To LED or to OLED?

Μηνύματα
203
Reaction score
73
Η LG κάτω από sj850 δεν είναι κανονικό 4Κ, είναι RGBW. Για μένα θες οποσδήποτε 120hz panel για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές και οι φτηνότερες 4K 120hz TV είναι Samsung MU7000 και Sony XE85 series.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
ΜΗΝ κάνεις το ΛΑΘΟΣ και ΔΕΝ πας σε 55άρα!!!

Μη το σκέφτεσαι σε σχέση με τη σημερινή σου. Σε μία εβδομάδα όποια και να πάρεις θα σου φαίνετε ΚΑΙ μικρή. Οπότε αυτό καλύτερα να το νιώσεις με μια 55άρα.
Εκτός αυτού αφού πας για 4Κ και η 55άρα μικρή είναι για τέτοιο υλικό.

Και φυσικά αν μπορείς οικονομικά πας για oled χωρίς δεύτερη σκέψη.
Αλλιώς προτίμησε Sony.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Η LG κάτω από sj850 δεν είναι κανονικό 4Κ, είναι RGBW. Για μένα θες οποσδήποτε 120hz panel για να πάρεις κάτι αξιοπρεπές και οι φτηνότερες 4K 120hz TV είναι Samsung MU7000 και Sony XE85 series.
Αρα εγκρινεις την 9005... ή μηπως και η χε85 σειρα αρκει και δεν χρειαζεται να παω στην σειρα χε95? Εννοω θα δω διαφορα αναμεσα σε ΧΕ85 και ΧΕ95 που να αξιζει?
[DOUBLEPOST=1515336513][/DOUBLEPOST]
Αρα εγκρινεις την 9005... ή μηπως και η χε85 σειρα αρκει και δεν χρειαζεται να παω στην σειρα χε95? Εννοω θα δω διαφορα αναμεσα σε ΧΕ85 και ΧΕ95 που να αξιζει?
Εχε υποψιν και την ενασχοληση μου με xbox one x αλλα και νετφλιξ.. Βεβαια κατα 80% τηελοραση θα βλεπει η γυναικα μου (αντ1
και σταρ)!
[DOUBLEPOST=1515336797][/DOUBLEPOST]
ΜΗΝ κάνεις το ΛΑΘΟΣ και ΔΕΝ πας σε 55άρα!!!

Μη το σκέφτεσαι σε σχέση με τη σημερινή σου. Σε μία εβδομάδα όποια και να πάρεις θα σου φαίνετε ΚΑΙ μικρή. Οπότε αυτό καλύτερα να το νιώσεις με μια 55άρα.
Εκτός αυτού αφού πας για 4Κ και η 55άρα μικρή είναι για τέτοιο υλικό.

Και φυσικά αν μπορείς οικονομικά πας για oled χωρίς δεύτερη σκέψη.
Αλλιώς προτίμησε Sony.
Φιλε μου λογικα ΔΕΝ θα παω σε 55αρα.. Μου φαινεται ηδη αρκετη η 37' που εχω εδω και 10 χρονια και ακομη και 49 τη
θεωρω μεγαλη. Λαβε υποψιν σου και το γεγονος πως ο καναπες που βλεπω τηλεοραση μετακινειται ευκολα μπροστα αρα η 49' με μια μετακινηση του καναπε δειχνει μια χαρα και σε 4κ.
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Ok, αν έχεις υπεράνθρωπη όραση και θα μπορέσεις να διακρίνεις την 4Κ ανάλυση από τέτοια απόσταση και σε αυτές τις ίντσες πάω πάσο....
Τό ίδιο και για το fhd στην κανονική σου θέση θέασης.

Φιλικά πάντα!!!
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ok, αν έχεις υπεράνθρωπη όραση και θα μπορέσεις να διακρίνεις την 4Κ ανάλυση από τέτοια απόσταση και σε αυτές τις ίντσες πάω πάσο....
Τό ίδιο και για το fhd στην κανονική σου θέση θέασης.

Φιλικά πάντα!!!
Ναι φιλε μου καταλαβαινω πως το λες φιλικα και με καλο σκοπο..
Το θεμα ειναι η γυναικα.. Δεν μπορω να παρακαμψω αυτο το προβλημα
 

Μηνύματα
1.090
Reaction score
841
Η σονυ εχει την.καλυτερη εικονα οτι κ να παρεις ,εκτος αυτου η lg ειναι λιγο επιφοβη για ζημιες περισσοτερο απο τις αλλες
 

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Ναι φιλε μου καταλαβαινω πως το λες φιλικα και με καλο σκοπο..
Το θεμα ειναι η γυναικα.. Δεν μπορω να παρακαμψω αυτο το προβλημα
Αμα μπεί σπίτι δε βγαίνει μετά ;)
Κάπως έτσι την κάνουμε όλοι:D
Ασε που σε λιγες ημέρες θα τη συνηθίσει και θα της αρέσει κιόλλας!!!!
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.402
Reaction score
94.267
C7 με b7 έχουν 100 ευρώ διαφορά μόνο. Δεν αξίζει πιο πολύ η c7 σαν πιο καινούργια?
Η μόνη διαφορά τους είναι το stand, τον ίδιο επεξεργαστή φοράνε.
Ακριβώς. Αν επέλεγα εγώ, θα πήγαινα στην Β7. Με 1350€ θα πανηγύριζα, αφού τον Σεπτέμβριο που την γλυκοκοιτούσα, η ίδια τηλεόραση είχε 2100€.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Ακριβώς. Αν επέλεγα εγώ, θα πήγαινα στην Β7. Με 1350€ θα πανηγύριζα, αφού τον Σεπτέμβριο που την γλυκοκοιτούσα, η ίδια τηλεόραση είχε 2100€.
Ολα καλα με τις Oled αλλα εχω και 2 παιδια, 5 και 3 ετων και φοβαμαι να μην κλαψω πολλα λεφτα σε περιπτωση ζημιας.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.402
Reaction score
94.267
Γιατί ποτέ μου δεν φοβήθηκα τι θα έκαναν τα παιδιά μου όταν ήταν μικρά; :idk:
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Επειδη δεν εχω δει ποτε μου σε τηλεοραση oled.. Τοσο εντυπωσιακες ειναι βρε παιδια.. Αξιζει να δωσω 400 ευρω επιπλεον για Oled?
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Η Oled ειναι μονοδρομος προσεξε γιατι θα κλαψεις με μαυρο δακρυ μολις δεις τα πρωτα συννεφακια .......
Τι εννοεις συννεφακια? Αφηνει σημαδακια στα στατικα σημεια των καναλιων (πχ σημα καναλιου κτλ)?
 

Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Έναν φίλο μου που τον έπεισα να πάρει OLED με ευγνωμονεί. Μόλις έβαλε παιδικά τα 6 ετών παιδάκια του χειροκροτούσαν ενθουσιασμένα. Ακόμη και η γυναίκα του είπε ότι ήταν η καλύτερη εικόνα που είχε δει ποτέ της.
 

Μηνύματα
572
Reaction score
1.018
Πόσοι ακόμα να πουν ότι εφόσον οι οoled είναι εντός μπατζετ, τότε είναι μονόδρομος;;;;; 10 μέλη το έχουν πει τόσες φορές. Όχι δεν αξίζει τα 260 επιπλέον ευρώ. Αξίζει και 26 εκατομμύρια ευρώ παραπάνω από μια απλή led. Αν σε παίρνει οικονομικά να κάνεις την υπέρβαση παίρνεις αυτήν χωρίς δεύτερη σκέψη. Ούτε καν ολόκληρη πρώτη σκέψη δε χρειάζεται. Σβήσε φώτα, δες ταινία και απαντάς μόνος σου τα ερωτήματα σου αμέσως μετά!!!!!
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Πόσοι ακόμα να πουν ότι εφόσον οι οoled είναι εντός μπατζετ, τότε είναι μονόδρομος;;;;; 10 μέλη το έχουν πει τόσες φορές. Όχι δεν αξίζει τα 260 επιπλέον ευρώ. Αξίζει και 26 εκατομμύρια ευρώ παραπάνω από μια απλή led. Αν σε παίρνει οικονομικά να κάνεις την υπέρβαση παίρνεις αυτήν χωρίς δεύτερη σκέψη. Ούτε καν ολόκληρη πρώτη σκέψη δε χρειάζεται. Σβήσε φώτα, δες ταινία και απαντάς μόνος σου τα ερωτήματα σου αμέσως μετά!!!!!
Φανταζομαι πως εχεις δικιο μιας και το λενε ολοι.. Δεν εχω δει ποτε μου σε oled και απορω ποσο καλο μπορει να ειναι...

Σας ευχαριστω παντως ολους πολυ.
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73
Επειδη δεν εχω δει ποτε μου σε τηλεοραση oled.. Τοσο εντυπωσιακες ειναι βρε παιδια.. Αξιζει να δωσω 400 ευρω επιπλεον για Oled?
Δεν είναι 400, 260 είναι ουσιαστικά γιατί OLED δεν έχει 49 ίντσες μοντέλο.
 


Μηνύματα
449
Reaction score
379
Απολυτα σωστος.. Με πειθτε εσιγα-σιγα.. Μαλλον θα κανω την υπερβαση.
Ακόμα στο μάλλον είσαι;;;;;

Κοίτα μην πας σε κατάστημα και σε πείσει ο κάθε πωλητής για οτιδήποτε άλλο, το οποίο του έχουν πει να προωθήσει....

Άντε καλοθέατη η καινούρια oled!!!!!
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Τι εννοεις συννεφακια? Αφηνει σημαδακια στα στατικα σημεια των καναλιων (πχ σημα καναλιου κτλ)?

Ειναι γνωστο οτι η τεχνολογια LED απο τοτε που καταργήθηκε η τοποθετηση των led σε ολη την πλατη του πανελ και περασαμε σε τοποθετηση των led μονο στα ακρα της τηλεορασης (Edge) εχει το ελλατωμα της συννεφιας (clouding ) οταν βλεπεις μαυρο.
Εαν τωρα προσθεσεις στην εξισωση και τα περισσοτερα ntits που πρεπει να αποδοσει ενα panel λογο HDR με φωτισμο μονο απο τα ακρα της οθονης τοτε το αποτελεσμα βγαζει
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.791
Μηνύματα
2.876.155
Members
37.949
Νεότερο μέλος
tzino
Top