LG OLED B7

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
Κάνεις αναζήτηση ένα video, σου βγάζει αποτελέσματα
Πχ music πατάς αναζήτηση
Βγαίνουν τα αποτελέσματα.
Πας φίλτρο -> Λειτουργίες ανοίγει το μενού και επιλέγεις 4Κ
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Κάνεις αναζήτηση ένα video, σου βγάζει αποτελέσματα
Πχ music πατάς αναζήτηση
Βγαίνουν τα αποτελέσματα.
Πας φίλτρο -> Λειτουργίες ανοίγει το μενού και επιλέγεις 4Κ
Θα το προσπαθησω οταν παω σπιτι, σε ευχαριστω.
[DOUBLEPOST=1515773999][/DOUBLEPOST]
Νομίζω πως όλες οι ταινίες της DC έχουν αυτόν τον κόκκο (grain)

Για 4K HDR videos, ρίξε μια ματιά στο HDR Channel
Ευχαριστω, θα το δω κι αυτο!
 



Μηνύματα
449
Reaction score
379
Οι κόκκοι είναι σκηνοθετική άποψη σε πολλές ταινίες, πχ όλα τα transformers, και είναι όντως άθλιο....
Δε φταίει λοιπόν η tv σου!!!

Καλοθέατη και απροβλημάτιστη!!!
Σίγουρα θα την ευχαριστηθείς!!!
 


Μηνύματα
778
Reaction score
375
Οι κόκκοι είναι σκηνοθετική άποψη σε πολλές ταινίες, πχ όλα τα transformers, και είναι όντως άθλιο....
Δε φταίει λοιπόν η tv σου!!!

Καλοθέατη και απροβλημάτιστη!!!
Σίγουρα θα την ευχαριστηθείς!!!
Τόσο χάλι ρε παιδιά? Ακους εκει σκηνοθετικη αποψη? Μαλλον ισχυει αλλα απορω αν αρεσει αυτο στον μεσο θεατη. Με προβληματισε τοσο που σκεφτηκα μηπως επεσα σε προβληματικο κομματι τηλεορασης.
[DOUBLEPOST=1515781126][/DOUBLEPOST]Μηπως θελει διαμορφωση το usb flash για να αναγνωρισει η τηλεοραση το αρχειο epk. ? Παντως ειχα και αλλα αρχεια μεσα, 2 ταινιες συγκεκριμενα και τις αναγνωρισε εκεινες.
 
Last edited:

Μηνύματα
272
Reaction score
8
Καλοθέατη η τηλεόρασή σου, το μέγεθος το συνήθισες ή ακόμη;
Εχω μπει και εγώ στην διαδικασία αγοράς αλλά είμαι σε δίλημμα στα 3 μέτρα
να πάρω 55 oled ή 65 led.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλοθέατη η τηλεόρασή σου, το μέγεθος το συνήθισες ή ακόμη;
Εχω μπει και εγώ στην διαδικασία αγοράς αλλά είμαι σε δίλημμα στα 3 μέτρα
να πάρω 55 oled ή 65 led.
Στις ταινιες 4κ το συνηθισα μεσα σε μια ημερα, οπως και στο xbox, μου αρεσε πολυ.. Οσον αφορα τα ελληνικα καναλια, νομιζω πως θα το συνηθισω με τον καιρο.

Το διλλημα ειναι μεγαλο αν εισαι λατρης της μεγαλης οθονης σε τηλεοραση. Αν ημουν στη θεση σου και δεν ειχα θεμα με το μεγεθος, θα πηγαινα σε 65 led.
 

Μανώλης Κ.

Calibrator! Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.089
Reaction score
2.065
Γιατί δεν κάνετε on line την αναβάθμιση;
[DOUBLEPOST=1515787904][/DOUBLEPOST]

ΜΕΓΕΙΕΣ
[DOUBLEPOST=1515787971][/DOUBLEPOST]
H τηλεοραση εφτασε! Ειδα 5 λεπτακια πο την ταινια Ghost in the shell.

Αυτο που εχω να πω απο το λιγο που ειδα ειναι πως πραγματι, στα 2.5 μετρα μια 55 ιντσων τηλεοραση ειναι η ελαχιστη που μπορει να αποδωσει αυτο για το οποιο την αγορασε κανεις, 4k υψηλής ποιότητας! Περασα ηδη ενα update που βρηκε αυτοματα η τηελοραση αλλα δεν ξερω αν εχει βγει και κανενα αλλο. Ενα παληκαρι αρκετα σχολια πιο πριν ειχε πει πως το τελευταιο update διορθωσε κατα πολυ την αποδοση αλλα πρεπει να το βαλω χειροκινητα στην τηλεοραση (με usb stick υποθετω).

Παμε ομως και στο αρνητικο του μεγεθους. Παρακολουθωντας λιγο τα ελληνικα καναλια μεσω του ote tv, μου φανηκε πως η τηλεοραση ειναι αρκετα μεγαλη. Με ξενισε το μεγεεθος της. Οχι, δεν ειναι η ποιοτητα τοσο κακη αλλα μου φαινεται πως θα δυσκολευτω να δω ξανα απλα καναλια στην τηλεοραση.

Να ΤΟΝΙΣΩ πως οσα συμπερασματα ανεφερα ειναι μετα απο θεαση 5 λεπτων uhd 4k blu ray ταινιας (ghost in the shell), καθως και 3-4 λεπτα τηλεορασης (ελληνικα καναλια), οποτε υα συμπερασματα που εβγαλα προς το παρον σαφως και θα αλλαξουν.

Θα δω σημερα 2 ταινιες λογια σε uhd 4k blu ray και αυριο θα σας πως και παλι εντυπωσεις.

Υ.Γ.: Δεν προλαβα ακομη να παιξω x box one x, οποτε να περιμενετε κι απο εκει τις εντυπωσεις μου View attachment 87525 .

Καλορίζικη.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
H τελευταια αναβαθμιση δεν γινεται μεσα απο την τηλεοραση ειπε ενα παιδι αρκετα σχολια πριν, δυστυχως. Γινεται αναγκαστικα μεσω usb[/QUOTE]
[DOUBLEPOST=1515789749][/DOUBLEPOST]Μαλλον βρηκα τη λυση για την αναβαθμιση. Στο παρακατω λινκ υπαρχει και το αρχειο με το νεο update και pdf που αναφερει τα βηματα για την αναβαθμιση. http://www.lg.com/uk/support/support-product/lg-OLED55B7V
 

Μηνύματα
2.693
Reaction score
638
Μετα απο 1 ημερα χρησης και 2 ταινιες που ειδα, αντιμετωπιζω λιγα θεματακια.

Βλεποντας το ghost in the shell σε blu ray UHD η εικονα ηταν καταπληκτικη αλλα μονο οταν το εβαζα στην πιο φωτεινη αυτοματη επιλογη της τηλεορασης. Ολες οι αλλες αυτοματες επιλογες (σινεμα, αθλητικα κτλ) ηταν πολυ σκοτεινες. Ενα προβλημα που παρατηρησα και δεν ξερω που ευθυνεται ειναι πως σε μερικες στατικες σκοτεινες σκηνες η εικονα αλλαζε φωτεινοτητα απο μονη της στα ξαφνικα και χωρις λογο (τρεμοπαιζε ο φωτισμος της).

Η δευτερη ταινια που ειδα ηταν το wonder woman. Στη συγκεκριμενη ταινια η εικονα ηταν απογοητευτικη. Ολα τα πλανα ειχαν ενα μεγαλο προβλημα. Φαινονταν αρκετοθορυβο. Για να εξηγησω τι εννοω ""κοκκοι" .. κοκκους εννοω την εικονα που παιρνεις απο μια φωτογαρφικη μηχανη αν τραβηξεις φωτογραφια με πολυ υψηλο iso (στην φωτογραφια ονομαζεταο θορυβος, στον κινηματογραφο δε γνωριζω πως ακριβως το λενε).

Χθες βραδυ διαβασα πολλα αρθρα για να προσπαθησω να φτιαω της ρυθμισεις εικονας αλλα και παλι σημερα, στην πολυ φωτεινη αυτοματη επιλογη της τηλεορασης κατεληξα.

Επισης εβαλα χθες να παιξω xbox one x, συγκεκριμενα επαιξα το demo του forza motorsport 7 που ειναι και 4κ παιχνιδι αλλα και hdr αλλα δεν εβλεπα πολυ μεγαλες διαφορες μεχρι που αναρωτηθηκα αν τελικα η τηλεοραση δεν εχει hdr. Πηγα στις ρυθμισεις του xbox για να δω πως την βλεπει την τηλεοραση και την εβλεπε μονο σαν 4k, οχι σαν 4κ hdr. Εψαξα λοιπον στο ιντερνετ και ειχαν πολλοι αυτο το προβλημα.. Η αναζητηση με οδηγησε στα settings της τηλεορασης και εκει μεσα επελεξα την ενεργοποιηση του hdr η οποια προσεδωσε πολυ καλυτερα γραφικα στο παιχνιδι...

Τωρα που το σκεφτομαι, την πρωτη ταινια (χθες) την ειδα χωρις hdr και την δευτερη ταινια (σημερα δλδ) την ειδα με hdr. Λετε να ευθυνεται αυτο για τους κοκκους (θορυβο)?

Κλεινοντας να ρωτησω και κατι αλλο... Βλεποντας 4k βιντεακια στο youtube μεσω του ομονυμου app, δεν βρηκα καπου την επιλογη 4k. Συγκεκριμενα, εψαξα 4k videos και τα εβαζα να παιζουν αλλα πανω-πανω, εκει που γραφει την αναλυση ελεφε HD και οχι 4k.
Πηγα στο μενου και στα σετινγκς του youtube αλλα δεν βρηκα πουθενα επιλογη 4K. Αν γνωριζει καποιος ας βοηθησει.
[DOUBLEPOST=1515773667][/DOUBLEPOST]Επισης, δεν καταφερα να περασω στην τηλεοραση το τελευταιο update, αυτο που φαινεται φωτεινο στην 2η φωτογραφια που παραθετω.

Θα σας εξηγησω τι προβλημα εχω μπας και ξερετε να με βοηθησετε.

Αφου λοιπον το κατεβασα στον υπολογιστη, το εκανα extract και εμφανιστηκε το αρχειο που βλεπετε στην 1η φωτογραφια.

Αυτο λοιπον το αρχειο το εβαλα σε ενα usb flash και προσπαθησα να το περασω στην τηλεοραση αλλα ματαια.

Στην τηλεοραση μολις συνδεσα το usb το αρχειο δεν φαινονταν πουθενα..

Αν ξερει καποιο τι φταιει, ας μου πει.

View attachment 87576 View attachment 87577
O αλλος γιατι νομιζεις οτι την τοποθετει με τον Καστρουνη .....
Μεχρι να γεμισει ο κουμπαρας για να φωναξεις τον Μανωλη ειπαμε τελευταιο firmware και ρυθμισεις

για HDR
το mode technicolor expert
με αλλαγες
Dynamic Contrast:Low
Super Resolution: low
Edge Enhancer: On
Noise Reduction: low
[DOUBLEPOST=1515791959][/DOUBLEPOST]
Γιατί δεν κάνετε on line την αναβάθμιση;
[DOUBLEPOST=1515787904][/DOUBLEPOST]


ΜΕΓΕΙΕΣ
[DOUBLEPOST=1515787971][/DOUBLEPOST]


Καλορίζικη.
Μανωλη απο το 3.60.09 δεν παει με αυτοματη στο 4.70 θελει χειροκινητα
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.158
Reaction score
93.280
Θα σας εξηγησω τι προβλημα εχω μπας και ξερετε να με βοηθησετε.

Αφου λοιπον το κατεβασα στον υπολογιστη, το εκανα extract και εμφανιστηκε το αρχειο που βλεπετε στην 1η φωτογραφια.

Αυτο λοιπον το αρχειο το εβαλα σε ενα usb flash και προσπαθησα να το περασω στην τηλεοραση αλλα ματαια.

Στην τηλεοραση μολις συνδεσα το usb το αρχειο δεν φαινονταν πουθενα..

Αν ξερει καποιο τι φταιει, ας μου πει.

View attachment 87576 View attachment 87577
Από τις οδηγίες που διάβασα, πρέπει να φτιάξεις ένα φάκελο με ονομασία LG_DTV και να βάλεις το αρχείο του firmware εκεί.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Από τις οδηγίες που διάβασα, πρέπει να φτιάξεις ένα φάκελο με ονομασία LG_DTV και να βάλεις το αρχείο του firmware εκεί.
Μπα, η βάζω το usb flash στην tv αλλά δεν κάνει τίποτα. Δεν αναγνωρίζει το αρχείο epk. Παρόλα αυτά η τηλεόραση μου βλέπω πως είναι ήδη ενημερωμένη με το τελευταίο firmware 04.70.30
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Καλές θεάσεις!:drinks:
Τελικά δεν άντεξα, και την παρήγγειλα κι εγώ. Αύριο παραλαμβάνω, μεθαύριο την κρεμάω στη θέση της Pioneer. :party:


Άντε να δω τώρα τι θα την κάνω την 50" Kuro...
Ενδιαφέρεται κανείς; :D
Περιμένουμε εντυπώσεις και σχόλια...
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.158
Reaction score
93.280
Δυστυχώς δεν με θέλει...:mad:

Πάνω που περιχαρής ετοιμάστηκα να γράψω τις εντυπώσεις μου, κατάφερα να ρίξω ένα ποτήρι νερό επάνω στο laptop.

Μετά από 3 ώρες έχω ένα laptop που δουλεύει μεν, με μαύρη οθόνη δε. :headbang:

Εντυπώσεις λοιπόν όταν μου περάσουν τα νεύρα.
 

Μηνύματα
778
Reaction score
375
Δυστυχώς δεν με θέλει...:mad:

Πάνω που περιχαρής ετοιμάστηκα να γράψω τις εντυπώσεις μου, κατάφερα να ρίξω ένα ποτήρι νερό επάνω στο laptop.

Μετά από 3 ώρες έχω ένα laptop που δουλεύει μεν, με μαύρη οθόνη δε. :headbang:

Εντυπώσεις λοιπόν όταν μου περάσουν τα νεύρα.
Ο,τι γινεται ειναι για καλο! Ανακοινωθηκαν πολλα νεα λαπτοπ στην CES 2018! Όρμα!
 

Μηνύματα
203
Reaction score
73


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.625
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top