Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Πως μπορω να μειωσω τον θορυβο που ακουω στο εσωτερικο του αυτοκινητου μου,ενα golf 5?
Κανει δουλεια ο μαυρος μουσαμας που εχουνε ορισμενα μοντελα,με πλουσιο εξοπλισμο,στη μεσα μερια του καπο?Θελω να ακουγετε λιγοτερο ο κινητηρας αλλα και ο θορυβος απο τα ελαστικα.
 

Μηνύματα
2.458
Reaction score
1.718
Απάντηση: Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

αδερφέ αυτό που θες γίνεται αν ξηλώσεις όλο το εσωτερικό και περάσεις ειδικό πισσόφυλο.

Όλα τα άλλα είναι ημίμετρα...
 

Μηνύματα
138
Reaction score
0
Οπως τα λεει ο φιλος Στέργιος εδω.
Βεβαια μετα θα αποκτησης λογικα τριξιματακια απο τα διαφορα πλαστικα μερη του αμαξιου που θα λυθουν....παθων ειμαι και ξερω.
Αλλα εαν θες το καλυτερο αποτελεσμα ειναι τα πισσόφυλο
για ηχομονοση.
Εχω κανει δοκιμες και με ricofon αλλα και με καποια σπρευ αλλα το αποτελεσμα δεν ηταν το καλυτερο.
 

Μηνύματα
2.795
Reaction score
202
Απάντηση: Re: Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

δεν θελω να εχω την αριστη ηχομονωση,απλα αυτο το κατι τις αν μπορουσα να κοψω απο τον θορυβο θα ειμαι οκ.Δεν ειναι και κανενα αρχαιο το αμαξι ωστε να κανει υπερβολικο θορυβο.Το να λυθει ολο το αμαξι δεν γινεται.Εδω τωρα που ειναι ξηλωμενα ορισμενα κοματια,για να περαστει ηχοσυστημα και παλι ποναει η καρδουλα μου!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.875
Απάντηση: Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

αν θες ηχομόνωση μόνο mercedes!

έχω το civic και οδηγάω με ωτασπίδες!
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

βαλε πισσοφυλα μεσα στις πορτες που ειναι και για το ηχοσυστημα και οτι κοψη εκοψε.

μην ξηλωσεις το αμαξη γιατι μετα κλαφτο.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Απάντηση: Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

Κι εγω dynamat ειχα στο Golf, αλλα μονο στις πορτες. Εχεις πολλα σημεια που εισχωρει airborne θορυβος στην καμπινα, και πρεπει να το γδυσεις ολο για να φτασεις στο επιπεδο που ονειρευεσαι.
Αστο οπως ειναι, δεν πιστευω οτι το Golf υστερει ιδιαιτερα εδω που τα λεμε.
 

Μηνύματα
20
Reaction score
0
ναι για τον κινητηρα θα κανεις δουλεια με μονοτικο στο καπο...
αλλα για τα λαστιχα δεν θα κανεις τιποτα...εκει μονο εσωτερικη ηχομωνοση οπως λενε τα παιδια ποιο πανω...
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Απάντηση: Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

Υπάρχουν διάφορα μονωτικά για επιμέρους μόνωση στο αυτοκίνητο κι όχι μόνο. Για το καπώ υπάρχει ειδικό αδιάβροχο και άκαφτο. Για τις πόρτες πισόφυλο και ειδική πάστα. Για το πάτωμα σαλονιού πισόφυλο και κετσές. Για το θόρυβο απο τους τροχούς πρέπει να αφαιρεθεί το πλαστικό κάλυμα να πλυθεί ο θόλος να περαστεί κι άλλο στρώμα πίσας και μετά πριν κουμπωθεί το πλαστικό να περαστεί πίσα με πινένο απο την εσωτερική πλευρά του. Για τους τριγμούς των πλαστικών ειδικό σπρέυ στις εσοχές.
Το μειονέκτημα του πισόφυλου είναι το βάρος και η μυρωδιά του.

Διάβασα για το Honda πιο πάνω οτι έχει θέμα συναρμαλόγησης, όντως θέλει πολύ προσοχή, αντίστοιχα όμως το Γερμανικό είναι πιο απροβλημάτιστο.

Πάντως καλό ηχείο χωρίς μόνωση στην πόρτα είναι super φαγητό να το τρως σε κεσεδάκι παρέα με μύγες.
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

Πάντως καλό ηχείο χωρίς μόνωση στην πόρτα είναι super φαγητό να το τρως σε κεσεδάκι παρέα με μύγες.

Ναι, αλλά το κεσεδάκι
  • δεν κινδυνεύει να σπάσει
  • έχει καπάκι και βολεύει στην μεταφορά
  • κρατάει καλύτερα την θερμοκρασία
  • έχει βολικότερο σχήμα για αποθήκευση σε ντουλάπι
  • είναι απαραίτητο σε εκδρομές

ενώ αν έχεις τις μύγες έχεις και παρέα :142: :138:

Από την άλλη, σκέψου πως φαγητό σε κεσεδάκι σημαίνει συνήθως εκδρομούλα, πικνικ κοκ.
Δηλαδή περνάς καλά βρε φίλε
Τι να το κάνω το super designάτο πιάτο και αντί για την ωραία παραλία/δάσος/βουνό να βλέπω κανένα βουνό που κάθεται στο δίπλα τραπέζι του εστιατορίου? :143:













Μου αρέσει να τρώω σε πιάτο :144:
 

Μηνύματα
89
Reaction score
32
Απάντηση: Μονωση σε golf για λιγοτερο θορυβο στο εσωτερικο

Υπάρχουν διάφορα μονωτικά για επιμέρους μόνωση στο αυτοκίνητο κι όχι μόνο. Για το καπώ υπάρχει ειδικό αδιάβροχο και άκαφτο. Για τις πόρτες πισόφυλο και ειδική πάστα. Για το πάτωμα σαλονιού πισόφυλο και κετσές. Για το θόρυβο απο τους τροχούς πρέπει να αφαιρεθεί το πλαστικό κάλυμα να πλυθεί ο θόλος να περαστεί κι άλλο στρώμα πίσας και μετά πριν κουμπωθεί το πλαστικό να περαστεί πίσα με πινένο απο την εσωτερική πλευρά του. Για τους τριγμούς των πλαστικών ειδικό σπρέυ στις εσοχές.
Το μειονέκτημα του πισόφυλου είναι το βάρος και η μυρωδιά του.

Διάβασα για το Honda πιο πάνω οτι έχει θέμα συναρμαλόγησης, όντως θέλει πολύ προσοχή, αντίστοιχα όμως το Γερμανικό είναι πιο απροβλημάτιστο.

Πάντως καλό ηχείο χωρίς μόνωση στην πόρτα είναι super φαγητό να το τρως σε κεσεδάκι παρέα με μύγες.
Αν και έχει περάσει καιρός από το θέμα αυτό, επειδή όμως με ενδιαφέρει και για να μην ανοίγω νέο, κάνω την ερώτηση μου.
Αυτά τα υλικά που αναφέρετε, μπορείτε να δώσετε περισσότερα στοιχεία, μάρκα κλπ
Γνωρίζετε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο που να κάνει ηχομονώσεις;
Ή αν εδώ κάποιος γνωρίζει και μπορεί να αναλάβει;
Στείλτε και pm, αν θέλετε.
 

Μηνύματα
89
Reaction score
32
Αν και έχει περάσει καιρός από το θέμα αυτό, επειδή όμως με ενδιαφέρει και για να μην ανοίγω νέο, κάνω την ερώτηση μου.
Αυτά τα υλικά που αναφέρετε, μπορείτε να δώσετε περισσότερα στοιχεία, μάρκα κλπ
Γνωρίζετε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο που να κάνει ηχομονώσεις;
Ή αν εδώ κάποιος γνωρίζει και μπορεί να αναλάβει;
Στείλτε και pm, αν θέλετε.
Κάποια βοήθεια εδώ;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Είναι πολύ γενική η ερώτηση. Τι ακριβώς θα θέλατε την ηχομόνωση? Χρήση ηχοσυστήματος, χρήση από θόρυβο κινητήρα?
 

Μηνύματα
89
Reaction score
32
Είναι πολύ γενική η ερώτηση. Τι ακριβώς θα θέλατε την ηχομόνωση? Χρήση ηχοσυστήματος, χρήση από θόρυβο κινητήρα?
Κυρίως να μειωθεί κατά το δυνατό περισσότερο ο θόρυβος από κινητήρα και o εισερχόμενος (βουητό) κατά την κίνηση. Υπάρχει κάποια προτεινόμενη λύση, κάποιος που γνωρίζει και μπορεί να αναλάβει; Ίσως και μία ένδειξη κόστους (από - έως) περίπου;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Πρωτίστως να σιγουρευτείς ότι μηχανικά το αυτοκίνητο είναι εντάξει, γιατί το βουητό μπορεί να υπάρχει από πρόβλημα σε κάποιο ρουλεμάν τροχού.
 

Μηνύματα
89
Reaction score
32
Πρωτίστως να σιγουρευτείς ότι μηχανικά το αυτοκίνητο είναι εντάξει, γιατί το βουητό μπορεί να υπάρχει από πρόβλημα σε κάποιο ρουλεμάν τροχού.
Σύμφωνοι με αυτό που λες.
Καθόσον ανέφερες για κάποιο ειδικό σπρέι που μπορεί να περαστεί στα εσωτερικά (ίσως στα κουμπώματα ταπετσαρίας), ρώτησα αν μπορείς εσύ ή και οποιοσδήποτε άλλος να βοηθήσει αναφέροντας τα προτεινόμενα υλικά (μάρκα κλπ) και αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα, γιατί οι περισσότεροι σε ηχοσυστήματα κλπ είτε δεν θέλουν να ασχοληθούν είτε ζητάνε συνολικά κάπου στο 1Κ€ και πάλι με αμφίβολο αποτέλεσμα. Ποιος μπορεί να λύσει τους θόλους και να περάσει πίσσα όπως είπες;
 

Car_Audio_Test

Επαγγελματίας
Editor
Μηνύματα
2.281
Reaction score
853
Καλημέρα και καλή χρονιά!
Καλό θα ήταν ν ακούσω τους θορύβους (αναγκαστικά μέσω κάποιας διαδρομής) να μετρηθούν συχνοτικά και με dB τα προβλήματα και μετά θα πρέπει να επιλέχθούν τα ^ιδανικά^ υλικά.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.034
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top