Βοήθεια για format video

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Καλησπέρα σε ολους σας

Εαν γράφω σε λάθος μέρος για την ερώτηση μου ζήτω συγγνώμη αλλά είναι η πρωτη φορά που γράφω.
Παρακολουθώ χρόνια το site αλλά τώρα χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθεια σας.
Πρόσφατα αναβαθμησα εξολοκλήρου το home cinema μου.
Έχω:
Τηλεοραση : Samsung UE50KU6000
Ενισχυτή : Denon AVR - X2400H
Ηχεία : Taga Harmony TAV 606 v.3

Το "πρόβλημα" που έχω είναι το εξης, βλέπω ταινίες μέσω usb απο την τηλεοραση και παρατηρώ πως σε καποιες αναγνωρίζει ο ενισχυτής την κωδικοποίηση ήχου και αλλάζει μόνος του σε dts , dts + κλπ και σε αλλες δεν κανει τίποτα (παιζει stereo). Ενω αν τις δω στον υπολογιστη οπου έχω και εκεί ενα τυπικό 5.1 παιζουν κανονικά οι ομιλίες απο το κεντρικό κλπ. Σκεφτηκα πως ίσως η τηλεοραση να μην αναγνωρίζει όλες τις ποιότητες ήχου. Το δοκιμασα μετα με λαπ τοπ με hdmi και στον ενισχυτή αλλά και στην τηλεοραση και παλι τα ιδια . Παρεμπιπτόντως όταν βλέπω κατευθείαν βίντεο απο την τηλεοραση έχουν καλύτερη ποιότητα εικόνας.
Τι μπορεί να φταίει ? Να μην αναγνωρίζει όντως η τηλεοραση όλες τις ποιότητες και να έπεσα στην περιπτωση που το ίδιο να συμβαίνει και με το λαπ τοπ ?
Δεν αναγνωρίζει ο ενισχυτής όλες τις ποιότητες πράγμα που δυσκολεύονται να το πιστέψω ?
Ενα media player με όλα τα τελευταια formats είναι μονόδρομος ?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και αν έχω κανει λάθος ζήτω συγγνώμη και παλι και ας μεταφερθεί το θέμα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Καλώς ήρθες! :)


Το "πρόβλημα" που έχω είναι το εξης, βλέπω ταινίες μέσω usb απο την τηλεοραση και παρατηρώ πως σε καποιες αναγνωρίζει ο ενισχυτής την κωδικοποίηση ήχου και αλλάζει μόνος του σε dts , dts + κλπ και σε αλλες δεν κανει τίποτα (παιζει stereo). Ενω αν τις δω στον υπολογιστη οπου έχω και εκεί ενα τυπικό 5.1 παιζουν κανονικά οι ομιλίες απο το κεντρικό κλπ.
Μάλλον έχεις ενεργοποιήσει στο PC κάποια τεχνητή μετατροπή του δικάναλου σε 5.1.

Είναι συνδεδεμένες με HDMI οι συσκευές, PC, TV, Denon;

Δεν αναγνωρίζει ο ενισχυτής όλες τις ποιότητες πράγμα που δυσκολεύονται να το πιστέψω ?
Όχι βέβαια, όλα τα βλέπει.

Σκεφτηκα πως ίσως η τηλεοραση να μην αναγνωρίζει όλες τις ποιότητες ήχου.
Δεν αποκλείεται. Αυτό είναι κάτι που δύσκολα το βρίσκεις στο manual (λόγω προστασίας δικαιωμάτων ίσως) και απαιτεί δοκιμές.
H TV αναφέρει και DD και DTS απο τα δικά της ηχεία, αλλά δεν γνωρίζω τι κάνει μέσω του media player της.



Γενικά τώρα, με ένα σχετικά σύγχρονο PC με HDMI ή με ένα κατάλληλο media player και τα σωστά αρχεία, θα εκμεταλλευτείς όλες τις δυνατότητες του ενισχυτή να παίξει τα HD formats που πιθανότατα τώρα χάνεις.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Η τηλεοραση είναι συνδεδεμένη με HDMI στον ενισχυτή.

Οι ταινίες στον υπολογιστής παιζουν με media player classic.

O υπολογιστής είναι καινούριος και απο τους αρκετά καλούς. Απλα ήθελα να αποφεύγω την μεταφορά στο σαλόνι για να βλέπω ταινίες.
Για να δω όμως αν θα παίξουν απο τον υπολογιστη οι κωδικοποιήσεις στον ενισχυτή , μάλλον θα πρεπει να το δοκιμασω...
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Είσαι σίγουρος ας πούμε, πως όλες οι ταινίες στον υπολογιστή έχουν πολυκάναλη μπάντα;; Γιατί οι μισές "γουεμπ ντ.λ" πχ του "θείου" μου, είναι σε αακ128, ει-σί3 192 κλπ. στέρεο... :errwhat:Καθότι είναι αντιγραμμένες από κάποιο HD kore;atiko kanali, να σαν τα δικά μας συνδρ@μητικά...:O_o:
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Ενα media player με όλα τα τελευταια formats είναι μονόδρομος ?
Ο μονόδρομος είναι ένα dedicated htpc με i3 8ης γενιάς (4k @60Hz) και κάποιος software player. Οι media players είναι μηχανήματα που παρέχουν μεν την ευκολία του τηλεχειριστηρίου, αλλά είναι στριφνά, τσιγγουνεμένα, και ενημερώνονται δύσκολα (αν και όπου αυτό είναι οψιόν), χειρότερα κι απ' τα NAS. PC and let die...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.053
Reaction score
20.466
Δεν είναι λίγο περίεργο να μην παιζει ουτε απο την hdmi του λαπ τοπ ?
Αν οι drivers είναι εγκατεστημένοι σωστά και το hardware λειτουργεί σωστά
και δουλεύει σωστά ο player, τότε ναι, είναι περίεργο.
 




spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.345
Reaction score
30.724
Εδω και χρονια ειναι ο καλυτερος media player

Αν και τελικα πρεπει να παρεις ενα
mede8er med600x3d
 




Μηνύματα
8
Reaction score
2
Παιδιά μάλλον βρήκα λύση. Ψάχνοντας στο μενού της τηλεορασης όταν παιζει ταινία απο το media player της , στα φόρμα ήχου τις επιλογές DTS , DTS NEO 2:5 . Μόλις επιλέγω η την μια η την αλλη ο ενισχυτής αναγνωρίζει κατευθείαν τον "5.1" ήχο και δεν παιζει απλα stereo. Απλα κάθε φορά πρεπει να το κάνω χειροκίνητα διότι η τηλεοραση παιζει default σε PCM. Όπως εψαξα λίγο στο ίντερνετ το κανουν αυτό οι samsung.
Η μήπως το DTS NEO 2:5 είναι "ψευτικο " 5.1 ?
Ο ενισχυτής σ αυτή την επιλογή γράφει DTS + NEURAL:X .
 
Last edited:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top