Δεν παίζει το sub...

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Κάποια στιγμή όλα χαλάνε...

Yamaha YST SW300 (λίγο παλιό το ξέρω) έως πρόσφατα με φοβερή απόδοση οδηγείται από έναν πολυκάναλο επίσης Yamaha.

Και ξαφνικά δεν παίζει. Το λαμπάκι του ανάβει κανονικά, αλλαγή καλωδίων έγινε αλλά στην επιλογή test που έχει ο ενισχυτής (και στο αυτί φυσικά) δεν παίζει ενώ όλα τα υπόλοιπα ηχεία παίζουν μία χαρά.

Τι λύσεις έχω; Μου αρέσει - άρεσε(;;) - πάρα πολύ αυτό το sub και δεν θέλω να το αντικαταστήσω...
Πως μπορώ να ελέγξω που αν το πρόβλημα είναι στον ενισχυτή ή στο sub πριν πάρω το ασήκωτο sub στο "συνεργείο";
Θεωρώ ότι ο ενισχυτής είναι ΟΚ καθώς όλες οι άλλες λειτουργίες του είναι μία χαρά.

Ποιο είναι το καλύτερο "συνεργείο" για sub;

Υ.Γ. 1 Να θυμάστε ότι ήμουν της εικόνας εγώ και όχι του ήχου άρα δεν τα πολυθυμάμαι αυτά τα των ηχείων οπότε να δείτε το πρόβλημα μου με κατανόηση...

Υ.Γ.2 Και οι Επίτιμοι έχουν απορίες...
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Bus και ξεκουμπωσε το καλωδιο του γουφερ.....κλασικη περιπτωση βλαβης...που ελεγε ο τσακωνας.....
 



melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Πάντως ως yamaha υπάρχει και το service του αντιπροσώπου (Νάκας).

αλλά στην επιλογή test που έχει ο ενισχυτής
εννοείς τους ήχους ανά κανάλι που βγάζει για την ισοστάθμιση; αν είναι έτσι τότε θέλει μάστορα.
25 κιλάκια, ούτε λίγα ούτε πολλά. Στη χειρότερη μια μεταφορική να το πάρει από το σπίτι να το πάει service και τούμπαλιν.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Τσύριε Ζενικέ , να καλέσεις τον Μποπουτσάνα να βοηθήσει στο κουβάλημα.
Όσο για κατάστημα επισκευής, αν δεν έχεις, έχω εγώ.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Εντάξει τέτοιο τρολάρισμα δεν το περίμενα...
Να σας θυμίσω - και να πω σε όσους δεν ξέρουν - ότι γράφτηκα μέλος 2 μέρες πριν (!!!!) ανοίξει το avsite.gr :angel::angel::angel:
:lol::lol::lol::lol:

Τελικά δεν το γλυτώνω να το πάω στον Νάκα έτσι;;;; Θα προτιμούσα βέβαια την βοήθεια του Διαχειριστή κ. Αρβανιτάκη...
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Θα προτιμούσα βέβαια την βοήθεια του Διαχειριστή κ. Αρβανιτάκη...
Την έχεις!
Audiovision | Sound Light & Visual Systems
ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΥ 29 - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΑΘΗΝΑ -Τ.Κ. 11524
210 69 199 31

Παλιά είχαν το service του Νάκα και τώρα τους έχουμε δώσει το service JBL-harman/kardon.
Να πείς εκ μέρους μου .
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Την έχεις!
Audiovision | Sound Light & Visual Systems
ΓΕΡΟΥΛΑΝΟΥ 29 - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
ΑΘΗΝΑ -Τ.Κ. 11524
210 69 199 31

Παλιά είχαν το service του Νάκα και τώρα τους έχουμε δώσει το service JBL-harman/kardon.
Να πείς εκ μέρους μου .

Thanks!!!!!!!!!!!
 

Μηνύματα
42
Reaction score
9
Κάποια στιγμή όλα χαλάνε...

Yamaha YST SW300 (λίγο παλιό το ξέρω) έως πρόσφατα με φοβερή απόδοση οδηγείται από έναν πολυκάναλο επίσης Yamaha.

Και ξαφνικά δεν παίζει. Το λαμπάκι του ανάβει κανονικά, αλλαγή καλωδίων έγινε αλλά στην επιλογή test που έχει ο ενισχυτής (και στο αυτί φυσικά) δεν παίζει ενώ όλα τα υπόλοιπα ηχεία παίζουν μία χαρά.

Τι λύσεις έχω; Μου αρέσει - άρεσε(;;) - πάρα πολύ αυτό το sub και δεν θέλω να το αντικαταστήσω...
Πως μπορώ να ελέγξω που αν το πρόβλημα είναι στον ενισχυτή ή στο sub πριν πάρω το ασήκωτο sub στο "συνεργείο";
Θεωρώ ότι ο ενισχυτής είναι ΟΚ καθώς όλες οι άλλες λειτουργίες του είναι μία χαρά.

Ποιο είναι το καλύτερο "συνεργείο" για sub;

Υ.Γ. 1 Να θυμάστε ότι ήμουν της εικόνας εγώ και όχι του ήχου άρα δεν τα πολυθυμάμαι αυτά τα των ηχείων οπότε να δείτε το πρόβλημα μου με κατανόηση...

Υ.Γ.2 Και οι Επίτιμοι έχουν απορίες...
Παρε ενα καλωδιο rca και βαλε το σ εοποιοδηποτε au x του εμισχυτη σου ξαι κανε test
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top