Δίδρομο βάσης ευαίσθητο, για μικρή λάμπα


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Μάλιστα...
Για να δεις πόσο σοβαρή εταιρία, αν στέκουν όσα λένε και αν ξέρουν και οι ίδιοι τι πουλάνε!!!!

Αντιγράφω από τη σελίδα της εταιρίας:
Drivers- The tweeter will now use our special version of the Scanspeak Revelator, the same incredible unit used in the Eclipse series of speakers. The woofer remains the same as we could not improve upon it.

Τι γράφει πως είναι το tweeter?
Scanspeak από την σειρά Revelator.
Εδώ μπορείς να δεις τα tweeters της σειρά Revelator:
http://www.scan-speak.dk/?page_id=162&single_prod_id=42

Βλέπεις πουθενά το εν λόγο tweeter?
Και βέβαια όχι.
Για τον απλούστατο λόγο ότι αυτό το tweeter ανήκει στη σειρά Classic, σειρά D2904 ή 5, και όχι στη σειρά Revelator.
http://www.scan-speak.dk/?page_id=164
 





Z

Zdimis

Guest
τα micro μονοδρομα τα mango (γαμω τους ηχους σε εκθεση καποτε) αλλά δαπεδου.Τα icon τα βασης ειναι 88db.
Eκτος απο klipsch που ειναι κορνα το πανω μερος και τραγανιζει βαναυσα αφυσικα κατι απο 94db (πραγματικο) κ πάνω σε διδρομο βασης τελικα δυσκολο.Μη σου πω κ περιεργο με τοσα ολιγοβατα λαμπατα τριγυρω.Θα μου πεις τριοδος χαμηλοβατη με κορνες η μονοδρομα (λιγα εχω ακουσει απο αυτς τις σχολές και δεν με εχουν ικανοποιησει -ακουγονται η κουραστικα και πολυ hifi τραγανιλα τα κορνοειδη η αφυσικα λεπτά κ αφυσικα διαφανα -"αδεια" τα μονοδρομα.*ενταξει μη βαρατε καταλαβαινω κ τα ατου που εχουν αλλά στη ζυγαριά μου δεν....).Αν καποιος ξερει διδρομο βασης με 5 η 6αρι γουφερ και τουιτερ κανονικο οχι χωνι στο 2φραγκο ας το παραθεσει.
 

Sleep

Dr. Jekyll & Mr. Hyde
Μηνύματα
686
Reaction score
2.675
Εκτός από τα micro και τα magno, τα macro δεν τα πρόσεξες στο παραπάνω link;
Με 8άρι woofer και 93db δηλωμένη ευαισθησία.
 

tyler durden

Μη ριβγιούερ
Μηνύματα
5.678
Reaction score
2.726
Triangle Titus, Comete απ' οτι θυμαμαι.
Zingali Zero Bookshelf λιγο πανω απο τα 2Κ για να ακουσεις κορνα οπως πρεπει, χωρις υστεριες..
 


Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Τα Coincident τα είχα ακούσει δυο φορές όταν τα έφερνε ο Music Lover, μου άρεσαν πολύ όπως και τα μεγαλύτερα μοντέλα με το μεγάφωνο χαμηλών στα πλάγια της καμπίνας. Ο λόγος που δε τα πήρα ήταν η τιμή, αν θυμάμαι καλά τα μικρά είχαν 2000 ευρώ περίπου δέκα χρόνια πριν.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Οι δυνατότητες ενός μικρού λαμπάτου ενισχυτή είναι δεδομένες.
Αυτό που πρωτίστως πρέπει να σε απασχολεί σε ηχείο που θα οδηγήσει είναι η εμπέδηση του.
Η ευαισθησία έπεται.

Θα κοιτάξεις λοιπόν να έχει όσων το δυνατόν υψηλότερη αντίσταση και χωρίς πολλές διακυμάνσεις.
Επίσης η φάση του να μην πλησιάζει ακραίες τιμές, κοντά στις +-45 μοίρες.

Τώρα σχετικά με την ευαισθησία τα έχω πει χίλιες φορές.
Ο καθένας αναφέρει και κάνει ότι του καπνίσει, ελάχιστα από αυτά ανταποκρίνονται και στέκουν κατασκευαστικά.
Νομίζω δεν χρειάζεται να μπω σε λεπτομέρειες...
Βλέπω για παράδειγμα ηχεία χωρίς κροσόβερ, με μόνο έναν πυκνωτή στο tweeter,:headbang: ή άλλα που χωρίς να έχουν μεγάφωνα ανάλογης σχεδίασης χρησιμοποιούν πρώτης τάξη κροσόβερ.
ΟΚ έχουν κάποια συν, αλλά σε γενικές γραμμές βαράνε στο γάμο του, συμπαθούς, Καραγκιόζη!
Πάντα κάπου κερδίζεις και κάπου χάνεις ως γνωστών.

Δεν είναι τυχαίο πως για τα παραπάνω δεν θα δούμε πουθενά μετρήσεις.
Ή δεν τα δίνουν για δοκιμή ή όταν τα δώσουν η συμφωνία λέει χωρίς μετρήσεις.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.412
Reaction score
50.383
- περί ευαισθησίας . . . ως χρόνιος clipsch-lover , να πω πως τα 97-98db ευαισθησίας που αναφέρονται , είθισται να είναι ( βάσει stereophile ) 91-92 . . . προσθέστε τα 3,6 ohm @ 160 hz ( περίπου )

- όχι ότι δεν παίζουν με λίγα watt , αλλά δεν κελαηδάνε






- εξαιρώ την σειρά heritage τα οποία έχω ακούσει , αλλά δεν είχα στην κατοχή μου
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.270
Reaction score
1.353
Ετσι ειναι..............δυστηχως για τους κατοχους 2Α3 και ισως 300Β.

Δες λιγο και την φθηνη εκδοχη των DeVore ( https://parttimeaudiophile.com/2016/02/13/review-devore-fidelity-o96-loudspeakers/ )
και Audio Note αν θες κατι DIY, ή εσυ ή καποιος αλλος.
http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=475:seas-a26-kit&catid=66:seas-d

Δες επισης αυτα...... http://www.casta-acoustics.com/CORE/MA.php
καποιος στην Αθηνα τα εφερνε.
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187

Μηνύματα
8.992
Reaction score
12.413

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
88 db και 8 ohm εναι?
Τα 8 Ωμ είναι ελάχιστη αντίσταση μεταξύ 120-200 Hz. Στο υπόλοιπο φάσμα είναι πάνω από 8 Ωμ.
Και μιλάμε για σοβαρές μονάδες και όχι θυροτηλέφωνο.8-)
 

Z

Zdimis

Guest
το πιο γαματο αν μετραει κ αληθως μου φαινεται του Μπουλματση εφοσον 96+ και ομαλη εμπεδηση αν δεν παμε σε κορνα για το πρωτο και σε μονοδρομο για το δευτερο δεν βρισκεται.Κ για να μην παρεξηγηθω δεν ψαχνω ηχεια -απλά εζησα καιρο με τον καημο ενος υπερευαισθητου ηχειου που να μπορει με λάμπες 5-20 watt και σχεδιασμο οχι μονοδρομου η κορνας να παιξει ρεστα χωρις να υστερει η προκαλεί.Κ το concident στην αρχη του θρεντ μου καλοκατσε σε τιμη ακριβη μεν αλλά οχι εξωγηινη.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Για να μην ζούμε με αυταπάτες, αλλά προσγειωμένοι στον πραγματικό κόσμο...
Μπαίνουμε σε μια σελίδα σοβαρής εταιρίας επαγγελματικών ηχείων, Jbl, Pevay, κ.λ.π.
(Οι επαγγελματικές διακρίνονται από σοβαρότητα και δεν αναφέρουν ότι να ναι!)

Πάμε στα κλασικά επαγγελματικά ηχεία των 12 ή 15 ιντσών με την κόρνα από επάνω.
Βλέπουμε τι αναφέρουν στα χαρακτηριστικά τους:
Ευαισθησία 94-95 db και απόκριση συχνότητας που, ουσιαστικά, ξεκινάει από τους 65 Hz για τα 12ιντσα και τους 60 Hz για τα 15ιντσα.
Μετά, βλέπουμε τι αναφέρουν οι διάφοροι κατασκευαστές εδώ και εκεί και αναλόγως γελάμε.:gotcha:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.587
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top