Τι είδαμε, τι θα δούμε

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Viaggio in Italia (1954)



- τι κρίμα μιά τόσο όμορφη ταινία , να έχει τόσο απλό και προβλέψιμο σενάριο . . . ή μήπως εκεί είναι το μυστικό της απόλαυσης ; . . .

. . . και πράγματι , οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών εξαιρετικές και σε βάζουν αμέσως στο οικογενειακό τους δράμα , παράλληλα γνωρίζουμε την Νάπολη τα μουσεία της και τις επαρχίες της , τους έντονα θυμικούς πολίτες της , τις ομορφιές της κλπ

- αν και σε χολιγουντιανά πρότυπα , η σκηνοθεσία φλερτάρει κάπως με τον ( ρομαντικό και λίγο σουρεαλιστικό ) ευρωπαϊκό κινηματόγραφο , χωρίς ποτέ να το παρακάνει παραμένοντας βατή και κατάλληλη σ΄ένα ευρύτερο κοινό

- ένα ζευγάρι ''τελειωμένων'' από πλευράς συναισθημάτων , στα όρια της μνησικακίας πλέον ( αν και λίγα χρόνια παντρεμένοι ) , προσπαθεί να αναθερμάνει το παγόβουνο πάνω στο οποίο έχτισαν την σχέση τους . . . αντ αυτού η όλη κατάσταση επιδεινώνεται , οδηγώντας τους στην πραγματικότητα που τόσο τεχνηέντως έθαβαν όλα αυτά τα χρόνια







tip : - απολαύστε την μ΄ένα μπουκάλι chianti . . . αγαπημένο και του Dr Lecter














- καλή θέαση . . . 7,5+/10




Journey to Italy (1953) - trailer

 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.407
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

fgfgfggf.jpg


Επίσκεψη φίλης τής συζύγου για θέαση των Χρυσών Σφαιρών (σε μαγνητοσκόπηση). Με ρώτησαν αν μπορώ να τους βρω το "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" λόγω περιέργειας για τις 4 Σφαίρες που πήρε. Τις προειδοποίησα ότι η καλύτερη κόπια είναι ποιότητας DVD Screener αλλά δεν πτοήθηκαν. Έκατσα μαζί τους και μεταξύ άλλων παρακολουθούσα.

Η ταινία θα μπορούσε να έχει τίτλο "Η τρελή στο χωριό των τελειωμένων" ή να είναι διαφημιστική καμπάνια εναντίον της τεκνοποίησης. Ολοφάνερο το γιατί άρεσε στους κριτικούς, όπως ολοφάνερο ήταν ότι θα σχολίαζα κωμικά κάθε σκηνή, όπως συνήθως κάνω για να γλιτώσω τον εκνευρισμό. Πρόκειται για ακόμα μία ταινία που περιγράφει τα προβλήματα της απομονωμένης επαρχίας των ΗΠΑ. Ρατσισμός, κατάχρηση εξουσίας, κουτσομπολιό, τοπικά συμφέροντα, ναρκωτικά, φτώχεια, ηλιθιότητα κλπ. Το μόνο που "έψαχνα", εγώ ο αναίσθητος, ήταν να έχω ένα κουμπί και να εξαφανίσω το χωριό. Τώρα, αν η ερμηνεία της ψυχοπαθούς πρωταγωνίστριας ή του πανίβλακα μπάτσου άξιζαν βράβευση το αφήνω στους λάτρεις του είδους. Το σενάριο, που τόσο άρεσε στους κριτικούς, επιβεβαιώνει ότι η μιζέρια και η μαυρίλα πουλάει σε αυτήν την κλίκα. Μαζί με τα απαραίτητα ακτιβιστικά μηνύματα.

http://www.imdb.com/title/tt5027774/
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.366
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

View attachment 87350

Επίσκεψη φίλης τής συζύγου για θέαση των Χρυσών Σφαιρών (σε μαγνητοσκόπηση). Με ρώτησαν αν μπορώ να τους βρω το "Three Billboards Outside Ebbing, Missouri" λόγω περιέργειας για τις 4 Σφαίρες που πήρε. Τις προειδοποίησα ότι η καλύτερη κόπια είναι ποιότητας DVD Screener αλλά δεν πτοήθηκαν. Έκατσα μαζί τους και μεταξύ άλλων παρακολουθούσα.

Η ταινία θα μπορούσε να έχει τίτλο "Η τρελή στο χωριό των τελειωμένων" ή να είναι διαφημιστική καμπάνια εναντίον της τεκνοποίησης. Ολοφάνερο το γιατί άρεσε στους κριτικούς, όπως ολοφάνερο ήταν ότι θα σχολίαζα κωμικά κάθε σκηνή, όπως συνήθως κάνω για να γλιτώσω τον εκνευρισμό. Πρόκειται για ακόμα μία ταινία που περιγράφει τα προβλήματα της απομονωμένης επαρχίας των ΗΠΑ. Ρατσισμός, κατάχρηση εξουσίας, κουτσομπολιό, τοπικά συμφέροντα, ναρκωτικά, φτώχεια, ηλιθιότητα κλπ. Το μόνο που "έψαχνα", εγώ ο αναίσθητος, ήταν να έχω ένα κουμπί και να εξαφανίσω το χωριό. Τώρα, αν η ερμηνεία της ψυχοπαθούς πρωταγωνίστριας ή του πανίβλακα μπάτσου άξιζαν βράβευση το αφήνω στους λάτρεις του είδους. Το σενάριο, που τόσο άρεσε στους κριτικούς, επιβεβαιώνει ότι η μιζέρια και η μαυρίλα πουλάει σε αυτήν την κλίκα. Μαζί με τα απαραίτητα ακτιβιστικά μηνύματα.

http://www.imdb.com/title/tt5027774/
DVD Screener :o:o:o

...και να φανταστείς ότι ένιωθα εγώ άσχημα χθες το βράδυ που είδα το

σε 720
:roflmao::roflmao::roflmao:
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.407
DVD Screener :o:o:o

...και να φανταστείς ότι ένιωθα εγώ άσχημα χθες το βράδυ που είδα το

σε 720
:roflmao::roflmao::roflmao:
Δεν ήταν όσο χάλια θα περίμενε κανείς. Άσε που δεν είχε και κάτι που να αξίζει να δεις σε καλύτερη ανάλυση. :D
 



Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205

Εχθές πέτυχα στο ΟΤΕ TV μία ταινιάρα τι να σας λέω...
Πάνω που δεν είχα τι να δω,μου ήρθε λουκούμι...

Βαθμός : 8/10

Τα είχε όλα:
Υπόθεση / Αγωνία / Δράση / Πιστολίδια.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Detroit (2017) 5/10
Το είδα χτες το βράδυ. Σέρνεται τόσο πολύ που συγχρόνως έγραφα μηνύματα στο νήμα για τα Σκόπια. Έχει και μια περίεργη σκηνοθεσία με την κάμερα να κινείται σαν να είναι ντοκιμαντέρ ή ριάλιτι σόου. Αφού στο τέλος με πονούσε ο ώμος από την ψευδαίσθηση ότι κουβαλούσα την κάμερα :gotcha:
 


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Έλα μωρέ, άκουγα όμως την ταινία...
- Where is the gun?
- I don't know..
και άντε ξανά τα ίδια, επί μιάμιση ώρα από τις δυο+ που διαρκεί.

Εμείς κοντεύαμε να λύσουμε το Μακεδονικό και ο π@π@ρας ο μπάτσος να μην παίρνει μπρος με τίποτα :roflmao::roflmao:
 
Last edited:


Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Battle of the Sexes (2017) 7,5/10
Η ματιά του Hollywood στην καριέρα μιας τενίστριας στις αρχές της δεκαετίας του '70. Κυλάει ευχάριστα και στρωτά με τον Steve Carell να παίζει σαν πραγματικός ηθοποιός και όχι σαν κάποια καρικατούρα. Το κύριο θέμα είναι η ισότητα των φύλων με όχημα το επαγγελματικό τένις και τις διαφορές στις απολαβές.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Έτερος Εγώ 2016




- αξιόλογη αν και σχετικά μέτρια εγχώρια κινηματογραφική προσπάθεια . . .

- θρίλερ που ανακατεύει στοιχεία από το seven , david lynch , Πυθαγόρειους , αλλά και μπόλικο συναίσθημα . . . προβλέψιμο χωρίς πολλές ανατροπές σενάριο , τυπική σκηνοθεσία , πολύ καλή ηθοποιία όμως απ΄ όλους

- πολύ ενδιαφέρουσα τέλος η αναφορά στην άποψη του Λέοντος Τολστόι , ως προς του ποίοι πραγματικά είμαστε . . . κατά τον διάσημο συγγραφέα λοιπόν είμαστε το γινόμενο του κλάσματος όπου ο αριθμητής είναι αυτό που οι άλλοι βλέπουν σε εμάς , και ο παρονομαστής : αυτό που εμείς πιστεύουμε/νομίζουμε πως είμαστε . . . κατ επέκταση , όσο μικρότερος ο παρονομαστής τόσο μεγαλύτερο είναι το γινόμενο

















- καλή θέαση . . . 6,0+/10 . . .






ΕΤΕΡΟΣ ΕΓΩ - Official Trailer





. . . Πυθαγόρειο Θεώρημα


 



Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183



1/10.

Υπάρχουν και Β movies που βλέπονται (αν έχει και καμιά καλή πρωταγωνίστρια :spiteful:) Αυτή δεν.
Σενάριο σκηνοθεσία και ηθοποιοί για γέλια :headbang:

Την έκλεισα στο μισάωρο (που σπανίως το κάνω όσο και μάπα να είναι η ταινία)
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.366
Περιμένοντας το atmos:party:...
έκανα μια εκκαθάριση στα bluray με ατμος και καθηλώθηκα για κανένα μισάωρο στο


και είπα φωναχτά
γιατί ρε p0usti μου δεν τις κάνουν όπως παλιά :(
ίσως το καλύτερο επεισόδιο της σειράς...τα είχε όλα :drinks::party:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.027
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top