Περί ATC

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Προχθές πήγα να φάω σε ένα Ιταλικό εστιατόριο, franchise αυτού του διάσημου ντε του Jamie Oliver.
Δεν συνηθίζω να πηγαίνω σε τέτοια αλλά με παρέσυραν. Ντεκόρ γαμάτο, νόμιζες ότι μπήκες σε μαγαζί του Ιταλικού νότου.
Το φαγητό δεν τρωγότανε. Οι τύποι έχουν ιταλικό εστιατόριο και δεν ξέρουν να κάνουν σωστά ούτε μακαρόνια. Οι σερβιτόροι κυκλοφορούσαν με κάτι εντυπωσιακούς μύλους του ενός μέτρου για το πιπέρι, ευτυχώς είχα παρέα και δεν μπήκα στον πειρασμό να αρπάξω κανέναν και να σπάσω κανα κεφάλι. Γενικώς δεν μπορώ να καταλάβω την εμμονή του κόσμου στις ικανότητες αυτού του παπάρα του Jamie Oliver και γενικώς του Ιταλικού φαγητού. Μη πάτε.
 



Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Γιαυτό κι εγώ ρωταω τι δεν του άρεσε στα atc. Αν γινόταν πιο συγκεκριμένος θα βοηθούσε περισσότερο τους υποψηφίους αγοραστές.
Άμα πας να καθαρίσεις τα μεγάφωνα με υγρό βέτεξ, φεύγει η γυαλιστερή καλλώδης επίστρωση που έχουν τα "μεγάφωνα" και γίνονται ματ.

Δηλαδή, άμα κολλήσει κανά κουνούπι στο γούφερ, θα πρέπει να'χεις κολλητό οδοντογιατρό, για να στο καθαρίσει με υπέρηχους!
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Άμα πας να καθαρίσεις τα μεγάφωνα με υγρό βέτεξ, φεύγει η γυαλιστερή καλλώδης επίστρωση που έχουν τα "μεγάφωνα" και γίνονται ματ.

Δηλαδή, άμα κολλήσει κανά κουνούπι στο γούφερ, θα πρέπει να'χεις κολλητό οδοντογιατρό, για να στο καθαρίσει με υπέρηχους!
Αλλα θα παρεις τα ενεργα 40ρια, σωστα;
 



Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Άμα πας να καθαρίσεις τα μεγάφωνα με υγρό βέτεξ, φεύγει η γυαλιστερή καλλώδης επίστρωση που έχουν τα "μεγάφωνα" και γίνονται ματ.

Δηλαδή, άμα κολλήσει κανά κουνούπι στο γούφερ, θα πρέπει να'χεις κολλητό οδοντογιατρό, για να στο καθαρίσει με υπέρηχους!
Να ρωτήσω κάτι. Θεωρείς ότι το να καθαρίσεις ενα μαγάφωνο, οποιδήποτε μεγάφωνο, με υγρό βετέξ είναι μία φυσιολογική και justifiable κινηση?
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
και μιας που λετε ολοι τα δικα σας, επειδη σας ελειψα, ξερω, να ενημερωσω το φιλοθεαμον κοινο, πως κι εμενα τα ATC ποτε δε μου αρεσαν , δεν ξερω...

δε μου κατσαν βρε παιδι μου...

μπορει να ναι ωραια εργαλεια, αλλα οτι ακουσα μου ταν αοσμο, α-μουσικο, α-τονο αα-α-α τα στερητικα....

ετσι επειδη αναρωτιοσασταν....
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Να ρωτήσω κάτι. Θεωρείς ότι το να καθαρίσεις ενα μαγάφωνο, οποιδήποτε μεγάφωνο, με υγρό βετέξ είναι μία φυσιολογική και justifiable κινηση?
Να σου το κάνει καμιά καθαρίστρια να την σταυρώσεις όπως σταυρώσανε τον Τζήζα ρε φίλε...
 

Μηνύματα
965
Reaction score
1.673
Να ρωτήσω κάτι. Θεωρείς ότι το να καθαρίσεις ενα μαγάφωνο, οποιδήποτε μεγάφωνο, με υγρό βετέξ είναι μία φυσιολογική και justifiable κινηση?
Άμα είναι από κέβλαρ ή πλαστικό ή πλαστικοποιημένο χαρτί ή από ανθρακονήματα, γιατί όχι;

Και εννοώ, απλά να τα "περάσεις ελαφρά" μια φορά στα 2-3 χρόνια, μ'ένα καλά στυμένο βέτεξ, όχι να τρέχουν νερά, για να φύγει η μπίχλα.

Μέσα στην σκόνη στην Αθήνα ζούμε, όχι σε κανά ονειρεμένο λιβάδι στην Σκωτία.

Γιατί σάς φαίνεται περίεργο, δεν καταλαβαίνω.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
και μιας που λετε ολοι τα δικα σας, επειδη σας ελειψα, ξερω, να ενημερωσω το φιλοθεαμον κοινο, πως κι εμενα τα ATC ποτε δε μου αρεσαν , δεν ξερω...
δε μου κατσαν βρε παιδι μου...
μπορει να ναι ωραια εργαλεια, αλλα οτι ακουσα μου ταν αοσμο, α-μουσικο, α-τονο αα-α-α τα στερητικα....
ετσι επειδη αναρωτιοσασταν....
Οι εντυπώσεις μου από το εν λόγω ηχείο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιες με του Γιάννη. Ένα "Α" γενικώς. Άσε που είναι και άσχημα. Θα τα έπαιρνα μόνο ως δώρο. Να πω το κρίμα μου δεν έτυχε όμως να τα ακούσω πουθενά καλοστημένα, ούτως ή άλλως είναι ελάχιστα τα ηχεία που κάποια στιγμή μας δίνεται η ευκαιρία να ακούσουμε σε ιδανικές συνθήκες... συνεπεία του οποίου είναι η αξία της απόψεώς μας.

Πόσταρα την άποψή μου για τα μακαρόνια του Jamie ακριβώς γι αυτόν τον λόγο. Διότι εν τέλει, η άποψή μου για τα ATC έχει ακριβώς την ίδια σημασία με την άποψη για ένα φαγητό. Και το audio (μάλλον) δεν είναι πόλεμος απόψεων για τον ήχο των τάδε ηχείων (ή για τα μακαρόνια του Jamie). Σεβαστές όλες οι απόψεις αλλά το audio δυστυχώς για όλους μας είναι μετρημένα κουκιά. Η άποψή μας είναι εντελώς ασήμαντη. Καλώς την λέμε, αλλά πρέπει να καταλαβαίνουμε την αξία της.
 

Μηνύματα
9.771
Reaction score
1.823
Συμφωνώ, προσωπικά μόνο Monitor δεν θα το χαρακτήριζα, αλλα αντίθετα ένα ηχείο που αφήνει την υπογραφή του σε οτιδήποτε παίζει.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.340
Το θέμα δεν είναι ATC yes or no., ή αν είναι ΤΑ ηχεία του πλανήτη.


Το θέμα ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΝΟΗΜΑ για εμένα είναι ενίσχυση που σχεδιάζει ο κατασκευαστής Ναι ή Οχι. Αυτό άλλωστε βγαίνει και από το συμπέρασμα του δημιουργού του νήματος (=ΝΑΙ και μάλιστα απαραίτητα)


hi-fi11.jpg


Δηλαδή αυτά τα ATC θα τα έπαιρνε κάποιος με τον ενισχυτή που προτείνεται από τον κατασκευαστή στη φωτογραφία , ή θα επιχειρούσε κάποιος τα ματσαρίσματα . Πως άραγε – με ποια μέσα – σε ποιο χώρο – με τι κριτήρια – με τι γνώσεις – σε πόσο (ελεύθερο) χρόνο – με λάμπες – με σόμπες- με κροσόβερ – με διπλοενισχύσεις ????? ( - πολλά ερωτηματικά απαραίτητα - ).

Επειδή σε γενικές γραμμές ίσως προγραμματίσω μία αγορά ακόμα ηχείων στο μέλλον , εκ των προτέρων αποκλείω αυτά που κατασκευαστής δεν προτείνει ενίσχυση (και ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ όχι γενικολογίες – αυτό θεωρώ ΤΙΜΙΑ πρόταση του κατασκευαστή) – όχι απαραίτητα ενεργά δεν μου αρέσουν ΚΑΘΟΛΟΥ μάλιστα - αυτό που γράφω ακριβώς.

Και κάτι που είναι εκτός θέματος.

Η μεγάλη επανάσταση που ζούμε όλοι εμείς οι παλιοί «Χαιφιντελάδες» είναι η αφθονία υπό μορφή τσουνάμι του software μουσικής – ΑΥΤΟ ΕΪΝΑΙ ΤΟ ΜΕΙΖΟΝ. Ούτε στο πιο τρελό όνειρο μας δεν υπήρχε το 1975-1985-1990 να μπορείς να δημιουργήσεις μία ψηφιακή δισκοθήκη 10-20-30 ΤΒ HD μουσικής (από 44/16 και πάνω). Γρήγορα και σχετικά φτηνά (ή και τζάμπα) φυσικά.

Δηλαδή υπάρχει άνθρωπος ΣΗΜΕΡΑ που θέλει να ακούει σε A/B (C/D/E/F…./Z) τεστ επαναλαμβανόμενα τα ίδια κομμάτια (σε πικαπ / διαστημόπλοιο) για να επιλέξει ενισχυτή για τα ηχεία του (στο …δωμάτιο του).? Προσωπικά ακούω 3-5 διαφορετικά μουσικά θέματα την ημέρα ΠΑΝΤΑ καινούργια και από διαφορετικά είδη που συνέχεια ανακαλύπτω – στα γεράματα.

Ας μην είμαι βέβαια απόλυτος – σίγουρα υπάρχει , αλλά έχει άλλο χόμπι – και πολύ αμφιβάλλω αν ακούει καλύτερα (ή σωστότερα) από τον ενισχυτή του κατασκευαστή.

Και η Ντονατέλα Βερσάτσε «ματσαρισμα» από πλαστικές επεμβάσεις της επιλογής της κάνει τα τελευταία 30 χρόνιαι για να δείχνει νέα και όμορφη . Συνεχής …βελτίωση δηλαδή.

article-2621195-1D96654800000578-138_634x898.jpg



Το να γίνεται αυτό σε χαμηλό επίπεδο τιμής που τα οικονομικά μέσα έχουν όριo το καταλαβαίνω – αλλά σε Hi-End καταστάσεις , που υποτίθεται ότι συζητούνται εδώ , επιχειρείται ο κάθε ένας στο σαλόνι του ,μαζί με σαλοτραπεζαρίες και βιτρίνες της πεθεράς, να γίνει «σχεδιαστής συσκευών ήχου». ?

Γενικά πιστεύω υπάρχουν πολλά Ντονατέλα ..ηχοσυστήματα.

Αυτά τα …ολίγα. Είχα και ελεύθερο χρόνο – ελπίζω να μην κούρασα.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
και μιας που λετε ολοι τα δικα σας, επειδη σας ελειψα, ξερω, να ενημερωσω το φιλοθεαμον κοινο, πως κι εμενα τα ATC ποτε δε μου αρεσαν , δεν ξερω...

δε μου κατσαν βρε παιδι μου...

μπορει να ναι ωραια εργαλεια, αλλα οτι ακουσα μου ταν αοσμο, α-μουσικο, α-τονο αα-α-α τα στερητικα....

ετσι επειδη αναρωτιοσασταν....
Eνταξει εσυ εχεις ακριες και δεν θα φας μπουλινκ που το γραφεις αυτο.......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Συμφωνώ, προσωπικά μόνο Monitor δεν θα το χαρακτήριζα, αλλα αντίθετα ένα ηχείο που αφήνει την υπογραφή του σε οτιδήποτε παίζει.
Πριν λίγο, έγραψες το αντίθετο:
Ναι, γιατί είναι τόσο transparent το ATC, που τελικά ακούς μόνο τα συνοδά.
Αποφάσισε τι από τα 2 θες να υποστηρίζεις.:p:D
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Είδα ότι δεν τσίγκλησε το πρώτο να γίνει τζέρτζελος και είπα να το γράψω αλλιώς. :p
Νταξ, δεκτό, αλλά γράψε κάτι και για τα μακαρόνια του Jamie Oliver.
Ειδάλλως είναι μισή άποψη.
Θα κλαίει ο άλλος, δε κάνει..
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top