του χρόνου θα βγεί κάποια καλύτερη! :D
Και τέλος,
4) Εννοείται, ότι με 50 ίντσες στα 2 - 2,5 μέτρα παίζοντας 1080p, ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ (σε ευκρίνεια λέμε, μπορεί να έχει κάποια καλύτερο μαύρο πχ) ανάμεσα σε 1080p και 2160p (4K).
Ίσα ίσα, που με το ίδιο 1080p δισκάκι, κατευθείαν από το κουτί τους, οι 4Κ θα παίζουν πιο "film like", πιο απαλά, με λιγότερη "αντιληπτή" λεπτομέρεια λόγω upscaling.
Αν βάλεις δε να δείς καμιά σειρά με 250ΜΒ το επεισόδιο, κι οι δυό χάλια θα παίζουνε. ;)
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
7
Από μία γρήγορα ματιά σε καταστήματα, την μόνη FHD που βρήκα να πωλείται είναι η UE55M5502. Σχεδόν όλες οι τηλεοράσεις είναι πλέον 4Κ, οπότε μάλλον είναι αναγκαίο κακό η αγορά της 4Κ.

Η πιο φθηνή OLED ανέρχεται στα περίπου €1.750 στις 55" (LG OLED55B7V), με την πιο φθηνή QLED στα €1.600 (SAMSUNG QE55Q7F). Είναι αρκετά ακριβές ακόμα...

Οι Curved TV αξίζουν;
 


sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Υπάρχουν ακόμα πάρα πολλά FHD στην αγορά, κι από LG, Samsung. Του 2016 ίσως, αλλά υπάρχουν. Βέβαια στα ίδια λεφτά υπάρχουν κι οι 4Κ...
Υπάρχουν και 65άρες ένα σωρό! LG, Samsung, Philips... 1000€ δεν είν' και λίγα για τηλεόραση ούτε σήμερα, ούτε παλιότερα.
Μην κοιτάς σε "καταστήματα", στο Skroutz να κοιτάς πρώτα! Κάποια μοντέλα διατίθενται σε πάνω από 30 καταστήματα είδα...
Τώρα, αν κάποιος δεν είναι δοκιμαστής συσκευών, για την ποιότητα εικόνας δε μπορείς να έχεις σίγουρη γνώμη... Για το ίδιο μοντέλο, άλλος λέει "φανταστική εικόνα" κι άλλος λέει πχ. "το μαύρο της είναι γκρί..." :(
Δυστυχώς αυτά τραβάμε όταν ψωνίζουμε...
Ίσως πρέπει να ρωτήσεις τα παιδιά εδώ, για την αξιοπιστία, εγγύηση κλπ...
Γιατί εγώ κι εσύ, αγοράζουμε TV για πολλά χρόνια, αλλά αυτοί που τις φτιάχνε, "θα θέλανε" ίσως να ξαναψωνίσεις και του χρόνου...8-)
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Αυτοί που θα θέλανε (?) να ξαναψωνίσεις και του χρόνου, σε έχουν χάσει από πελάτη. Την εποχή της πληροφορίας, τα νέα μαθαίνονται γρήγορα και τα άσχημα νέα γρηγορότερα. :wink:

Προσωπικά, θα προσπαθούσα να κάνω υπομονή μέχρι να μαζέψω το απαραίτητο ποσό για μια OLED. Δεν θα με ενδιέφερε ένα μέτριο 4Κ.
 

Μηνύματα
65
Reaction score
95
Δεν υπαρχει αξιολογο μοντελο fhd πλεον, δεν τις κοιτας καν. Οι καλες, που αξιζαν σε σχεση με μια entry level 4k , σταματησαν το 2015 ( sony w809 και samsung j6200). 4κ μονοδρομος πλεον. Σ αυτο το budget προτιμησε τις ιντσες και συγκεκριμενα 55αρα mu6100. Μπορεις παντα να περιμενεις μπας και βγαλει η sony την κορυφαια xe9005 κοντα στο budget σου.
 
Last edited:

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Την εποχή της πληροφορίας, τα νέα μαθαίνονται γρήγορα και τα άσχημα νέα γρηγορότερα. :wink:
Μωρέ ναι, απλά προσπαθούμε να μη γίνουμε εμείς η ο φίλος, μέρος των "άσχημων νέων"... :)

4κ μονοδρομος πλεον. Σ αυτο το budget προτιμησε τις ιντσες και συγκεκριμενα 55αρα mu6100. Μπορεις παντα να περιμενεις μπας και βγαλει η sony την κορυφαια xe9005 κοντα στο budget σου.
+1 για την 55mu6100.

+11 και για την xe9005 (αν και βλέπω ότι 49άρα και 55άρα έχουν την ίδια τιμή... δεν έχουν ξεκαθαρίσει τις προτεραιότητες οι εισαγωγείς ακόμη... οπότε ας περιμένει λίγο ο φίλος!)

------------
Για την SONY xe7005 (που δεν είναι direct led...) τι λέτε; Την 49άρα τη σκοτώνουνε...
Σε σχέση με την samsung 49mu6100 , ποιά να προτιμήσω εγώ για μόνιτορ;;;
Κι αν δεν έχω (ούτε προτίθεμαι να αποκτήσω σύντομα) PC ικανό να οδηγήσει 4Κ μόνιτορ, μήπως να περιοριστώ σε FHD tv, που μπορεί να την οδηγήσει ακόμα και το λάπτοπ μου;;; o_O

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τυχόν απαντήσεις... :drinks:
 

Μηνύματα
65
Reaction score
95
Στα 499,αν και ips χωρις android, η xe7000 παιζει μονη της μπαλα. Δεν χρειαζεσαι κατι για να εχεις 4κ αναλυση ως μονιτορ. Για παιχνιδια χρειαζεσαι.
 


Μηνύματα
37
Reaction score
7
Σκέφτομαι έντονα τις
  • Samsung UE55MU7002 με Dynamic Crystal Colour, One connect και πολύ όμορφο σχέδιο (2400 PQI)
  • LG 55SJ810V με nano cell technology και 2800 PMI
Από Sony δεν έχω κάποια άποψη. Τις είδα και τις 2 Live και με το ίδιο demo και σε πρόγραμμα τηλεόρασης. Η Samsung μου φάνηκε ότι είχε καλύτερα χρώματα και επίσης η εικόνα δεν θάμπωνε όταν η γωνία θέασης γινόταν πιο πλάγια.

Σημ.: η 55mu6100 μου φαίνεται υποδεέστερη της σειράς 7.

Έχετε κάποια άποψη επι των ανωτέρω;;;

Update: Black Friday με την Samsung QLED QE55Q6F στα 1.300€!
 
Last edited:





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.161
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top