Service & κεφαλή για Thorens TD 318

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Τις επόμενες μέρες θα έρθει στα χέρια μου ένα Thorens TD 318, το οποίο είναι πρακτικά καινούριο και έχει να χρησιμοποιηθεί κάποιες δεκαετίες.

Εικάζω ότι θα χρειαστεί έναν έλεγχο καλής λειτουργίας, λίπανση, ιμάντα κ.λπ. καθώς και κεφαλή (την τελευταία φορά που το είχα δει φορούσε μια φτηνή Ortofon).

Πέραν της αντιπροσωπείας, γνωρίζουμε κανέναν τεχνικό με γνώσεις σε Thorens, που θα μπορούσε να αναλάβει μια τέτοια εργασία; Επίσης, έχετε κάποια πρόταση για κεφαλή κινητού μαγνήτη γύρω στα €200;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Τις επόμενες μέρες θα έρθει στα χέρια μου ένα Thorens TD 318, το οποίο είναι πρακτικά καινούριο και έχει να χρησιμοποιηθεί κάποιες δεκαετίες.

Εικάζω ότι θα χρειαστεί έναν έλεγχο καλής λειτουργίας, λίπανση, ιμάντα κ.λπ. καθώς και κεφαλή (την τελευταία φορά που το είχα δει φορούσε μια φτηνή Ortofon).

Πέραν της αντιπροσωπείας, γνωρίζουμε κανέναν τεχνικό με γνώσεις σε Thorens, που θα μπορούσε να αναλάβει μια τέτοια εργασία; Επίσης, έχετε κάποια πρόταση για κεφαλή κινητού μαγνήτη γύρω στα €200;

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη και σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
Σου έχω την απάντηση! Στην east electronics εργάζεται ο ευγενέστατος κύριος Κώστας, ειδικός στα πικαπ. Ο ίδιος ανέλαβε το thorens td 320 μου, που μάλιστα είχε σοβαρή ζημιά. Το έλαβα πίσω σε κατάσταση καινούργιου. Αν θες σου στέλνω με pm το τηλέφωνο.
Για εμένα προσωπικά στο thorens: nagaoka mp110 ή mp150 μονόδρομος!
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Σου έχω την απάντηση! Στην east electronics εργάζεται ο ευγενέστατος κύριος Κώστας, ειδικός στα πικαπ. Ο ίδιος ανέλαβε το thorens td 320 μου, που μάλιστα είχε σοβαρή ζημιά. Το έλαβα πίσω σε κατάσταση καινούργιου. Αν θες σου στέλνω με pm το τηλέφωνο.
Για εμένα προσωπικά στο thorens: nagaoka mp110 ή mp150 μονόδρομος!
Ευχαριστώ πολύ @navou. Το έχω το τηλέφωνο της Εast Εlectronics.
 


SIMPLYMUSIC

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
972
Reaction score
66
+1 Exclusive Audio.
Κεφαλή Audio Technica 440 ή οι διάδοχοί της. Στα αυτιά μου παίζουν εξαιρετικά στο 320 και στο 160 που έχω στην κατοχή μου.
Οι nagaoka θεωρώ ότι είναι πολύ γλυκές για το Thorens.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Σας ευχαριστώ όλους. Αντε να φτάσει στα χέρια μου να δω σε τι κατάσταση είναι :)
Φίλε μου, μία από τις χαρές που μπορεί και σου δίνει το πικάπ είναι η ενασχόληση με αυτό.
Έχει επίσης ενδιαφέρον η όποια ηχητική διαφοροποίηση παρατηρείται στις αλλαγές που κάνεις.
Από την στιγμή που, όπως λες, είναι πρακτικά καινούριο το πικάπ σου, θα ζητάει απλά πράγματα που εύκολα μπορείς να καταφέρεις.
Υπάρχει αφθονία πληροφοριών και στην σελίδα μας αλλά και γενικά στο διαδίκτυο.

Ένα καθάρισμα στο πηγάδι και λίπανση με λαδάκι, ακόμα και ραπτομηχανής αν δεν αγοράσεις το <<ειδικό>>, ή η τοποθέτηση ενός καινούριου ιμάντα δεν είναι κάτι δύσκολο.
Για τις ρυθμίσεις θα πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο και αρκετό διάβασμα, αν δεν είσαι εξοικειωμένος.
Ένας δίσκος δοκιμών, ένα στροβοσκόπιο, ένας προτράκτορας, ένα κατσαβιδάκι και μια ζυγαριά ακριβείας και είσαι έτοιμος για <<περιπέτεια>>.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Φίλε μου, μία από τις χαρές που μπορεί και σου δίνει το πικάπ είναι η ενασχόληση με αυτό.
Έχει επίσης ενδιαφέρον η όποια ηχητική διαφοροποίηση παρατηρείται στις αλλαγές που κάνεις.
Από την στιγμή που, όπως λες, είναι πρακτικά καινούριο το πικάπ σου, θα ζητάει απλά πράγματα που εύκολα μπορείς να καταφέρεις.
Υπάρχει αφθονία πληροφοριών και στην σελίδα μας αλλά και γενικά στο διαδίκτυο.

Ένα καθάρισμα στο πηγάδι και λίπανση με λαδάκι, ακόμα και ραπτομηχανής αν δεν αγοράσεις το <<ειδικό>>, ή η τοποθέτηση ενός καινούριου ιμάντα δεν είναι κάτι δύσκολο.
Για τις ρυθμίσεις θα πρέπει να αφιερώσεις κάποιο χρόνο και αρκετό διάβασμα, αν δεν είσαι εξοικειωμένος.
Ένας δίσκος δοκιμών, ένα στροβοσκόπιο, ένας προτράκτορας, ένα κατσαβιδάκι και μια ζυγαριά ακριβείας και είσαι έτοιμος για <<περιπέτεια>>.
To τελευταίο μου πικάπ (Garrard) παρέδωσε το πνεύμα στις αρχές του 90 και έκτοτε δεν ξανασχολήθηκα - ευτυχώς μου έμειναν καμιά 400αριά βινύλια.

Κάπως έτσι το έχω λοιπόν στο μυαλό μου αγαπητέ @PeterMeni διότι ζω και στην επαρχία, όπου δεν έχει και πολλά ενδιαφέροντα να ασχοληθεί κανείς.

Το "κακό" τώρα που το σκέφτομαι είναι ότι θα χρειαστώ και ένα phono :headbang: οπότε πείτε και γι' αυτό καμιά (οικονομική) ιδέα.
 








Μηνύματα
299
Reaction score
321
Προσωπικά, και υποθέτοντας ότι θα χρησιμοποιήσεις κεφαλή ΜΜ, θα σκεφτόμουν πολύ σοβαρά την αγορά του REGA PHONO MM MK3.

Από την Αγγλία.
Παιδιά ένα phono stage που μου αρέσει πάρα πολύ, έχει παίξει πολύ καλά με διαφορετικές κεφαλές σε διαφορετικά πικάπ και μου ακούγεται πιο ζεστό, πιό ευχάριστο σε σχέση με πολλά ακριβότερα είναι το project phono box mm. Εϊχα διάφορα phono stage συμπεριλαμβαν. και της project, όπως το tube box phono s, phono box s, τα οποία έφυγαν κακήν κακώς. Το έχω φυσικά κρατήσει, δεν πάει πουθενά, θεωρώ ότι είναι από αυτά τα σπάνια πολύ προσιτά μηχανήματα όπου απλά πετυχαίνει η συνταγή!
Το βρίσκει κανείς με 65 ευρώ.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top